Subiect: Salutare. Un nou inceput

Salutare. Ma numesc Marian, si ca si, voi iubesc acvaristica. Inca de mic am crescut printre acvariile fratelui meu si normal ca m-a prins si pe mine "microbul" asta. Pe la vreo 10-11 ani am inceput sa am grija singur de acvariul meu (unul de vreo 20 de litriii), destul de mare pentru mine la varsta aceia. Reusind sa inmultesc cativa vivipari, am hotarat sa mai fac un acvariu mai mic pe post de fatatoare. Dupa ce au crescut puii mi-am facut un nou acvariu de vreo 50 de litrii in care sa le pot oferii conditii mai bune tuturor. In fine, ca sa nu mai lungesc vorba,cu timpul am ajuns sa am camera plina de acvarii, cel mai mare avand 100 de litrii. Pe urma a trebuit sa vin in Bucuresti la facultate (fiind din Slobozia), asa ca am renuntat temporar la hobiul meu. Imediat dupa ce am terminat masterul si m-am mutat in chirie, am spus ca ar fii frumos daca in apartament as avea din nou un acvariu mic, pentru decor. M-am abtinut vreo 6 luni sa nu imi doresc ceva mai mare, dar am ajuns pana la urma sa imi mai cumpar inca unul de 220 de litrii.
  Si de aici au cam inceput problemele. Am cumparat in prima faza mai multe plante, am mai primit cateva si ca donatie de la colegii de pe forum, dar nu inteleg de ce mi-au murit majoritatea. 
   Am 4 teoane T5 de 40W de la Jbl (care stau aprinse 8 ore pe zi), am folosit Easycarbo, am incercat sa bac si ceva CO2 in apa (traditionala bomba) dar degeaba. Singura care a dus-o bine a fost un echinodorus. Nu aveam substrat fertilizandiar  pietrisul era destul de mare (7-10mm).
   In ultima vreme am reusit sa ma aleg si cu cateva alge de care nu am reusit sa scap. Erau cateva fixate pe o piatra pe care am fiert-o in apa cu sare dar se pare ca tot nu a scapat complet de ele. Am incercat si prin inlaturare mecanica (am fracat cu o periuta de dinti) dar degeaba.
   Vineri m-a anuntat cineva ca o sa cumpere acvariul mic in care aveam cativa guppy de la un prieten. Asa ca m-am hotarat azi sa merg pana in Hornbach sa cumpar pietris cu granulatie mai mica (2-3mm) si substrat fertilizant AquaBasis Pro de la Jbl. M-am intors acasa si am inceput sa mut toti pestii din acvariul mare in cel mic. Am scos apa in bidoane, am strans ce a mai ramas din plantele care erau condamnate la moarte lenta si am aruncat vechiul pietris. Ce a iesit pe urma se poate vedea in pozele atasate.
  Acum nu am decat sa va cer si voua parerea despre ce as putea sa mai fac. In apa actuala (jumatate din ea este cea pastrata in bidoane iar restul este proaspat adaugata) am pus EasyCarbo si Ferropol de la Jbl. Bani deocamdata nu am pentru un sistem cu CO2, dar daca nici acum nu or sa creasca plantele corespunzator o sa stiu ce sa imi doresc de Craciun smile
  Cat despre pesti, nu sunt prea fericiti ca trebuie sa petreaca noaptea in acvariul de 50 de litrii. Singurii care o duc mai bine sunt sunt khuly care au dat de nisip si se pot ingropa linistiti. Neonii s-au cam decolorat, scalarii sunt speriati iar perechea de betta e indiferenta. Ceilalti sanitari sunt deranjati doar de inghesuiala. Si ii inteleg pe toti, au motive serioase. Dar incerc sa ma conving ca e spre binele lor. Sper sa nu pateasca nimic pana maine seara cand o sa ii pun din nou in casa lor.
  Asa ca astept cu nerabdare sfaturile dar mai ales criticile voastre. Nu evitati sa ma criticati, o sa ma folosesc de ele sa invat mai multe despre ce am de facut.

Re: Salutare. Un nou inceput

Stiu ca imi mai trebuiesc cateva plante pentru spatele acvariului, dar deocamdata vreau sa ma asigur ca or sa le mearga bine celor pe care le am

Re: Salutare. Un nou inceput

Probleme cu incarcatul imaginilor.... sad

Re: Salutare. Un nou inceput

Uitasem sa arat perechea de betta si unul dintre cei 2 pesti cutit.
  Se pot ascunde deocamdata in piatra care avea alge in acvariul cel mare. Cand vor mai creste or sa le fac rost de un ascunzis corespunzator si o sa schimb si acvariul in ceva mai mare smile

Re: Salutare. Un nou inceput

Salut si bine ai venit ! Bagi prea mult oxigen in apa.

6 Editat de marian.gulie (2012-09-16 19:12)

Re: Salutare. Un nou inceput

Oxigen nu bag de obicei. Dar tinand cont ca am pus destul de multa apa direct de la robinet, m-am gandit ca  poate s-ar grabii procesul de eliminare a clorului prin aerare intensiva.  Iar in cel mic era inghesuiala prea mare si nu am cine stie ce plante acolo. Asa ca am spus sa nu risc sa ii las fara aer

Re: Salutare. Un nou inceput

Trebuia sa aerezi apa in galeti, inainte sa o pui in acvariu. Clorul omoara bacteriile inclusiv pe cele nitrificatoare.

