1 Editat de allexya (2010-04-08 15:42)

Subiect: acvariul meu de 63l..sfaturi?

Buna, ca sa nu ma lungesc in alte topicuri imi prezint aici acvariul si astept sugestii referitoare la amenajarea lui, desi l-am tot modificat de 3 ori in ultima perioada, tot consider ca nu e gata.

Deci...are 63l, un filtru intern aquaball 2208, ca substrat am pietris pe care il fertilizez cu florenette de la sera. Lumina - 1 neon 15W Osram 865, urmeaza sa imi aranjez capacul sa imi mai iau un Osram Fluora tot de 15W.

Il am cam din ianuarie cand arata jalnic, era ca o jungla plina de plante puse aleatoriu, de o luna l-am reamenajat si am mai adaugat niste plante.
Hydrocortile am "descusut-o" de pe lemn (am legat-o incercand o sa prind dar nu am reusit) si am prins-o cu o piatra ca sa stea lunga, fiind plutitoare mi-ar lua toata lumina si asa putina, asa ca am lasat-o de-a lungul lemnului.As aprecia un sfat cum sa o aranjez mai bine, daca stiti.

Pentru lemn ma gandeam la bolbitis sa o prind de el.

ca sa nu ma lungesc pozele vorbesc de la sine. Am pus cu si fara blitz.

Scuzati maternitatea, abia astept sa o scot si eu o data crescut pestisorul, imi blocheaza lumina..

Astept sugestii, sfaturi...

http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/acvariu/P1010002-1.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/acvariu/P1010019-1.jpg

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

Poate nu ti-a zis nimeni inca, dar vei scoate poze mult mai clare daca le faci noaptea, fara blitz.

Acum ce sa mai zic, cu riscul ca ma repet, pune autocolantul/cartonul ala la care te tot gandesti de 3-4 zile daca sa-l pui sau nu lol

3

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

avatar e pus cartonul dar le face cu blitz si nu se vede....

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4 Editat de allexya (2010-04-08 16:27)

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

prima poza e fara blitz....

ce sa spun..lumina multa in camera. pana la noapte mai e..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

nu de altii, dar pe mine ma zgarie la ochii pietrisul ala..
scoate ghiveciul ala, nu are ce sa caute intr-un acvariu..
pune-i un autoclant pe spate.. culoare mai inchisa..
si ai prea multe specii de pesti acolo, de numarul lor nu zic nimic ca nu il cunosc, dar ca specii sunt multe.

6

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

acvariul il am din ianuarie cand l-am luat deja facut (cineva nu mai voia sa aiba grija de el). o sa trec pe lista si schimbul pietrisului cu prima ocazie, desi la cata munca impune, va mai dura putin.
vreau sa iau autocolant care sa arate ca un decor, astept sa gasesc unul.

da, pestii sunt multi, specii de asemenea, am suprapopulare, asa a venit acv. am dat 15 pesti din ei cuiva care dupa 2 saptamani mi-a zis ca ii arunca la WC ca nu are chef sa aiba grija de ei. I-am luat inapoi batuti.
Am zis ca nu mai dau nici unul, astept sa moara la mine, decat sa ii dau cuiva care mi-i omoara. Stiu ca imi pun pe toti in cap cu faza asta, dar nu vreau sa ii chinui dandu-i cuiva care nu are grija de ei.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

pai si daca ii iubesti asa de mult.. sti ca sunt multi doritori de pesti pe aici.. ii alegi pe cei care le ofera condtii.. nu ii omori tu.
si bineinteles exista varianta pet-shop..

8

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

la pet shop mi i-au refuzat de frica sa nu fie bolnavi si sa nu le distrug lor acvariile.

am dat pestisori aici pe forum si au cam murit toti, nu zic neaparat din vina posesorilor.
Am dat unei fete cu acv de 500l pestisori si apoi s-a gandit fata sa isi ia oscari. pa pa pestisori...
ca sa nu zic ce cea care mi i-a dat inapoi.
Nu stiu cine ofera conditii sad nu pot face "politie" mi-e greu sa ii dau dupa ce au patit ceilalti. 

