1 Editat de narcis.b (2010-03-24 01:42)

Subiect: Iubitor de aquascape

Salut! Numele meu este Narcis,sunt din Constanta si sunt iubitor de acvaristica de multisor...De vreo 2 ani m-a lovit dragostea pt plante acvatice,da rau de tot!
Asa ca  asta am:Acvariu 320l , lumina t5 4*54W 6500K+t5 2*39W 10000K, 11h/zi in trepte,filtrare canistra tetra 1200 si canistra JBL e900,CO2 presurizat cu reactor extern,UV-C,coolere 2 buc mari pe capac. Fertilizare: substrat fertil Tropica,nisip 2-3mm granulatie, fertilizare lichida toata gama tropica+EI+K(Easy Life)+Easy Carbo+un supliment de fier de la JBL Ferropolul...Ar mai fi si osmoza inversa JBL
Eh si cam asa aratau cateva setup-uri (cel de acum e inca "crud")
http://img207.imageshack.us/i/sany0005gw.jpg/
http://img15.imageshack.us/img15/5830/sany0001v.jpg
http://img37.imageshack.us/gal.php?g=sany0001o.jpg
http://img188.imageshack.us/g/sany0008m.jpg/
...si ar mai fi da zic sa nu va plictisesc.

2

Re: Iubitor de aquascape

bine ai venit la noi.  frumoase lucruri pe acolo.

te rog sa iti treci locatia la profil sa stim mereu de unde sa te luam.

3

Re: Iubitor de aquascape

Salutare Narcis si bine ai venit!....tot din Constanta...ceva ruda,prieten cu costi8? superb acvariul tau,bravo! vezi ca noi avem pe aici un concurs....intra si tu de data viitoare tongue

4

Re: Iubitor de aquascape

pelly67 A scris:

Salutare Narcis si bine ai venit!....tot din Constanta...ceva ruda,prieten cu costi8? superb acvariul tau,bravo! vezi ca noi avem pe aici un concurs....intra si tu de data viitoare tongue

Nu, desi ne cunoastem.E mica Constanta pentru pasiunea noastra .Cat priveste concursurile,pot spune ca eu chiar fac setupuri noi pentru placerea mea,pentru a cunoaste limitele plantelor,si mai ales pt provocari.Sunt dispus sa stric un setup mai vechi si stabil pt a incerca plante dosebite.Momentan am un nou inceput,intrucat substratul vechi inbatranise se vedea cu nu mai scoate mai nimic ,tot Tropica am avut si inainte,tot tropica am si acum,asta pt ca nu am avut rabdare sa astept importurile pt ADA(si imi pare un pic rau!).Probabil in 2 saptamani va fi gata de poze,ma enerveaza utricularia graminifolia ca nu vrea sa se miste asa repede pe cat as vrea eu...

5

Re: Iubitor de aquascape

Foarte frumos ce ai tu pe acolo. Felicitari. Cu oameni ca tine ne mai clatim privirea, si de ce nu, mai si suspinam. Bravo!

Etiamsi omnes, sed non ego.

6

Re: Iubitor de aquascape

Cezara A scris:

Foarte frumos ce ai tu pe acolo. Felicitari. Cu oameni ca tine ne mai clatim privirea, si de ce nu, mai si suspinam. Bravo!

Multumsc mult frumoasa concitadina smile poate asa se umple Constanta de pasionati de acvaristica!

7

Re: Iubitor de aquascape

Arata foarte frumos acvariul!Felicitari!

8 Editat de Avatar (2010-03-24 01:52)

Re: Iubitor de aquascape

Foarte frumos, atat pestii cat si plantele. Felicitari ! Si bine ai venit !

9

Re: Iubitor de aquascape

frumos acvariu, mai ales cel din primul link si eu nu spun asta des..
totusi.. stiam ca nu e bine sa folosesti mai multe produse de fertilizare de la mai multe firme. pt cele mai bune rezultate se merge doar pe o linie.. la tine vad totusi ca functioneaza.

10

Re: Iubitor de aquascape

salut narcis, si bine ai venit.
sper sa imparti si tu pe aici ceva din experienta ta....care cu siguranta este destul de avansata in ale acvaristici,..... eu stiu acest lucru, dar o spun si pentru toti cei de aici ca au ce invata de la tine .

toate cele bune

11

Re: Iubitor de aquascape

Multumesc tuturor de primire,multumesc Costi! Nici cand nu sti suficiente despre aceasa minunata lume,viata acvatica,sunt atat de multe pareri chiar bine argumentate cu rezultate excelente,dar diametral opuse,incat e greu sa te decizi cine a gasit reteta ideala pt flora acvatica,asa ca nu iti ramane dacat sa studiezi pe propriile acvarii mai multe solutii de dezvoltare armonioasa,sigur asta presupune si destule esecuri dar si peisaje acvatice de vis.Aquascapeul nu e pt puturosi,parerea mea,intotdeauna e ceva de facut la acvariu,iar eu chiar sunt un fan al acestei activitati.Nu de putine ori am dus lucrurile la extrem pt a testa bioritmul plantelor,pentru a vedea care este momentul ideal al unei plante si tot consider ca stiu prea putine...De exemplu sunt adeptul filtrarii biologice,pe care nu o consider niciodata suficient de indestulatoare ,totusi iata aici un link care e de alta parere si motiveaza cu un scape deosebit http://www.aquagora.fr/Hiver-2006-Green-Reef-d-Harald  cu putina franceza o sa va lamuriti,iar" reeful de apa dulce" e ucigator de frumos. Ceva asemanator m-am decis si eu sa incerc incepand de maine dau drumul la un bazin mai micut 96l,sincer il vreau,sunt disperat:) .
@merlin21
Una peste alta au cam aceleasi substante active,difera in mare proportiile,dozajul...ideea e sa nu te arunci ca inecatul cu marfa in bazin,ci treptat si cu ochiul pe el!
Promit ca in 2 saptamani deschid un topic nou cu poze de la setup-ul actual (320l) si un aquajurnal cu cel mic(96l)!
Inca o data multumesc tuturor si sper sa putem sa ne completam lacunele intre noi si sa scoatem peisaje acvatice de sa moara Amano de necaz!:)

12

Re: Iubitor de aquascape

narcis.b A scris:

Inca o data multumesc tuturor si sper sa putem sa ne completam lacunele intre noi si sa scoatem peisaje acvatice de sa moara Amano de necaz!:)

Bine ai venit! smile

Imi plac acvariile, si imi place cum gandesti!
Avem nevoie de oameni ambitiosi si dedicati!

