61

Re: upgrade 297l

Daca ai lipit folia "pe uscat", adica fara sa umezesti folia si geamul bine cu apa inainte de lipire, ia-ti gandul ca o sa iasa vreodata bine.

62 Editat de MariusMinu (2012-08-26 12:21)

Re: upgrade 297l

octavian A scris:

salut,intadevar cand m-am uitat dupa ce am lipit folia si am pus tot pe pozitie erau o gramada de bule.am reusit sa trag o mare parte din ele dar tot a mai ramas cateva micute.o sa vad ce fac.mai merge deslipita folia?!


Se dezlipeste foarte greu, eu am curatat doua geamuri spate la masina
si se rupea bucati foarte mici, a durat cateva ore  mad De atunci am luat frica sa mai lipesc pe sticla folie din asta, mai ales la acvariu. Poti sa intepi folia in locul unde s-au format bulele si probabil nu vor mai fi asa vizibile.

63

Re: upgrade 297l

Pai atunci daca ai rabdare poti face un test asa cum spui tu umpland acvariul, dar ai grija sa indepartezi toate bulele de aer care se formeaza pe peretii acvariului, ca sa ai o imagine cat mai clara si sa speram ca acvariul va trece testul tau  tongue
In legatura cu folie pe interior, mai asteptam cateva pareri.

64

Re: upgrade 297l

Sa inteleg ca nu iti place cum este lipit autocolantul ? Parerea mea este ca te stresezi prea tare,bule de aer vor fi si daca lipesti un alt colant.Inteapa cu un varf de ac acele bule de 1mm si iti garantez ca nu se va vedea absolut nimic.Eu tot autocolant auto am pe spatele acvariului si sunt multumit cum arata.

65

Re: upgrade 297l

Daca vrei sa faci un fundal fara cusur, si nu stii sa lipesti folie/autocolant, atunci inlocuieste-le cu spray auto de vopsea!

PS: Aveai aici modul de lipit folie/autocolant!

66

Re: upgrade 297l

Metoda cu spray este ireversibila, daca vrea sa schimbe fundalul ...

67

Re: upgrade 297l

Autocolantul merge dezlipit cu feonul. Lipiciul devine mai moale si nu se mai rupe colantul in bucatele mici.

68

Re: upgrade 297l

Technics A scris:

Metoda cu spray este ireversibila, daca vrea sa schimbe fundalul ...

   Cand te gandesti la un fundal pentru acvariu, te gandesti de 3 ori si il alegi o data. Ce rost are sa tot schimbi fundalul? Eu niciodata nu l-am schimbat. Oricum am spus de vopsea in cazul in care nu reuseste cu autocolantul, ca o alternativa.

69

Re: upgrade 297l

Sa vedem pana la urma ce varianta o sa aleaga Octavian.
Important este ca el sa fie multumit, noi i-am oferit variantele.

70

Re: upgrade 297l

bun,in primul rand l-am lipit cu apa,m-a ajutat remus.
acum,poate si eu sunt prea pretentios,insa nu vreau ca atunci cand ma uit la pesti sa se vada bule naspa(se pot vedea o culuare lucioasa,metalizat asa din cate stiu eu,remus)
am ales metoda cu folie ca se vede destul de bine(am vazut tot la remus)

acum cum o sa procedez:o sa lipesc folie pe partea interioara.o sa o las la uscat cam o ora cu becu de neon pe ea ca sa se usuce mai repede).
dupa,o sa umplu acvariu(cam trei sferturi) si o sa vad cum se vede.o sa mai incerc sa remediez daca e cazul.daca nu imi convine si se vede naspa o sa desfac toata folia(o sa incerc cu feonu) si bag autocolant

71

Re: upgrade 297l

In felul asta risti sa ajungi sa te chinui mai mult ... inteapa cu grija bulele de aer formate, preseaza la fel cu grija,  umple acvariul si asa o sa stii sigur daca o sa fii multumit.

72

Re: upgrade 297l

Eu am lipit folie neagra pe geamurile unei masini si a iesit ok. Cum au spus si colegii, îți trebui o racletă, apa si un feon. Umezesti bine partea autoadeziva, o aplici pe geam din aproape in aproape si o intinzi bine cu racleta. După ce ai lipit-o o usuci cu feonul, la temp mica si uniform. Teoretic nu e greu, practica ține de stîngăcia fiecăruia.... deci: rabdare si spor la treabă! Te aștept cu un rezultat satisfăcător...
:sok

My advice is free and worth every penny.

73

Re: upgrade 297l

technics,chiar asa am zis ca o sa fac si in caz de,doamne fereste,nu iese incercam si altfel.
gaby,merci de sfat,sper sa iasa bine si sa nu se vada,si chiar sa ma agit degeaba

74

Re: upgrade 297l

De ce nu mergi pe decor 3d ,ca este mai frumos !Si nu costa o avere

75

Re: upgrade 297l

eu inteleg ca tu vorbesti serios,dar ieri mai facea unu misto de mine mad
am 40 cm latimea :stupid
era o varianta decorul daca aveam loc si daca imi si placea

76

Re: upgrade 297l

Nu fac misto de tine,sincer da ai dreptate prea ingust.Dar este varianta cea ingusta de 2cm de la jbl  si arata ok .

77

Re: upgrade 297l

sincer nu imi permit nici 2 cm,de fapt are 40 la exterior,deci la interior e cam fara 1 cm geamurile,plus siliconul,faci tu socoteala
p.s.stiu ca nu faceai misto,dar mi-ai adus aminte cum facea misto cineva

acum imi cer scuze oficial la remusica ca nu l-am crezut,intradevar nu se vad bulele cand e apa in bazin

78

Re: upgrade 297l

Vreau sa te inteb de ce nu ai renuntat la filtrul biologic din acvariu,ca ocupa loc si mergi pe unu exterior cu material filtrant mai mare?

79

Re: upgrade 297l

octavian A scris:

acum imi cer scuze oficial la remusica ca nu l-am crezut,intradevar nu se vad bulele cand e apa in bazin

Altadata sa asculti sfatul "batranilor"  smile

80

Re: upgrade 297l

Octavian sa inteleg ca ai rezolvat si problema asta?
Daca este asa treci la urmatorul pas, care este acesta?