1

Subiect: Acvariu 80L incepator

Salut,

             Ma numesc Mihai, am 31 de ani si sunt din Constanta. De vreo 2 saptamani fierb la cateva radacini de vita de vie si testez pietre cu otet de mere big_smile. Incearca sa-i explici asta fiicei mele de 2 ani jumate. Da pestii? Unde-i pestii? Cand aduci pestii?.
Pana acum am achizitionat un acvariu hand made de 80 L si un filtru intern EHEIM AQUABALL 2210. Intentionez sa populez acvariul cu plante putin pretentioase si deasemenea cu cativa guppy si ramirezi. Am inteles ca ar fi compatibili. Dupa ciclare si toate cele voi achizitiona si pestii. Acum cateva zile am luat legatura cu Bitanu care m-a indrumat ca pot incepe ciclarea si ca voi putea sa plantez si dupa. Ca substrat am deja un Florapol de 350g si cred ca o sa pun si 2.5 kg JBL Aquabasis Plus, peste care o sa vin cu pietris 0.5- 2 mm. Cu iluminarea o sa mai studiez.
             Intrebarea 1: In timpul ciclarii se schimba apa sau nu? am gasit diferite variante. 2. Dar pestilor nu le e sete? (asta ca sa inchei in nota de inceput)

Re: Acvariu 80L incepator

Salut si bine ai venit :sok
        In timpul ciclari nu se schimba apa si nici nu se curata materialul filtrant al filtrului  :fok ,pestilor nu stiu daca le este sete  lol  lol  lol ,bafta  :sok

Re: Acvariu 80L incepator

salut!  si bine ai venit!

4 Editat de Ancistrus (2012-01-28 23:39)

Re: Acvariu 80L incepator

Bine ai venit Mihai!

Mi_Hai A scris:

Intentionez sa populez acvariul cu plante putin pretentioase si deasemenea cu cativa guppy si ramirezi. Am inteles ca ar fi compatibili.

   Nu sunt compatibili deloc, compatibilitatea pestilor tine de mai multi factori, printre care tipul de habitat, chimismul apei etc.

Mi_Hai A scris:

In timpul ciclarii se schimba apa sau nu? am gasit diferite variante.

   In timpul ciclarii cu pesti multi (depinde si de numarul si marimea lor) daca nu faci schimburi de apa mor pestii wink Nu se fac schimburi de apa in cazul unei ciclari "clasice", adica introducerea a 2-3 pesti (eu recomand 4-5 melci Pomacea mari) dupa o saptamana de la startarea acvariului, pentru aparitia amoniacului in apa, dupa care se asteapta cresterea nitratului (aprox 4 saptamani) pentru o noua introducere a unui nou grup mic de pesti.

5

Re: Acvariu 80L incepator

Bine ai venit!

6

Re: Acvariu 80L incepator

Salutare tuturor si multzam de sfaturi. Ieri am dat drumu' la treaba. Am spalat acvariu si l-am colat cu un fundal negru. Am pus substrat Aquabasis Plus (2.5 kg) si jumatate de Florapol (aprox 2oog) peste care am venit cu pietris 0.5-2.00 mm. Revin cu poze desi fara plante arata cam "chel".
      Voi urma sfaturile primite de la Bitanu cu privire la ciclare si urmeaza sa schimb 30-40% din apa de 2 ori pe saptamana.
      @Ancistrus - merci. mi-au placut ramirezii si o sa mai citesc despre ei sa vad cu ce alti pesti sunt compatibili.

       Orice sugestii sunt binevenite

Re: Acvariu 80L incepator

Mi_Hai A scris:

mi-au placut ramirezii si o sa mai citesc despre ei sa vad cu ce alti pesti sunt compatibili.

       Orice sugestii sunt binevenite

   Sunt compatibili in general cu speciile mici din familia Characidae, cu care ii poti tine fara probleme, si pe langa clasicii Neoni Paracheirodon innesi care sunt deja foarte cunoscuti, iti mai recomand:

  • Tetra Albastru - Boehlkea fredcochui

  • Tetra Toporisca - Carnegiella strigata

  • Tetra Negru - Gymnocorymbus ternetzi

  • Palmeri/Tetra Imparat - Nematobrycon palmeri

  • Nas Rosu - Hemigrammus rhodostomus

  • Calistus - Hyphessobrycon callistus

8

Re: Acvariu 80L incepator

Eu intr-unul dintre acvarii tin de 6 luni printre altii, guppy cu ramirezi si nu este nici o problema intre ei ... fiecare cu treaba lui, asta daca tot se discuta uneori despre unele compatibilitati daca sunt sau nu chiar asa de reale.
P.S. asta nu inseamna ca trebuie sa faci ca mine.

Re: Acvariu 80L incepator

Technics A scris:

Eu intr-unul dintre acvarii tin de 6 luni printre altii, guppy cu ramirezi si nu este nici o problema intre ei ... fiecare cu treaba lui, asta daca tot se discuta uneori despre unele compatibilitati daca sunt sau nu chiar asa de reale.

   Eu chiar sunt curios ce inseamna pentru tine cuvantul "compatibil" cand vorbesti despre pestii de acvariu? Sa fie de apa dulce? lol
   Guppy, ca si alte specii vivipare, sunt pesti care traiesc in ape usor salmastre (ex. estuare), iar faptul ca s-au adaptat unei ape dulci nu-i face compatibili unui peste de "blackwater", cum este Ramirez.

