1 Editat de dan.matei26 (2012-08-27 23:09)

Subiect: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Asa cum am mentionat ,am dat pirahna la clubul P.....a din regie...cel putin ,acolo am inteles ca au ajuns.Si m-am decis ca acvariul de 360 litri sa-l pregatesc pentru discusii.Pentru cei care ma cunosc ,stiu deja aparatura folosita ,dimensiuni etc etc,asa ca nu are rost sa va plictisesc cu date ,cifre si calcule.

Pe scurt....un viitor olandez(e INCA LA INCEPUT, retineti cand comentati) cu 20 neoni ,6 bleheri , 4 ancistrus ,10 red malboro inca mici(tocmai ca sa se faca selectia ,perechile...etc etc) si 2 blue torquize.
INca sunt novice la aceasta specie,mai exact la distingerea dupa coluri,dar nu incepator in oferirea conditiilor.

La pante se lucreaza in continuare  ,astept niste marfa sa imi vina si usor usor,sa il ridic la nivelul mult asteptat.Va voi tine la curent cu noile modificari si poze.
Cu stima,si sa auzim numai de bine.

p.s.;voi posta si o poza cu setupul trecut .Un  before and after ,daca vreti smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Frumos preoiectul ! Astept evolutia, este dificil sa tii discusi in plantat, sper sa reusesti :fok

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

mersi mult!mdea e mai dificil!pe asta am mizat cand i-am luat de mici.(bine...si pe asta ,a fost unu din creiterii).pana acum totul e ok.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Sper sa iasa un plantat pe cinste ca ai unde planta. :noroc
Vezi ca ai si un PM.

5

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Cred ca ai dat pirahna la clubul P.....a din regie, nu discusi tongue
Si pentru cei care nu te cunosc, niste detalii privind aparatura folosita etc

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Mie mi s-a parut ca am vazut si leoparzi acolo...

dan.matei26 A scris:

mdea e mai dificil!pe asta am mizat cand i-am luat de mici.(bine...si pe asta ,a fost unu din creiterii).pana acum totul e ok.

   Discusii mari (macar 11-12 cm) se pot baga in plantat, nu cei mici wink

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

da corect !ai dreptate smile
cat depsre aparatura......
bazin 170x40x55 apox 370 litri
lumina osrwam de 18 w cooldaylight 2 bucati
filtru extern tetra
filtru intern Hailea
vibrator
2 bombe co2
termostat 27-28 grade

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

8 Editat de visiniu (2012-08-28 13:32)

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Daca tot te-ai pus pe fabricat 2 bombe CO2, la ce ai mai pus si vibratorul (a se citi pompa de aer) ?
Acvariu arata ok, imi place. Succes cu el !

9

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

visiniu A scris:

Daca tot te-ai pus pe fabricat 2 bombe CO2, la ce ai mai pus si vibratorul (a se citi pompa de aer) ?
Acvariu arata ok, imi place. Succes cu el !

   Mai George, abia acum incepe distractia... lol Discusi in plantat, unde si pestii si plantele s-o duca bine, este o performanta. Sa vedem cum se descurca colegul cu oxigenul de care au nevoie acesti pesti, cu cantitatea de CO2, care trebuie sa impace si plantele dar sa nu afecteze pestii, etc. Nu este imposibil dar nici floare la urechea oricui.... Pentru inceput, sa-i uram succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Mersi  mult Radu.Total de acord ,nu e floare la ureche dar nici imposibil.Am mai avut eu o tentativa...reusita zic eu,atunci cand am incercat sa tin caracidae din aceeasi familie la un loc,in acvariu amazon...pirahna si neoni ,cardinali si bleherii si pe baza unor teorii(acum nu stiu cat de adevarate) , am reusit.
Oricum va voi tine la curent si voi updata topicul in permanenta cu poze.
Ma bazez si pe o fertilizare arificiala puternica ,reusind poate astefel cu timpul sa scad infuzia de Co2 produsa de bombe.Plus pe langa asta mai am o teorie a curentilor de apa....dar vom vedea daca tine.

Cu stima ,si sa auzim numai de bine!Ape limpezi. ^:)^  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

11

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Daca-mi multumesti, inseamna ca ai sesizat sfaturile strecurate printre celelalte cuvinte. Deci atentie la ce ti-am spus! Succes! Daca nu primul, ma numar printre primii useri de pe acest forum, care au demonstrat ca Discusi in plantat, nu este o utopie. M-as bucura sa-mi urmezi exemplul! Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Se pune daca am cateva fire prin acvariu de higrocephala si cateva plantute de lemna minor ratacite ca am discusi in plantat?  lol
PS: Dane, daca te refereai la mine cand ai zis de acele teorii tongue, nu erau teorii, erau observatii din acvariu dupa vro 40-50  de neoni si 60 de tetrazoane cumparate de-a lungul timpului si sa nu mai enumar alte specii de pesti primite cadou de la shop pentru ca aveau tot felu de malformatii:)) si disparute fara urma.

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Foarte frumos acvariul. Bafta in continuare.

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Nu se pune smile .Nu Mircea ,nu ma refeream la tine.Vorbeam de teoriile mele ,pe care m-am bazat .Nu de observatiile tale,care stii bine ca nu m-au deranjat sub nici o forma ,ce naiba. :hug  Doar amandoi incercam,testam,comentam.Dar oricum nu la alea m-am referit ,ci la "calculatiunile" mele.
Mersi danny.
Si uitati aici niste poze cu acvariu ,updatat.S-au mai introdus Giganteea ,sagitarii ,boca ,echinodorus .Bobele co2 sund in laterale ascune ,nu langa furtunul de aer ,puse in zona de curent catre plante.
In rest ,...ph neutru ,temp 29 grade ,salinitate 0,1 ,test nitrati bun ,fara alge pe plante ,si cam atat.Vor mai aparea plante in continuare dar astept transportul.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

s-a mai adaugat astazi un sistem de 2 neoane de 36w cooldayligt (2x36W)
am gasit...adica stiam de el ,pompa co2 sicce .profesionistii stiu de el.din cate stiu e o aberatie dar daca a avut cineva ...sa imi zica daca merita.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Interesant acvariul, sper sa reusesti sa cresti discusii in el si sa le dai peste nas la carcotasi  lol .

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

nu de aia l-am facut!nu am nimic cu nimeni care da un sfat bun . :hug

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

18 Editat de dan.matei26 (2012-10-01 23:38)

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

salutare!asa cum am promis voi prezenta poze cu updat-ul la "olandez" in devenire cu discusi.Incercarea cu 2 bombe in curent de apa si cu pompa de aer in acelasi timp a dat momentan rezultate,poma insa fiind in chisa noaptea.Am mai adaugat fertilizant micro si macro.ca plante sau adaugat acum  cam o luna cativa pui de cabomba ,echinodorusi ,blixya ,cateva scoici  ,moss si gaznul care inca mai are de crescut.Ca si fauna ,s-au schimbat cativa red marlboro cu 2 checkborad pigeon ,2 sliver pigeon ,2 cobalt si cat atat.In rest...va las sa apreciati evolutia care nici pe departe nu a ajuns acolo un vreau eu.Un olandez perfect cu discusi.Temperatura este 30 grade ,ph neutru si toate testele ok(salinitatea e aproape 0).

Va salut si respect!
Scuzati pozele facute nasol inca nu am deprinderea pozatului artistic.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

cam astea ar fi pozele ,nu au mers de prima data

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

20

Re: la revedere Pirahna!...bine ati venit Discusi!

Imi place :apl

PS: De ce tii neaparat sa-l numesti "olandez", si nu "un acvariu frumos cu discusi"?