Subiect: substrat acvariu plantat

Salutare tuturor,intrebarea mea este daca exista vreun substrat de cumparat care sa le aiba pe amandoua,adica si pietris si ingrasamant pt plante ,numai sa-l pun direct in acvariu iar daca nu,cam care e cea mai buna varianta de fertilizant/pietris pt plante ,cati cm grosime din fiecare ,granulatie pietris la un acvariu de 63L,iar ca mi-am adus aminte smile,in timpul celor 3-4 sapt de ciclat apa se schimba normal aprox 25% saptamanal sau se lasa asa,va multumesc si astept raspunsuri.

Re: substrat acvariu plantat

salut si bine ai venit. avand in vedere dimensiunea acvariului, ai putea sa incerci ceva mai deosebit, adica substraturile de la Aquatic Nature.

Pescar hoinar

Re: substrat acvariu plantat

si sa inteleg ca doar se pune continutul lor pe fundul acvariului cu pietris deasupra sau fara ca asta cam vreau sa stiu,mersi de raspuns

4 Editat de Ancistrus (2011-11-15 15:46)

Re: substrat acvariu plantat

Substratul de la Aquatic Nature de care vorbeste LupuMoralist este un substrat gata fertilizat, doar il pui in acvariu, fara nimic peste sau sub el.

5

Re: substrat acvariu plantat

si alta alternativa pt tarabostes?am si eu aceeasi "problema" si am auzit de niste sticksuri sau ceva de genu,care se pune pintre nisip :fok sunt bune?

Re: substrat acvariu plantat

am inteles , si pot gasii prin magazinele de profil in bucuresti produsele din gama ?pt ca in magazine am vazut produse jbl sau tetra si apropo si acestea au la fel substrat complet? PS va rog sa-mi raspundeti si la intrebarea cu schimbatul apei in timpul ciclarii.

Re: substrat acvariu plantat

ianus_86 A scris:

si alta alternativa pt tarabostes?am si eu aceeasi "problema" si am auzit de niste sticksuri sau ceva de genu,care se pune pintre nisip :fok sunt bune?

   La plantele cu radacini foarte puternice, adica mancacioase big_smile (ex Echinodorus), se pot baga in nisip, la baza radacinilor, diverse tipuri de fertilizanti gen capsule, bile etc, cum ar fi JBL 7 Balls

tarabostes A scris:

am inteles , si pot gasii prin magazinele de profil in bucuresti produsele din gama ?pt ca in magazine am vazut produse jbl sau tetra si apropo si acestea au la fel substrat complet? PS va rog sa-mi raspundeti si la intrebarea cu schimbatul apei in timpul ciclarii.

   Gasesti in magazinele online tot ce vrei, iar despre schimbul de apa in timpul ciclarii (care nu se termina in 3-4 saptamani) nu ar trebui facut nici un schimb de apa in perioada asta, perioada in care bacteriile benefice sa aibe timp sa colonizeze materialele filtrante, substratul etc.

Re: substrat acvariu plantat

deci in timpul ciclarii fara schimb de apa dar din ce am mai citit cam in 4 sapt ar fi cam gata ciclarea chiar fara adaos de bacterii care sa grabeasca asta .... dar ce imi poti spune despre jbl si tetra sunt bune? acum ca paranteza sunt interesat pt ca voi avea un acvariu cumparat la set 63L iar neonul dupa cum cred ca stiti este de 15w asa ca ma voi orienta catre un substrat bun si plante care nu au nevoie de lumina puternica asa ca bucuros as astepta si exemple de plante nepretentioase

9 Editat de Ancistrus (2011-11-15 16:29)

Re: substrat acvariu plantat

Ciclul azot se incheie cand spun testele, adica NO2 0, iar NO3 incepe sa creasca, chestie care nu se intampla intr-o anumita perioada.
   JBL si Tetra sunt firme bune, iar daca vrei un substrat ieftin, bun si fertilizat, iti pot recomanda JBL Florapol (care este un pamant argilos) amestecat cu o parte de nisip quartz granulatie 2-3mm, care se aseaza ca prim strat la fundul acvariului, peste care pui alt strat de nisip spalat bine, in grosime de minim 5 cm.

