21 Editat de wth (2012-02-21 19:31)

Re: acvariul meu

danielt A scris:

Asa, acum am aflat si capacitatea bazinului smile

Cum spunea Ancistrus mai sus. Baga CO2. Nu EasyCarbo ci gazul. Fa o bomba ca nu-i chiar asa de greu de facut mai ales la acvariul tau.

Taie frunza aia caci e compromisa. Asigura o circulatie buna a apei. Lumina nu e buna sau pozele sunt de calitate prea slaba sa-mi dau seama. Ce tub folosesti si ce putere are?

Calitatea pozelor e destul de slaba.. Sigur lumina-i de vina.. am Aquael model ecoline 11W (priza programabila de la 10 a.m. la 8 p.m. prea mult? prea putin?).. care'i foarte slab.. totusi nu ma ajuta cineva la bricolaj? as fi recunoscator big_smile

22

Re: acvariul meu

Cu bricolajul ar fi bine sa deschizi un subiect nou. E mai vizibil decat sa tot intrebi aici, zic.

Lumina slaba ca putere nu se compenseaza prin lungirea programului.

Lumina e cam putina dar nu asta e cauza directa. Daca apa e valurita la suprafata incearca sa mai reduci agitatia ei. Astfel se elimina mai putin gazele din apa inclusiv CO2-ul ala cat e.

Daca bagi bule de oxigen opreste-le. Da drumul la CO2 gaz si precizeaza ce fel de lampa e. Ce temperatura de culoare are? E lumina alba sau galbuie/rosiatica?

23

Re: acvariul meu

danielt A scris:

Cu bricolajul ar fi bine sa deschizi un subiect nou. E mai vizibil decat sa tot intrebi aici, zic.

Lumina slaba ca putere nu se compenseaza prin lungirea programului.

Lumina e cam putina dar nu asta e cauza directa. Daca apa e valurita la suprafata incearca sa mai reduci agitatia ei. Astfel se elimina mai putin gazele din apa inclusiv CO2-ul ala cat e.

Daca bagi bule de oxigen opreste-le. Da drumul la CO2 gaz si precizeaza ce fel de lampa e. Ce temperatura de culoare are? E lumina alba sau galbuie/rosiatica?

Nu bag bule de oxigen.. lumina'i alba (230V ~50/60Hz).. dar filtrul e destul de puternic.. am incercat sa-l dau la minim.. dar tot e destul de puternic.. CO2 nu am..

24

Re: acvariul meu

CO2 se produce asa.

Ieftin si bun big_smile