1

Subiect: Buna! Ana-Maria sunt

Buna tuturor! Am de o saptamana acvariu si pestisorii mei Guppy, femelele, cred ca sunt gravidute!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

2

Re: Buna! Ana-Maria sunt

ma poate sfatui cineva daca sa le pun in maternitate sau sa mai astept? Sunt agresive de vreo 2 zile, stau retrase, stau aproape de substrat si inoata pe loc. Cea cu burtica mai mare mai devreme inota de sus in jos pe peretele acvariului. Am citit cate ceva, dar nu stiu daca acestea sunt simptmele. Voi atasa poze cu ele facute ieri. Un sfat va rog!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Bine ai venit!
Daca aveti maternitate ar trebui pusa femela cea mai "umflata"...posibil in cateva zile sa apara pestisorii. Succes!

4

Re: Buna! Ana-Maria sunt

da am. si acum saraca se plimba pe peretele acvariului de sus in jos. acum o pun in maternitate. Va tin la curent. Multumesc mult!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

5

Re: Buna! Ana-Maria sunt

:pls  Sper sa se linisteasca! E asa stresata, parca vrea sa iasa prin peretele maternitatii sad

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

6

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Buna din nou. De dimineata am pus femel Guppy in maternitate si am observat ca e agitata. Sper sa ii treaca. Cea mai mare problema este ca mai devreme am observat lipsa unuia din cei doi masculi Guppy.... l-am gasit dupa acvariu, era uscat deja  sad . am improvizat un capac acum pana cumpar unul. Era fara capac acvariul. Si vad ca si celalalt mascul se agita rau de tot, inoata de sus in jos ca disperatul! ce e cu ei?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

7

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Tu ai ciclat acvariul ala inainte sa pui pestii in el?

8

Re: Buna! Ana-Maria sunt

da. 8 zile a stat cu tot ce trebuie . si filtru si pietris, plante. Aer... Poate s-a speriat cand am luat femela si am pus-o in maternitate. sad

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Bine ai venit Anamaria!
   Ce a vrut sa spuna @Faye cu "ciclarea" mai sus? Ce este ciclarea asta? 8 zile ai facut ce?

10

Re: Buna! Ana-Maria sunt

am lasat acvariul sa functioneze exact cum e acum, doar ca fara pesti. Nu stiu daca e corect, am facut ce ne-a sfatuit cel care creste pestisorii. Vanzatorul de la PetShop. A cicla ne-a explicat ca inseamna sa lasam apa sa treaca prin filtu si sa se formeze bacterii. A spus ca 8 zile sunt suficiente, tinand cont ca acvariul e micut, 25 l. Cum e, nu e bine?  yikes

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

11

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Citeste articolul asta!

12 Editat de anamaria (2014-11-20 15:25)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Perfect!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

13 Editat de anamaria (2014-11-20 15:37)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Multumesc! Foarte bine explicat. Am acel “filtru biologic” si l-am clatit putin dupa o saptamana de mizeria  in exces in putina apa din acvariu (intr-un bol separat bineinteles, iar apa am aruncat-o). Apa am schimbat-o la o saptamana, cam 20%. In rest sunt bine pestisorii. Manaca, ciugulesc (sunt simpatici cand fac asta). Ce i-a deranjat putin a fot faptul ca cele 2 Guppy par a fi gravidute si sunt mai agresive (nu stiu daca neaparat agresive, cel putin fug de masculi, nu ii lasa sa se mai apropie de ele ca in prima saptamana) si pe masculi a parut ca-i afecteaza. Asa cred eu.....De aceea poate a sarit din acvariu unul din ei. Oricum am cumparat capac.

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

14 Editat de Ancistrus (2014-11-20 19:03)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

anamaria A scris:

Am acel “filtru biologic” si l-am clatit putin dupa o saptamana de mizeria  in exces in putina apa din acvariu (intr-un bol separat bineinteles, iar apa am aruncat-o).

   Acel filtru biologic este format din colonii de bacterii nu din burete smile

anamaria A scris:

Ce i-a deranjat putin a fot faptul ca cele 2 Guppy par a fi gravidute si sunt mai agresive (nu stiu daca neaparat agresive, cel putin fug de masculi, nu ii lasa sa se mai apropie de ele ca in prima saptamana) si pe masculi a parut ca-i afecteaza. Asa cred eu.....De aceea poate a sarit din acvariu unul din ei.

   Daca sunt "gravide" si nu le mai ofera ce trebuie... se sinucid saracii lol

15

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Anamaria, nu stiu cat de atent ai citit acel articol, cert este ca ciclarea nu se incheie dupa 8 zile, ci dureaza cam o luna, iar uneori chiar mai mult. In concluzie acvariul tau inca nu este ciclat, pestii sunt stresati si e posibil sa intervina si ceva decese.
Eficienta filtrului biologic depinde de materialul filtrant continut. Buretele e folosit mai mult pentru filtrare mecanica si foarte putin biologica.

16 Editat de anamaria (2014-11-20 21:15)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

D-le Ancistrus.... Erau doar niste presupuneri de ale mele si nu cred ca era necesara "mistocareala", sa ii zic asa.... Am intrat aici cu gandul ca voi primi niste sfaturi, dar vad ca sunt luata la misto. Nu trebuie sa fiu condamnata pentru ca nu am avut niciodata un acvariu si pentru ca m-am lasat sfatuita de crescatorul de pesti si nu de profesionisti! Sper sa le fie bine pestisorilor! Toate cele bune!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

17 Editat de Ancistrus (2014-11-20 21:46)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

D-na Anamaria... "mistocareala"? Oamenii se chinuie sa-si mai descreteasca fruntile, mai glumesc si ei, nu sa stea incruntati mai ales cand este vorba de un hobby atat de frumos! Am incercat sa glumesc cu tine si nu am condamnat pe nimeni de nimic, ba chiar ti-am dat un articol bun de citit... ce se intampla mai departe este numai in mintea ta big_smile

18

Re: Buna! Ana-Maria sunt

@anamaria. Ancistrus e uneori mai acid, uneori mai glumet... dar ca acvarist nu sunt multi care sa ajunga la nasul lui. Indiferent de tonul pe care o spune, ar trebui sa tii cont de sfaturile lui.

19

Re: Buna! Ana-Maria sunt

tin cont bineinteles ca tin! De sfatul oricui. Mai ales ca nu stiu nimic si chiar mi-am dorit ff mult acvariul meu. Acum il am, imi da unele batai de cap, dar nu-i problema, tinand cont ca mai bine de jumatate din an il petrec pe platforma petroliera sau in Africa...ma rog, nu conteaza viata mea de geolog  :stupid . Ce vroiam sa zic, este ca pe langa acest hobby, geologia, a aparut acvaristica...si m-a afectat pestisorul gasit uscat ieri. Oricum daca nu e bine ciclat si am pus deja pestisorii.. ce se mai poate face? In afara de speranta ca va fi bine...  :pls

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

20

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Pana se cicleaza cum trebuie, schimburi mici si dese de apa...