1

Subiect: GSA - Cod Rosu !!!

Va salut.  Am o mare problema cu o alga care joaca murdar.
  A inceput sa apara gsa destul de mult pe geamurile acvariului si pe unele plante .  Pe geamuri am reusit sa curat dar la unele plante chiar nu am ce sa mai fac pentru ca reapare si vad ca nu vor sa dea inapoi.

Va prezint detaliile tehnice :

-acvariu Juwel 125L brut

-iluminare 2 x 24 w Aqua medic Plant grow + 2 x 24 Osram 965 (10 ore = 12 -17 ; 19 - 24 )

-Filtrare : JBL e901 ( 2 sertare siporax + 1 sertar micromec + 1 sertar bureti) + filtru intern Juwel plin cu siporax

-Fertilizare : 2.5 ml PPS pro + 2.5 ml Trace mix plus cu o ora inainte de inceperea programului de iluminat si saptamanal 20 ml Easy Life PO4 +  10 ml
Easy life Ferro .

- Codoi de la butelie

Testele arata in felul urmator :

GH - 14
KH - 10
PH - 7.8 de la robinet si il tin la 6.5 cu ph controller
Fe- 0.2
No3- intre 20-30
Po4- 1.8 - 2

Vreau sa precizez ca este primul acvariu plantat si nu am mai trecut printr-o invazie de alge ( gsa ).

Ce trebuie sa fac sau ce trebuie sa nu fac ? 

Numai bine !

Re: GSA - Cod Rosu !!!

Si eu am aceeasi alga aparuta cand nu aveam suficient co2 cu PH peste 7,5. Acum a stagnat si nu mai apare decat foarte greu. Alga de pe frunzele afectate se indeparteaza decat mecanic cu o periuta .

Cauzele aparitiei :
Nivelul scazut al fosfatilor (PO4) din apa duce adesea la o invazie a acestor alge. Nivelul scazut de CO2 sau o iluminare intensa pe o durata lunga de timp poate de asemenea sa contribuie la apritia punctelor verzi.
Indepartarea ei :
Desi se indeparteaza destul de greu manual, va puteti ajuta de o lama de ras sau de un razuitor magnetic bun. Verificati nivelul de CO2 din apa, iar daca testerele o cer trebuie sa ridicati acest nivel prin aditia de mai mult CO2. Pentru a se dezvolta corespunzator plantelor le sunt suficiente 9-10 ore de lumina pe zi. Astfel daca in acvariul dumneavoastra perioada de iluminare a acvariului depaseste 10 ore este recomandat sa o reduceti. Daca stingerea luminilor este conditionata de programul dumneavoastra de munca atunci puteti apela la o priza programabila care in mod normal nu ar trebui sa lipseasca din dotarile unui acvarist.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: GSA - Cod Rosu !!!

salut. ai valori cam mari la no3 si po4. iti recomand sa incerci un raport no3:po4 de 10:1. o poza cu acvariul? banuiesc ca e plantat "heavy" la acesti parametri.
PS: ce ph controller folosesti?

Pescar hoinar

4 Editat de ovidiugl (2011-11-23 05:03)

Re: GSA - Cod Rosu !!!

@brutusanf
Daca ne uitam atent la detalii in mod normal nu ar trebui sa am vreo problema , adica :

1 - Nivelul scazut al fosfatilor - > fosfatii au un nivel destul de ridicat la mine.
2- nivelul scazut de co2 -> aici nu se pune problema pentru ca au din belsug din butelie
3 - iluminare intensa -> iluminarea este undeva la limita ca intensitate dar nu depaseste 10 ore pe zi

@LupuMoralist

Singura varianta ar fi sa reduc inca putin concentratia de No3 care nu este cu mult peste masura si chiar m-as bucura daca asta ar fi problema.
  Plantat este cam 90% pentru ca am scos o tufa mare de aromatica si am pus  niste pui de rotundifolia care nu au crescut inca.
Folosesc un ph controller dennerle 588 iar cu poze vin maine dupa-amiaza.

  Astept si alte pareri , poate imi scapa mie ceva  :smoke

5

Re: GSA - Cod Rosu !!!

