21 Editat de lup cosmin (2010-04-03 20:50)

Re: Iubitor de aquascape

Vreau sa achitionez un acvariu de 200l.As vrea sa stiu cati pesti pot baga antrun asemenea acvariu.Ieu as vrea sai iau maturi.Si ce plante pot planta in acvariu ca sa reziste si la temperatura.

22 Editat de scifficus (2010-04-03 19:14)

Re: Iubitor de aquascape

Off topic. Pentru @ lup cosmin Se scrie cu i din a numai in mijlocul cuvantului, daca este prima litera se scrie cu i.

On topic. Acvariul este simplu de frumos, bineinteles ca piesa de rezistenta sunt discusii. Imi plac , dar sa ii privesc la altii, nu cred ca as putea sa tin vreodata si ii admir pe cei care o fac in adevaratul sens. Dar bine, ca asa poate oricine sa ii tina si creasca. Deasemenea si blyxa care cred ca este una din plantele care dau bine in acelasi setup cu discusi. eventual niste tufe bogate si grupate care cresc printre niste pietre rotunjoare si cateva radacini. Demential.

23

Re: Iubitor de aquascape

scifficus A scris:

Off topic. Pentru @ lup cosmin Se scrie cu i din a numai in mijlocul cuvantului, daca este prima litera se scrie cu i.

On topic. Acvariul este simplu de frumos, bineinteles ca piesa de rezistenta sunt discusii. Imi plac , dar sa ii privesc la altii, nu cred ca as putea sa tin vreodata si ii admir pe cei care o fac in adevaratul sens. Dar bine, ca asa poate oricine sa ii tina si creasca. Deasemenea si blyxa care cred ca este una din plantele care dau bine in acelasi setup cu discusi. eventual niste tufe bogate si grupate care cresc printre niste pietre rotunjoare si cateva radacini. Demential.

?? m-ai laudat? m-ai dat cu capu` de pereti? N-am prea inteles  smile
Nu trebuie musai sa fie un acvariu cu Tonine,adica de fitze  lol ,sa fie frumos. Si da discusii sunt intotdeauna deosebit de frumosi,dupa parerea mea,egalati poate doar de pestii marini.Cei din setupul acesta sunt  3-a generatie pe care o cresc, urmatoarea generatie mi-as dori sa fie frmata din 12 bc Allenquer,intr-un acvariu biotop amazonian,lucru pe care mi l-am propus pt la toamna,bineinteles ca  acest setup este si motivul real http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 … amp;id=169

P.S.  Personal ,imi place mult setupul tau din avatar!

24

Re: Iubitor de aquascape

lup cosmin A scris:

Vreau sa achitionez un acvariu de 200l.As vrea sa stiu cati pesti pot baga antrun asemenea acvariu.Ieu as vrea sai iau maturi.Si ce plante pot planta in acvariu ca sa reziste si la temperatura.

Mai bine sa cumperi juvenili la 8-10 cm ,adica sa fi sigur ca au trecut de "gris".treptat ii vei obisnui la temp de 27C,astfel foarte multe plante se incadreaza.In setupul meu cu Discusi am tinut timp de 3 saptamani 30-31C si plantele au mers bine. In bazinul tau ai putea sa bagi 10 discusi urmand ca mai apoi sa-ti alegi 6 dintre ei care sa ramana.

Re: Iubitor de aquascape

Multumesc tare mult de ajutorul acordat.

26

Re: Iubitor de aquascape

lup cosmin A scris:

Multumesc tare mult de ajutorul acordat.

Oricand prietene,daca pot fi de folos de ce nu!

27

Re: Iubitor de aquascape

@narcis.b A fost lauda. Nu dau pe nimeni cu capul de pereti.

Setupul din avatar constituie un punct de plecare catre primul aquascape cu adevarat care il voi incerca. Nu imi apartine. Pana acum am facut teste si probe pe diferite combinatii de plante si fertilizari.

