41 Editat de Ancistrus (2011-08-30 17:36)

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:

Intrebare: un mascul beta nu poate trai in acelasi acvariu cu o femela? Doar ei doi in garsoniera mica?

   Pestii Betta sunt cunoscuti si ca pestii luptatori "Siamese fighting fish", renume dat de agresivitatea masculilor, care daca se intalnesc se lupta pana la moarte. In tara de origine (Tailanda) se organizeaza chiar lupte cu pariuri intre acesti pesti, exact ca luptele de cocosi smile. Deci mai multe femele in acelasi acvariu poti tine, dar mai multi masculi sigur nu, iar femelele se baga in acelasi acvariu cu masculul doar cand sunt amandoi gata sa depuna, iar dupa depunere femela se scoate iar, pentru a nu fi batuta de mascul.

42

Re: Thea are 2 pestisori...

eee,sunt multe de citit, multe de aflat...
Toata ziua asta facui...citii despre acvarii,conditii, beta,mai aruncai si un ochi in acvariile vecinilor de forum... Noroc ca mi-am printat mesajele\informatiile\sugestiile si le pot rasfoi si acasa, langa locul faptei...:)

Re: Thea are 2 pestisori...

In multe din cazuri masculii s-au acomodat cu traiul impreuna cu femela si nu mai au probleme! In natura dupa depunere femela "fuge" de acasa, iar masculul are grija de oua si de copii din ajutorul de somaj, in acvariu se intampla deseori ca femela sa fie o mamica buna si sa ajute masculul sa adune ouale care pica din cuib si sa se inteleaga bine cu masculul. Deci daca masculul iti alearga femela de ici colo inseamna ca pestii tai sunt  unul din cazurile care se incadreaza in ce a spus ancistrus, daca nu. nu destrama familia!

44

Re: Thea are 2 pestisori...

In cazul colegei @TheoThea nu se cearta nici un peste, ea are probleme cu apa si filtrarea... pestii aia deocamdata cauta apa curata si un trai mai decent big_smile, dupa care se vor apuca si de certuri daca le mai arde smile. Eu doar ii spuneam asa per general care este comportamentul pestilor Betta smile.
   Unele animale sunt foarte cumintele si dragutele... doar natura asta zapacita le face sa se comporte altfel -
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jT7_CtjEVFU[/youtube]
lol

45 Editat de mirceajifcu (2011-08-30 22:05)

Re: Thea are 2 pestisori...

Eu cred ca ce vedem in filmuletz este o exteriorizare a instinctului matern, ea vrea doar :hug si :kiss .  lol  lol

46

Re: Thea are 2 pestisori...

:apl saracu animal ....

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

47 Editat de 2M (2011-08-31 03:58)

Re: Thea are 2 pestisori...

Eu am un mascul beta cu 2 femele pe care e adevarat le cam alearga,da nu exagerat,impreuna cu ei am 2 honey gurami din care unul s-a colorat extrem de tare la doua zile dupa ce l-am cumparat si e o frumusete si un ancitrus maricel de 4-5 cm.;cred ca am prins un exemplar de beta mai calm decit sint ei din fire,alearga femelele dar nu le bate,cu gurami chiar nu are nici o treaba,din contra unul din gurami pare mai nabadaios,s-a dat odata si la ancitrus da la cit e namila a renuntat imediat:);

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

48

Re: Thea are 2 pestisori...

TweeTy A scris:

:apl saracu animal ....

nu ai de ce sa iti fie mila de acel leu!

Gott mit uns!

49

Re: Thea are 2 pestisori...

Buna ziua si bine v-am regasit aici! Va rog, aici puteti vorbi orice, eu va citesc cu mare atentie si ..invat!
Beta dansul vad ca-si dezvolta cu mare eleganta personalitatea! lol  Se stie mare si frumos, asa ca fate fitze si figuri mai ales la ora de masa: se oftica atunci cand o vede pe gagica beta ca papa si ea...asa ca o ia la fugareala nitelus prin "acvariul" din dotare! Dar nu o ciupe,nu o musca..doar o alearga.
Intre timp, nisip nu am gasit..am trecut pe la minunatul magazin cu momeli si zicea nenea ca poate aduce saptamana asta, joi, ori daca nu , saptamana viitoare. Intre timp, am luat legatura cu doi acvaristi din Alexandria...sper ca macar unul sa-mi raspunda...
Am schimbat aseara cam 40% din apa, iar pe langa cei 40%, am si umplut acvariul (dar nu pana la marginea argintie, ca trecea apa peste "filtrul" ala negru si-mi intra nevastu' in panica, imi zise ca scurtcircuitez si pestii si instalatia electrica - sa fiu o nevasta neascultatoare si sa-l umplu pana la marginea capacului?). Partea buna este ca apa nu mai miroase asa rau, mai mult, e mai limpede (efectul schimbarilor dese ale apei,evident). Le-am mai schimbat si obiceiurile legate de masa...le dau mai putin si stau langa ei...daca mi se pare ca mai vor, le dau pana-i satur...dar nu mai ramane mancare in surplus prin acvariu.
Cat despre faza cu leul..o stiam..am vazut-o la TV...nu stiu ce "vana" avuse mama aia in ea, sa stea relaxata si sa citeasca in ochii leoaicei cat de apetisant ii pare fi'su...cu toate geamurile de protectie din lume, eu in sec. 2 as fi luat-o pe Th de acolo! lol Dar eu fac parte din categoria mamelor "stresate"! lol

50

Re: Thea are 2 pestisori...