10

Re: Acvariu 80L incepator

Pina sa discutam iar despre compatibilitate (s-au scris sute de pagini), eu cred ca Ramirezii nu sint pesti recomandati unui incepator.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Acvariu 80L incepator

Ancistrus A scris:
Technics A scris:

Eu intr-unul dintre acvarii tin de 6 luni printre altii, guppy cu ramirezi si nu este nici o problema intre ei ... fiecare cu treaba lui, asta daca tot se discuta uneori despre unele compatibilitati daca sunt sau nu chiar asa de reale.

   Eu chiar sunt curios ce inseamna pentru tine cuvantul "compatibil" cand vorbesti despre pestii de acvariu? Sa fie de apa dulce? lol
   Guppy, ca si alte specii vivipare, sunt pesti care traiesc in ape usor salmastre (ex. estuare), iar faptul ca s-au adaptat unei ape dulci nu-i face compatibili unui peste de "blackwater", cum este Ramirez.

Lasand tentativa ta de gluma, daca ai fi citit cu atentie eu nu am spus ca sunt compatibili, am spus doar: Eu intr-unul dintre acvarii tin de 6 luni printre altii, guppy cu ramirezi si nu este nici o problema intre ei ...
Dar sa nu-l bulversam pe colegul nostru cu micile noastre discutii  :pp

12

Re: Acvariu 80L incepator

Technics A scris:

Lasand tentativa ta de gluma, daca ai fi citit cu atentie eu nu am spus ca sunt compatibili, am spus doar: Eu intr-unul dintre acvarii tin de 6 luni printre altii, guppy cu ramirezi si nu este nici o problema intre ei ...
Dar sa nu-l bulversam pe colegul nostru cu micile noastre discutii  :pp

   Sunt sigur ca ai fi "gustat gluma" daca citeai tot ce am citat eu, adica si bucatica asta:

Technics A scris:

fiecare cu treaba lui, asta daca tot se discuta uneori despre unele compatibilitati daca sunt sau nu chiar asa de reale.

   Daca nu intelegi exact ce inseamna pesti compatibili, putem continua discutia, care-l poate ajuta (si nu bulversa) si pe colegul @Mi_Hai, nu?

Mi_Hai A scris:

mi-au placut ramirezii si o sa mai citesc despre ei sa vad cu ce alti pesti sunt compatibili.

13 Editat de Technics (2012-01-30 16:57)

Re: Acvariu 80L incepator

Sa stii ca nu ma deranjeaza o discutie in contradictoriu atat timp cat este purtata pe un "ton"civilizat ... deci?  :noroc
Stiu ca si o virgula daca nu este pusa unde trebuie poate schimba sensul frazei respective.

14

Re: Acvariu 80L incepator

Technics A scris:

Sa stii ca nu ma deranjeaza o discutie in contradictoriu atat timp cat este purtata pe un "ton"civilizat ... deci?  :noroc

Toata stima Cornele, sper ca discutia sa nu atinga cota de "avarie" din ambele parti! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Acvariu 80L incepator

Baracuda A scris:

Pina sa discutam iar despre compatibilitate (s-au scris sute de pagini), eu cred ca Ramirezii nu sint pesti recomandati unui incepator.

Asta este adevarat!

16

Re: Acvariu 80L incepator

Pana una alta ia sa va bulversez eu cu poze ale minunatului proiect inceput ieri. Astazi, la aproape 24 de ore, apa este limpede iar pietrele si vita de vie par sa se inteleaga de minune. Mentionez ca urmeaza plantele, insa mai astept pana ce recolteaza colegul Bitanu caruia ii multumesc si pe aceasta cale pentru sfaturi.

17

Re: Acvariu 80L incepator

Baracuda A scris:
Technics A scris:

Sa stii ca nu ma deranjeaza o discutie in contradictoriu atat timp cat este purtata pe un "ton"civilizat ... deci?  :noroc

Toata stima Cornele, sper ca discutia sa nu atinga cota de "avarie" din ambele parti! lol

Nu nu, astazi sunt foarte pacifist  :sok

18

Re: Acvariu 80L incepator

Cred ca, nu foarte tirziu, vei avea un substrat pestrit: negru + alb + maron. Cele trei straturi se vor amesteca si ce este dedesubt, va iesi la suprafata, mai ales in cazul unei sifonari corecte!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Acvariu 80L incepator

Baracuda A scris:

Cred ca, nu foarte tirziu, vei avea un substrat pestrit: negru + alb + maron. Cele trei straturi se vor amesteca si ce este dedesubt, va iesi la suprafata, mai ales in cazul unei sifonari corecte!

ooops!!!!!  Stratul de pietris are in fata aproximativ 3 cm iar in spate 6-7 cm. Nu este de ajuns?

20

Re: Acvariu 80L incepator

Mi_Hai A scris:
Baracuda A scris:

Cred ca, nu foarte tirziu, vei avea un substrat pestrit: negru + alb + maron. Cele trei straturi se vor amesteca si ce este dedesubt, va iesi la suprafata, mai ales in cazul unei sifonari corecte!

ooops!!!!!  Stratul de pietris are in fata aproximativ 3 cm iar in spate 6-7 cm. Nu este de ajuns?

Sa zicem ca in spate este bine dar ce te faci cu partea din fata, unde va trebui sa faci curat mai mult? Si, in afara de asta, daca vei avea pesti din specia Cory, sau melci de substrat, gata cu cele trei straturi, vor fi amestecate temeinic! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!