21

Re: upgrade 297l

Ai dreptate, numai ca de abia acum am vazut jurnalul. sad  Nu am vrut sa sune ca o tachinare, e doar ceea ce as fi facut eu.

22

Re: upgrade 297l

Nu o lua in serios, mai glumesc si eu smile

23

Re: upgrade 297l

pai din lungimea de 135 o sa iau 10 cm pt filtru deci o sa mai ramana 125.oricum lungimea a fost exact la tanc ca am spatiul unde o sa intre de 145.
eu as fi vrut sa fie mai lat,dar asa au fost geamurile si nu am mai avut cum sa il latesc,decat sa iau alte gemuri etc etc...
multumesc de sfaturi oricum.
acum ma gandesc ca el fiind inalt si cu latime mica sa nu se balanseze,ca asa am patit cu cel dinainte.sau e de vine masa pe care statea?!

24

Re: upgrade 297l

Un sump e mai bun decat sa-ti iei din volum. Ai avantajul gravitatiei chiar daca ti-e frica ca te inunzi. Daca-l faci cum trebuie nu e problema. Oricum, astept sa vad finalul ca deocamdata vorbim pe uscat big_smile

25

Re: upgrade 297l

nu am loc si nici nu vreau sa "ma complic" cu un sump.din cauza asta(bine,si din alte cauze) vreau sa merg pe filtrare interna.
acel filtru o sa fie doar pt biologica si pt mecanica o sa fie un resun de 1400 pe un burete

Re: upgrade 297l

octavian A scris:
MariusMinu A scris:

A iesit bine acvariul    dar parca lipseste ceva... la lungimea aia merg si doua contre.

daca te referi la intaritoare fi sigur ca am sa pun,dar toate la timpul lor.o sa las sa se usuce putin dupa care o sa mai am ceva de lucru,in sensul ca o sa am de pus intaritoarele(cred ca in forma de H)

Daca pui intaritoare este in regula :fok

27

Re: upgrade 297l

acum am si eu nevoie de un sfat referitor la stand.
ideea cu schelete metalic nu prea ma incanta,eu vroiam sa fac un schelete din patrati de 10.insa astazi cand am fost sa ii cumpara mi-au zis ca trebuie lasati la uscat vreo 2 sapt.daca eu as fi stiut chestia asta ii luam mai demult,dar acum nu mai am nici chef nici rabdare sa ii las la uscat.
asa ca mai mi-ar ramane varianta cu stand complet din PAL.
ar fi cam asa:patru pereti (adica standul impartit in trei),pal sus,pal jos si spate tot pal,usi si picioare.
ce credeti ca ar trebui dublat,eu as zice palul de sus?!sa mai dublez si vre-un perete?!un suport din PAL astfel facut mi-ar tine acvariu cam de 260-270 l de apa?!

28

Re: upgrade 297l

Daca nu ai avut niciodata tangente cu astfel de confectionari parerea mea este sa nu te bazezi doar pe niste sfaturi mai mult sau mai putin avizate. Trebuie sa iei in considerare o greutate totala de cel putin 350-370kg.

29

Re: upgrade 297l

Al meu e stand complet din pal cu blatul dublat. Nu da semne sa cedeze. Stau pe el ceva spre 400-450Kg

30

Re: upgrade 297l

Poti face din pal, fara nici un fel de probleme... Daca ai nevoie de sfaturi sau de ajutor, poti apela la mine.  :noroc

My advice is free and worth every penny.

31

Re: upgrade 297l

pai ce sa mai,atunci o sa fac din pal.multumesc tuturor

32

Re: upgrade 297l

danielt A scris:

Al meu e stand complet din pal cu blatul dublat. Nu da semne sa cedeze. Stau pe el ceva spre 400-450Kg

Niciodata blatul nu este cel care cedeaza primul, cel mai important factor este format de laturile verticale.
Cu siguranta se poate face un stand din pal care sa sustina fara nici un risc acvariul tau Octavian.

33

Re: upgrade 297l

merci cornel,stiu ca trebuie sa ai putina mana,tocmai d-aia nu o sa ma bag singur.
treaba cu blatul mi-am dat si eu seama,ca practic greutatea sta pe picioare
ma gandeam ca exterioarele sa fie duble.partea de sus(care o sa fie tot pal si nu blat) nu stiu sigur daca o sa o fac dubla

si in interior o sa fie numai polite,pentru ca sub el(de fapt in el) vreau sa fac un dulap de incaltaminte.la mine e foarte mare problema cu spatiul si trag de el cat pot.cred ca o sa ii mai dea stabilitate si politele

Re: upgrade 297l

Standul din pal rezista daca il faci cum ai spus, foarte important fiind spatele tot din pal care sa fie prins cu multe coltsuruburi. Cea mai mare problema va fi la picioare ca astea de mobila au filet de plastic majoritatea deci fii atent ce cumperi.

35

Re: upgrade 297l

merci marius,o sa fiu atent cand compar picioarele.
eu am si patru picioare de la o masa(de la fostul acvariu) pe care ma gandeam sa le folosesc ca niste stalpi,la marginea standului
cam asa ceva,sa nu mai pun pal dublu si sa pun picioarele alea

36 Editat de sTTTk (2012-08-16 14:01)

Re: upgrade 297l

Nu inteleg de ce uneori ne complicam viata inutil, un stand facut din pal de 18mm facut cu cap va tine o greutate impresionanta, foloseste placi intregi pt partea de sus, jos si spate, 4 laterale si 8-12 picioare reglabile, prinzi pal-ul cu suruburi ericsson si nu o sa ai nici un stres.

Multi vad, putini cunosc !

37 Editat de sTTTk (2012-08-16 14:03)

Re: upgrade 297l

Uite ce picioare reglabile folosesc eu, intradevar este putin de munca cu ele ca sa le pozitionezi insa rezista foarte bine.


*am uitat sa precizez : greutatea estimativa pe care o sustine standul meu din pal este de 600-700kg.

Multi vad, putini cunosc !

38

Re: upgrade 297l

da,tu ai foarte mare dreptate.
stiu ca tine destul de bine,dar de cat timp ai tu standul?!ca ma gandesc ca pana la urma lemnu e lemn,si mai devreme sau mai tarziu tot o sa se curbeze el,mai ales ca nu e lemn brut ci pal(rumegus presat)

39 Editat de sTTTk (2012-08-16 20:19)

Re: upgrade 297l

Standul actual are 6 luni, insa la alt acvariu am avut stand de pal care a sustinut perfect 500kg timp de 3ani pana am dat acvariul, iar actualul proprietar il are si acum bine mersi, intradevar trebuie sa ai grija sa nu il uzi ca se va umfla.

Multi vad, putini cunosc !

40

Re: upgrade 297l

pai atunci nu o sa mai complic deloc cu schelete din fier sau lemn,o sa pun pereti dubli la exterior si nu ma mai doare capu.merci gabi