Subiect: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Buna,

sunt incepatoare in asta si am o mare problema de care nu mai scap. Am primit un acvariu echipat cadou luat din Hornbach (filtru intern cu un burete, termometru si incalzitor). am lasat apa la ciclat doua saptamani si am inceput sa cumparam pesti. Intai un beta apoi inca 3 pestisori tot din Hornbach pe care i-am adus acasa si le-am dat drumul direct in acvariu (nu ne-a spus vanzatorul ca nu e ok asa desi am precizat ca suntem incepatori si am cerut info cat mai multe) si apoi am mai cumparat cam la o saptamana 4 pesti si o planta tot de la ei pe care deasemenea i-am pus direct in acvariu (sa nu ma certati va rog). la doua zile am observat cateva puncte mici albe pe beta si am inceput sa caut pe net. am dedus ca e boala numita gris asa ca am dat fuga la petshop si am cumparat solutia anti-spot cu care i-am tratat conform prospectului pana au disparut. la cateva zile am observat pe pestisorul care semana perfect cu un dalmatian (alb cu pete mici negre am inteles ca e o incrucisare de rase) doua pete mici mici rosii pe burta iar pe molly negru la aripioarele de la burtica doua pete mici decolorate. Pestii insa erau toti activi si mancau fara probleme asa ca am cautat pe net nu am gasit nimic care sa se aplice si am zis sa mai asteptam sa vedem daca nu trece. am facut schimbul de apa si am mai pus inca o data pe langa easy balance si aqua safe si crystal water si solutia pt gris. la doa zile am observat la beta ca la coada erau doua fasii goale adica nu mai era coada plina ci avea asa doua fasii goale si uitandu-ma atent am gasit asta si la ceilalti pesti. precizez ca in continuare sunt activi si mananca fara probleme. M-am dus la petshop in cora si am cerut info si am cumparat antibiotic cu care ii tratez acum. ieri a fost a doua tura de tratament. nu pot spune ca sunt imbunatatiri vizibile dar vreau sa spun ca in prima seara cand am pus antibioticul am observat pe geamul acvariului un viermisor mic mic incolacit si care sxe misca circular. pana am luat ceva si sa bag mina sa il scot era deja in nisip asa ca nu stiu daca l-am pescuit ca nu l-am gasit. puteti sa imi spuneti va rog daca ii tratez bine daca e un parazit intr-adevar? nu mai stiu ce sa le fac.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

precizez ca am 6 pestisori, nu stiu sa va spun ce sunt toti, am nisip pe fund 2 plante vii si cateva artificiale. As pota o fotografie cu acvariul dar nu stiu cum sa fac. se vad si petele de pe burtica pestisorului dalmatian smile. multumesc mult pt ajutor (sper sa mi-l dea cineva care stie despre ce e vb). Acum ii tratez cu Ektol cristal care am inteles ca e antibiotic. Temperatura nu am crescut-o ca la gris pt ca scrie in prospectul avestui medicament ca nu trebuie. Nu am filtru cu carbon. e un filtru cu un burete normal (am inteles ca e f prost si ar trebui sa cumpar unul performant). le-am pus vineri o lingurita (acvariul meu e de 52 l) si ieri o lingurita. dar nu mi se pare ca is mai bine. nu stiu ce sa zic. mi se pare chiar complicat fir-ar sa fie. daca or sa moara nu o sa mai iau nici un peste. mi-e mila de ei si nu mai stiu ce sa le fac. sad

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

asa arata acvariul. Daca va uitati atent la dalmatian se vede o pata rosie mica pe burta

4

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/index.php

Du-te pe link-ul asta.
Poate gasesti niste poze acolo cu ceea ce ai tu.


Ceea ce mai stiu eu este faptul ca masculul de betta e destul de agresiv. E posibil sa-i muste el pe ceilalti. Sau se poate sa fie ranit el de ceilalti.
Fiind toti noi, acum isi stabilesc teritoriile.

Intre timp, eu mai caut.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perp … dPic=004_h

cam asa arata si la beta coada dar are doar doua lipsuri si nu arata nici pe departe atat de rau de zdrentuit. daca ar fi boala asta pare ok tratamentul. dar nu am inteles daca sa opresc filtrul cu totul. al meu nu are carbon activ nimic. are doar un amarat de burete simplu. ma gandesc sa investesc si sa iau si un filtru jbl mi-a recomandat baiatul de la magazin dar costa mult ( 200 Ron) si ma gandesc ca poate il cumpar si mai iau si solutiile de la jbl care inteleg ca is mai bune decat astea de la tetra si ma trezesc ca si mor si dau si banii aiurea. nu stiu ce sa fac
sad

6

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Din ce am gasit eu pe site-ul JBL, produsul care-l ai tu ektol cristal se foloseste impreuna cu Punktol ultra.