1. Foarte greu de urmarit posturile tale, cind ajung sa citesc pina la sfirsit, am uitat despre ce este vorba... lol
   2. De ce nu-ti faci o lista cu necesarul pentru acvariu, faci un drum pina la Bucuresti si rezolvi totul. Daca tot repeti ca la Alexandria nu se gaseste ce-ti trebuie, nu rezolvi nimic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

51

Re: Thea are 2 pestisori...

Stiu ce defecte am, asa ca bolduiesc intrebarile! Sunt olteanca, vorbesc mult...
Stiu ca sunt stresanta, si-mi cer scuze voua pentru asta... dar daca nu ma invatati voi, nu are cine...

52

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:

Am schimbat aseara cam 40% din apa, iar pe langa cei 40%, am si umplut acvariul (dar nu pana la marginea argintie, ca trecea apa peste "filtrul" ala negru si-mi intra nevastu' in panica, imi zise ca scurtcircuitez si pestii si instalatia electrica - sa fiu o nevasta neascultatoare si sa-l umplu pana la marginea capacului?).

   Filtrele pentru acvarii, sau pompele de apa (powerhead), sunt special concepute pentru a lucra non-stop in mediu subacvatic, in felul asta isi face racirea si turbina filtrului (cu apa din acvariu). Deci daca tii capatul pompei in afara apei sunt multe sanse sa se arda turbina din cauza supraincalzirii wink
   Exista si incalzitoare pentru acvarii, care tot asa sunt special facute sa functioneze subacvatic.

53 Editat de TheoThea (2011-08-31 14:52)

Re: Thea are 2 pestisori...

Printat raspunsul, dupa ora 4 dat nevastului pentru edificare! big_smile Sau pur si simplu continui sa fiu o muiere neascultatoare si fac ce-mi spuneti, fara a-l mai edifica pe el! lol  lol

Re: Thea are 2 pestisori...

Eu sunt pierdut total in topicul tau. Orice raspuns cauti la orice intrebare cauti, eu votez optimist pentru DA!!  :noroc

PS: E hobbyul tau sau al nevastului!? Daca e al tau, spune-i ca ai "pe altul" care te ... satisface (din punct de vedere informational big_smile) si spune-i doar sa cotizeze aceasta satisfactie.  lol  lol

55

Re: Thea are 2 pestisori...

lol
Buna dimineata!
Da, asa este, mi-au placut mereu acvariile si pestii.
Intrebare pt. admini, caci imi place sa respect regulile caselor in care intru: sa fac curatenie in topikurile mele si sa las doar intrebarile pertinente?

56

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:

lol
Buna dimineata!
Da, asa este, mi-au placut mereu acvariile si pestii.
Intrebare pt. admini, caci imi place sa respect regulile caselor in care intru: sa fac curatenie in topikurile mele si sa las doar intrebarile pertinente?

   Nu este nevoie, macar de acum inainte fii mai concisa si la obiect, o sa vina si vremea cind vom citi cu interes si divagatiile de la subiecte! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57

Re: Thea are 2 pestisori...

K, ai dreptate! smile

58

Re: Thea are 2 pestisori...

Buna dimineata!
Se pare ca beta mea are icre (dungi albe verticale in spatele branhiilor si burta putin umflata)...Am o dara de spuma pe latura din spate a bazinasului,dar nu mare lucru... Mai am timp sa-i mut in alt recipient? Daca da, am citit ca-i ajuta la construirea cuibului introducerea pe luciul apei a unui pahar de plastic (preferabil galben sau portocaliu)...Paharul trebuie taiat cum?
Multumesc!

59 Editat de Ancistrus (2011-09-02 12:16)

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:

Se pare ca beta mea are icre (dungi albe verticale in spatele branhiilor si burta putin umflata)...Am o dara de spuma pe latura din spate a bazinasului,dar nu mare lucru... Mai am timp sa-i mut in alt recipient?

   Sa speram ca ce ai vazut tu la femela este burta de la icre, si nu vreo boala.
   In ce alt recipient vrei sa-i muti... si de ce? big_smile

60

Re: Thea are 2 pestisori...

de dimineata ma tot uit la video cu imperecheri de beta... A mea are acelasi tip de coloratie,dar pentru verificare, i-am facut si poze pe care le voi descarca peste cateva min ...