Felicitari!
Multa sanatate s bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13

Re: Iubitor de aquascape

narcis.b A scris:

Multumesc tuturor de primire,multumesc Costi! Nici cand nu sti suficiente despre aceasa minunata lume,viata acvatica,sunt atat de multe pareri chiar bine argumentate cu rezultate excelente,dar diametral opuse,incat e greu sa te decizi cine a gasit reteta ideala pt flora acvatica,asa ca nu iti ramane dacat sa studiezi pe propriile acvarii mai multe solutii de dezvoltare armonioasa,sigur asta presupune si destule esecuri dar si peisaje acvatice de vis.Aquascapeul nu e pt puturosi,parerea mea,intotdeauna e ceva de facut la acvariu,iar eu chiar sunt un fan al acestei activitati.Nu de putine ori am dus lucrurile la extrem pt a testa bioritmul plantelor,pentru a vedea care este momentul ideal al unei plante si tot consider ca stiu prea putine...De exemplu sunt adeptul filtrarii biologice,pe care nu o consider niciodata suficient de indestulatoare ,totusi iata aici un link care e de alta parere si motiveaza cu un scape deosebit http://www.aquagora.fr/Hiver-2006-Green-Reef-d-Harald  cu putina franceza o sa va lamuriti,iar" reeful de apa dulce" e ucigator de frumos. Ceva asemanator m-am decis si eu sa incerc incepand de maine dau drumul la un bazin mai micut 96l,sincer il vreau,sunt disperat:) .
@merlin21
Una peste alta au cam aceleasi substante active,difera in mare proportiile,dozajul...ideea e sa nu te arunci ca inecatul cu marfa in bazin,ci treptat si cu ochiul pe el!
Promit ca in 2 saptamani deschid un topic nou cu poze de la setup-ul actual (320l) si un aquajurnal cu cel mic(96l)!
Inca o data multumesc tuturor si sper sa putem sa ne completam lacunele intre noi si sa scoatem peisaje acvatice de sa moara Amano de necaz!:)

ce drept la spui narcis ,... aici ai mare dreptate, in legatura cu reteta ideala,....eu daca stau sa ma gandesc am startat o gramada de bazine si atunci cand i-mi ziceam ...gata..acum fac totul ca la carte apareau deja cu totul alte probleme,  ce se potrivea la unul nu mergea la celalalt si uite asa ii dadeam inainte cu gandul la o alta provocare.....si i-mi place la nebunie ...

14

Re: Iubitor de aquascape

costi8 A scris:

ce drept la spui narcis ,... aici ai mare dreptate, in legatura cu reteta ideala,....eu daca stau sa ma gandesc am startat o gramada de bazine si atunci cand i-mi ziceam ...gata..acum fac totul ca la carte apareau deja cu totul alte probleme,  ce se potrivea la unul nu mergea la celalalt si uite asa ii dadeam inainte cu gandul la o alta provocare.....si i-mi place la nebunie ...

Asta e si motivul pentru care e asa deosebit de atragator gradinaritul acvatic!
Apropos,Costi, al meu Ericaulon Cinereum Thailand dupa ce a crescut imens si frumos mi-a daruit 4 puiuti mici si s-a stins:( Tot e bine ca mi-a lasat urmasi:) (scz.de off topic)

15

Re: Iubitor de aquascape

nu mi-ai ascultat doleanta si ai postat! wink ti-am dat 10 cu felicitari...la mai multi ca tine! bravo! smile

16

Re: Iubitor de aquascape

Mercy!Nu cred ca e chiar de nota maxima ...dar oricum multumesc tuturor celor care m-au votat!
Ma straduiesc cum pot wink .Partea proasta e ca ma satur repede de un setup si schimb peisajul destul de des smile .Cel pe care l-ai votat e unul dintre cele mai longevive,4 luni,mi-am ros unghiile de nerabdare.Acum stau un pic mai linistit,am mai adus un bazin asa ca am ce "gradinarii"cat timp se maturizeaza celelalt.Temeiul urmatoarelor 2 setupuri:gradinarit acvatic! smile

17

Re: Iubitor de aquascape

FELICITARI!
Atat pentru bazine, cat si pentru abnegatie!
BRAVO!

18

Re: Iubitor de aquascape

puiutu A scris:

Atat pentru bazine, cat si pentru abnegatie!

Abnegatie,multumesc,ar trebui sa-i dau si sotiei mele sa citeasca asta,intrucat de la ea se vede cu totul si cu totul altfel,putin din ce am retinut de la ea:nebunie,un pic dus... lol

Re: Iubitor de aquascape

Foarte frumosi discusii tai.Si eu am an plan sa achizitionez acest pesti minunati.

20

Re: Iubitor de aquascape

lup cosmin A scris:

Foarte frumosi discusii tai.Si eu am an plan sa achizitionez acest pesti minunati.

Te sustin,sigur sunt cei mai minunati pesti de apa dulce!Dar le trebuie si spatiu si un mediu stabil