1

Subiect: dizolvare c02

salutare! pentru un acvariu de65l ce crede-ti din propriile  experiente ca mi-ar trebui pentru o mai buna dizolvare aco2-ului(difuzor, reactor-firma) si cite bule pe secunda? momentan am butelie fara ph -cont. si dizolv cu un Dennerle fliper. Dupa tabelul de la Jbl kh6 si ph7 nivelul co2-ului in acvariu este de 19mg, ceea ce mi se pare cam mic! va rog sa-mi raspunde-ti doar cei care au probat nu din auzite!mersi!

2

Re: dizolvare c02

dar cei care au si probat si au si auzit, au voie sa-ti raspunda?  tongue

dupa parerea mea e greu sa gasesti pe cineva care sa corespunda criteriilor tale (acvariu de 65 l, testat si difuzor si reactor, kh=6, ph=7) cam multe variabile de luat in calcul. in primul rind trebuie sa sti ca nu doar C din co2 modifica valoarea kh, mai sunt si alte cauze, deci tabelul de la JBL e doar pur orientativ. este clar cunoscut ca reactor extern dizolva mai bine co2 decit un difuzor. daca nu ai ph controler cu ce ai masurat ph astfel incit sa obti o valoare fixa=7?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: dizolvare c02

Asa cum spune si Bobi, reactorul este mult mai performant decit un difuzor, cu toate ca, in acvarii de pina la 150-200 litri, un difuzor de calitate isi face treaba cu succes.
   Numarul de bule/secunda nu poate fi considerat o reteta universal valabila, el variaza in functie de specificul acvariului: specii de pesti, specii de plante si cantitatea acestora, cantitatea si si calitatea luminii, etc. Ideal, intr-un acvariu plantat, care intruneste conditiile de mediu necesare, pH-ul ar trebui sa fie intre 6,5 - 7, nivel la care fotosinteza plantelor este maxima.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: dizolvare c02

multumesc pentru raspunsuri! spuneti-mi un difuzor de calitate?

5

Re: dizolvare c02

orice difuzor cu pastila cit mai mare pe care-l gasesti.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: dizolvare c02

difuzor ceramic Aquili sau Aquatic Nature cu un diametru de cel mult 3 cm

Pescar hoinar

7

Re: dizolvare c02

LupuMoralist A scris:

difuzor ceramic Aquili sau Aquatic Nature cu un diametru de cel mult 3 cm

De ce cel mult 3 cm?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: dizolvare c02

eu folosesc la acvariul meu un difuzor de 3 cm (126l) si isi face treaba f bine. la un acvariu de 65l nu cred ca ar trebui sa foloseasca un difuzor mai mare.

Pescar hoinar

9

Re: dizolvare c02

LupuMoralist A scris:

eu folosesc la acvariul meu un difuzor de 3 cm (126l) si isi face treaba f bine. la un acvariu de 65l nu cred ca ar trebui sa foloseasca un difuzor mai mare.

   Pai in cazul asta intreaba-l pe bobi, de ce a spus "cit mai mare" (parere cu care sunt si eu de acord). Fiind vorba de un acvariu de 65 litri, deci nu un nano, nu vad care ar fi motivul, pentru care, difuzorul trebuie sa fie de maxim 3 cm.
   Stiut fiind faptul ca difuzoarele de CO2 oricum nu se fabrica cu diametrul membranei mult mai mare de 3 cm, in acvariile care nu fac economie de spatiu, un diametru cit mai mare este benefic pentru sporirea cantitatii de CO2 dizolvata in apa. Altfel de ce, in raport de diametru, ele sint recomandate pentru diferite capacitati ale acvariilor?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: dizolvare c02

eu am mers pe recomandarile celor de la Aquatic Nature. difuzorul de 3 cm este recomandat pt acvarii intre 80 si 120l, deci mult mai mari decat capacitatea acvaariului despre care discutam.

http://www.aquatic-nature.be/2eng_co2.html

motivul ar fi de ordin financiar si cred ca acest lucru conteaza. nu are rost sa ii recomandam sa isi cumpere un difuzor foarte mare si scump, cand se poate rezolva situatia elegant cu un difuzor mai mic si mai ieftin. ca exemplu, la Aquatic Nature, eu i-as recomanda un difuzor 40/60 care costa 68 lei. voi ii recomandati cat mai mare, adica 116 lei.

ca alternativa, difuzoarele de la Aquili sunt mai ieftine: 52 lei difuzorul de 3 cm.

