Subiect: problema plante

am un acvariu de 60 litri plantat si idee este ca mie nu imi prea merg plantele....am substrat dar lumina este slaba 15 w si nu am nici co2 ....ce plante imi puteti spune care nu au nevoie nici de mai multe de 15w si nici de co2 ceva mai nepretentioase...care sa imi creasca si mie in acvariu fara prea multa bataie de cap...pt un acvariu de 60 litrii nu mi se pare normal sa investesc asa mult in co2 si lumina...care aman2 depasesc lejer 500 lei...astept ceva nume de plante big_smile

Re: problema plante

cauta si tu pe internet plantele easy...cele cu ritm de crestere rapid si usor de intretinut..sunt destul de multe deci ai din ce sa alegi..bafta!

Re: problema plante

pai pe astea le caut dar ce sa scriu pe google plante easy usor de intretinut pt acvariu?? gasesc mai greu ma gandeam poate stie careva....

4 Editat de costi8 (2010-02-21 09:43)

Re: problema plante

Anubias- toate speciile
Bacopa
nucus crestat (Ceratopteris cornuta)
Cryptocoryne-toata gama
Echinodorus
Hydrocotyle leucocephala
Microsorium pteropus
tot ce inseamna-  Vallisneria
Marsilea-pentru covor
hygrophila polysperma
moss
si lista mai poate continua, atat mi-am amintit in acest  moment

cu o aditie de EasyCarbo si o fertilizare acolo in functie de necesitati va fi mai mult decat ok.

Re: problema plante

mersi pt numele plantelor o sa le caut si o sa le plantez in acvariu big_smile

6

Re: problema plante

Am si eu probleme cu pantele,vreau numa sa va intreb daca temperatura de 30 gC afecteaza plantele.Ma gandesc ca afecteaza,nu stiu in ce masura,de aceea va intreb.

7

Re: problema plante

marsilea? cu 15w si fara co2? serios?.. avand in vedere ca costi zice asta.. inclin sa cred.. dar de obicei toate plante de gazon au nevoi mari de lumina in special..

8

Re: problema plante

florinel A scris:

Am si eu probleme cu pantele,vreau numa sa va intreb daca temperatura de 30 gC afecteaza plantele.Ma gandesc ca afecteaza,nu stiu in ce masura,de aceea va intreb.

Daca ai 30 grade in acvariu, banuiesc ca ai discusi, altfel nu s-ar justifica. In orice caz, exista pe net nenumarate site-uri de prezentare plante de acvariu, din care inveti la ce temperatura rezista. Un exemplu www.tropica.com. Pentru bazine cu discusi exista formule de plantare (tot pe net), in raport de speciile compatibile din punct de vedere al temperaturii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: problema plante

Da am discusi,si de aceea e asa de mare temperatura la mine in acvariu.Ms

10

Re: problema plante

florinel A scris:

Da am discusi,si de aceea e asa de mare temperatura la mine in acvariu.Ms

Recunosti plantele intr-o fotografie? Daca da, postez o foto cu acvariul meu plantat, cu discusi. Poti vedea ce plante merg sigur intr-un astfel de bazin

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: problema plante

posteaza ca vreau si eu sa vad big_smile

12

Re: problema plante

Pentru paulteroristu

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: problema plante

e super la tine in acvariul JOS PALARIA:D
Vreau sa va ma intreb daca si substratul poate fi devina pentru conditia proasta a plantelor de la mine din acvariu?Eu am substrat de rau,l-am pus de vreo 4-5 luni si vreau sa va zic ca pe suprafata substratului se dezvolta ceva(nici nu stiu cum sa-l numesc) ca si niste fire de par foarte subtiri de culoare alba,acuma eu nu stiu daca sunt vi sau nu,nu stiu daca se misca,dar stiu ca apar dupa 2 zile de la(sifonare substratului) schimbarea apei.Am citit pe forum cateva despre aceste animalute dar nu stiu daca sunt la fel.vreau sfatul vostru daca se poate.MS mult

14

Re: problema plante

florinel A scris:

e super la tine in acvariul JOS PALARIA:D
Vreau sa va ma intreb daca si substratul poate fi devina pentru conditia proasta a plantelor de la mine din acvariu?Eu am substrat de rau,l-am pus de vreo 4-5 luni si vreau sa va zic ca pe suprafata substratului se dezvolta ceva(nici nu stiu cum sa-l numesc) ca si niste fire de par foarte subtiri de culoare alba,acuma eu nu stiu daca sunt vi sau nu,nu stiu daca se misca,dar stiu ca apar dupa 2 zile de la(sifonare substratului) schimbarea apei.Am citit pe forum cateva despre aceste animalute dar nu stiu daca sunt la fel.vreau sfatul vostru daca se poate.MS mult

Ca e super "la mine in acvariu", stiu, am "locuit" si eu in el... In afara de nisip nu folosesti un substrat dedicat pentru plante? Nu ai CO2?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: problema plante

Asa am aflat cum este la mine in acvariu...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: problema plante

stai cat de cat lejer lol:lol::lol:

17

Re: problema plante

nu mai folosesc nici un fel de substrat pentru plante,am CO2 dar Home-made,nu stiu cat de valoros e dar asta e...ce ma-ti sfatui sa fac?sa-l dau jos substratul de rau si sa pun unul ca lumea?sau sa fac ceva tratamen cu el?pun si un fel de fertilizant vitamax daca asa se numeste.Dar mai pun si verde de malancit forte sa fie si el devina?

18

Re: problema plante

sfatul meu pe care o sa il urmez si eu e sa iti iei un sac de substrat ca lumea si sa incepi treaba. o sa ai mult mai multe satisfactii.

19

Re: problema plante

ok sa inteles,dar cam ce substarat m-ati sfatui sa pun?

20

Re: problema plante

sece4u20 A scris:

stai cat de cat lejer lol:lol::lol:

Vreau sa-ti spun, ca dupa o ora de stat in pozitia aceea, a trebuit sa fiu ajutat sa ies din acvariu, nu m-a prins nimeni cu minciogul, pur si simplu am fost tirit afara lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!