Re: Salutare. Un nou inceput

Salut si bine ai venit.
Multi schimba apa direct de la retea, inclusiv eu. Nu zic ca este un lucru neaparat bun, dar pana acum nu am avut probleme, nici macar la discusi, ce sa spun de plante, iar oxigenarea o fac numai prin valurirea apei.
Legat de CO2 ala, exista retete de "bomba" home made pana vine mosul daca vrei neaparat, dar, cum ti-a zis si Marius, oxigenezi prea mult apa si scoti si putinul CO2 produs de pesti din apa. Pe langa Feropol , poti pune si Feropol 24 zilnic si jbl Ferotabs in cazul in care lipseste fierul din apa.
Succes!

Re: Salutare. Un nou inceput

Multumesc pentru pontul cu Feropol 24. Oricum vroiam sa renunt la Easycarbo si stiam ca trebuie sa pun si un fertilizant zilnic. Ma gandeam sa folosesc PPS PRO si/sau TRACE MIX.
Aveti indee care dintre cele 3 este mai bun?
Apa in acvariul mic o oxigenam exagerat pentru ca era foarte mare aglomeratia ier pestii respirau alert. In cel mare a fost ceva temporar (o zi oxigenare intensa) pentru eliminarea clorului din apa.
De obicei introduc oxigen in apa cel mult o data pe saptamana....

10

Re: Salutare. Un nou inceput

PPS PRO  parerea mea bafta in continuare

11

Re: Salutare. Un nou inceput

PPS pro sunt macronutrienti iar trace mix sunt micro, deci pentru plante sanatoase ambele variante sunt necesare smile
   Ferropol 24 este un fertilizant cu micronutrienti, iar Easy Carbo este un "fel de" aport de carbon lichid, care se spune ca inhiba cresterea algelor, prin faptul ca stimuleaza cresterea plantelor.

Re: Salutare. Un nou inceput

inseamna ca o sa raman la feropol ca fertilizant saptamanal, si pps pro, trace mix si easy carbo pentru fertilizarea zilnica
si sper sa nu fiu nevoit sa imi cumpar si sistem de co2
de neoane ce parere aveti? sunt suficiente? de obicei lasam aprinse cate 2...acum ma gandesc sa le las pe toate 4 aprinse in program de cate 8 ore zilnic

13

Re: Salutare. Un nou inceput

Mai mult conteaza experienta ta ca acvarist decat parerea mea daca sunt sau nu suficiente N neoane, N ore, N watti, N fertilizanti, CO2 etc. Cu timpul iti vei da seama singur ca acvariile frumos plantate ale colegilor de forum au si CO2, si fertilizanti, si filtrare buna, si iluminare de calitate etc smile

Re: Salutare. Un nou inceput

In momentul in care am ajuns azi acasa am observat o culoare laptoasa a apei iar pestii respirau alert. La jumatate de ora dupa ce am inceput sa oxigenez apa si-au revenit toti
Care ar putea fi motivul apei laptoase si a lipsei de oxigen? Ma gandesc la faptul ca substratul sau feropolul pot fi de vina si ca in ceva timp ar trebui sa se limpezeasca!
Daca gresesc va rog corectati-ma!

15

Re: Salutare. Un nou inceput

Acvariu neciclat. Oxigenarea nu ajuta decat temporar pestii. Ei respira greu din cauza ca sangele lor nu mi transporta cum trebuie oxigenul in corp din cauza ca e plin cu azot. Vezi intoxicatia cu nitriti. Daca branhiile sunt bej sau maronii in loc de un rosu aprins inseamna ca ai exces de amoniac sau nitriti in apa, semne ale unui acvariu suprapopulat sau neciclat. Asteapta-te la decese daca nu faci schimburi de apa zilnic de cam 10%

Re: Salutare. Un nou inceput

jumatate din apa  este din vechiul acvariu. cat despre branhiile pestilor, toti le au rosii. nitritii si azotul nu se acumuleaza din cauza hranei sau a mizeriei din apa?
daca am schimbat si substrat si pietris, imi inchipui ca nu prea ar avea de unde....

17

Re: Salutare. Un nou inceput

Nu azotul in sine e ucigasul ci amoniacul care este letal in cantitati infime si nitritii (NO2).

Apa laptoasa se face ori de la infuzori ori din cauza ca acvariul nu este ciclat. Cam astea sunt doua situatii in care apa se face laptoasa din cate stiu eu.

Bacteriile implicate in ciclul azotului, adica Nitrosomonas si Nitrobacter sunt bacterii care nu plutesc liber in apa ci adera pe suprafete formand biofilm. Ele se acumuleaza in filtru si substrat. Daca ai schimbat oricare din aceste elemente fara sa le fi populat cu bacterii inainte atunci din cauza asta poti avea un varf de NO2 peste care poti trece facand schimburile de apa mentionate de mine. Mici si dese.

18

Re: Salutare. Un nou inceput

Interesant ar fi de stiut si despre filtrare... desi m-am uitat, nu am vazut nimic legat de asta. smile

Re: Salutare. Un nou inceput

Asta e bine...daca nu prea se vad tevile in apa smile
Am un JBL CristalProfi e900

20 Editat de visiniu (2012-09-18 01:33)

Re: Salutare. Un nou inceput

Filtrul era ciclat ? Cum ai procedat cu trecerea in acvariul mare?
Nu am mai inteles ceva: daca folosesti zilnic TraceMix, la ce mai pui si Ferropol saptamanal ?

Si... scoate melcii aia din apa.  smile