Cureti frumusel geamurile, scazi cantitatea de lumina timp de o saptamina si daca nu dispare acest inamic public, eu ma las de acvaristica! lol
   Poate vei fi socat dar algele verzi sint semnul ca un acvariu este OK din punct de vedere al parametrilor si echilibrului acestora. Dincolo de obsesia unora care incearca sa puna pina si aparitia acestor alge, in totalitate pe seama parametrilor, cauza principala este lumina prea puternica sau programul prea lung de iluminare!!!!!!!!
   Daca fiecare din noi am intelege ca: dincolo de pomenirea obsesiva a parametrilor (din care unii si-au facut un adevarat tic verbal), am urmari sa evitam suprapopularea, acvariul sa fie curat, schimburile de apa sa fie facute corect, substratul sifonat, filtrarea eficienta, iluminarea sa fie facuta in concordanta cu specificul acvariului si nu conform trend-urilor (vezi 2w/litru), eu cred ca algele, nu ar mai fi o problema atit de des intilnita.
   Bla-bla-bla-ul cu parametrii ii scoate pe multi din anonimat si ii face interesanti, deturnind atentia necunoscatorilor, de la adevaratele conditii de intretinere ale acvariului, la aspecte sofisticate, greu de inteles si care de fapt sint rezultatul nerespectarii regulior de baza din acvaristica: CURATENIA IN ACVARIU SI OPTIMIZAREA FUNCTIONARII APARATURII CARE-L DESERVESTE!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de LupuMoralist (2011-11-23 15:28)

Re: GSA - Cod Rosu !!!

dl radu, faptul ca dvs. nu folositi teste de apa, nu inseamna ca acestea nu sunt importante. eu cred ca sunt foarte importante si au spus-o si demonstrat-o si alti practicanti de acvaristica de pe alte meleaguri. nu trebuie neglijat faptul ca iti poti imbogati cunostintele despre chimia apei citind despre toate aceste lucruri. si nimic nu este mai important decat sa iti imbogatesti bagajul de cunostinte, indiferent de domeniu. fiecare dintre noi a acumulat anumite cunostine pe care le prezinta celorlalti: unii stapanesc bine ciclarea acvariului, iluminarea, fertilizarea, altii cunosc bolile pestilor sau ale plantelor, altii se pricep sa mestereasca sisteme alternative (mobilier, lumina, acvarii, reactoare CO2). iar atunci cand cineva pune o intrebare, fiecare incearca sa ii ofere un raspuns in functie de bagajul de cunostinte pe care il detine la un moment dat. mie imi plac testele de apa. cine nu a aprofundat chimia la scoala, are acum o sansa buna sa imbine utilul cu placutul. toate cele bune si o zi calma tuturor.
PS: ovidiu, scuze pt offtopic-ul masiv. cred ca ar trebui sa faci o diminuare proportionala a parametrilor (NO3 si PO4), pt a nu crea un dezechilibru.

Pescar hoinar

7

Re: GSA - Cod Rosu !!!

Am observat ca-ti lipseste CO2 organic din schema de fertilizare.
Ajuta destul de mult. Poti folosi Seachem flourish excel, Easy Carbo, Aquatic Nature carbo (parca).

Codoi: incerca sa bagi mai mult

Filtrare: nu ar trebui sa ai probleme, ai chiar din belsug smile

Lumina: Incearca sa reduci la 9 ore, plus pune o pauza de 2h la jumatatea programului de iluminare (spun multi ca ajuta, nu pot sa-ti spun de ce, dar se pare ca ajuta smile )

raportul redfield: de care Admin nu este multumit.
Ideea ar fi sa ai un raport de 10:1 NO3-PO4, si atunci ai RISC de alge mic.
Daca raportul este sub 10:1 atunci risti alte albastre, daca raportul este peste 10:1 atunci risti alge verzi.

