61

Re: Salut!

Numaratorul de bule iti permite tie sa calculezi cate bule pe secunda bagi in acvariu. Mai exact, nu el numara ci tu smile

Picuratorul il intepi prin capatul in care ai mustiucul ala in interior. Poti folosi acul de cateter din set. Il incingi si il lasi infipt acolo. Dupa aia, sigilezi capatul celalat de la picurator si prin cateter injectezi apa in el pana ai cateterul in apa.

Numaratorul trebuie sa-l tii vertical tot timpul. Prin cateter vine gazul din bomba, fiind submers poti sa vezi bulele. Iar prin partea de sus se duce gazul catre acvariu. Intre acvariu si numarator pui valva antiretur.

Sa pui poze cand ai terminat ansamblul ca sunt si eu curios cum a iesit  :fok

62

Re: Salut!

Explica-mi putin te rog dupa poza de mai sus,din pacate nu cunosc termenii si nu stiu unde este cateterul. in dreapta bag acul? Care parte o sa fie in sus?

63

Re: Salut!

Cateterul este acul ala gros imbracat in cauciuc. Alege cel mai gros ac care a venit cu setul.

Partea dreapta va sta in sus. In partea stanga tai tubul si sigilezi capatul.
Cateterul incins il infigi prin partea de sus (dreapta in poza) pe langa mustiucul din interior NU PRIN EL.

Bagi apa prin cateter pana se umple picuratorul in proportie de 75%. Apa sa nu ajunga la mustiucul din interior.

Ideea e sa faci gazul sa treaca prin apa ca sa poti observa bulele. Gazul va iesi prin mustiuc catre acvariu.

64

Re: Salut!

Cred ca am inteles,intrarea gazului se face cu ajutorul cateterului iar mai apoi merge mai departe prin iesirea cu mustiucul.
Si pana la urma se pune doar o valva antiretur,intre numarator si acvariu?

Multumesc de ajutor!

65

Re: Salut!

Pai da. Ca din numarator nu are cum sa ajunga apa in sticla unde ai amestecul. Numaratorul il poti prinde de marginea acvariului cu o ventuza sau banda dublu-adeziv iar sticla o pui jos, sub acvariu.

66

Re: Salut!

Cam asa ar arata numaratorul de bule,e bine?
In stanga (rosu) e dopul bidonului,locul unde va fi amestecul iar in dreapta iesirea catre acvariu. La iesire voi folosi un filtru de tigara nefolosit,nbinenteles.Gazul intra in numarator prin ac si pleaca mai departe pe tubul alaturat lui.Nivelul apei parca l-am pus putin cam sus nu,ar trebuii o idee mai jos ca sa pot vedea si bulele,nu?
Cu ce sa izolez bine sa nu aibe scapari? Picatura topeste plasticul ala?

67

Re: Salut!

Il izolezi ori cu silicon normal (sanitar,de acvariu etc.) ori cu pistol de lipit cu silicon,arata ca un pistol si este un tub de silicon negru sau transparent care il bagi in el(pistol),il topeste si cand apesi pe un tragaci iese siliconul pe o teava mai subtire,se gaseste la electronice si costa 20-35 lei,dupa parerea mea este corect facut,dar acul acela era mai bine daca era mai lung,bafta  :sok

68

Re: Salut!

E vre-o problena cu acul? Adica e necesar sa-l inlocuiesc? Momentan nu am altul..de-asta intreb.

69

Re: Salut!

Poi nu are nimic cred ca merge si asa  :sok

70

Re: Salut!

Eu zic ca ai inteles corect si ai aplicat bine indicatiile mele. Ramane doar sa pui apa in numarator si sa-i dai drumul la ansamblu  :sok

71

Re: Salut!

Doar ce am terminat ansamblul pentru bomba CO2 (o sa pun poze cand va fi montat),insa asi avea cateva intrebari:

1. Cum poate fi controlata cantitatea de Co2 care merge in acvariu? (Pot vedea cate bule cu ajutorul numaratorului insa cum pot schimba sa fie mai multe sau mai putine?)
2.Unde anume trebuie amplansat capatul de iesire? Am inteles ca pe lateral ,cat mai jos posibil. Pe partea cu filtrul sa fie imprastiate bulele  in tot acvariul?

72

Re: Salut!

Am schimbat putin prin acvariu,am pus bomba co2 in functiune,o buturuga si niste plante. CUm vi se pare?

Schimbare de la poza 1 -- > poza 2 (prezent)

73

Re: Salut!

Macar e un paas foarte mic catre bine...nu catre rau...
Cam care ar fi greselile?

74

Re: Salut!

Bine ca ai renuntat la "broșele lu' bunica" din prima poza lol

75

Re: Salut!

Salut,asi dori sa-mi schimb si eu neonul de la acvariu. Ce anume imi recomandati sa cumpar? (Acvariu 65l- Sa zic ca am 50l apa). Daca cineva din Constanta stie si un loc de unde pot cumpara asi ramane recunoscator. Multumesc!

76

Re: Salut!

Careva cu vre-o sugestie? Maine asi vrea sa merg sa-l cumpar..:)

77

Re: Salut!

Oi fi eu putin ametit de la gin dar sa crape algele de furie daca am vazut unde descrii ce tip de neon ai acum sau poze cu capacul big_smile

78 Editat de dinescu tiberius (2012-02-15 02:26)

Re: Salut!

daca vrei sa cumperi osram 865 sau 965 care sunt foarte bune pentru plante poti gasi  vis a vis de halta traian... am uitat cum se numeste magazinul... este o hala mare in care vei gasi tot ce tine de iluminat

79

Re: Salut!

danielt A scris:

Oi fi eu putin ametit de la gin dar sa crape algele de furie daca am vazut unde descrii ce tip de neon ai acum sau poze cu capacul big_smile

Nu ai vazut pentru ca nu am spus... smile . Am neon de 15..:)

80

Re: Salut!

danielt A scris:

Oi fi eu putin ametit de la gin dar sa crape algele de furie daca am vazut unde descrii ce tip de neon ai acum sau poze cu capacul big_smile

   Pai doar a spus ca acvariul este de 65 litri, ce te mai intereseaza lungimea acvariului, capacul sau alte maruntisuri? lol

Sh0oky A scris:

Acvariu 65l- Sa zic ca am 50l apa