Sunt prea sentimentalista pentru niste...pesti. dar n-am ce-i face.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9 Editat de aqua (2010-04-08 16:59)

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

Domnule merlin...colant este in spate dar poza e facuta cu blitz si nu se vede ca e negru !!!!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

ma gandesc la pietris negru, ar merge bine nu? m-as duce sa caut, nu cred ca e scump.
daca aud ai meu ca iara scot tot din acvariu mi-e ca ma dau afara cu el din casa roll

am inteles ca in hornbach au autocolant care arata ca un decor de acvariu, cum este la mama naibii, planuiesc o excursie pe acolo.

ca plante sa pun printre vallisneria sa nu mai aiba goluri intre, ce imi recomandati?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

pune decor negru. acelea colorate nu scoate in evidenta culoarea  plantelor sau al pestilor. wink

12

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

are deja..
da aqua.. ai dreptate.. am fost indus in eroare de ghiveciul care se reflecta..

13

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

Ok..e un fundal negru care numai negru nu arata. Nici in prima nici in a 2a poza nu seamana a fii un fundal inchis la culoare. Ce sa zic, e ok cat de cat. Estetic..hm..nu prea imi dau seama ce ai pe laturi, dar pare cam inghesuiala...cat despre pietris, cum a zis si merlin...si incearca alt tip de fundal, poate o sa para mai inchis. Si in nici un caz sa nu`ti iei fundal care imita decorul, decat daca e vorba despre ceva 3d, pentru ca cele gen poster sunt tare nereusite.

Etiamsi omnes, sed non ego.

14

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

e un carton negru lol gata il scot, caut altceva. ma gandeam la ceva 3D, exact, dar mi-l fac eu sau gasesc sa mi-l faca cineva, nu dau 150 lei pe el, atata am vazut ca este in magazine.

Pe laterala am pus Cryptocoryne care sa mascheze filtrul dar am descoperit ca nu mai filtra bine asa ca l-am ridicat. momentan sprijina si maternitatea. pe partea cealalta este un lemn care este fix ca nuca in perete, nu gasesc nici o modalitate sa il pun.
am spatiu mic si parca nimic nu isi gaseste locul.
as vrea sa pun si in spate niste plante printre vallisneria ca e prea pustiu acolo fata de restul.

pe lemn as vrea sa pun bolbitis si niste egeria printre vallisneria. dar nu le cumpar pana nu aflu ca ar putea supravietui.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

egeria cumpara linistita.. e foarte greu sa o omori.. doar ca nu e aspectuoasa..

16

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

dar merge raspandita printre vallisneria? as vrea sa fie ca o perdea de plante in spate, sa ajunga incat sa nu se vada fundalul, oricare o sa fie el. vallisneria se dezvolta ea, dar nu destul de repede cat sa acopere.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

17 Editat de Baracuda (2010-04-08 18:45)

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

allexya A scris:

Buna, ca sa nu ma lungesc in alte topicuri imi prezint aici acvariul si astept sugestii referitoare la amenajarea lui, desi l-am tot modificat de 3 ori in ultima perioada, tot consider ca nu e gata.

Deci...are 63l, un filtru intern aquaball 2208, ca substrat am pietris pe care il fertilizez cu florenette de la sera. Lumina - 1 neon 15W Osram 865, urmeaza sa imi aranjez capacul sa imi mai iau un Osram Fluora tot de 15W.

Il am cam din ianuarie cand arata jalnic, era ca o jungla plina de plante puse aleatoriu, de o luna l-am reamenajat si am mai adaugat niste plante.
Hydrocortile am "descusut-o" de pe lemn (am legat-o incercand o sa prind dar nu am reusit) si am prins-o cu o piatra ca sa stea lunga, fiind plutitoare mi-ar lua toata lumina si asa putina, asa ca am lasat-o de-a lungul lemnului.As aprecia un sfat cum sa o aranjez mai bine, daca stiti.

Pentru lemn ma gandeam la bolbitis sa o prind de el.

ca sa nu ma lungesc pozele vorbesc de la sine. Am pus cu si fara blitz.

Scuzati maternitatea, abia astept sa o scot si eu o data crescut pestisorul, imi blocheaza lumina..

