61 Editat de TheoThea (2011-09-02 13:26)

Re: Thea are 2 pestisori...

pozele sunt execrabile..voi incerca sa fac altele mai bune...daca o sa poata aparatul..

62

Re: Thea are 2 pestisori...

Nu ai de ce s-ai mai muti in alt recipient,deja sint doar ei doi acolo:)

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

63

Re: Thea are 2 pestisori...

asa este..singurul impediment este ca am pietris pe fundul bazinului..In fine, vad eu ce planuri au cei doi...si cum o scot la capat... Trebuie sa trec prin toate experientele, altfel nu am cum sa invat. Bine ca v-am gasit pe voi, ca altfel nu stiam "de unde sa o iau de coada"!

64

Re: Thea are 2 pestisori...

Si? cum mai e cu pestisorii tai? s-au mai indreptat lucrurile?

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

65

Re: Thea are 2 pestisori...

Neata! Situatia este cu mult mai buna. Reusesc sa mentin apa in parametrii vizuali si olfactivi buni...Din nefericire pentru Beta fata, masculul o alearga si o ciupeste rau ..Clar nu se inteleg.. Am mai facut poze cu ea,dar am ramas in pana prostului (fara baterii la aparat...)

66 Editat de arthurarad (2011-09-06 15:59)

Re: Thea are 2 pestisori...

Eu zic ca pana nu ii separi nu va inceta masculul sa o hartuiasca. Nu putine au fost cazurile in care el a si omorat-o...

TheoThea A scris:

Le-am mai schimbat si obiceiurile legate de masa...le dau mai putin si stau langa ei...daca mi se pare ca mai vor, le dau pana-i satur...dar nu mai ramane mancare in surplus prin acvariu.

Ai grija, eu asa mi-am omorat un betta... Nu le da chiar pana se satura ca sunt la fel ca si multi catei: mananca pana fac poc!

67

Re: Thea are 2 pestisori...

De cateva ore citesc topikurile postate de @robertino (Cosmin)...Am mai avut ceva de invatat ... multe. Dupa ora 4,cand voi ajunge acasa, ii voi separa . Am vazut la Cosmin ca tinea beta in cuburi de 2 l la care schimba la 2 zile 50%din apa...asta voi face si eu...intre timp, dau ocazia "acvariului " sa se cicleze... Acum, ca incepui serios munca dupa perioada de concediu, nu mai sunt hraniti decat de doua ori pe zi... Incerc sa invat cat mai multe si cat mai repede...De asta sunt si zilnic aici...citesc si incerc sa invat din experientele voastre.

68

Re: Thea are 2 pestisori...

Apropo, de baiatul asta, de @robertino, se mai stie ceva?? Ultimele lui postari erau legate de imperecherea cu succes a unui beta albastru cu o femela alba (ce a sarit din acvariu si s-a dus in "Nirvana pestilor", cum spunea odata un coleg de forum).
Poate coco mai stie de el..ii promisese niste exemplare...

69

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:

De cateva ore citesc topikurile postate de @robertino (Cosmin)...Am mai avut ceva de invatat ... multe. Dupa ora 4,cand voi ajunge acasa, ii voi separa . Am vazut la Cosmin ca tinea beta in cuburi de 2 l la care schimba la 2 zile 50%din apa...asta voi face si eu...intre timp, dau ocazia "acvariului " sa se cicleze... Acum, ca incepui serios munca dupa perioada de concediu, nu mai sunt hraniti decat de doua ori pe zi... Incerc sa invat cat mai multe si cat mai repede...De asta sunt si zilnic aici...citesc si incerc sa invat din experientele voastre.

   Parerea mea este sa te limitezi la spatiul care il ai, pentru Betta este bun acvariul, mai baga ceva plante si este bine. Daca vrei sa vezi ce inseamna crescatorie de Betta, adica locul de unde se vand catre noi, iti pun un filmulet:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EBaOUdEYOjU&feature=channel_video_title[/youtube] (de la minutul 3:00), si crede-ma ca sunt ingrijiti wink, deci Betta sunt pesti rezistenti, noi exageram cateodata cu ingrijirea lor big_smile

PS: Nu spun sa faca cineva asa ceva, ce vede in filmuletul ala, adica sa puna Betta in sticlute/pahare etc, aia este casa lor, apa ideala/intretinere zilnica etc.

70

Re: Thea are 2 pestisori...

da, probabil ca este spatiu pt amandoi, insa fata are nevoie de o perioada de recuperare...intre timp, am gasit un forumist de-al nostru, din alexandria, si ma va ajuta el. Maine mergem impreuna sa luam un filtru si mi-a proimis el ca amenajeaza acvariul cu substrat, pietris, melci de substrat, plante, bacterii...ce mai, face el totul pt mine!

71

Re: Thea are 2 pestisori...

e vba de @edisonjhon86, el s-a oferit sa ma ajute.. E printre cei putini pasionati de acvaristica din Alexandria... si norocul meu, e si dispus sa ma ajute!

72

Re: Thea are 2 pestisori...

auoleu! deci se poate mai rau decat la mine!
auoleu!!!

73

Re: Thea are 2 pestisori...

Hm,ciudat acel filmulet,mi-e mila de pesti.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: Thea are 2 pestisori...

arthurarad A scris:

ca sunt la fel ca si multi catei: mananca pana fac poc!

Deci cateii mananca pana fac poc?  lol  lol  lol Sper sa apuc pe parcursul profesiei sa vad asa ceva!!!

Re: Thea are 2 pestisori...

Sunt oribili acei carasi de la inceputul filmului! Parca au o tumora pe cap si le iasa creierul! Groaznic!

Re: Thea are 2 pestisori...

mirceajifcu A scris:
arthurarad A scris:

ca sunt la fel ca si multi catei: mananca pana fac poc!

Deci cateii mananca pana fac poc?  lol  lol  lol Sper sa apuc pe parcursul profesiei sa vad asa ceva!!!

Sa inteleg ca esti medic veterinar? O cunostina de-a mea a avut o pisica care a mancat un platou de ecleuri sau cornulete pana ia pleznit burta  ^:)^

Satul de Romania !!!

77

Re: Thea are 2 pestisori...

Edi, cat ziceai ca are motanul tau cel fara oute? 5 kg?:)
hei, neata! Ieri n-am prestat in zona...:( lipsa de timp... Sa va pun cateva poze cu pestii (sunt facute acum 2 zile...

78

Re: Thea are 2 pestisori...

Betitza ciumpavita si betanul bengos!
Acum locuiesc in case separate..i-am divortat!:)

79

Re: Thea are 2 pestisori...

mirceajifcu A scris:

Sunt oribili acei carasi de la inceputul filmului! Parca au o tumora pe cap si le iasa creierul! Groaznic!

si mie mi s-au parut ...ciudati... Eu nu as lua un asa peste, dar sunt convinsa ca unora le plac! Mie-mi plac betanii! M-au "bagat in boala" unele exemplare vazute aici!

Re: Thea are 2 pestisori...

TheoThea A scris:

Edi, cat ziceai ca are motanul tau cel fara oute? 5 kg?:)
hei, neata! Ieri n-am prestat in zona...:( lipsa de timp... Sa va pun cateva poze cu pestii (sunt facute acum 2 zile...

Atat are 5kg in cap, de ce nu umpli tot acvariul cu apa ? ai bagat femela la borcan ?  :apl

Satul de Romania !!!