1

Subiect: Buna la toata lumea

Buna,numele meu este Ecaterina si prietenii(nele) ma striga Katy cu sau fara K si Y,varsta nu se spune(specific fetelor)
Povestea incepe cam asa:de mica tatal meu avea 2-3 acvarii cu gupy,molly,sanitari,scalari,pietricele din parc si 2-3 plante artificiale si a fost nevoit sa le dea deoarece auzise ca ma pot imbolnavi de la mancarea de pesti(purici),am plans eu cat am plans pana mi a cumparat un catelus si am uitat de pesti
Acum 1 luni am intrat la coralis cu o prietena sa cumpere mancare pt broscuta testoasa si mi am amintit de pasiunea tatalui meu si binenteles si a mea
Am vorbit cu tatal meu daca vrea sa ma ajute la cumpararea unui acvariu,a fost deacord dar mi a ordonat(a lucrat in armata) sa citesc despre ciclarea acvariului,filtre,plante,pesti si sa ma decit ce specie sau speci vreau,dupa 2 saptamani de toceala m am hotart
Acvariul este de 300 l (120X50x50)
filtru intern sp 2500 ,cam zgomotos dar este in sufragerie si nu ma deranjeaza
Filtru extern eheim 2213
Incalzitor nu am inca
Decor,autocolant negru,nisip fin cumparat din hornbach si cam 10-12 pietre din care 3 pietre bine fixate construiesc o grota
Flora nu am
Fauna nu am,momentan este la ciclat de 1 saptamana si mai am cel putin 2 sau chiar 3
Sunt decisa la pesti,cilide tanganyika,frontosa mai exact,se intereseaza tatal meu sa mi faca rost de 1 mascul si 3 femele (sunt scumpi)
Cam atat,daca aveti sfaturi,pareri ,critici(tineti cont ca sunt fata)

P.S.-am citit dar nu sunt asa sigura ,de ce nu se pot tine ciclidele tanganyika cu cele malawi?parametrii fiind cam aceeasi,apa dura,pietre,etc

2

Re: Buna la toata lumea

Bine ai venit! Pacat ca nu te pot sfatuii cu nimic pentru ca eu am optat pentru un acvariu bine plantat iar despre ciclide nu sunt bine informat,un lucru avem in comun ca avem acvarii de dimensiuni identice. poate revii cu ceva poze.

3 Editat de sergiu.dragomir (2012-06-04 21:28)

Re: Buna la toata lumea

Bine-ai venit Ecaterina; nici eu nu stiu mai nimic despre ciclide sad

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

4

Re: Buna la toata lumea

Tonin momentan nu am facut poze,defapt nici nu am la ce
Sergiu ma numesc Ecaterina nu Ecateria smile ,oricum bucuroasa de cunostinta

Re: Buna la toata lumea

Bine ai venit Ecaterina (nu ai spus daca te simti ca printre prieteni inca smile)!

katy A scris:

Am vorbit cu tatal meu daca vrea sa ma ajute la cumpararea unui acvariu,a fost deacord dar mi a ordonat(a lucrat in armata) sa citesc despre ciclarea acvariului,filtre,plante,pesti

   Felicitari tatalui tau :apl Noi ne chinuim cu sfaturi de genul asta pe aici degeaba... se vede treaba ca ori unii dintre noi nu am facut armata, ori nu s-a legat de noi lol

katy A scris:

am citit dar nu sunt asa sigura ,de ce nu se pot tine ciclidele tanganyika cu cele malawi?parametrii fiind cam aceeasi,apa dura,pietre,etc

   Se pot tine impreuna dar acvariile de africani in general se fac tip "biotop", si avand in vedere ca sunt pesti mai rari (a se citi scumpi) nu oricine isi permite un acvariu de Tanganyika.

6

Re: Buna la toata lumea

Buna ancistrus(din cate mi aduc aminte este denumirea unui peste nu?),multumesc de primire
Legat de armata,asta chiar nu ma pricep
Sunt compatibile ciclidele malawi(caeruleus,mpanga,etc) cu frontosa?

Re: Buna la toata lumea

bitanu A scris:

Off topic: Cristi, ai facut armata?  :omfg

   On topic la off topic: am facut-o pe armata lol

katy A scris:

Sunt compatibile ciclidele malawi(caeruleus,mpanga,etc) cu frontosa?

   Ti-am scris mai sus, adica sunt compatibile din punct de vedere al chimismului apei, dar nu sunt din aceeasi zona.

8

Re: Buna la toata lumea

Buna Bitanu,tatal meu a spus ca este mult mai usor de intretinut un acvariu mare decat un nano(pe el pusesem ochii prima data)

Re: Buna la toata lumea

katy A scris:

tatal meu a spus ca este mult mai usor de intretinut un acvariu mare decat un nano(pe el pusesem ochii prima data)

   Sa ne spui cum il cheama pe tatal tau ca s-ar putea sa-l cunoasca unii colegi... iar a avut dreptate :fok

10 Editat de katy (2012-06-04 21:56)

Re: Buna la toata lumea

Se numeste Stefan si prietenii ai spun mustaciosul big_smile
Nu eram sigura daca am inteles bine,daca dupa ciclarea acvariului,filtrelor,inverzirea pietrelor pun frontosa si caeruleus nu voi fi certata?(tata spune ca este mai bine de tinut doar o familie intr un acvariu,dar....)

11

Re: Buna la toata lumea

katy A scris:

varsta nu se spune(specific fetelor)

   La cum vorbesti despre tatal tau (tot respectul) si conform acestei fraze, as putea banui ca esti... in anul 3 sau 4 de facultate? Dar sa nu mai spui la nimeni lol

12

Re: Buna la toata lumea

Tata si a dorit un baiat si contribuind la nasterea mea,a incercat sa ma invete si cum gandesc,vorbesc,etc barbatii

13

Re: Buna la toata lumea

Nu o cunosc pe Cezara,studiile sunt importante dar eu cred ca poti sa le faci pe ambele sa mearga
Acum sa nu crezi ca tata schimba apa in acvariu(pe viitor),da mancare la pesti,etc plus ca eu stau singura in garsoniera si atunci nu ar mai fi acvariul meu ci a lui,sunt mai ambitioasa putin
Am crezut ca rade de mine cand a trebuit sa dau mancare la pesti eu neavand pesti in acvariu dar am citit si am inteles

14

Re: Buna la toata lumea

Buna si bine ai venit! Succes cu noul proiect, asteptam pozele cu indivizii. Sa inteleg ca ai acvariu pe post de mobila in garsoniera :apl

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

15 Editat de katy (2012-06-04 23:13)

Re: Buna la toata lumea

Oarecum,garsoniera este destul de maricica si 9 fetelor nu ne trebuie mult spatiu,baie,sifonier lol  lol  lol

16

Re: Buna la toata lumea

La 300l nu-ti mai trebuie cada, inoti alaturi de pesti:))

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

17

Re: Buna la toata lumea

pai cred ca nu sunt chiar 300 l,scazand nisipul,pietrele,apa nu este chiar pana la buza de sus dar oricum este mare

18

Re: Buna la toata lumea

Lasand gluma la o parte, un inceput de invidiat. Ape limezi!

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

19

Re: Buna la toata lumea

Laur multumesc frumos,oricum cel mai mare merit este al tatalui meu dar sunt ambitioasa si invat din mers

20

Re: Buna la toata lumea

Si foarte modesta, binenteles  :-

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."