1 Editat de danielt (2012-02-21 18:00)

Subiect: Experiment 300L plantat

Desi experienta nu-mi permite inca sa zic ca fac un proiect in sensul ca stiu ce fac, eu il consider mai degraba experiment.

Pentru inceput am achizitionat comoda, bazinul si filtrarea.

Ca si echipare initiala am asa:

- Bazin 300L sticla de 10mm cu ranforsari longitudinale si transversale. 120Lx50lx50i
- Capac din Komatex cu 2 tuburi T8 30W
- 1x filtru extern JBL cristalprofi 901
- 1x filtru extern Tetratec 700EX
- 2x filtru de substrat EHEIM 3540
- 2x incalzitor de substrat JBL Protemps 120 2m/10W


Urmeaza achizitia substratului, recte Aquamedic Volcanit.

Pozele lasa de dorit pentru ca sunt facute cu telefonul. Mi-am asamblat filtrul de substrat ca sa vad cum arata. Bazinul necesita ceva munca de curatare.

2

Re: Experiment 300L plantat

In seara asta am inceput fundatia acestui experiment.

Re: Experiment 300L plantat

ok, ma abonez la subiect sa vedem ce iese smile bafta!

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Experiment 300L plantat

Ambele variante sunt gandite sa circule apa prin substrat pentru aerisirea si in acelasi timp fertilizarea radacinilor plantelor. Deci nu vad rostul sa pui si incalzitor de substrat, si filtru de substrat.

5

Re: Experiment 300L plantat

Incalzitoarele le-am introdus nu pentru efectul de convectie care e inlocuit de filtrul de substrat ci pentru fix ridicarea temperaturii in substrat, lucru nerealizat de filtru. Apa pierde caldura repede, chiar de ar fi sa incalzesc mai mult apa introdusa prin filtrul de substrat efectul nu ramane la fel.

Ceva materiale citite spun ca pe langa transportul nutrientilor incalzitoarele mai au si rolul de accelerare a proceselor biologice din substrat.

Re: Experiment 300L plantat

danielt A scris:

Incalzitoarele le-am introdus nu pentru efectul de convectie care e inlocuit de filtrul de substrat ci pentru fix ridicarea temperaturii in substrat, lucru nerealizat de filtru. Apa pierde caldura repede, chiar de ar fi sa incalzesc mai mult apa introdusa prin filtrul de substrat efectul nu ramane la fel.

Ceva materiale citite spun ca pe langa transportul nutrientilor incalzitoarele mai au si rolul de accelerare a proceselor biologice din substrat.

   Filtrul de substrat aduce apa calda si oxigenata din acvariu, deci va avea aceeasi temperatura, si avand in vedere ca va fi si oxigenat va fi colonizat de bacteriile aerobe. Nu spun ca este o greseala introducerea ambelor variante, doar ca nu vad rostul.

7 Editat de danielt (2012-02-21 16:37)

Re: Experiment 300L plantat

danielt A scris:

Ceva materiale citite spun ca pe langa transportul nutrientilor incalzitoarele mai au si rolul de accelerare a proceselor biologice din substrat.

Pentru asta le-am pus. Corect, apa introdusa prin filtrul de substrat vine din acvariu dar trece prin filtrul extern. Tot traseul asta nu este izolat termic iar un extern cu incalzire nu sunt dispus sa cumpar. Vara ca vara dar in anotimpurile reci apa introdusa prin substrat va fi mai rece decat cea din acvariu.

Ce-i drept cu 0,ceva grade smile

Cam asta e motivul acestei instalatii. Substratul nu a venit inca asa ca mai e timp sa fac schimbari smile

8

Re: Experiment 300L plantat

wizardd007 A scris:

ok, ma abonez la subiect sa vedem ce iese smile bafta!

Asteptam rabdatori in umbra.
Succes!