Astept sugestii, sfaturi...

http://i295.photobucket.com/albums/mm14 … 0002-1.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm14 … 0019-1.jpg

Cel mai bun autocolant il gasesti tot in magazinele pentru amenajari interioare (Hornbach, Bricostore, Practiker). Are avantajul ca nu necesita adeziv, il are din fabricatie aplicat pe spate. Iti alegi culoarea, de preferinta inchisa (neagru, albastru, verde), il tai aproximativ la dimensiune si-l aplici prin apasare. Apoi tai pe conturul acvariului si va arata excelent. Nu cred ca un autocolant stil fotografie ar fi potrivit. Decorul 3D iti va minca din spatiul si asa mic al acvariului. Prinderea unei plante de un suport se realizeaza cu nailon de pescuit, soricei strangulanti, cleme din plastic care se gasesc la raioanele de gradinarit din magazinele sus amintite, plasa provenita din diferite produse, chiar ciorapi de dama stil plasa (au ochiuri de diferite marimi). In cazul in care lemnul pe care vrei sa prinzi o planta nu-ti permite s-o faci datorita conformatiei, poti da citeva gauri cu bormasina pentru trecerea firului de prins. In Hornbach la raionul de acvaristica se gaseste pietris de cuart negru ca smoala la pungi de 5 kg (21 lei/punga), granulatie ideala. Acum ca imi remenajez acvariul, iti pot da citeva plante pentru completare (sper sa nu te simti jignita). E vorba de Echinodorus si Hygrophila Polysperma.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18 Editat de allexya (2010-04-08 19:38)

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

ideea cu autocolantul suna bine din mai multe puncte de vedere, in special al curatatului si montatului, nu implica lipirea cu silicon pe interior si nici curatarea periodica absolut necesara. raman pe ideea de autocolant.

prinderea suna usor, dar cu o planta ca hydrocotile e imposibila, 2 luni a stat legata de un lemn si nu s-a prins, cred ca nu e facuta pentru asa ceva si gata, dar e deranjanta pentru ca pluteste si "acopera" lumina. daca o bag in pamant, putrezeste, daca o prind, la fel. nu stiu de ce este vazuta ca fiind frumoasa. doar ca nu e dificila, am tinut-o si in borcan si a trait foarte bine.

am gasit pe net punghi de 2,5kg la 8 lei cu dim 3-5 mm, doar ca nu negru. negru ar fi cel mai frumos nu? ar da bine rau de tot.

nu ma simt jignita absolut deloc, ar fi grozav sa nu mai alerg prin toate magazinele sa caut.. spune-mi un pret si este ok smile cu ocazia asta reamenajez (din nou!) totul.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

19

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

allexya A scris:

ideea cu autocolantul suna bine din mai multe puncte de vedere, in special al curatatului si montatului, nu implica lipirea cu silicon pe interior si nici curatarea periodica absolut necesara. raman pe ideea de autocolant.

prinderea suna usor, dar cu o planta ca hydrocortile e imposibila, 2 luni a stat legata de un lemn si nu s-a prins, cred ca nu e facuta pentru asa ceva si gata, dar e deranjanta pentru ca pluteste si "acopera" lumina. daca o bag in pamant, putrezeste, daca o prind, la fel. nu stiu de ce este vazuta ca fiind frumoasa. doar ca nu e dificila, am tinut-o si in borcan si a trait foarte bine.

am gasit pe net punghi de 2,5kg la 8 lei cu dim 3-5 mm, doar ca nu negru. negru ar fi cel mai frumos nu? ar da bine rau de tot.

nu ma simt jignita absolut deloc, ar fi grozav sa nu mai alerg prin toate magazinele sa caut.. spune-mi un pret si este ok smile cu ocazia asta reamenajez (din nou!) totul.

Eu am vorbit de autocolantul care se pune pe exteriorul peretului din spate, nu de interior. La interior am spus ca un 3D ti-ar minca din spatiu. Planta respectiva nu-si va infige niciodata radacinile in lemn, ramine fixata asa cum o fixezi tu. Despre pretul plantelor nu ai sesizat, am spus ca iti dau nu ca-ti vind.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20 Editat de allexya (2010-04-08 19:38)

Re: acvariul meu de 63l..sfaturi?

pai tocmai la asta ma refeream eu, la autocolantul de exterior, ca este mult mai bun ca cei 3D care se pune in interior.  Hydro nu ramane fixata, nu speram sa fie ca moss sa faca radacini pe ea... dar daca ata se rupe, planta pleaca, nu se fixeaza deloc.

am sesizat, imi pare rau daca te-am jignit,nu asta a fost intentia, imi cer scuze, dar nu am vrut sa par insolenta si sa le iau asa, fara nimic.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....