Mancatori de alge: nu cred ca ai sanse cu altceva decat melci ... **parere personala


uite si un link:
http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

Description     Forms hard green circular spots on the glass and slow growing plant leaves.
Cause     With Estimative Index low phosphate levels often bring on a GSA outbreak. Also Low CO2 and poor water flow. Too long a lighting period doesn't help.
Removal     If dosing Estimative Index increase phosphate levels by adding monobasic potassium phosphate or fleet enema solution. Aim for a level of 2 to 3ppm. Check CO2 levels and water flow. Can be scraped off the glass using a razor blade or a good magnetic glass scraper. Between 9 and 10 hours is plenty of lighting time for the plants. If it is more then reducing it may help.
If dosing a lean dosing method like PMDD or PPS-Pro then modifying the NO3 to PO4 ratio normally helps. A bit of trial and error may be required.

8

Re: GSA - Cod Rosu !!!

LupuMoralist A scris:

dl radu, faptul ca dvs. nu folositi teste de apa, nu inseamna ca acestea nu sunt importante. eu cred ca sunt foarte importante si au spus-o si demonstrat-o si alti practicanti de acvaristica de pe alte meleaguri. nu trebuie neglijat faptul ca iti poti imbogati cunostintele despre chimia apei citind despre toate aceste lucruri. si nimic nu este mai important decat sa iti imbogatesti bagajul de cunostinte, indiferent de domeniu. fiecare dintre noi a acumulat anumite cunostine pe care le prezinta celorlalti: unii stapanesc bine ciclarea acvariului, iluminarea, fertilizarea, altii cunosc bolile pestilor sau ale plantelor, altii se pricep sa mestereasca sisteme alternative (mobilier, lumina, acvarii, reactoare CO2). iar atunci cand cineva pune o intrebare, fiecare incearca sa ii ofere un raspuns in functie de bagajul de cunostinte pe care il detine la un moment dat. mie imi plac testele de apa. cine nu a aprofundat chimia la scoala, are acum o sansa buna sa imbine utilul cu placutul. toate cele bune si o zi calma tuturor.
PS: ovidiu, scuze pt offtopic-ul masiv. cred ca ar trebui sa faci o diminuare proportionala a parametrilor (NO3 si PO4), pt a nu crea un dezechilibru.

Dane, imi pui in gura lucruri pe care nu le spun, doar de dragul de a ma combate? Am spus eu ca nu recunosc importanta testelor sau ca nu fac teste?
   Asta ai vrut sau ai putut intelege? De la ce am spus eu, pina la ce ai inteles tu, este cale lunga, de la recunoasterea importantei acestor teste pina la a deveni obsedat de ele, la fel. Mi se pare de-a dreptul ridicol, in momentul in care un user ridica o problema, indiferent de ce natura, raspunsul unora sa fie invariabil: ce valoare au parametrii apei? Mai este putin si, daca se plinge cineva ca i s-a spart acvariul, va primi acelasi raspuns! lol Cautati si recomandati domnilor si alte solutii, nu toata lumea are acces la teste, stie sa le folosesca si mai ales stie sa corecteze parametrii prin metode complicate (acum este trendy acel redfield, cine il pomeneste, e mare mester acvarist!). Incercati cu intrebari de genul: cit de mare este acvariul; citi pesti ai in el; ce filtrare folosesti; ce iluminare; cit de des si cum faci curatenie in acvariu, etc. Dupa ce primiti raspunsurile, faceti recomandarile care se impun, fara sa va bazati in exclusivitate pe cunostintele in chimie ale victimei! lol Intre noi fie vorba, cine nu a invatat in scoala, se minte pe el insusi ca invata in afara ei!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: GSA - Cod Rosu !!!

albu81 A scris:

Am observat ca-ti lipseste CO2 organic din schema de fertilizare.
Ajuta destul de mult. Poti folosi Seachem flourish excel, Easy Carbo, Aquatic Nature carbo (parca).

Codoi: incerca sa bagi mai mult

Filtrare: nu ar trebui sa ai probleme, ai chiar din belsug smile

Lumina: Incearca sa reduci la 9 ore, plus pune o pauza de 2h la jumatatea programului de iluminare (spun multi ca ajuta, nu pot sa-ti spun de ce, dar se pare ca ajuta smile )

raportul redfield: de care Admin nu este multumit.
Ideea ar fi sa ai un raport de 10:1 NO3-PO4, si atunci ai RISC de alge mic.
Daca raportul este sub 10:1 atunci risti alte albastre, daca raportul este peste 10:1 atunci risti alge verzi.

