Re: 60l plantat

Mersi George si eu sper la fel. Am mai reusit sa imortalizez cateva.

Re: 60l plantat

Am decis, de draci,  sa refac putin setupul dupa ce mi-au decedat nu numai sakurele cumparate , ci si cele pe care le avea si ciresele. Lipseste gazonul, nu stiu inca ce sa pun, daca aveti ceva pareri, sunt binevenite. Inainte a fost HM si ... ala nu e gazon. Tuns, netuns, ala nu e gazon decat eventual pentru acvariile mari, dar in 60l e o padure  lol .

43

Re: 60l plantat

Arata bine si eu am HM si creste si ala in draci  lol as renunta si eu la el si as gaga ceva ma finut...HC,glossotigma sa sa vedem ce gasesc,acvariul arata mult mai bine,si mie mi-au murit toti creveti cat timp am fost plecat in Antalya  :scry

Re: 60l plantat

Din pacate eu nu am fost plecat niciunde si de aia tot au murit si nu s-a schimbat nimic, ina fara de stranierii ce i-am adus. Cine stie ce dracu au, dar am cheltuit deja o gramada de bani pe creveti morti. Nu mai cumpar de la firma aia, o sa incerc de la altii poate am noroc de data asta, dar mai astept sa "imbatraneasca" putin setupul si ma risc iarasi.
Eu inca stau pe ganduri ce gazon pun, cu HC am avut noroc o data, s-a prins dar in celalalt acvariu unde , din cauza luminii proaste de la lampele dennerle , au avut mai mult succes algele decat hc. Iar glossostigma mi-a umplut acvariu, mi se pare prea invaziva daca ii merge bine si nu stiu eu sa o tin in "frau".

Re: 60l plantat

Frumos acvariul ! Ar merge niste parvula printre pietrele alea. :fok

Re: 60l plantat

Mersi Marius, eu ma gandeam la ceva din fam. lilaeopsis, dar azi nu am gasit-o. In schimb am adaugat doua buchete de Cryptocoryne parva si am "sadit" pe ici, pe colo niste Micranthemum m., sper sa reusesc sa fac un gazon cu el, daca nu am sa apelez la fratele plantei mentionate de tine, acicularis, desi si asta mi se pare foarte invaziva, am avut-o si la un moment dat crestea in straturi una peste alta  lol . Nu stiu cum sa tin in frau aceste plante sa nu ajunga sa scoata din radacini sau sa se infiltreze printre alte plante de fundal, si din lipsa de lumina sa arate mizerabil.
tu cum reusesti sa tii gazonul in limitele dorite de tine? Cu baricade de plastic in substrat sau cum?

47 Editat de mirceajifcu (2012-09-15 00:44)

Re: 60l plantat

Lumina in acvariu(54l) e cam asa: 1 neon Dennerle Special Plant 4000k si azi am pus inca un neon JBL Solar Natur de 9000k. Ambele au pe ele reflectoare Dennerle Trocal Power Reflect. E buna combinatia ?!
Mai incolo am sa dau drumu la inca un neon D. Special Plant de 15w, deocamdata dupa toate modificarile mi-e frica sa nu o dau in alge, decare , indiferent ce fac si ce nu fac, apar, in special cele verzi pe geam, chiar daca bag tot timpu cate 4 ml de Easy Carbo, care se zice ca ar actiona impotriva algelor.
Problema la mine e ca am KH 3 si cand ma uit la controler, e tot timpu stins, desi e setat la Ph 6.5. Sa ma duc mai jos cu PH-ul sau sa schimb sonda care e un chinezism venit impreuna cu controllerul (weipro sau asa ceva)

48 Editat de MariusMinu (2012-09-15 17:21)

Re: 60l plantat

mirceajifcu A scris:

tu cum reusesti sa tii gazonul in limitele dorite de tine? Cu baricade de plastic in substrat sau cum?

Am folosit baricade numai intre gazoane (ex intre parvula si hc) in spate nu am pus nimic ca plantele nu cresteau in directia aia din lipsa de lumina. In prima setare am folosit niste pietre subtiri (spartura din piatra de munte) iar in a doua setare am pus fisie taiata dintr-un pet de 10 l lata cam de 4 cm ( grosimea substratului) si lunga de cat mi-a trebuit, nu mai retin. Firele care treceau peste bariera le taiam.
Despre neoanele alea nu stiu nimic, am ramas blocat la osram. lol

Off... tu ai kh 3 si eu am kh 18 ar iesi o apa numai buna daca le-am amesteca intre ele.  :fbr

Re: 60l plantat

asta arata super!misto mircea.un fel de mountain scape super :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: 60l plantat

Da, dar eu nefiind un om rabdator, am stricat setupul si acum acvariul este gol. Se poate inchide, multumesc!