1

Subiect: MihaiA09

Buna tuturor! Ma numesc Mihai sunt din Bucuresti dar locuiesc in Deva judet Hunedoara. Sunt la o varsta frageda mai exact 12 ani. Deci nu ma astept sa ma tratati cu mare respect;). Bun...am un acvariu de 60Lx45lx35h in centimetri; mai exact 84 litri brut. In el locuiesc:
-3 guppy( 1 mascul si 2 femele)+10 puiuti (8nascuti acum o luna si 2 nascuti ieri, din pacate femela a fost atacata chiar in maternitate de un xipho mascul si ucisa sad)
-2  xipho (1 mascul si 1 femela)
-3 barbus conchonius (nu stiu care-i femela sau mascul)
-2 platy (inca nu stiu pentru ca sunt mici)
-1 ancistrus
-2 black tetra (nu ma prea pricep la indentificarea sexelor)
-2 pesti pe care nu le stiu numele din pacate.
Plante nu am. Am de fapt plante artificiale si 2 chladoflora big_smile
Si mai am un acvariu de circa 20 litri in care cresc 8 puisori de guppy de 1 luna. Ceilalti 2 ii tin in maternitate deoarece sunt mai mici.
Atata am avut de spus despre mine. Sper ca ne vom intelege bine chiar daca va veti enerva cateodata pe mine=D.

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

2

Re: MihaiA09

bine ai venit printre noi ....asteptam poze cu acvariile tale ....cat despre cum vei fi tratat nu iti face grija pt ca aici toti santem la fel si nu ii tratam altlel pe cei mici ....inca o data bine ai venit si asteptam poze .....

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: MihaiA09

Scoate plantele de plastic din acvariu, cu timpul se vor face foarte urate.

4 Editat de MihaiA09 (2009-12-06 13:16)

Re: MihaiA09

O sa vin si cu cateva poze numai ca acvariul cel mare nu este gata. Adica trebuie sa mai fac cate ceva la el. Cand o sa pun si substrat o sa-mi cumpar si plante naturale. Dar pana atunci mai am de lucru.

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

5

Re: MihaiA09

Vreau sa atasez o poza chiar si un filmulet daca se poate cu un pestisor pe care nu-i stiu numele dar nu stiu cum.

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

6

Re: MihaiA09

Gata acuma stiu cum. Uite aici o poza:

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: MihaiA09

Bine ai venit Mihai, ai o varsta frageda intr-adevar. Si eu kand mam apucat de acvaristica si cand am avut eu primul meu acvariu in grija mea aveam vreo 7 anisori..... atunci mam imbolnavit de boala asta si nu mam vindecat nici acum(adica nu am renuntat nici macar o saptamana la acvariu/ii)

Gott mit uns!

Re: MihaiA09

Bine ai venit inca o data si o sa vezi k dak respecti esti si respectat. Numai bine!

Gott mit uns!

9

Re: MihaiA09

Nu stiu. Multumesc pentru intampinare. Dar nu stie nimeni care este numele speciei?

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: MihaiA09

o poza mai clara Buenos Aires Tetra_seamana?

11 Editat de MihaiA09 (2009-12-06 15:52)

Re: MihaiA09

Da acetsa este. Va multumesc. Am citi ca manaca plante naturale. Este adevarat? Daca da ce sa fac daca imi i-au plante? Si imi puteti spune va rog cum identific sexul?

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

12 Editat de acvariudevis (2009-12-06 16:40)

Re: MihaiA09

Daca de mititelul asta ti-e frica ca o sa-ti manance plante (ceea ce nu prea cred)dar de carasi ce sa mai zic."Specia este raspandita in Argentina, in zona Rio de la Plata. In acvaristica este cunoscut sub numele de "Tetra de Buenos Aires".<<<<<Corpul este relativ inalt, alungit, masculul fiind mai suplu ca femela.>>>>>> Ajunge la 6 cm lungime. Flancurile sunt colorate intr-un gri-verde deschis, avand o dunga rosie stralucitoare, care tine de la opercule pana la radacina cozii unde se extinde sub forma unei pete. Partea de sus a irisului este rosu stralucitor. Partea din fata a dorsalei este rosu inchis, restul aripioarei fiind transparenta.

Reproducerea este foarte usoara. Intr-un acvariu de 15-20 l, introducem o pereche. Apa nu are importanta, iar temperatura trebuie mentinuta la 25° C. Cateva tufe de plante si o plasa de protectie a icrelor sunt necesare. Pestii depun cam 400-500 de icre care eclozeaza dupa 24-30 de ore. Reproducatorii se vor scoate dupa depunere. Larvele mai stau atarnate de plante si geam cam inca 3-4 zile, apoi incep sa inoate liber. Pot fi hraniti cu galbenus de ou sau microviermi de la inceput, apoi dupa 3-4 zile cu nauplii de Artemia salina. Cresc foarte repede. "

13

Re: MihaiA09

Mersi. Insa carasi nu voi tine:)

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

14

Re: MihaiA09

Am uitat sa va intreb. Chiar astazi am scos tot din acvariul mare si am pus substratul. Insa dupa ce am pus apa ea a inceput sa fie murdara. De nu mai vedeam la 10 centimetri. Oare se va curata pana maine?

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

15

Re: MihaiA09

cu siguranta sa va limpezi apa, probabil ca ai pus apa in acvariu cu jet puternic ,de obicei sa foloseste o farfurioara, ceva ,pentru a evita acest fenomen, sau ai uitat sa clatesti pietrisul ?care este destul de murdar.

16 Editat de MihaiA09 (2009-12-06 22:29)

Re: MihaiA09

Bine.Eu am tinut mainile sub jetul de apa dar se pare ca am ratat putin.

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

17 Editat de acvariudevis (2009-12-06 23:20)

Re: MihaiA09

O sa-si revina dar sa nu te grabesti cu introducerea pestilor in acvariu.Introdu plante si alte ornamente prin acvariu dupa care la sfarsit ii bagi in acvariu pe pestii mai rezistenti.Sa ai grija inainte de a-i baga in apa sa fie temperatura egala cu cea de unde i-ai tinut.

18 Editat de MihaiA09 (2009-12-06 23:46)

Re: MihaiA09

Auci... o sa vad ce pot face. Pana acuma i-am tinut intr-o galeata foarte mare. Insa apa se va raci. Nu stiu ce sa fac. Nu mai am un alt acvariu la dispozitie.

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: MihaiA09

Pune incalzitor cu termostat si un termometru plus o piatra cu bule de aer.Asta e pentru o perioada scurta de timp ca doar nu o sa lasi pestii in galeata mai mult de 2 zile.

20

Re: MihaiA09

In loc de piatra pot sa pun picaturi de oxigen? Sau piatra se gaseste la pet-shop?

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~