Mancatori de alge: nu cred ca ai sanse cu altceva decat melci ... **parere personala


uite si un link:
http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

Description     Forms hard green circular spots on the glass and slow growing plant leaves.
Cause     With Estimative Index low phosphate levels often bring on a GSA outbreak. Also Low CO2 and poor water flow. Too long a lighting period doesn't help.
Removal     If dosing Estimative Index increase phosphate levels by adding monobasic potassium phosphate or fleet enema solution. Aim for a level of 2 to 3ppm. Check CO2 levels and water flow. Can be scraped off the glass using a razor blade or a good magnetic glass scraper. Between 9 and 10 hours is plenty of lighting time for the plants. If it is more then reducing it may help.
If dosing a lean dosing method like PMDD or PPS-Pro then modifying the NO3 to PO4 ratio normally helps. A bit of trial and error may be required.

   Dumneavoastra d-le coleg, de unde ati inteles ca sunt nemultumit de raportul respectiv. Daca tot am deschis discutia despre nemultumire: nu mi se pare normal sa postati materiale scrise intr-o limba straina! Afilierea userilor la acest forum nu are ca si conditie cunoasterea unei limbi straine.
   P.S. Recomandarea folosirii carbonului organic face parte din metodele de tratament ale problemei, nu din metodele de profilaxie. Daca nu inlatura cauza, colegul va face risipa de carbon organic, care... cam costa si nu intotdeauna este eficient in situatia lui. Efectul algicid se manifesta in anumite conditii si anume o stare de curatenie perfecta a acvariului, fertilizare perfect echilibrata cu micro si macro, etc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10 Editat de ovidiugl (2011-11-24 00:57)

Re: GSA - Cod Rosu !!!

@bradraqua

scazi cantitatea de lumina timp de o saptamina

O sa incep cu inceputul si o sa scad cantitatea de lumina.
  Vreau sa stiu totusi daca este bine sa opresc ambele neoane plant grow si raman cu cele 2 osram 965 ?

  De suprapopulare nu putem vorbi pentru ca am 15 lambchop rasbora , 3 aymonieri si o armata de creveti.
Problema mea este la sifonarea substratului la care nu am acces din cauza plantelor si pentru ca este un substrat de la aquatic nature ( bilute ) care este usor si risc sa vad plantele plutind.

@LupuMoralist
Cat timp aveti discutii in contradictoriu constructive nu le consider offtopic ci mai degraba o alta sursa de informare de la acvaristi mai experimentati  :sok
  Nivelul nitratilor este mai ridicat din cauza sifonarii incorecte a substratului probabil, desi ma indoiesc pentru ca am pesti putini , creveti multi si nu prea vad mizerie.

@albu81
Cam cat de mult codoi ? ph-ul ramane constant la 6.42 . Daca trebuie si mai mult nu este problema  lol
Lumina are o pauza de 2 ore cum am specificat in primul post , de la ora 5 p.m  la 7 p.m.
  Una din explicatiile pauzei de 2 ore este ca, algele fiind mult mai primitive nu isi pot adapta dezvoltarea la pauzele de 2 ore , pe cand plantele se pot adapta la programul care li se ofera.

In poze se pot observa mai bine. Am si cateva mustati de BBA care nu se mai dezvolta de ceva timp.
  @bradraqua
  Eu nu am inteles ceva : daca in saptamana in care folosesc mai putina lumina intradevar nu mai apare gsa inseamna ca trebuie sa merg pe o cantitate mai mica de lumina . Ce fac cu plantele care vor multa lumina , cum ar fi didiplis si parvula ?

11

Re: GSA - Cod Rosu !!!

