101

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Filtrul a fost "asamblat" bine, tinand cont de sagetile de pe sertare si cea de pe capac, deci este exclus sa-l fi montat gresit.
Care parte sa curga ? Toate ansamblurile care contineau garnituri au fost inlocuite. Ma gandesc ca s-a fisurat canistra undeva in partea de sus, altfel nu imi explic.

In seara asta plec din oras pentru 5 zile. Am lasat o tavita sub el sa se stranga toata apa acolo. Sper sa nu dea pe afara in cele 5 zile. Cand ma intorc am sa il desfac si am sa ma uit atent la canistra, poate este fisurata.

Oricum, m-am lamurit cu filtrele de la Tetra de care s-au plans mai multi pe forumuri ca au inceput sa curga dupa o anumita perioada. Ciudat este ca eu am schimbat tot ce au schimbat si ei, dar fara nici un rezultat.

PS : Cred ca am sa cumpar alt filtru saptamana viitoare, unul cu care sper sa nu mai am probleme. Daca imi puteti reocmanda ceva bun, la un pret acceptabil as fi recunoscator.

102

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

vladutz1186 A scris:
Baracuda A scris:

La montaj ai avut grija sa asezi bine sertarele, care intra unul intr-altul? Este posibil, ca neasezind bine sertarele, capacul sa nu se inchida etans. La fel de bine, este posibil ca si a doua garnitura sa fie ciupita si sa permita scurgerea apei. Capacul este uscat in situatia in care canistra este udata de scurgeri?

Am asezat sertarele bine, capacul este uscat, doar pe canistra se vad scurgerile de apa.
Care este cea dea doua garnitura de care vorbesti ? Singura garnitura pe care am gasit-o si am schimbat-o este cea care vine in jurul capacului ( pe partea cu motorul )

   Nu ma refer la prezenta unei "a doua garinuturi", ci la garnitura pe care ai cumparat-o pentru inlocuirea celei defecte, capacul are o singura ganitura de etansare, stiu asta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

103

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Am observat o chestie ciudata. Cat am fost plecat din oras, am lasat usa "raftului" in care este bagat filtrul, deschisa . Supriza, azi cand m-am intors nu am gasit nici o picatura de apa.
Este posibil sa faca condens din cauza caldurii ? Diseara am sa inchid usa sa vad ce se intampla .

104

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Nu cred ca este de la condens, cauza este alta.
Poate a auzit ca vrei sa-l schimbi  big_smile

105 Editat de vladutz1186 (2012-07-19 13:17)

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Acum 3 zile am gasit o zebra pe fundul acvariului cu burta "muncata" . Ieri am observat pe lateralul unei femele ( guppy ) o pata neagra, cu o "gaura" in centru si cateva puncte rosii in jurul ei.

Sper ca am explicat bine si s-a inteles despre ce este vorba.
Are cineva idee cum se numeste boala si cum se poate trata ? Va multumesc

106

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Au mai murit 2 pestisori, azi, tot o zebra si o femela guppy  :fcry . Am facut un test de apa si am observat ca NO3 este cam mare ( 50mg/l ) la fel si clorul ( 0,8 mg/l ). Sa fie asta o problema ?
Cum scad NO3 ? Prin schimbari dese de apa sau prin adaugarea coloniilor de bacterii la fiecare schimb saptamanal de apa ?

107

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

Daca ai NO3 50 inseamna ca nu mai trebuie sa adaugi bacterii, ci sa faci schimburi de apa mai dese.
   Pune si poze cu pestii care au murit, eventual da si cateva detalii: cum aratau, ce semne prezentau pe corp, colorit etc.

PS: Fa un test de NO3 si la apa de retea, sau cea care o adaugi la schimb.

108 Editat de MariusMinu (2012-07-26 13:53)

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

NO3 scade cel mai usor prin schimburi de apa dar trebuiesc facute teste si la apa de schimb sa aiba valori NO3 sub 20 si clorul cat mai mic (ideal 0 ), problema cu clorul se poate rezolva cu substante care elimina clorul sau lasi apa in galeti cateva zile. Daca pui apa din fantana NO3 trebuie monitorizat cu atentie, la inceput puneam apa din fantana fara sa fac teste si mai tarziu cand am cumparat teste am vazut ca no3 era peste 100, nu mai zic de duritate.
Ce valoare are NO2 ? ca este mai periculos de cat NO3.

109

Re: ! Ajutor! Acvariu nou

NO2 are valoarea 0. Deci nu mai adaug colonii de bacterii la schimburile de apa. Am sa fac schimburi dese de apa ( o data la 3 zile ).

Pestii care au murit ( doua zebre si 2 femele guppy ) nu aveau nici un comportament ciudat. Numai  femele guppy stateau mai retrase iar una din ele avea o pata neagra-maronie in lateral si cateva punctulete rosii in jurul ei. Pozele atasate nu sunt prea clare, dar sper sa va dati seama .