Subiect: acvariu 370 litri amazon

Asa cum am precizat in posturi anterioare am scapat de cele doua acvarii de 200 si 220 litri si am facut un bazin 170x40x55 apox 370 litri.acvariu plantat cu valisneria ,echinodorus si alte plante americane.Ca si vietuitoare ,aceeasi 8 red bellied pirahna ,si un card de 20 neoni,care tot in relatii bune sunt cu verisoriii lor.Cred ca vor mai aparea si 10 bleherii .Mai sunt in bazin si un ancisstrus si cativa creveti.Pestii simteau nevoia de un spatiu mai mare si sper ca le-am satisfacut conditiile.
PLntele au fost intrduse intr-un strat de nisip de 2-3 mm peste care sa turnat ,mai mult in fata, un strat de nisip alb si foarte fin.(nu ,cand mananca nu se face nor de praf) .
SIngurul lucru care nu l-am putut face este ciclarea fara pesti,pentru ca nu am mai avut unde sa-i tin atat timp,dar se va rezolva usor usor.Am turnat solutiile si particulele de rigoare in filtre.
In rest.....setu-ul stil amazonian ,lumina osrwam de 18 w cooldaylight .
Astept pareri si opinii cat mai rationale si realiste smile
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Uu8-lTNRh5Y&feature=youtu.be[/youtube]

Cu stima si sa auzim de bine  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariu 370 litri amazon

voi reveni si cu niste poze.de fapt am revenit cu niste poze smile
sa auzim numai de bine

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

3

Re: acvariu 370 litri amazon

frumos,aproape un biotop pur.
parerea mea:cioatele alea taiate-cam "sintetic",nu cred ca se intelneste asa ceva intr-un rau,la fel cracile alea de mar,sau de ce sunt.
cu putina rearanjare pe parcurs si mai multe sfaturi din partea celor mai documentati o sa iasa un biotop superb :sok
succes :sok

4 Editat de dan.matei26 (2012-03-13 02:00)

Re: acvariu 370 litri amazon

In lipsa de altceva,datorita vremii ,nu am avut ce pune.La dunare inca e gheata si apa pe malul cu craci.craca mare este stejar.frunzele de stejar din pacate zilele astea vor veni.iar cele 2 cioate vor fii inlocuite cu unele de acelasi diametru care vor iesi din apa si din acvariu.dar este un pic mai dificil cu tratarea lor din cauza marimilor.stejarul copiaza intr-o oarecare masura mangrovele.de aceea am folosit craca de 1,8m .cu timpul o sa se mai faca mici retusuri.acvariu are....1 zii.
Mersi de apreciere ,dar am foosit fix ce am avut la mana.Cu timpul voi aduce chestii mai autentice. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariu 370 litri amazon

Frumos, felicitari ! Poate intr-adevar cioatele sa le schimbi pe viitor .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

6 Editat de octavian (2012-03-13 11:02)

Re: acvariu 370 litri amazon

inteleg ce vrei sa vizi cu vremea ca am patit-o si eu pana am gasit niste amarate de pietre  mad
bafta in continuare

Re: acvariu 370 litri amazon

mersi!voi posta noile modificari cand vor fi facute  :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

8 Editat de mirceajifcu (2012-03-13 16:59)

Re: acvariu 370 litri amazon

Dane, stii parerea mea legata de lemnele alea de foc  big_smile taiate cu ferestraul. Oricum frunze vei gasi greu in comert si sunt scumpe pentru a renunta la cele de stejar (eu am pus de sweet almond, dar alea sunt din Africa si am renuntat ca sunt mai "ieftine" cele de stejar), dar crengi se gasesc. Sunt sigur ca vei reusi un biotop frumos,astept poze cu viitoarele modificari , poate fur si eu vre-o idee doua :sok (ca aia cu scalarul am pus-o in practica si a functionat cam 2 zile  lol ).

Re: acvariu 370 litri amazon

mirceajifcu A scris:

Oricum frunze vei gasi greu in comert si sunt scumpe pentru a renunta la cele de stejar (eu am pus de sweet almond, dar alea sunt din Africa si am renuntat ca sunt mai "ieftine" cele de stejar), dar crengi se gasesc.

   Ai pus frunze de migdal normal in acvariu? Sweet Almond - Prunus dulcis este originar din Africa, dar in acvaristica stiam ca se folosesc frunze de Indian Almond - Terminalia catappa (poza) care este din Asia.

Re: acvariu 370 litri amazon

si aceste frunze in comert unde s-ar gasi?