  Vreau sa stiu totusi daca este bine sa opresc ambele neoane plant grow si raman cu cele 2 osram 965 ?

din ce am citit, algele folosesc mai bine lumina calda, fata de plante.
deci cu o lumina calda vei avea risc mai mare de alge smile
o sa-ti dau un pm cu un PM despre lumina si frecvente, etc. (ca e in engleza si nu vreau sa stric postul)

stii ce gasesc ciudat, conform lui goagal, GSA apare in principal din cauza:
a) lumina prea multa (tu nu ai mai mult de 10h, deci nu ar trebui), si nici prea multi W smile)
b) lipsa de CO2 ... ceea ce nu e cazul, pentru ca la 6.42 PH, e cam mult CO2
c) nivel scazut fosfati ... iar nu este cazul, 2ppm e foarte mult (din punctul meu de vedere)

mai raman posibile cauze, ratia lu redfield, care nu e corecta sa zicem, dar e pe acolo.
ce vreau sa te mai intreb 30nitrati ai in mod curent sau acum ?

ce ai mai putea face este sa reduci nitratii si fosfatii si sa tinzi la un 10:1.
Ai putea sa reduci nivelul NO3 PO4 ... prin schimburi de apa/curatenie /fitrare buna [nu cred ca poti faci filtrare mai buna la tine smile)]

12 Editat de ovidiugl (2011-11-24 00:55)

Re: GSA - Cod Rosu !!!

din ce am citit, algele folosesc mai bine lumina calda, fata de plante.
deci cu o lumina calda vei avea risc mai mare de alge

La nevoie pot sa schimb cele 2 neoane de la aqua medic ( plant grow ) si sa merg cu 4 osram 965 cu toate ca cele de la aqua medic sunt cotate destul de bine ca si calitate.
Daca stau bine si ma gandesc am vazut acvarii foarte frumoase cu 4 865-uri.

stii ce gasesc ciudat, conform lui goagal, GSA apare in principal din cauza:
a) lumina prea multa (tu nu ai mai mult de 10h, deci nu ar trebui), si nici prea multi W )
b) lipsa de CO2 ... ceea ce nu e cazul, pentru ca la 6.42 PH, e cam mult CO2
c) nivel scazut fosfati ... iar nu este cazul, 2ppm e foarte mult (din punctul meu de vedere)

  Ma bucur ca ai observat acelasi lucru. Din acelasi motiv am scris pe forum pentru ca e foarte posibil sa imi scape ceva.
  La codoi nu pot sa fiu zgarcit cat timp pestii se simt bine iar plantele nu sunt afectate. In principiu o sa-l tin undeva la 6.5 .
  La fosfati am mai mult pentru ca adaug separat dupa fiecare schimb de apa.

ce vreau sa te mai intreb 30nitrati ai in mod curent sau acum ?

In mod normal am 20 ,doar ca la ultimele verificari, la 4 zile dupa schimbul de apa solutia din test era putin mai inchisa la culoare deci am undeva intre 20 si 30.

  Momentan o sa raman doar cu 2 osram 965 pana ajung la o concluzie concreta. O sa curat bine toate geamurile si vedem ce se intampla mai departe.
 
  Astept si alte pareri . Sunt convins ca fiecare vede lucrurile din alt punct de vedere.
  Cu respect ! Ovidiu

13

Re: GSA - Cod Rosu !!!

ovidiugl A scris:

@bradraqua

scazi cantitatea de lumina timp de o saptamina

O sa incep cu inceputul si o sa scad cantitatea de lumina.
  Vreau sa stiu totusi daca este bine sa opresc ambele neoane plant grow si raman cu cele 2 osram 965 ?

  De suprapopulare nu putem vorbi pentru ca am 15 lambchop rasbora , 3 aymonieri si o armata de creveti.
Problema mea este la sifonarea substratului la care nu am acces din cauza plantelor si pentru ca este un substrat de la aquatic nature ( bilute ) care este usor si risc sa vad plantele plutind.

@LupuMoralist
Cat timp aveti discutii in contradictoriu constructive nu le consider offtopic ci mai degraba o alta sursa de informare de la acvaristi mai experimentati  :sok
  Nivelul nitratilor este mai ridicat din cauza sifonarii incorecte a substratului probabil, desi ma indoiesc pentru ca am pesti putini , creveti multi si nu prea vad mizerie.