Re: substrat acvariu plantat

tarabostes, ciclarea se termina in momentul in care parametrii apei sunt la niveluri acceptabile: NH4 si NO2 la valori apropiate de zero si NO3 la valori de 5-20 ppm. NO3 poate atinge si valori mai mari, dar aceste valori sunt periculoase pt viitorii locatari. sfatul meu este sa incerci sa menti NO3 sub nivelul de 20 ppm, iar daca te gandesti sa cresti niste plante frumoase, vom vorbi la momentul oportun si despre valorile Fe si PO4, in functie de gama de fertilizare pe care o vei folosi. mult succes

Pescar hoinar

Re: substrat acvariu plantat

mai limpede de atata nici ca se putea ,mersi mult,cat despre substrat ,peste fertilizant ai spus nisip ,am mai citit ca ar merge pietris cu granulatie 2-3 mm sa nu sufoce plantele sau radacinile stau in fertilizant si astfel nu se sufoca?

12 Editat de Ancistrus (2011-11-15 16:55)

Re: substrat acvariu plantat

LupuMoralist A scris:

tarabostes, ciclarea se termina in momentul in care parametrii apei sunt la niveluri acceptabile: NH4 si NO2 la valori apropiate de zero

   Sigur nu ai vrut sa spui NH3?

tarabostes A scris:

peste fertilizant ai spus nisip ,am mai citit ca ar merge pietris cu granulatie 2-3 mm sa nu sufoce plantele sau radacinile stau in fertilizant si astfel nu se sufoca?

   Eu am spus ca se amesteca acel pamant argilos (Florapol) cu o parte de nisip (sau pietris) quartz, granulatie 2-3mm (granulatie care permite circularea apei, cel putin la suprafata) si se aseaza ca prim strat in acvariu, peste care se aseaza alt strat de nisip (sau pietris) de aceeasi granulatie, dar spalat bine, neamestecat cu nimic... tu ce ai inteles?

Re: substrat acvariu plantat

corect ,scuze nu am fost atent ca ai mentionat si granulatia de 2-3 mm a nisipului ,cat despre parametrii....te rog confirma daca cumva lupul moralist a scris din greseala si astfel parametrii care trebuie sa ii urmaresc in timpul ciclarii sunt : NH3 SI NO2 ce trebuie sa tinda spre 0 sau chiar sa fie 0 si NO3 intre 5-20,iar cu multumirile de rigoare tuturor pt raspunsuri as mai pune o intrebare ,ceva exemple de plante nepretentioase la lumina (la neonul meu de 15w,in contextul in care am auzit ca ar fi cam slabut),plante ce se gasesc de comercializat in centre usor accesibile sa zic asa ,hornbach,chiar si piata obor

14 Editat de Ancistrus (2011-11-15 17:16)

Re: substrat acvariu plantat

Testul de Amoniac (NH3) te ajuta sa stii daca ai amoniac in apa, si este un test pe care il folosesti odata si gata... deci mai bine iei testele de NO2 (nitrit) si NO3 (nitrat), care te vor ajuta si pe viitor sa stii daca ai acvariu ciclat/deciclat, sau sa stii cand si cum sa faci schimburile de apa. Odata ce testul de NO2 ajunge la 0 si testul de NO3 incepe sa urce, inseamna ca ciclarea este spre sfarsit. Cand ajunge NO3 la valoarea 15-20 inseamna ca trebuie sa faci schimb de apa (30-35%).

PS: Plante mai usoare ar fi Cabomba, Egeria, Hydrocotyle leucocephalla, Najas guadalupensis s.a.