Asta ar fi medicatia, iar conform prospectului de la punktol trebuie marita temperatura.
(Asa ca info: o temperatura marita, accelereaza ritmul de dezvoltare al parazitilor astfel medicamentul poate sa-i distruga in timp mai scurt)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

aaah si am uitat ceva. saptamana trecuta cand am schimbat apa (30%) si am spalat filtrul (nu stiu daca am facut bine dar era plin de mizerie) am gasit in el 2 puisori de pesti si acum ii cresc separat intr-un bol de sticla.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

dezi crezi ca ar fi bine sa cresc si temperatura? acum e la 26

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

si sa cumpar si punktol?

10

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Miha_beginer A scris:

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perp … dPic=004_h

cam asa arata si la beta coada dar are doar doua lipsuri si nu arata nici pe departe atat de rau de zdrentuit. daca ar fi boala asta pare ok tratamentul. dar nu am inteles daca sa opresc filtrul cu totul. al meu nu are carbon activ nimic. are doar un amarat de burete simplu. ma gandesc sa investesc si sa iau si un filtru jbl mi-a recomandat baiatul de la magazin dar costa mult ( 200 Ron) si ma gandesc ca poate il cumpar si mai iau si solutiile de la jbl care inteleg ca is mai bune decat astea de la tetra si ma trezesc ca si mor si dau si banii aiurea. nu stiu ce sa fac
sad

Filtrarea trebuie sa mearga, nici sa nu te gandesti sa o opresti.
Dimpotriva in mod normal pe timpul unui tratament se mareste aerarea apei.

Tu esti sigura ca nu se bat?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Miha_beginer A scris:

aaah si am uitat ceva. saptamana trecuta cand am schimbat apa (30%) si am spalat filtrul (nu stiu daca am facut bine dar era plin de mizerie) am gasit in el 2 puisori de pesti si acum ii cresc separat intr-un bol de sticla.

E bine sa se spele filtrul dar numai in apa de acvariu.
Adica: cand tu schimbi din apa, retii in galeata intr-un vas curat (fara detergenti) o parte din ea, si acolo speli filtrul.

Doamne, dar de unde or fi rasarit? smile
Bietii, las ca o sa cresca marisori, si o sa-ti completezi colectia actuala... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Miha_beginer A scris:

dezi crezi ca ar fi bine sa cresc si temperatura? acum e la 26

Eu zic: DA.
O ridici azi cu un grad, pui si ultima lingurita de ektol.
Maine o mai ridici cu un grad.
Iar, poimaine o lasi asa sa stea.

Dupa aceea trebuie sa faci un schimb partial de apa, dar neaparat apa sa fie declorinata si la aceeasi temperatura adica 28 grade.

Ii lasi asa o zi dupa care scazi cu un grad, ziua urmatoare inca un grad, si in mod normal pestii ar trebui sa fie sanatosi si la temperatura constanta de 26 grade.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Ii am in formatia asta de 3 saptamani. normal am avut 10. 2 scalari au murit in aceeasi noapte cand am terminat tratamentul pt gris.iar celalalt care nu stiu ce era a murit inainte. Eu cred ca i-am adus bolnavi pe ultimii ca de atunci am probleme cu ei. De batut se bat in ultimele zile dar stau toata ziua cu ochii pe ei ca lucrez la calc si e monitorul langa acvariu si nu cred ca se si musca. Se fugaresc oricum in ultimele zile parca mai rau.

14

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Miha_beginer A scris:

si sa cumpar si punktol?

Ce sa zic eu?...
Asa recomanda producatorul.... stiu ca sunt destul de scumpe...

Oricum, putea sa-ti recomande din start verde de malachit care este in jur 3-4 lei o sticluta.
Punea-i cam 40 de picaturi, ridica-i temperatura cu 2 grade, ii lasa-i o saptamana si trebuia sa dispara nenorocitii aia de paraziti.

Acum, daca te uiti pe site-ul ala de la producator, o sa vezi ca recomanda sa pui si Acclimol, si denitrol... ce sa zic eu...

Lasa-i azi asa cu ektolul si sa vedem maine ce se intampla.
Poate ca vei vedea imbunatatiri.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Miha_beginer A scris:

Ii am in formatia asta de 3 saptamani. normal am avut 10. 2 scalari au murit in aceeasi noapte cand am terminat tratamentul pt gris.iar celalalt care nu stiu ce era a murit inainte. Eu cred ca i-am adus bolnavi pe ultimii ca de atunci am probleme cu ei. De batut se bat in ultimele zile dar stau toata ziua cu ochii pe ei ca lucrez la calc si e monitorul langa acvariu si nu cred ca se si musca. Se fugaresc oricum in ultimele zile parca mai rau.

Da, fiindca betta e un mascul care se tine singur.
E foarte teritorial, si foarte agresiv inclusiv cu cei din rasa lui.
De aceea ii spune Pestele Luptator Siamez.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

16

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Cand ai timp, fa-le cate o poza sa-i putem identifica pe toti.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Dimineata cred ca le-am facut 20 de poze si nu am reusit sa ii prind clar. Dar o sa pun cateva foto de pe la inceput si sa vad ce mai am clar. Multumesc mult pt raspunsurile de pana acum. Esti f draguta. smile

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

uite inca una mai veche (scalarii au decedat si cel portocaliu cu pete negre de mai sus la fel sad

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

aici e una de astazi cu beta

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Si inca una neclara un pic.:)