1 Editat de iliemf101 (2014-02-12 19:12)

Subiect: Salut si bine v am gasit !!!

Ma numesc Marcel, sunt din bucuresti si sunt nou in domeniu wink . Am achizitionat un Juwel trigon 190 pe care ,, l am ciclat " vre o 5 zile si l am populat cu 15 ciclide de la 2,5 la 4 cm .il am de exact de 13 zile . Momentan nu am intampinat dificultati decat mici particule in suspensie pe care vreau sa le rezolv cu un filtru extern in viitor (cam o luna wink)
    Va multumesc pentru accept !!

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Bine ai venit Marcel!

iliemf101 A scris:

Am achizitionat un Juwel trigon 190 pe care l am ciclat vre o 5 zile si l am populat cu 15 ciclide de la 2,5 la 4 cm .

   Nu exista "ciclare" de 5 zile! Stii ce este ciclarea?
   "Ciclide"... ce ciclide? Americane, africane? Poti pune si cateva poze?

3

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Bine ai venit Marcel!
Intr-adevar, ciclare in 5 zile...

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Salut si bine ai venit!

5 Editat de sebastian (2014-02-12 16:32)

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Bine ai venit . aia nu s-a numit ciclare . este ok ca l-ai lasat 5 zile sa mearga la gol . a fost de ajuns . cei care nu stiu despre ce este vb acvariile juwel cu buretii originali in manualul lor de start nu specifica ca trebuie sa il lasi nu stiu cate zile la ciclat . maxim 1 saptamana est de ajuns . in buretii lor din fbrica de ex. cel vrde are nist pastille . cel negru are particule de carbon . etc . Nici eu nu l-am lasa mai mult de 5 zile cnd i-am dat drumul . eu am rio 240 . spor . poze sau filmulet sa vdemsi noi  :smoke

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

6 Editat de Ancistrus (2014-02-12 16:46)

Re: Salut si bine v am gasit !!!

sebastian A scris:

este ok ca l-ai lasat 5 zile sa mearga la gol . a fost de ajuns . cei care nu stiu despre ce este vb acvariile juwel cu buretii originali in manualul lor de start nu specifica ca trebuie sa il lasi nu stiu cate zile la ciclat . maxim 1 saptamana est de ajuns .

   Cititi instructiunile cu atentie inainte sa dati sfaturi! Instructiuni de la Rio 240:   
   "You can add a few hardy fish after only a few days since you will need some livestock to start the filter maturation process. The filter can take between 6 and 8 weeks to fully mature. Should you choose to add further livestock during this period, then this should be a gradual process."
   Deci, la sfarsitul a 6-8 saptamani filtrul poate fi considerat "ciclat" (fully mature)! Dar ca acest proces sa poata avea loc, dupa cateva zile de la startare, se vor introduce cativa pesti, respectiv "pestii de sacrificiu" cum ii mai stim noi! Pesti, care prin productia lor de amoniac, vor incepe ciclul azot! Ca la manual au explicat aici nemtii big_smile

7 Editat de iliemf101 (2014-02-12 17:04)

Re: Salut si bine v am gasit !!!

stiu ca este putin(cel putin 2 saptamani) , dar nu am mai avut rabdare wink am bagat easy start si fac schimburi de apa la 2 zile cam 20% si hranesc doar o data pe zi (urmaresc sa manance tot)
  Momentan nu pot pune poze , cred ca sunt cam mari

Re: Salut si bine v am gasit !!!

iliemf101 A scris:

stiu ca este putin(cel putin 2 saptamani)

   Nu exista perioada asta, asta numai testele de NO2 si NO3 o pot spune cu siguranta!
   Pana la urma ce ciclide ai in acvariul asta? Te intreb deoarece ciclidele africane nu au nici o treaba cu forma acvariului asta, nici nu arata bine si sunt pesti de inot, deci le trebuie un acvariu mai degraba lung!

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Ancistrus A scris:
sebastian A scris:

este ok ca l-ai lasat 5 zile sa mearga la gol . a fost de ajuns . cei care nu stiu despre ce este vb acvariile juwel cu buretii originali in manualul lor de start nu specifica ca trebuie sa il lasi nu stiu cate zile la ciclat . maxim 1 saptamana est de ajuns .

   Cititi instructiunile cu atentie inainte sa dati sfaturi! Instructiuni de la Rio 240:   
   "You can add a few hardy fish after only a few days since you will need some livestock to start the filter maturation process. The filter can take between 6 and 8 weeks to fully mature. Should you choose to add further livestock during this period, then this should be a gradual process."
   Deci, la sfarsitul a 6-8 saptamani filtrul poate fi considerat "ciclat" (fully mature)! Dar ca acest proces sa poata avea loc, dupa cateva zile de la startare, se vor introduce cativa pesti, respectiv "pestii de sacrificiu" cum ii mai stim noi! Pesti, care prin productia lor de amoniac, vor incepe ciclul azot! Ca la manual au explicat aici nemtii big_smile

acum na nu stiu unde citisem eu . poate sau mai schimbat info pt ca pe cd de mi l-au livrat nu scria asa ceva  cool sau poate confound . cert este ca eu am bagat pesti dupa atatea zile si nu au fost probleme . NU AM DAT NICI UN SFAT . AM SPUS CA ASA AM PROCEDAT SI EU .  :smoke

