21

Re: Experiment 300L plantat

Cum ti se pare culoarea lui Volcanit?

Re: Experiment 300L plantat

:apl  Hai mai repede cu ciclarea ca nu mai am rabdare , vreau sa vad ceva frumos .

23

Re: Experiment 300L plantat

Inca nu am pus doar volcanit. Amestecul cu teralit arata ca un mozaic.

Acum urmeaza sa pun doar volcanit, Ii dau un strat subtire de 1-2cm si mai adaug apa ca sa pot da drumul filtrarii.

In week-end sper sa gasesc pietre ieftin smile

24

Re: Experiment 300L plantat

Azi am introdus si elementele de decor. Sa stea la inmuiat si colonizat pana ma decid cum le voi aranja.

25

Re: Experiment 300L plantat

De unde ai luat piatra si la ce pret?

26

Re: Experiment 300L plantat

Suprinzator dar am gasit-o la Dedeman. La raionul pentru materiale de constructii.

Se vinde la metru patrat cu 53 lei. Un pic mai avantajos avand in vedere ca aproximez greutatea lor in jurul a 25-35Kg.

Mai aveau pe nuante de roze si bej. Le-am testat sa fiu sigur cu reactantul de test pentru NO3 desi sunt placi din roca de sist cu particule de mica prin ele.

27

Re: Experiment 300L plantat

Poze dupa finalizarea aranjamentului. Apa e albicioasa. Nu stiu de ce.

Poate un expert o sa ma lamureasca.

28

Re: Experiment 300L plantat

Frumos aranjamentul, dar parca nu mai merg si plante cu rocile alea, poate doar ceva gazon...

29

Re: Experiment 300L plantat

Asa se pare. E prea extraterestru smile

Ma gandeam la un peisaj antagonist. Verdele plantelor ar da bine intr-un peisaj din asta ciudat. Ma gandesc la ceva similar cu ruinele din padurile tropicale.

Mai am de asteptat sa se aseze apa. Poate week-end-ul asta o sa pun niste melci sau guppy sa incep ciclarea.

30

Re: Experiment 300L plantat

iwagumi  ar fi ideal la cum ai aranjat pietrele alea.E pacat sa le  mai deranjezi.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

31

Re: Experiment 300L plantat

Iwagumi nu prea merge ca nu are o piatra principala inconjurata de 2 sau 4 mai mici, mai degraba ceva nature, peisaj de munte etc.

32

Re: Experiment 300L plantat

Mda, ideea mea creata de a face ciorba de japonez in olanda sau sushi de olandez in japonia nu prea merge.

E clar ca aranjamentul asta creaza confuzie. Struto-camila parca ii zicea smile

Re: Experiment 300L plantat

Deci niste cuba ar merge de minune cu pietrele alea , si eventual niste didiplis in spate ca am vazut ca iti creste bine plantuta asta .Ce ciorba frate ca e super tare . :fok

34

Re: Experiment 300L plantat

M-am hotarat la un olandez. Inca trebuie sa mai asimilez conceptele astea abstracte, plus ca cerebelu' nu ajuta. Sa invat eu cum sta treaba cu codoiul, cahasul si gehasul mai intai. Dupa aia ma apuc eu si de Iwagumi ca am 4 nano de 10L in care sa ma balacesc big_smile

Re: Experiment 300L plantat

Uite cam la ce ma refeream eu ,doar ca in locul plantei din spate sa pui didiplis . Oricum e doar o sugestie , alegerea iti apartine :noroc

36

Re: Experiment 300L plantat

Nu am de unde pietre asa mari. Plus ca plantele au castigat. Un aranjament natural nu permite folosirea a mai mult de 2-3 feluri de plante. Sa tin un bazin asa mare doar pentru gazon si inca 2-3 plante e prea sec.

Vreau sa-mi fac un plantat ca la carte inainte de a ma aventura in chestii care necesita si mai multa rabdare si mai multa atentie la detaliu.

Voi incerca un Iwagumi intr-un nano. Sa vad ce iese smile

Re: Experiment 300L plantat

Ok , deci mi-a placut cum ai aranjat pietrele alea si n-am putut sa ma abtin , de fapt cred ca o sa incerc eu ceva in genul ala dupa ce termin cu actuala setare .

38

Re: Experiment 300L plantat

Mno daca renunti la salata sunt dispus sa primesc adoptii sau in cazul asta azil  lol

Re: Experiment 300L plantat

te referi la pogostemon ? pai nu am , eu am blyxa .

40

Re: Experiment 300L plantat

Nu domne, ma refer la oricare plante renunti. Ca natur din ala n-o sa faci cu toate nu?