Pescar hoinar

11

Re: dizolvare c02

LupuMoralist A scris:

eu am mers pe recomandarile celor de la Aquatic Nature. difuzorul de 3 cm este recomandat pt acvarii intre 80 si 120l, deci mult mai mari decat capacitatea acvaariului despre care discutam.

http://www.aquatic-nature.be/2eng_co2.html

motivul ar fi de ordin financiar si cred ca acest lucru conteaza. nu are rost sa ii recomandam sa isi cumpere un difuzor foarte mare si scump, cand se poate rezolva situatia elegant cu un difuzor mai mic si mai ieftin. ca exemplu, la Aquatic Nature, eu i-as recomanda un difuzor 40/60 care costa 68 lei. voi ii recomandati cat mai mare, adica 116 lei.

ca alternativa, difuzoarele de la Aquili sunt mai ieftine: 52 lei difuzorul de 3 cm.

   Acelasi lucru il spun si producatorii de filtre, ce facem, cumparan ce ne recomanda acestia in prospecte sau urmarim ca filtrul sa fie cit mai performant pentru acvariul nostru?
   In ceea ce priveste costurile, nu tot ce este mare, este si scump.
   Sa nu uitam (pe asta se bazeaza rationamentul meu) ca un difuzor nefiind la fel de performant ca un reactor, suntem nevoiti sa-l calibram peste prescriptiile fabricantului, alegindu-l pe cel mai bun din punct de vedere performanta/pret!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: dizolvare c02

lupule moralist, sa nu uitam ce spun producatorii de acvarii despre lumina cu care isi echipeaza acvariile. nu vreau sa fac pe desteptul, am dat sfatul care l-am considerat util. eu practic acest hobby de ceva ani si mi-am pus de multe ori problema: cum sa fac sa ies mai ieftin? de cele mai multe ori am iesit mai scump, pentru ca alegind varianta mai ieftina mi-am dat seama ulterior ca e nepotrivita si am fost nevoit sa investesc bani din nou. am tras concluzia ca sportul pe care il practicam nu e ieftin deloc, iar performanta se plateste.

colegul micha va alege pina la urma ce va considera el de cuviinta. smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: dizolvare c02

micha, ai bomba sau butelie? daca ai bomba, poti sa uiti de difuzoare ceramice

Pescar hoinar

14

Re: dizolvare c02

LupuMoralist A scris:

micha, ai bomba sau butelie? daca ai bomba, poti sa uiti de difuzoare ceramice

Nici aici nu ai nimerit prea bine,daca tine bomba din reteta fara gelatina(Paul stie smile) ),presiunea e belea si nu are probleme,candva,demult tineam un acvariu de 120l si sfaraia cu difuzor!

15 Editat de micha (2011-11-05 04:17)

Re: dizolvare c02

am butelie! spune-mi te rog Lupule unde gasesc difuzor Aquili sau Aquatic la preturile astea? eu am vazut Aquatic 40|60 la90lei pret cam maricel. mersi! Si inca ceva; pentru o dizolvare mai buna trbuie un powerhead sa bata spre difuzor sau il pot lasa pur si simplu :hug

16

Re: dizolvare c02

daca ai doar difuzor nu ai nevoie de powerhead. powerheadul este folosit in cazul reactoarealor active.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

17 Editat de LupuMoralist (2011-11-05 14:04)

Re: dizolvare c02

micha, in functie de cum circula apa in acvariul tau decizi daca dizolvarea co2 este corecta. eu am un test co2 de la jbl pus in partea opusa difuzorului si am adaugat un filtru intern deasupra difuzorului, astfel incat jetul de apa sa imprastie bulele mai bine. atentie, difuzorul nu trebuie pus sub filtru, pt ca vor intra bulele de co2 in el si la revedere. trebuie pus putin in fata filtrului, sub el, astfel incat bulele sa urce prin fata lui. sper ca m-am facut inteles, daca vrei iti trimit o poza.

aquatic nature gasesti la www.reef.ro
aquili gasesti la www.happypets.ro

mult succes!

Pescar hoinar

18 Editat de LupuMoralist (2011-11-05 14:03)

Re: dizolvare c02

scuze, am postat de doua ori...

Pescar hoinar

19

Re: dizolvare c02

multumesc!

20

Re: dizolvare c02

LupuMoralist A scris:

micha, in functie de cum circula apa in acvariul tau decizi daca dizolvarea co2 este corecta. eu am un test co2 de la jbl pus in partea opusa difuzorului si am adaugat un filtru intern deasupra difuzorului, astfel incat jetul de apa sa imprastie bulele mai bine. atentie, difuzorul nu trebuie pus sub filtru, pt ca vor intra bulele de co2 in el si la revedere. trebuie pus putin in fata filtrului, sub el, astfel incat bulele sa urce prin fata lui. sper ca m-am facut inteles, daca vrei iti trimit o poza.

aquatic nature gasesti la www.reef.ro
aquili gasesti la www.happypets.ro

mult succes!

   Dane, te-as ruga sa dezvolti ideea cu "la revedere", daca intra CO2-ul in filtru, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!