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Experiment 300L plantat

Si eu zic ca nu i-si are rostul incalzitorul de substrat da na fiecare  vede problema din alt unghi,o diferenta de 0.5 grade intre coloana si substrat e nimica toata in comparatie cu o diferenta uzuala de 2-4 grade fara folosirea instrumentelor de mai sus
Poti sa ne dai mai multe detalii despre filtru de substrat ... marca,cost,  suprafata utila.... merci

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

10 Editat de danielt (2012-02-21 18:32)

Re: Experiment 300L plantat

Filtrul de substrat este EHEIM 3540, costa 188 Lei setul.

Incalzitoarele de substrat sunt doua JBL Protemps 120 2m/10W luate din Hornbach.

11

Re: Experiment 300L plantat

188 ron ..... auciiii mama da chiparate nu jucarie
Exista pe piata  niste copiute de la resun ceva mai mici ca si suprafata dar cred ca similare ca si constructie
Oricum se pare ca filtrele de substrat sint la moda ... tot mai multe bazine  plantate apar care folosesc aceasta metoda de fertilizare... si care se pare ca e extrem de eficienta aducind citeva avantaje majore

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

12

Re: Experiment 300L plantat

Am si de la Resun. Costa 25de lei setul. Nu are un control al debitului si sunt gandite pentru aspiratie nu debitare in substrat.

Plasticul din care sunt facute elementele e moale si se rupe usor. Metoda de imbinare limiteaza traficul pentru ca exista grilaj intre elemente. Nu se pot face stiva pentru terasare.

De aici alegerea filtrelor EHEIM smile

13

Re: Experiment 300L plantat

Corect alea de la resun  pot doar sa traga ..,ai dreptate cit desptre terasarea ... el e mic nu stie nimic

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

14

Re: Experiment 300L plantat

mihai2002 A scris:

cit desptre terasarea ... el e mic nu stie nimic

Pai dezvolta subiectul atunci smile

Dupa cum se poate observa nu am facut terase dar am de gand fac. Pentru plantele alea amatoare de lumina mai multa decat de obicei  big_smile

15

Re: Experiment 300L plantat

Filtrele de  la resun sint cam prost gindite pentru ca celulele au niste bucatele de plastic in interior care in timp se incarca cu mizerie si duc treptat la infundarea filtrului
Despre terasare merge bricolat prin etansarea unui grup de celule cu silicon pe margine si pozitionarea unui "zid de pietre care sa mentina pietrisul pe pozitie dar asta depinde foarte mult de stilul ales de ex nu merge la un olandez clasic in schimb la un nature terasat ar merge grozav... parerea mea...hic :noroc

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

16

Re: Experiment 300L plantat

Pai daca le folosesti ca sa pompezi apa prin substrat de unde mizeria care sa se blocheze sub elemente?

Invers cred ca se colmateaza substratul inainte de blocarea filtrului smile

Terasarea acestui experiment este in plan. Doar ca trebuie sa fac rost de materialele necesare. Astept sfarsitul saptamanii sa vad daca fac rost de niste pietre plate.

17

Re: Experiment 300L plantat

un sistem ingenios de filtrare care trage din substat se poate realiza din clasica teava pt instalatii electrice de 16 si coturi de 18 pt ppr la un cost de 50-60 ron :-  ... atita ca ala nu poate fi terasat hmm

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

18 Editat de danielt (2012-02-22 02:03)

Re: Experiment 300L plantat

Am vazut sistemul cu tevi. Ancistrus mi-a aratat niste poze si Bobi pe aici si-a facut ceva similar.

Re: Experiment 300L plantat

Daniel te-a prins flama de tot ? Super mare acvariul  :apl, sper sa iti mearga treaba struna . Cine ti-a facut acvariul si cat te-a costat ?astept un raspuns pe pm. :noroc

20

Re: Experiment 300L plantat

In seara asta a ajuns si substratul. 5Kg de Aqua-Medic Terralit si 42Kg de Aqua-Medic Volcanit.

Am amestecat 2 parti volcanit cu o parte terralit pentru a forma stratul de baza. Apoi am acoperit 75% din placile filtrelor si am bagat apa prin ele pana la 1-2cm deasupra placilor. Asta ca sa scot bulele de aer care ar mai fi ramas blocate sub placi.

Am nivelat substratul ajutandu-ma de apa introdusa pentru a obtine o distributie egala pe toata suprafata.