28

Re: Iubitor de aquascape

scifficus A scris:

@narcis.b A fost lauda. Nu dau pe nimeni cu capul de pereti.

Setupul din avatar constituie un punct de plecare catre primul aquascape cu adevarat care il voi incerca. Nu imi apartine. Pana acum am facut teste si probe pe diferite combinatii de plante si fertilizari.

E un bazin frumusel,numai ca iti trebuie un acvariu dedicat,dupa tunsoarea plantelor,trebuie sa fie de inaltime mica,si profunzime mai mare.Combinatiile de fertilizare pe care le gasesti pe net nu sunt infailibile,mai ales ca e binestiut ca marii maestri in arta aquascapeului "nu dau tot din ei".Ca de exemplu nu ai sa vezi decat foarte rar sa scrie careva ,dintre "greii"despre fertilizarea cu amoniac,asta ducand implicit la inrosirea plantelor ,ma refer la plante indeobste verzi cum ar fi didiplis...Iti urez succes si daca te pot ajuta cu mare drag!

29

Re: Iubitor de aquascape

Multumesc mult pentru ca te oferi. O sa cer ajutorul cand nu o sa ma descurc.

Acvariul respectiv este un 100 x 40 x 45 . Profunzimea din fotografie este obtinuta prin mici artificii de editare. Este fenomenal de simplu, fertilizarea este o combinatie de la mai multe firme.

Asta este un didiplis "inrosit" de mine. Experimetul s-a desfasurat intr-un nano de 12 litri net cu cateva fire de rotala macrandra, blyxa, cateva plante mai de duzina si pieasa de rezistenta care o constituie o "plantuta" de Eriocaulon Cinereum. Plus cativa creveti red cherry care mai mult sunt pentru a "monitoriza" calitatea apei. Lumina depaste 1,2 W/L sau 65 Lumeni /L iar fertilizare JBL + macro + CO2.

http://i43.tinypic.com/1zx146r.jpg

Si planta tepoasa. big_smile

http://i44.tinypic.com/nh0y36.jpg


Paste Fericit.

30 Editat de catag (2010-04-04 16:00)

Re: Iubitor de aquascape

Pai daca tot faci astfel de experimente tine-ne si pe noi la curent cu fertilizarea (pe mine unul ma intereseaza). Si daca ai si teste sa ne zici si rezultatele, ca sunt curios, dar probabil ca nu ai facut cat timp ai ca etalon crevetii.

31

Re: Iubitor de aquascape

@scifficus :intr-un fel sau altul toti facem experiente in bazinele noastre smile .Eu vorbeam de didiplis inrosit,adica chiar rosu! Eriocaulonul tau e desigur o planta deosebita da dupa cum am mai sus inca neadaptata suficient la mediul submers.Dupa cum arata in foto se pregateste sa te cam lase sad

32

Re: Iubitor de aquascape

De unde stii ca ma lasa? Ai crescut asa ceva? Te rog da detalii. Eu am citit cam tot ce se putea despre ea. Si nu prea pare sa ma lase asa cum spui tu.

Legat de didiplis, am pus in ghilimele, rosul din realitatea e mai pronuntat decat in poza. A fost o chestie de moment dupa care l-am scos ca sa trec la penultima faza din setupul dorit de mine. Posibil sa il reintroduc dar doar pentru o sesiune foto. Momentan ma lupt cu rotala care se face mov ca rosu nu vrea ca a fost luat de didiplis. big_smile

Legat de experimente, asa este, toti facem, dar nu cum am tras eu vreo 2 saptamani. Si paralel cu asta cred ca crevetii mei s-au modificat genetic de au rezistat, trait, inmultit fara nici o problema la chimismul apei de atunci. Sincer. Melcii de substrat i-am gasit pe toti pe langa acvariu in cateva zile. Au supravietuit doar cativa.

Dar sa nu mai poluam topicul omului.