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

10 Editat de iliemf101 (2014-02-12 18:23)

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Forma acvariului : am fost nevoit de spatiul din casa sa l iau triunghi
Ciclide africane:lifalili elongatus 4 buc
                       Labidochromis caeruleus 4 buc
                       Melanochromis Auratus 3 buc
                       Melanochromis Maingano 4 buc

Momentan sunt destul de mici ,cred ca au loc de innotat, cand se maresc o sa i raresc.
  scuze pentru poza intoarsa wink

11 Editat de sebastian (2014-02-12 18:25)

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Particulele in suspensie pot fi din diferite cauze . cred ca faci o investitie de pomana cu un filtru extern . Neamtul a facut o filtrare dubla in cutiuta aia a acvariului . poti face investitie sa schimbi materialul filtrant (buretii) cu ceva de calitate . eu asa as vrea pe viitor la al meu numai ca o cutie de 2 l de eheim substrat pro este cam 200 lei in hornbach . Prerea mea din sfaturi primate si eu la rand .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

12

Re: Salut si bine v am gasit !!!

sebastian A scris:
Ancistrus A scris:
sebastian A scris:

este ok ca l-ai lasat 5 zile sa mearga la gol . a fost de ajuns . cei care nu stiu despre ce este vb acvariile juwel cu buretii originali in manualul lor de start nu specifica ca trebuie sa il lasi nu stiu cate zile la ciclat . maxim 1 saptamana est de ajuns .

NU AM DAT NICI UN SFAT . AM SPUS CA ASA AM PROCEDAT SI EU .

   Repet postarea poate intelegi ca a fost sfat/indicatie, dupa care daca te iei poti pierde toti pestii si cheful de acvaristica!

iliemf101 A scris:

lifalili elongatus 4 buc

   Lifalili sunt pesti africani de rau! Nu sunt de aceleasi conditii ale apei ca restul ciclidelor de Malawi care i-ai enumerat.

sebastian A scris:

cred ca faci o investitie de pomana cu un filtru extern .

   Nu am nimic cu tine, dar... iar faci afirmatii gresite!

13

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Ancistrus nu este chiar de pomana . insa vb vine . evident ca ajuta . eu am optata pe cele interne datorita faptului sa nu ma trezesc cand vin acasa din concediu cu apa prin casa de la garnituri cedate sau macinate in timp . Iarasi o parere a mea ;-)

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

14 Editat de iliemf101 (2014-02-12 19:04)

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Lifalili sunt pesti africani de rau! Nu sunt de aceleasi conditii ale apei ca restul ciclidelor de Malawi care i-ai enumerat.

   Nu am stiut wink i am vazut in acelasi acvariu cu ciclide si i am luat , ,, ii placeau sotiei wink ce era sa fac wink)
   Cat despre filtru extern, nu stiu ce sa zic. Am vazut ca majoritatea care au intern il folosesc ca filtru mecanic si cel extern biologic. Ma mai gandesc. Sa vad cu se prezinta acvariul dupa o luna de functionare

15

Re: Salut si bine v am gasit !!!

iliemf101 A scris:

Lifalili sunt pesti africani de rau! Nu sunt de aceleasi conditii ale apei ca restul ciclidelor de Malawi care i-ai enumerat.

   Nu am stiut wink i am vazut in acelasi acvariu cu ciclide si i am luat , ,, ii placeau sotiei wink ce era sa fac wink)
   Cat despre filtru extern, nu stiu ce sa zic. Am vazut ca majoritatea care au intern il folosesc ca filtru mecanic si cel extern biologic. Ma mai gandesc. Sa vad cu se prezinta acvariul dupa o luna de functionare

fa un filmulet . incarca pe you tube . apoi posteaza link aici sa vedem si noi despre ce suspensii este vb . ;-) BAFTA .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

16

Re: Salut si bine v am gasit !!!

1.Si eu iti recomand extern.Si ca informare pentru sebastian 2l de substrat pro sunt undeva pe la 120 lei nu 200lei :sok

Calitatea se plateste!

17 Editat de iliemf101 (2014-02-12 20:09)

Re: Salut si bine v am gasit !!!

http://youtu.be/6avkqaN8xRM
Sper sa se vada wink
aici se vede parca mai bine
http://youtu.be/xH9-wVyriCE

18

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Tudor103 A scris:

1.Si eu iti recomand extern.Si ca informare pentru sebastian 2l de substrat pro sunt undeva pe la 120 lei nu 200lei :sok

folosit ? la pretul ala ? pune un link sau spune sursa  :noroc

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

19

Re: Salut si bine v am gasit !!!

iliemf101 A scris:

http://youtu.be/6avkqaN8xRM
Sper sa se vada wink
aici se vede parca mai bine
http://youtu.be/xH9-wVyriCE

daca ai fi pus mai pe mijloc totul eu zic ca ar fi dat si mai bine . apropos de fundalul ala 3D am vrut sa imi pun si eu . dar cand l-am vazut ce gros este am renuntat pt ca lua din apa foarte mult . sa iti placa tie important  :sok

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

20

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Daca puneam totul pe mijloc , veneam prea in fata cu decorul si ramaneau lateralele prea goale . Am incercat dar nu mi a placut