1

Subiect: vezica cu sange pe capul carasului

Buna ziua,

Am un caras auriu pe care il tin intr un bol. Am cumparat un acvariu de 100 de l dar nu am apucat sa il montez pentru ca nu am  suport pentru el(masuta). Am fost plecata doua zile si  l-am dus la prietena mea, cand m-am intors apa era f murdara si cand l-am luat in mana sa ii schimb apa am observat bubita aia cu un cheag de sange pe cap. Din ce am citit pe forumurile din afara am inteles ca ar fi vorba de o intoxicatie cu nitriti, lipsa de Oxigen si eventual o bacterie din cauza apei murdare. Va atasez o poza sa va faceti o idee. nu vreau sa il pierd, copilul meu e f atasat de el. Ce sa fac?Ce tratamente sa iau?Chiar tin mortis sa nu il pierd.Am gasit poza pe internet, cheagul lui e un pic mai mare pentru ca si caraselul meu e marisor, de asta am luat si acvariul mare.In rest e vioi, mananca.

2

Re: vezica cu sange pe capul carasului

SI imaginea aici

3 Editat de sebastian (2015-06-17 11:33)

Re: vezica cu sange pe capul carasului

Pune acvcariul ala mare jos unde nu il poti lovi. Umple cu apa. Pune solutie aqua safe sau biotopol cum scrie pe recipient pt tratarea apei. Vezi ca apa nu trebuie sa ii pui calda da nici rece sloi. Eventual o poti lasa 2-3h sa isi ia ea temp camerei. Pune o pompa de aer cu burete. Poti incerca cu multicura poate il mai ajuta. Dar schiba apa cu sifonarea mizeriei eventual 25% din apa zilnic tratata eventual cum am zis inainte de a o pune in acvariu sau lasata 24/h la declorinat. Dai foarte putin de mancare de 2 ori pe zi sau chiar o data poti ca nu moare de foame. Poate isi revine cu schimburile de apa. Nu il mai tine in bol. Nu trebuia sa il tii in bol. Tragi consecinte acum. P.S. Acvariul acela sta direct pe parchet peste o folie de polistirent de 5 cm taiata la dimensiunea lui. Ai grija sa nu lovesti acvariul pana ii faci rost de stand. Daca faci ce ti-am spus poate mai are sanse. Nu strica sa incerci. Daca nu ai pompa de aer il poti pune fara momentan pana cumperi una ca este destul de ieftina in 12h pana ajungi sa cumperi una. Bafta si poate iti mai spune lumea experimentata cate ceva dar ar trebui sa citesti si sa tragi singura concluzii. Citeste cum se incepe in acvaristica toti pasi. tu ai plecat cu un bol mama lor de boluri ca le-as interzice in magazine. Tu daca ai sta intr-o camera de 3 pe 3 atatea zile fara sa respiri aer curat cum ti-ar fi? Te-ai simti ca saracul caras mai mult ca sigur. Vezi ca doar unui singur caras ii trebuie 50L apa asa ca nu mai cumpara inca unul in ideia ca sa nu fie singur. Bafta inca o data.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

4

Re: vezica cu sange pe capul carasului

Multumesc pentru raspuns. L-am pus in  spatiul mare, i-am pus aqua safe si un filtru de aer.Acum se joaca la filtrul de aer. A inceput sa manance. Cheagul ala de sange s-a mai inchis.Sper sa isi revina. Multumesc frumos inca o data.Altceva presupun ca nu am ce sa ii fac...

5 Editat de sebastian (2015-06-17 12:55)

Re: vezica cu sange pe capul carasului

Doar ce ti-am zis. Alt ceva speranta si schimburi de apa tratata sau lasata la declorinat in borcan sau butoias cu gura mai larga. Mancare sper ca ii dai speciala de a lui. Nu exagera cu mancarea. Cat cuprinzi foarte putin in 2 degete dimineata si un pic seara ii este de ajuns. Daca nu ai timp ii poti da chiar seara. Citeste sa vezi cat poate trai un peste fara mancare. La schimburile de apa absoarbe fecalele care sunt pe acolo cu furtunul. Dupa ce se vindeca ii poti schimba apa saptamanal dar numai in cazul in care pui un filtru bunicel intern sau extern. Ai grija ce plastice ii pui pe acolo sau pietris colorat chiar daca esti tentata la asa ceva nu sunt pt acvaristica. Pietre de rau simple vezi sa nu fie sparte pt a nu se zgaria in ele. Toate astea pe viitor nu acum. Acum trebuie sa isi revina si sa speram ca o sa isi revina. Vezi sa nu bata soarele in acvariu. Carasul este de iaz nici decum de acvariu. Dar in 100 de litri se mai accepta. Sterge topicul celalalt fara poza ca ai 2. Scrie aici cum evolueaza. Citeste despre acvaristica din siteuri de specialitate. Eu cand m-am apucat am pierdut luni de nopti albe in citit si tot nu sunt documentat cat trebuie. Ti-am scris pt ca am facut o greseala fatala si mi-a murit si mie un caras. Si acum sufar dupa el. Nu am ascultat ce mi-a zis un cunoscator de aici cu schimburile de apa cum te invat pe tine si l-am pierdut. Este un baiat de nota 10 stie el cine si foarte cunoscator in acvaristica. Tu poate ai mai mult noroc. Sa ne tii la curent si pote incarci si poze cum arata la noul ''bol''. Numai bine. Uite aici este caraselul care l-am pierdut http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … exfoliere/
P.S. sper ca l-ai pus in acvariul mare nu oala ceva sau borcan mai mare.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.