33

Re: Iubitor de aquascape

scifficus A scris:

De unde stii ca ma lasa? Ai crescut asa ceva? Te rog da detalii. Eu am citit cam tot ce se putea despre ea. Si nu prea pare sa ma lase asa cum spui tu.

Legat de didiplis, am pus in ghilimele, rosul din realitatea e mai pronuntat decat in poza. A fost o chestie de moment dupa care l-am scos ca sa trec la penultima faza din setupul dorit de mine. Posibil sa il reintroduc dar doar pentru o sesiune foto. Momentan ma lupt cu rotala care se face mov ca rosu nu vrea ca a fost luat de didiplis. big_smile

Legat de experimente, asa este, toti facem, dar nu cum am tras eu vreo 2 saptamani. Si paralel cu asta cred ca crevetii mei s-au modificat genetic de au rezistat, trait, inmultit fara nici o problema la chimismul apei de atunci. Sincer. Melcii de substrat i-am gasit pe toti pe langa acvariu in cateva zile. Au supravietuit doar cativa.

Dar sa nu mai poluam topicul omului.

Da am crescut si eu si inca mai am ceva,dupa cum arata la tine in curand va face multi boboci,semn ca planta se pregateste de emers,apoi se va topi,rar, se poate sa nu se topesca si planta mama sa se divida in unul sau mai multi puisori,dar asta e chiar destul de rar.Sicer iti doresc sa ma insel!
Sustin ca inrosirea plantelor indeobste verzi  se face cu amoniac indiferent de forma lui

Re: Iubitor de aquascape

Buna Narcis am o rugaminte la tine ma poti ajuta cu un sfat.Am doua tuburi de 18w unul Flora Glo,Aqua Glo si as vrea sa sa mai pun unul dar nu stiu ce sa aleg.

35

Re: Iubitor de aquascape

lup cosmin A scris:

Buna Narcis am o rugaminte la tine ma poti ajuta cu un sfat.Am doua tuburi de 18w unul Flora Glo,Aqua Glo si as vrea sa sa mai pun unul dar nu stiu ce sa aleg.

Daca urmaresti o evolutie buna pt plante,inca un Flora Glo,un tub foarte bun.E de evitat un prea mare cocteil de tuburi.Doar daca urmaresti o intensitate luminoasa mai mare poti pune un 865,Osram,Philips,cu o lumina mai naturala,sau un 830 daca vrei asemeni intensitate mare,cu o tendinta luminoasa galbui-rozalie

36

Re: Iubitor de aquascape

bitanu A scris:

Bravoss MARINARU" Toti lovitii de microb, suntem putin duuuuusi... asa-s sotiile astea, dar si ele cand dau iama prin magazine cu ""posete"" , ce e?  Aaa? Sper ca nu v-am suparat!?

Recunosc ca ai un pic de dreptate...sau poate chiar mai mare  smile

37

Re: Iubitor de aquascape

in sfarsit am auzit ce vroiam demult.. dar nu am eu locul si timpul necesare..
da-i bataie cu biotopu..
e prea mult timp pana la toamna sad

38

Re: Iubitor de aquascape

merlin21 A scris:

in sfarsit am auzit ce vroiam demult.. dar nu am eu locul si timpul necesare..
da-i bataie cu biotopu..
e prea mult timp pana la toamna sad

E dificil din punct de vedere financiar .Discusii wilde sunt scumpi rau si poate sti si in Constanta e criza,firma merge-n jos,orizontul nu-i,ANAF-ul taxeaza pe vreme de criza si mai rau... smile
Asta e si motivul pentru care am zis ca la toamna,plus ca am substrat nou in acvariu si e chiar pacat...

39

Re: Iubitor de aquascape

eu m-am convins de ceva..
atat timp cat este vointa si dorinta.. orice se poate face..
bafta!
eu chiar astept..

Re: Iubitor de aquascape

Multumesc Narcis de ajutor eu optez pentru Flora Glo imi place mult cum au evoluat plantele antro saptamana.Se vede deja ca am schimbat tuburile vechi.Multumesc anca odata de sfaturi.