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

11

Re: acvariu 370 litri amazon

In general la pet shopuri smile

Re: acvariu 370 litri amazon

pesti au inceput sa se obisnuiasca cu bazinul,noile locuri de ascuns si i-am surpins si la prima masa.Am mai facut cateva mici modificari,printre care si intoarcerea butucilor pentru mai muta naturalete.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MCvJvLAyHuA[/youtube]

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

13 Editat de mirceajifcu (2012-03-16 05:10)

Re: acvariu 370 litri amazon

Ancistrus A scris:
mirceajifcu A scris:

Oricum frunze vei gasi greu in comert si sunt scumpe pentru a renunta la cele de stejar (eu am pus de sweet almond, dar alea sunt din Africa si am renuntat ca sunt mai "ieftine" cele de stejar), dar crengi se gasesc.

   Ai pus frunze de migdal normal in acvariu? Sweet Almond - Prunus dulcis este originar din Africa, dar in acvaristica stiam ca se folosesc frunze de Indian Almond - Terminalia catappa (poza) care este din Asia.

De la petshop le-am luat si eu, chiar firma dennerle are , sweet almond smile) scrie pe punga. Le-am luat pentru ancistrusi si creveti si am vrut sa pun si in setupul de piranha cateva, dar apartin la fel de mult de biotop amazonian ca stejarul nostru mioritic smile), asa ca Dane, nu o sa plusezi cu mult la faza cu biotopul cumparand aceste frunze, ci doar va fi un minus pentru portofelul tau.

14

Re: acvariu 370 litri amazon

Mircea nu te contrazic, dar catappa nu este Sweet Almond, este Indian Almond, care este un migdal de origine asiatica.
   Oricum un efect frumos de culoare il dau si conurile de arin, care sunt gratuite.

Re: acvariu 370 litri amazon

da asa e!om vedea ce gasesc
mersi baieti  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariu 370 litri amazon

Cristi alea sunt mini, pentru creveti, eu am preferat varianta de la Hobby cred, ca erau mari si la jumate de pret. Nu mai am punga sa iti fi facut o poza, scria pe ea sweet almond / catapa leaves  lol , deci ei le-au bagat in aceeasi oala. Eu oricum nu stiam diferenta si nici denumirea, de pe punga am zis-o, dar ideea e ca nu fac parte nici astea din biotopul amazonian, asa ca de preferat frunze de stejar ca sunt pe gratis. Singurul avantaj pe care l-am gasit eu ar fi ca alea tin mai mult , adica nu se dezintegreaza asa repede.

Re: acvariu 370 litri amazon

salutare!asa cum am zis voi veni cu unele imbuntatiri.ieri am facut prima iesire pe dunare la scrumbie si daca tot eram departe de oras in barca,am zis sa trag pe mal sa vad ce pot gasi.destul de multe buturugi uscate si utile.cam tot ce isi putea ori un acvarist.Am luat si eu 2 bucati,una lunga si alta buturuga in toata regula.ambele uscate..spre putrezite(mai ales cea rotunda).chestia e ca sunt foarte mari...se vede si dupa flise anvergura lor,si o sa fie foare greu...spre imposibil sa le fierb,bag in cuptor...deci sa le tratez.Pentru inceput am bagat una in cada cu pietre pe ea ca sa omor tot ce e vietuitoare in ea....voi reveni cu detalii pe parcurs.trebuie sa rezolv cumava sa se si scufunde.cu pietre nu prea pot fii tinute la fund

:noroc  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariu 370 litri amazon

Calculeaza ochimetric si cat spatiu iti vor lua in acvariu, nu uita ca ai 9 piranha si acvariul atu nou e mic pentru ei deja. Un adolescent are nevoie de 50l de apa, iar un adult 80 minim. Deci tu esti deja cu 100l sub minimul necesar si mai vrei sa umplii si acvariul cu buturugi.

Re: acvariu 370 litri amazon

gata am revenit cu noile modificari.sper sa va placa pentru ca am avut ceva de furca cu noile buturugi.sunt tratate...dar cu greu.le-am achizitionat de pe malul dunarii in ideea de a autentifica set-upul amazon .Eu zic ca am reusit.cat despre epsti sunt aceeasi .8 pirahna, restul neoni,nu a disparut niciunul si un ancistrus.
sper sa fie pe gustul dragilor mei colegi.astept pareri ca propuneri.....nu stiu ce as mai putea face,doar sa aduc o bucata de amazon la min ein casa.:)
din apa sau piedut 15 litri .deci de la 370 la 355 litri ....ceva de genul.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariu 370 litri amazon

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nrF6YdT06xc&feature=youtu.be[/youtube]


si un colaj care prezinta mai bine detaliile.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista