1 Editat de Andi66 (2010-04-08 22:33)

Subiect: Sa ma prezint...

Numele meu este Andi, am 44 de ani, locuiesc in Bucuresti si sunt un incepator pot sa spun, pentru ca nu am decat un an si cateva luni de cand am inceput sa ma ocup cu asa ceva mai serios.
Am un acvariu de 60 litri cu capac, plantat.
Acvariul este achizitionat de la HORNBACH impreuna cu o parte din accesorii, mai exact filtru EHAIM, incalzitor Jager cu termostat, pompa de aer de la SERA cu dubla evacuare, furtun de cauciuc pentru perdea de aer, filtru de substrat RESUN si alte cateva accesorii de rezerva.
Substratul este din pietris cu granulatie mica fara fertilizare, roca vulcanica decor (adusa din Tenerife) si ceva pietre mici de la mediterana, bekgroud cu bariera de corali.
Ca si plante am:
plante plutitoare, echinodorus osiris, anubias daca nu ma insel si doi bulgarasi de muschi.
Pesti:
Helostoma temmincki, Colisa fasciata, Gymnocorymbus ternetzi, Hyphesobrycon herbertaxelrodi, Apistograma ramirezi, Poecilia reticulata, Poecilia sphenops, Xiphophorus helleri, Ancistrus cirrhosus, Botia macracantha, Barbus conchonius, Boehlkea fredcochui, Apteronotus albifrons.
S-ar putea ca pestii sa fie cam amestecati, nu ma pricep inca prea bine dar pot sa spun ca se inteleg intre ei.
Ma bucur sa ma aflu printre cunoscatori si impatimiti ai acvaristicii si promit ca voi invata cat pot de repede si cat mai multe de la cei mai experimentati.
Spre rusinea mea (trebuie sa recunosc) nu m-am prins cum pot atasa imagini.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

2

Re: Sa ma prezint...

Se pare ca asa...???

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Sa ma prezint...

sal incearca acum sa postezi iar si in stanga jos o sa ai un buton ...alege fisierul...si bine ai venit:) nu ai cam multi pesti?

4

Re: Sa ma prezint...

Multumesc pentru urare. Mie nu mi se pare ca am multi dar sunt deschis la pareri. Am citit undeva, nu mai imi aduc aminte unde, ca numarul pestilor depinde de volumul apei, adica mai precis 2,5 cm / litru...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: Sa ma prezint...

As avea mai multe poze....dar nu pot atasa decat cate una....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: Sa ma prezint...

Nu mai insist cu poze, asta e ultima...oricum sa vazut ceva pentru inceput.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7

Re: Sa ma prezint...

salut si bine ai venit. sper sa te simti bine in comunitatea noastra.ape limpezi

8

Re: Sa ma prezint...

Bine ai venit!:)

Felicitari, frumos si verde acvariul tau...:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9 Editat de aqua (2010-03-26 17:57)

Re: Sa ma prezint...

mie nu imi place backgroundul cu corali...
introdu unul negru ca o sa scoata in evidenta tot ce ai in acvariu...acvariul este cam mic pentru botia..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: Sa ma prezint...

foarte fumos
bine ai venit

11

Re: Sa ma prezint...

Bine ai venit! Acvariul tau este suprapopulat cu pesti care desi acum sunt relativ mici vor creste. Spre exemplu Helostoma temmincki, Colisa fasciata,Ancistrus cirrhosus sunt pesti care in decurs de un an ating si 15...20cm. Bazinul tau are 60 brut, daca vei scadea pietrisul, rocile, plantele ( care nu sunt suficiente)etc. probabil vei ajunge la un 54l. in aceasta cantitate de apa un 12...15 pesti maxim cred ca sunt mai mult decat suficient! Grija cu pietrele colectate din diferite locatii( Mediterana,Tenerife etc.) fiindca mai mult ca sigur sunt calcaroase sau neindicate pentru bazinele cu apa dulce. De ce ti-ai luat un decor marin cand tu ai un bazin de apa dulce? tongue

12

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

Se pare ca asa...???

Un inceput mai mult decit satisfacator! Atentie la sfaturile colegilor (mai ales ale lui pelly, sunt cuprinzatoare), citeste cu atentie, si conformeaza-te ca un soldat disciplinat!:lol: In felul asta vei evita multe neplaceri specifice inceputului. Multe succesuri!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Sa ma prezint...

Cam asa arata acvariul la inceput.....
Eu zic ca am evoluat ceva de atunci si de capul meu. Eram sigur si am si spus de altfel ca am multe de invatat de la cei cu experienta. Multumesc pentru primele sfaturi, am sa incerc sa ma tin de ele...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: Sa ma prezint...

nu a zis nimeni ca nu ai evoluat insa la fel de bine poti esua lamentabil daca nu respecti regulile de baza care mai devreme sau mai tarziu se vor intoarce impotriva ta! asa credeam si eu, ca un acvariu se poate pastra doar bio fara fertilizanti,CO2,lumini speciale....si numai dupa cca.30 de zile a trebuit sa ma pliez pe sfaturile celor cu experienta,sa citesc si sa ajung la o minima performanta, drept dovada poza afisata!

Re: Sa ma prezint...

Bine ai venit!
big_smile:);)

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul…
Acvariul meu: http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … -litri/323

16

Re: Sa ma prezint...

Asa cum am promis ca voi face ceva schimbari, am revenit dupa mici modificari, adica am reamenajat, mai exact am mai plantat ceva cu un pachet de la Marius si este putin mai verde. Am mai facut incercari anterioare, sper ca de data asta sa reusesc cu plantele. La sfatul lui Marius care are ceva plante am comandat alt neon (OSRAM L15W/865, T8 soclu G13) de la Marbo Trade si sper sa ma ajute la mentinerea plantelor.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

17

Re: Sa ma prezint...

Inca o poza si adresa pt neoane: http://www.marbotrade.bizoo.ro/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

18

Re: Sa ma prezint...

fa un prim plan cu acvariul!

19

Re: Sa ma prezint...

M-am conformat sugestiilor venite de la voi si am plantat ceva mai multe plante, am schimbat perechea de Pterygoplichthys gibbiceps si Helostoma temmincki pentru ca au crescut deja prea mult si am revenit cu poze.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

20

Re: Sa ma prezint...

Apropos am schimbat si neonul la sugestia lui Marius cu unul OSRAM L 15W/865 si sper sa le mearga bine plantelor.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771