@albu81
Cam cat de mult codoi ? ph-ul ramane constant la 6.42 . Daca trebuie si mai mult nu este problema  lol
Lumina are o pauza de 2 ore cum am specificat in primul post , de la ora 5 p.m  la 7 p.m.
  Una din explicatiile pauzei de 2 ore este ca, algele fiind mult mai primitive nu isi pot adapta dezvoltarea la pauzele de 2 ore , pe cand plantele se pot adapta la programul care li se ofera.

In poze se pot observa mai bine. Am si cateva mustati de BBA care nu se mai dezvolta de ceva timp.
  @bradraqua
  Eu nu am inteles ceva : daca in saptamana in care folosesc mai putina lumina intradevar nu mai apare gsa inseamna ca trebuie sa merg pe o cantitate mai mica de lumina . Ce fac cu plantele care vor multa lumina , cum ar fi didiplis si parvula ?

Mai spun o data: cantitatea de lumina nu se stabileste numai prin intermediul calcului sec numar w/litru!. Realitatea/specificul fiecarui acvariu impune derogari de la aceasta regula. Acvariile in care se cresc plante foarte pretentioase la cantitatea de lumina, sint cele mai complexe acvarii, ele necesitind foarte multa experienta si pricepere, pentru stapinirea si corectarea fenomenelor cauzate de iluminarea puternica. Parerea mea este ca pentru o saptamina, sa renunti la doua din tuburi (cele care au un spectru cu continut mare de albastru), urmind ca apoi, in cazul in care vei obtine rezultatele dorite, sa reaprinzi al treilea tub, unul din cele pe care le-ai anulat temporar.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: GSA - Cod Rosu !!!

albu81 A scris:

  Vreau sa stiu totusi daca este bine sa opresc ambele neoane plant grow si raman cu cele 2 osram 965 ?

din ce am citit, algele folosesc mai bine lumina calda, fata de plante.
deci cu o lumina calda vei avea risc mai mare de alge smile
o sa-ti dau un pm cu un PM despre lumina si frecvente, etc. (ca e in engleza si nu vreau sa stric postul)

stii ce gasesc ciudat, conform lui goagal, GSA apare in principal din cauza:
a) lumina prea multa (tu nu ai mai mult de 10h, deci nu ar trebui), si nici prea multi W smile)
b) lipsa de CO2 ... ceea ce nu e cazul, pentru ca la 6.42 PH, e cam mult CO2
c) nivel scazut fosfati ... iar nu este cazul, 2ppm e foarte mult (din punctul meu de vedere)

mai raman posibile cauze, ratia lu redfield, care nu e corecta sa zicem, dar e pe acolo.
ce vreau sa te mai intreb 30nitrati ai in mod curent sau acum ?

ce ai mai putea face este sa reduci nitratii si fosfatii si sa tinzi la un 10:1.
Ai putea sa reduci nivelul NO3 PO4 ... prin schimburi de apa/curatenie /fitrare buna [nu cred ca poti faci filtrare mai buna la tine smile)]

   Ma asteptam sa-mi raspunzi si mie la intrebare (in afara trimiterii ironice cu stricatul postului) dar probabil ai considerat ca este lipsita de importanta, asa ca mai adaug una, poate asta sa ma propulsese in zona interesului tau:
   - prin ce dominante spectrale (ale spectrului complet ROGVAIV), o temperatura de culoare poate fi definita ca fiind calda sau rece?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: GSA - Cod Rosu !!!

@baracuda
  Stiu ca parerile sunt impartite dar calculul w/litru nu mi se pare atat de practic avand in vedere ca un osram 965 24w are un flux luminos mai mic (1300 lm ) decat un osram 865 24w ( 1600lm ) ca exemplu.
  Am facut o mica paranteza tocmai pentru ca discutam despre cantitatea de lumina.
  Revenind la fapte si nu la vorbe  :sbr  incepand de ieri am ramas cu 2 neoane ( 965 ) si merg cu incredere pe sfatul tau   :noroc

Multumiri colegilor care au sarit in ajutorul mezinului cu probleme in acvariu!  :sok 

Off : Domnu' Dan ti-am gresit numele de cateva ori pentru ca ochiu' meu nu a observat schimbarea numelui  :ang

16

Re: GSA - Cod Rosu !!!

ovidiugl A scris:

@baracuda
  Stiu ca parerile sunt impartite dar calculul w/litru nu mi se pare atat de practic avand in vedere ca un osram 965 24w are un flux luminos mai mic (1300 lm ) decat un osram 865 24w ( 1600lm ) ca exemplu.
  Am facut o mica paranteza tocmai pentru ca discutam despre cantitatea de lumina.
  Revenind la fapte si nu la vorbe  :sbr  incepand de ieri am ramas cu 2 neoane ( 965 ) si merg cu incredere pe sfatul tau   :noroc

Multumiri colegilor care au sarit in ajutorul mezinului cu probleme in acvariu!  :sok 

Off : Domnu' Dan ti-am gresit numele de cateva ori pentru ca ochiu' meu nu a observat schimbarea numelui  :ang

Ai spus exact ce am spus eu dar cu alte cuvinte!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: GSA - Cod Rosu !!!

Pentru ca un pic am idee,ma bag si eu! Si eu sunt deacord cu Radu.In mare e ok cand la un 3 zile sa zicem ar trebui sa cureti un pic peretii acvariului ...in mare sunt semnele unui acvariu bine fertilizat.Daca GSAul apare in cantitate mare atunci e destul de neplacut si inestetic,asa ca trebuie vazut motivul.Tuburile 965 sunt bune nimic de zis,dar avem la ele multishor albastru si mai mult nu avem UV-stop!Aceste 2 criterii favorizeaza in mod evident dezvoltarea algelor.In bioritmul acvariului,apar diverse momente neplacute pentru evolutia florei,anume chiar un schimb de apa ,chiar de la robinet,poate aduce modificari,pot apare metale grele,schimbari de parametri si concentrari de saruri minerale si astfel poate fi afectat pentru putin bunul mers in acvariu,adica o stagnare sau o incetinire in evolutia plantelor,ar duce cert la o acumulare de fertilizare,pe considerentul ca pana de curand acesta era consumat,acum cand este incetinita evolutia plantelor,fertilizare ramane la indemana evident a algelor.Toate cele enumerate mai sus sunt apte de luat in calcul cata vreme exista si CO2 din belsug.Iar in acvariul tau este sigur acest CO2 daca ma gandesc la duritatea apei si la ce PH ai acum.Mie imi pare mult mai simplu de rezolvat problema.Scaderea aditiei de codoi,pe un ph 6.8 o perioada de vreme,apoi crescut usor aditia pana ce vezi la finele a 3-4 zile usoare urme de GSA pe sticla astfel consideri ca pe acolo se rezuma consumul tau si ai ajuns la limita superioara pentru acel moment.Evident ca plantele se inmultesc si creste si consumul,vei creste si tu aditia. Personal as alege pentru perioada asta in care vrei sa inhibi dezvoltarea GSAului ,mai degraba Plant GRowurile...motivul:mai putin albastru  si are UV-stop.

18

Re: GSA - Cod Rosu !!!

@narcis.b

Ma bucur sa aud si parerea unui alt acvarist cu experienta. Omul cat traieste invata si aici e cazul meu.
  O sa merg cu mai putin codoi si cu cele 2 plant grow momentan dupa cum ai zis si o sa revin cu un feedback. Apreciez rabdarea pentru explicatia amanuntita de mai sus.

  Toate cele bune !

19

Re: GSA - Cod Rosu !!!

Narcis, asteptam cu nerabdare interventia ta, incepusem sa cred ca sunt singurul nebun, care nu intelege cum Dumnezeu, lumina calda favorizeaza dezvoltarea algelor, spre deosebire de cea rece care o inhiba! lol
   Astept cu nerabdare si raspunsul colegului albu81, poate adauga si sursa din care s-a inspirat in afirmatiile sale!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: GSA - Cod Rosu !!!

Baracuda A scris:

Narcis, asteptam cu nerabdare interventia ta, incepusem sa cred ca sunt singurul nebun, care nu intelege cum Dumnezeu, lumina calda favorizeaza dezvoltarea algelor, spre deosebire de cea rece care o inhiba! lol
   Astept cu nerabdare si raspunsul colegului albu81, poate adauga si sursa din care s-a inspirat in afirmatiile sale!