Re: substrat acvariu plantat

si cam atat pe ziua de azi ,multumesc inca odata pt raspunsuri ,va salut si o zi buna ,ne mai "auzim " pe aici

Re: substrat acvariu plantat

JBL vinde test NH4 (amoniu) iar Sera NH4/NH3 (amoniu/amoniac). la fel, ADA vinde test NH4. de asta ti-am scris NH4 ca sa nu ai surpriza sa ceri test NH3 si sa iti spuna ca nu au.
aceste teste sunt scumpe, cam 40 lei, si nu poti sa le iei pe toate o data. NO3 si NO2 sunt importanti, in aceasta ordine. incearca la sectiunea de vanzari sa cauti plantele de care ai nevoie. acum iti trebuie plante easy, care cresc repede si te vor ajuta in perioada cicalrii. sunt plante de sacrificiu, eu nu am mai ramas cu nicio planta din timpul ciclarii. plantele vandute de magazine sunt destul de scumpe si nu prea ai de unde alege

Pescar hoinar

17

Re: substrat acvariu plantat

LupuMoralist A scris:

JBL vinde test NH4 (amoniu) iar Sera NH4/NH3 (amoniu/amoniac). la fel, ADA vinde test NH4. de asta ti-am scris NH4 ca sa nu ai surpriza sa ceri test NH3 si sa iti spuna ca nu au.

   NH4 poate deveni periculos doar in apa acida (pH mic), deci oricum nu ii vad utilitatea, iar NH3 odata ce apar Nitrosomonas... nu mai ai ce face cu testul.

Re: substrat acvariu plantat

Ancistrus A scris:

   NH4 poate deveni periculos doar in apa acida (pH mic), deci oricum nu ii vad utilitatea, iar NH3 odata ce apar Nitrosomonas... nu mai ai ce face cu testul.

cristi, apa acida inseamna apa cu un ph<7, adica apa tuturor celor ce au acvarii de apa dulce si care folosesc CO2. toti acvaristii care folosesc CO2 presurizat mentin un ph intre 6,5 si 7. de ce crezi ca JBL, Sera si ADA vand doar solutii pt testarea NH4?
ph 7 este valoare neutra
ph>7 apa bazica

asa ca testul de NH4 este foarte util. tu ce ph ai?

Pescar hoinar

19 Editat de Ancistrus (2011-11-15 19:30)

Re: substrat acvariu plantat

LupuMoralist A scris:

cristi, apa acida inseamna apa cu un ph<7, adica apa tuturor celor ce au acvarii de apa dulce si care folosesc CO2. toti acvaristii care folosesc CO2 presurizat mentin un ph intre 6,5 si 7. de ce crezi ca JBL, Sera si ADA vand doar solutii pt testarea NH4?
ph 7 este valoare neutra
ph>7 apa bazica

   Nu inteleg ce incerci sa-mi spui... am zis eu ca pH 7 nu inseamna neutru, sub 7 acid si peste 7 bazic? Daca vrei sa aflii ceva pe tema asta, intreaba cati au pH sub 7 si continuam discutia despre amoniu... dar sa ai grija sa nu-i intrebi si pe iubitorii de ciclide africane lol, si daca totusi vrei parerea mea ti-o spun: lasa discutia asa ca deja patinam wink

20 Editat de Technics (2011-11-15 19:47)

Re: substrat acvariu plantat

Ma interesaza si pe mine un substat pentru un acvariu de 180 litri.
Ce spuneti de variantele din foto, cea doar cu JBL Manado si cea cu JBL Aquabasis cu JBL Manado peste?
Unii spun ca JBL Manado ar fi cam usor si plantele ar iesi din el, asa este oare?
Nu as vrea sa-l cumpar si pe urma sa constat pe pielea mea acest fapt.
Apelez la cei mai experimentati si care cunosc bine aceste especte.

Mentionez ca nu doresc neaparat sa folosesc substrat JBL, vreau doar un substrat bunicel si de preferinta sa fie complet si gata ferilizat fara sa mai fie nevoie sa fie combinat cu altceva.
Vreau sa fie si o culoare foarte inchisa maro sau chiar negru.