41

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

1. mersi mult, acum e totul mult mai clar wink
2. da, este viu. Tot numai pe jos sta, coloritul movuliu dar aprins. Acum o sa le dau de mancare sa vad daca vine.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

42

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

bafta maxima!

43

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

i-am dat mancare congelata si granutele pe care le adora, pana acum era un pofticios, infuleca tot, acum se ascunde, ajungea mancare ala gura lui si nu o baga in seama. se ascunde, parca vrea sa fie lasat in pace.. Coloritul este tot aprins dar spre mov, pana acum era parca portocaliu, in vremurile lui bune.
ce sa ii mai fac? sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

44

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

tu de SAE vorbesti? isi schimba culorile ca un cameleon...in vremurile bune era portocaliu?

45

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

nu, de ramirez, el se simte rau de ieri seara. SAE doar imi scurma pietrisul si imi scoate substratul JBL la suprafata.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

46 Editat de pelly67 (2010-04-12 14:57)

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

aha! Sae aia trebuiau sa presteze altceva  prin acvariu...nu mai ai alge? de scoate pietrisul

47

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

n-am strop de alga ... sau sunt invizibile cool
se baga sub pietre si sub lemne si sapa ca sa isi faca loc.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

48

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

la SAE misiunea nr.1 era sa curete de algele! neavand asa ceva isi fac de treaba cu alte minuni! citeste despre ei pe google sa-ti faci o impresie!

49 Editat de allexya (2010-04-12 14:53)

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

pai atunci ce sa fac, sa bag alge sa aiba ei ce face? lol se plictisesc si s-au pus pe gradinarit si amenajat.
SAE ai mei sunt foarte meticulosi, iau fiecare frunza si o pureca sus jos, sus jos, nu se lasa pana nu rad tot. Si acum ma uit la ei si ma amuz cum unu era sa cada de pe frunza. toata ziua sunt la munca si ii mai apuca pe ei cheful sa se bage sub buturugi si cum nu au loc...isi fac

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

50 Editat de pelly67 (2010-04-12 15:04)

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

Siamese Algae Eater:
A nu se confunda acesti pesti cu Chinese Algae Eater, care este foarte agresiv si nu mananca alge deloc. Siamese algae eater, Crossocheilus siamensis, este un consumator mare de alge si se stie ca mananca algele-perie negre (rosii). Sunt cativa pesti in aceasta familie. Cel mai des intalnit este Epalzeorhynchos kallopterus, denumit comun Flying Fox. Acest peste are un corp maroniu cu o linie neagra pe partile laterale, deasupra careia se afla o linie aurie sau roscata subtire. Aceasta varietate tinda sa fie agresiva cand sunt maturi si nu mananca algele rosii (din cate se stie pana acum).
Alt membru este Siamese Algae Eater. Are aceeasi forma cu Flying Fox dar culoarea corpului tinde spre argintiu cu o oarecare linie neagra. Poate fi si o linie aurie sau roscata neclara deasupra liniei negre. Acesti pesti nu sunt agresivi deloc; sunt parteneri buni pentru discus si tetra mici. Cand sunt tineri, diferentele dintre E. kallopterus si C. siamensis pot sa nu fie asa de evidente mai ales daca nu ai vazut amandoua speciile impreuna.
http://www.plantgeek.net/articles/gg_algae_faq/SAE.jpg
din asta este ca in poza?

51

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

uite o poza cu ai mei, eu zic ca sunt SAE. mai ales ca nu au strop de violenta in ei, sunt batuti de ramirez, nu sunt lasati sa manance fulgi si fug, nu riposteaza. oricum ideea era....ce fac cu ramirezul ca se simte rau? sad(( bine parca e mai bine, a inceput sa mai inoate si el, nu mai sta sa zaca. sper sa fie ok ca astazi voiam sa ii iau fetita.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....