:sok  lol
Problema pe care multi nu vrem sa o intelegem este ca in fiecare acvariu se intampla diverse fenomene unele din ele chiar ne depasesc, altele pot fi intelese, dar cert este ca viata la modul general nu se incadreaza intr-un cliseu,nu poti incerca sa copiezi factorii si ceilalti indici de la un alt acvariu si sa ai musai acelasi randament, pentru simplul motiv ca nu poate fi copiabil,sigur te poti ghida,dar cand mergi cu un sistem la limite fie superioare fie inferioare,trebuie sa te astepti si la eventuale probleme! Pot spune ca, daca ai incerca sa mergi cu 2 acvarii in paralel cu aceeasi fertilizare si masa de plante,nu ai avea acelasi rezultat.Citesc aici sau in alte parti...chesti de genu` "tu cate picaturi de ...pui?", "cati W/l ai? sa shtiu io sa mai bag tuburi!" .Probabil cele mai multe si interminabile discutii in gradinaritul acvatic este produs de acest subiect: lumina! Sa fie calda, sa fie rece, sa fie amestecate,sa fie multi W/l...Dar nu vrem sa cautam pe net,sa vedem ce propietati au fiecare, ce castigi si ce risti sa pierzi,cum se cumuleaza spectrle tuburilor in cazul in care sunt diferite,ce anume se pierde,ce inseamna "randament inalt" sau "inalta definitie",ce anume vrem sa vedem noi in acvariu si ce anume vor plantele ,de ce cautam tuburi cu UV-stop. Ma uit surprins de ignoranta multor pasionati de gradinarit, si vad tendinta ,respectiv cum vrea sa plece omu`de la bun inceput cu maxim de fertilizate si daca se poate sa creasca specii din ,sa zicem,familia Ericaulaceae,daca totusi ii reuseste se minuneaza de ce al doile setup nu reuseste!Defapt omu` nostru nu a studiat nevoile plantelor si bunul mers al sistemului,ci a copiat strict secvente de fertilizare din evolutia altor setupuri si gata! omu` nostru e "aquascaper" de succes! Ha! lol Cand ii spui ca HC-ul nu i-a crescut din lipsa de curenti fertilizanti zice ca nu se poate, ca toninele i-au mers ...una e gazonul,la baza acvariului si alta e varful unei plante stem!Toata lumea vorbeste de filtre canistra externe,cu muuuult cat mai mult  material aderent,pentru o cat mai buna filtrare biologica...si uitam ca plantele au nevoie de o apa cat mai curata si clara ,din mai multe motive...uitam ca planta foloseste chiar si amoniacul drept fertilizant ba chiar cu randament mai mare...Asemeni omu`nostru smile  zice simplu ca el a ciclat acvariul,are nitriti zero,au trecut cele 4 saptamani gata! putem face ce vrem in acvariu lol  NU! Sistemului ii mai trebuie mult pana sa devina unul stabil,poate 3-5 luni,si asta daca nu umbli masiv in substrat...Bun! Sa presupunem ca trecem de aceste etape,mai ramane estetica...ne uitam la acvarii de concurs unele minunate si in definitiv incercam sa copiem,chestie buna dealtfel...dar...de fericire ca avem ,sa zicem,3 plante de gazon si mai mult ,merg toate,le punem frumusel si inpartim :stupid  partea din fata a acvariului in 3  lol  si ne punem pe plantat,astfel sa arate precum campurile cu diverse recolte vazute din avion  lol  parcele,parcele.Colegii,din bun simt sau de dragul evolutiei plantelor il aclama:"Bravo,superb! Tot inainte" Si uite asa ,la draqu,se degradeaza  aceasta frumoasa pasiune,care in mod firesc trebuie sa fie undeva in limitele a ceea ce numim "artistic" Uffff si as mai avea de umplut vreo 300 de pagini da ma dor degetele  lol
Ovidiu,nu pentru tine am scris asta ,e o chestie generala cine vrea sa citeasca si sa asimileze ceva,inseamna ca nu am tastat degeaba si poate am ridicat nivelul gradinaritului acvatic cu un milimetru!