1 Editat de Lucia (2010-03-19 18:24)

Subiect: Neritine sau Pomaceea?

In acvariul de 250l cu 4 carasei mi-au aparut alge (normal... doar nu era sa scap).

De fapt o parte le-am importat din acvariul vechi.

Nu am avut nici un melc niciodata.

Din cautari si sfaturi, si interesat pe forum am tras concluzia ca neritinele au apetit mare pt alge, si nu se inmultesc in acvariu .
M-ar tenta grozav, ca daca s-ar inmultii melcii, indiferent de specie mie mi-ar fi mila sa-i arunc.
merlin21, mi-a sugerat ca poate Pomaceea s-ar impaca mai bine cu carasii.

Eu intreb.. Neritine sau Pomaceea?... si cate bucati?
Eu m-am gandit la 10 neritine..

Si va mai rog ceva... cum se procedeaza la aclimatizatul melcilor?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Neritine sau Pomaceea?

depinde ce alge ai...daca sunt GSA (green spot algee) nu poti sa scapi decat cu neritine...daca ai alge filamentoase sunt buni si pomacea si nu sunt asa pretentiosi si nici nu o sa ti se imulteasca la tine in acvariu mai mult ca sigur

Aclimatizarea care o aplic eu lol:lol:
- la melcii pomacea am procedat astfel:i-am cumaparat de la magazin,am ajuns cu ei acasa,i-am scos din punga cu apa si i-am bagat direct in acvariu si dupa 30 min erau sus pe sticla...pomacea nu sunt melci pretentiosi

3

Re: Neritine sau Pomaceea?

Te-ai gandit bine la neritine, dar sa sti ca oricat de flamanzi ar fi nu v-or dovedi sa manance toate algele, nu strica cu nimic sa ai si cativa pomaciosi sunt buni la resturile de mancare, bafta in combaterea algelor wink

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

4

Re: Neritine sau Pomaceea?

Multumesc pt raspunsuri...

Am Green Beard Algae si o alga maro.
Aceea verde mi-a facut fundalul de toata frumusetea, doar ca mie imi este de plante... se pare ca vor sa le "sufoce"....

Mai mult pt sticla si plante m-am gandit la melci...

Si atunci,.... cate bucati pe fel?
Banuiesc eu ca nu se vor bate melcii daca vor fi doua specii....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5 Editat de bogdivaio (2010-03-19 22:27)

Re: Neritine sau Pomaceea?

Pomacea cu Neritina se inteleg..sunt melci compatibili...pai eu zic ca vreo 3-4 Neritina si 5-6 Pomacea mai maricei iti ajung...in total vreo 10-15 melci eu zic ca sunt suficienti

6

Re: Neritine sau Pomaceea?

pune o poza cu fundalul acvariului tau ca mai facut curios!

7

Re: Neritine sau Pomaceea?

Din pacate ... la ora asta caraseii mei dorm...
Azi e ziua lor de post, si deja sunt in pat...

Fiindca aparatul meu nu e foarte smecher, am reusit cat de cat sa captez ceva...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8 Editat de Lucia (2010-03-19 23:09)

Re: Neritine sau Pomaceea?

Maine pe zi cu lumina aprinsa la acvariu, poate ca am sa reusesc mult mai bine...

Mie mi se pare ca alga asta face niste valuri frumoase... sper sa reusesc...

Acuma daca fotografiez mie imi iese doar ceea ce e reflectat in sticla ... sad

Pe planta incepe sa prinda alga contur, de aceea am pus-o..

Scuze pt furtunul alb,.. nu am inca pompa de aer,... si caraseii au muncit ceva azi... ala statea in pietris.. lol lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9 Editat de Avatar (2010-03-19 23:19)

Re: Neritine sau Pomaceea?

Aveam un singur pomaceea care saracul muncea de rupea prin acvariu, tot pe sticla era mai mult. Din pacate acum cred ca e mort, sau pe moarte. Aseara a picat din acvariu, s-a catarat pana sus pe sticla apoi a facut kamikaze. Dupa aproximativ o ora l-am gasit pe mocheta, inchis in cochilie, l-am bagat rapid in acvariu dar, de aseara tot inchis sta si ce e ciudat, faptul ca scoate o chestie alba, ca o mazga.
In poza se vede mai bine.

10

Re: Neritine sau Pomaceea?

Par a fi .... oua?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Neritine sau Pomaceea?

Habar n-am...daca pana maine nu va iesi din cochilie, il voi scoate din acvariu.

12

Re: Neritine sau Pomaceea?

Vai... ce rau imi pare... bietul de el.... sad sad sad

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13

Re: Neritine sau Pomaceea?

Am fost azi pana la nevertebrate, chiar gasise Alin 2 pomacea pe jos lol si cum sunt acvariile mici apropiate unul de celalalt a zis ca mai intra dintr-unul in altul lol.
Eu oricum sunt fericit ca mi-au supravietuit 12pui de creveti, acum m-am uitat prin acvariu si am numarat 12 big_smile e prima reusita de cand aveam cei 6creveti maturi.

14 Editat de bogdivaio (2010-03-20 00:46)

Re: Neritine sau Pomaceea?

Dane melcul ala cred ca vrea sa depuna si nu are unde...ai cumva capac la acvariu respectiv?!..el isi depune oale deobicei in spatiul dintre apa si capc...acolo e si cald si au si umiditate ouale..cand iasa pui cad direct in acvariu
Se mai intampla sa iese din acvariu daca nu le convine ceva la apa..dar nu cred ca la tine e cazul

15 Editat de Lucia (2010-03-20 13:13)

Re: Neritine sau Pomaceea?

bogdivaio A scris:

Dane melcul ala cred ca vrea sa depuna si nu are unde...ai cumva capac la acvariu respectiv?!..el isi depune oale deobicei in spatiul dintre apa si capc...acolo e si cald si au si umiditate ouale..cand iasa pui cad direct in acvariu
Se mai intampla sa iese din acvariu daca nu le convine ceva la apa..dar nu cred ca la tine e cazul

Uraaa!
ce bine ca nu-i bolnav!... lol

Chiar ma temeam ca.... se duce saracul...

Si le-am bunghit din prima... ouale...

Pfuuuuuii , deja ma stiu si cu melcii... lol lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

16

Re: Neritine sau Pomaceea?

Acum vine Prima poza cu fundalul invadat de alge pt. Paul...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: Neritine sau Pomaceea?

Poza 2 ... Scuze, dar mie asa imi place sa le postez (fiindca nu stiu altfel... lol )

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18

Re: Neritine sau Pomaceea?

Aparatului meu nu-i prea place sa faca poze fara blitz... e batran deja...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19

Re: Neritine sau Pomaceea?

Aici se vede alga in detaliu...
Dar pe fundal, datorita miscarii apei creeaza valuri...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20

Re: Neritine sau Pomaceea?

Ma gandeam ca la bietului anubias pitic nu-i place haina de blana verde pe care a primit-o, si de-aia m-am hotarat sa iau niste "oameni de serviciu"... melcii...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.