Subiect: Ce pesti de card merg cu scalarii?

Salut.

Ce pesti de card pot pune intr-un acvariu de 240 litri cu 3 scalari maturi?

Ma intereseaza sa dau o pata de culoare acvariului.

Multumesc.

2 Editat de Tamango (2012-02-04 23:56)

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

Salut,
daca acvariul este plantat,daca mai ai si cateva ascunzatori si scalarii nu sunt maturi,poti pune neoni,eu asa i-am avut o perioada de aprox.6 luni si nu au fost probleme...dupa un timp am mutat scalarii cu lerii si se inteleg perfect.


Numai bine!

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

Speciile mici din familia Characidae.

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

Multumesc pentru raspunsuri.

Am vazut aici:
http://www.ratemyfishtank.com/freshwate … _chart.php
ca scalarii (angelfish) sunt compatibili cu tetra si molly.

Neonii nu fac parte din familia tetra? Nu se bate cap in cap graficul asta cu experientele celor de pe aici?
As putea sa-l populez cu molly, dar nu stiu in schimb daca un grup de 10 molly se comporta ca si un card, sau inoata haotic ...

Ce ma sfatuiti?

5 Editat de dan_acvariu (2012-02-05 11:47)

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

De sters, postare dubla

6

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

molly inoata haotic, care pe unde...

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

dan_acvariu A scris:

Neonii nu fac parte din familia tetra? Nu se bate cap in cap graficul asta cu experientele celor de pe aici?
As putea sa-l populez cu molly, dar nu stiu in schimb daca un grup de 10 molly se comporta ca si un card, sau inoata haotic ...

   Pestii "tetra" (tetra nu este o familie) = familia Characidae, motiv pentru care ti-am recomandat caracide mici. Neonii (Paracheirodon innesi) se numesc pe afara "Neon Tetra", si sunt caracide.
   Molly sunt pesti de apa usor salmastra (o lingura de sare grunjoasa la 5-10 litri de apa), scalarii sunt pesti de apa moale si usor acida, chiar "blackwater", deci din punct de vedere al chimismului apei nu se potrivesc deloc. Molly nu sunt pesti de card, vor inota haotic.

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

Ok, o sa incerc cu un card de 15 neoni cardinali de dimensiuni cat mai mari.

O sa intreb si in sectiunea corespunzatoare, dar are cineva o sursa sigura de pesti? Intreb asta pentru ca nu am acvariu de carantina.

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

Salut.

Sa aduc un feedback.
Din pacate, nu am reusit decat sa diversific hrana scalarior prin introducerea neonilor.

In fiecare seara au disparut cate 3 neoni  :stupid

Alte propuneri?

10

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

dan_acvariu A scris:

Ok, o sa incerc cu un card de 15 neoni cardinali de dimensiuni cat mai mari.

dan_acvariu A scris:

Din pacate, nu am reusit decat sa diversific hrana scalarior prin introducerea neonilor.

   Esti sigur ca ai bagat cu scalarii "neoni cardinali de dimensiuni cat mai mari" (Paracheirodon axelrodi)?

Re: Ce pesti de card merg cu scalarii?

Sigur neoni cardinali, dar la capitolul dimensiuni i-am luat pe cei mai mari pe care i-am gasit....adica mici  sad

Toti vand numai juvenili, nu am gasit neoni maturi ...