21

Re: un nou aranjament

micha A scris:

ce inseamna un aparat bun!

Lasand la o parte aparatul, care nu poate modifica ce este in acvariu...  felicitari, un acvariu de toata frumusetea !  ^:)^

22

Re: un nou aranjament

Apropo...ce aparat folosesti?

23

Re: un nou aranjament

un Fuji S5700. e un aparat bunicel!

24 Editat de dinescu tiberius (2011-11-17 06:38)

Re: un nou aranjament

eu am achizitionat de curand un nikon p80 si nu reusesc sa fac pozele nici pe aproape de ale tale.. poate ca mai trebuie sa umblu la setari.. oricum nu calitatea pozelor este esentialul ...acvariul este amenajat frumos

25

Re: un nou aranjament

dinescu tiberius A scris:

eu am achizitionat de curand un nikon p80 si nu reusesc sa fac pozele nici pe aproape de ale tale.. poate ca mai trebuie sa umblu la setari.. oricum nu calitatea pozelor este esentialul ...acvariul este amenajat frumos

Incearca sa il folosesti pe optiunea "manual", iar setarile le faci prin incercari ,repetate cei drept si destul de multe pana vei reusi sa intelegi ce si cand trebuie folosit. Imi permit sa te contrazic vis a vis de afirmatia ta ,ca nu calitatea pozelor conteaza.....pai atunci cum scoti in evidenta frumosul unui acvariu daca pozele sunt slabe din punct de vedere al compozitiei.
PS. Este o vorba care spune cam asa...."Reclama este sufletul ....."  wink

Re: un nou aranjament

ai o parte de dreptate:)
aa ce vroiam sa te mai intreb.. folosesti blitz? sau fara?

Re: un nou aranjament

Nu sunt poze reusite, sterge lentilele la aparat, toate pozele sunt neclare

Satul de Romania !!!

28 Editat de pelly67 (2011-11-17 16:09)

Re: un nou aranjament

dinescu tiberius A scris:

ai o parte de dreptate:)
aa ce vroiam sa te mai intreb.. folosesti blitz? sau fara?

Nu se foloseste nicioada blitz-ul atasat camerei. Sunt tehnici speciale de pozitionare a blitz-ului (luminii)deasupra bazinului (cele externe) de asa maniera incat atunci cand declansezi , lumina sa cada "de sus" in bazin, aici sunt multe de vorbit ,iti recomand: http://www.cau-aqua.net/index.php?optio … mp;lang=en
Apoi inainte de sedinta foto, aparatul si bazinul trebuie facute bec (geamul frontal al acvariului se sterge atat prin interior cat si in afara, lentila aparatului curatata cu suolutii speciale, camera in care este acvariul trebuie sa fie cat mai ferita de lumina, fara surse de lumina care sa se reflecte in acvariu,etc)...le vei invata din mers. Vei ajunge sa faci poze bune dupa cateva mii aruncate in cosul de gunoi! :sok

29

Re: un nou aranjament

eu le-am facut cu modul auto. iti trbuie ceva timp si cu meseria asta si oricum acvariul imi ocupa destul. e indeajuns cind il vad live!!!  smile

30

Re: un nou aranjament

E indeajuns pentru tine....dar vrem sa il vedem si noi tongue

31

Re: un nou aranjament

salut! am revenit cu un nou setup de100 de litri; sol fertil aquatic nature, filtru extern tetratec ex400+ filtrare mecanica facuta de un hang on de 400l/ora, lumina 2 tuburi de 24w(965+plantgrow)+865 de 18w. butelie+reactor extern. plante:anubiasi,prosepinaca,tonina manaus, didiplis,rotala vietnam,marsilea,tiger lotus,criptocorine echinodorus tennelus,staurogyne,hidrocotile verticilata. pesti: 11 neoni, 7 razbora,5rodosthomus,2cory+ multi creveti.pozele sunt facute fara blitz din cauza asta sunt intunecate!

32

Re: un nou aranjament

:apl Bravo,foarte frumos :apl  :apl

33

Re: un nou aranjament

micha A scris:

salut! am revenit cu un nou setup de100 de litri; sol fertil aquatic nature, filtru extern tetratec ex400+ filtrare mecanica facuta de un hang on de 400l/ora, lumina 2 tuburi de 24w(965+plantgrow)+865 de 18w. butelie+reactor extern. plante:anubiasi,prosepinaca,tonina manaus, didiplis,rotala vietnam,marsilea,tiger lotus,criptocorine echinodorus tennelus,staurogyne,hidrocotile verticilata. pesti: 11 neoni, 7 razbora,5rodosthomus,2cory+ multi creveti.pozele sunt facute fara blitz din cauza asta sunt intunecate!

   Frumos acvariu dar lumina mi se pare insuficienta pentru speciile de plante pe care le ai. De fapt, cu exceptia Nufarului si a Rotalei Vietnam, care are virfurile rosii (probabil asa ai achizitionat-o), restul plantelor nu par sa fie multumite de lumina. Poate fi o simpla impresie, sper sa fie asa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: un nou aranjament

bazinul are 100 de litri brut,net cred ca in jur de 85! lumina totalizeaza 66 w. cred ca este suficienta pentru plantele mele. Daca aveti alta parere va rog!

35

Re: un nou aranjament

Acesta este alt acvariu de 100l , ca parca mai aveai unul de 63l cu ala ce ai facut :smoke

36

Re: un nou aranjament

micha A scris:

bazinul are 100 de litri brut,net cred ca in jur de 85! lumina totalizeaza 66 w. cred ca este suficienta pentru plantele mele. Daca aveti alta parere va rog!

Aritmetic este bine, vizual, mai putin bine. Timpul si evolutia plantelor vor decide care este adevarul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37 Editat de MariusMinu (2011-12-28 23:35)

Re: un nou aranjament

Eu am crescut cuba si parvula cu 69w la 112 l deci nu cred ca sunt probleme cu lumina , mai degraba cauta in meniul aparatului la setari si vezi daca  luminozitatea nu este prea mica . Aha...am observat ca ai facut pozele cu un singur neon aprins ( poza 7) .In rest acvariul arata destul de bine .  :sok

38

Re: un nou aranjament

Am obsrvat si eu ca este numai un neon aprins in poza 7, deci inseamna ca cu 3 neoane se v-a vedea foarte ok,dupa parerea mea, mai fa niste poze cu cele toate 3 neoane aprinse :apl  :sok

39

Re: un nou aranjament

Pina la urma, lumina care reiese din poze este suficienta sau nu? lol Sper sa invatati sa faceti diferenta intre setarile unui aparat si lipsa reala a luminii intr-un acvariu! :stupid

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

40

Re: un nou aranjament

cateva poze cu toate becurile+ un nano de 20 litri + nano de 10 litri!