41

Re: Sa ma prezint...

andi arata mult mai bine decat prima data! poti sa mai tunzi un pic din plante si sa le repozitionezi. cu lotusul green din fata vei avea probleme fiindca va creste si iti va lua din spatiul de inot + obstructionarea luminii.incearca sa il pui mai in spate putin , poate in colt.

42

Re: Sa ma prezint...

sau poti sa faci o selectie sa le tii pe cele mai sofisticate si cele ultra easy sa le donezi sau sa iti pregatesti un altacvariu big_smile

43

Re: Sa ma prezint...

da si asta e o idee buna....cam intr-o luna va fi si schimbarea majora. Ce substrat i-mi recomandati, cineva mi-a recomandat substrat Hobby Bonalit si am inteles ca sunt trei variante: Red, Black si Natalit. Ultimul am inteles ca este de culoare inchisa format din stanci vulcanice ce stimuleaza cresterea radacinilor.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

44 Editat de narcis.b (2010-04-17 00:07)

Re: Sa ma prezint...

Hydrocotile creste nefiresc aici in prim plan,trimeaz-o si pune-o mai in spate,grupeaza un pic plantele,pe dimensiuni,creaza un "amfiteatru" si se vor vedea si pestisorii.Lotusul,daca ii tai frunzele la dimensiunea la care vrei sa creasca ,dupa mai multe asemenea operatii,se va oprii din crestere in inaltime acolo unde ai taiat

45

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

da si asta e o idee buna....cam intr-o luna va fi si schimbarea majora. Ce substrat i-mi recomandati, cineva mi-a recomandat substrat Hobby Bonalit si am inteles ca sunt trei variante: Red, Black si Natalit. Ultimul am inteles ca este de culoare inchisa format din stanci vulcanice ce stimuleaza cresterea radacinilor.

deci o iei de la capat?

46

Re: Sa ma prezint...

la aceasta intrebare am primit un raspuns de la cineva care are in spate decenii de acvaristica. mi-a recomandat jbl manado ( strat inert ) si jbl proflora (strat fertilizant ) sau daca ai bani de ADA amazonia I sau II

47

Re: Sa ma prezint...

E bun Bonalitul,acuma depinde de ce pretentii ai

48

Re: Sa ma prezint...

ce inseamna pretentii....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

49

Re: Sa ma prezint...

Simplu,depinde de ce plante vrei sa ai in bazin,pentru majoritatea plantelor,e ok,pentru cele mai sclifosite care prefera substrat fertil mai acid evident nu,sau nu o crestere liniara

50

Re: Sa ma prezint...

Ok m-am prins, din ce am eu acum nu cred ca sunt careva sclifosite si poate la momentul potrivit i-mi dati ceva idei de cum sa decorez cu ceeace am in prezent in acvariu. Multumesc pentru sfat!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

51

Re: Sa ma prezint...

Inclin sa merg pe varianta Bonalit doar pentru ca e mult mai ieftina decat ADA si cat de cat Ok.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

52 Editat de Andi66 (2010-04-19 11:39)

Re: Sa ma prezint...

Revin cu problema substratului, daca m-am decis asupra lui Hobby Bonalit nu stiu care ar fi mai bun:

1. Hobby Bonalit Black s-au Red

Substrat decorativ, necalcaros, cu granulatie mare si porozitate idelale pentru oxigenarea subtratului de acvariu. Culoarea lui este ideala pentru obtinerea unui efect de contrast cu pestii si plantele.

2. Hobby Vulcanit

Eliberarea treptata de substante nutritive asigura cresterea sanatoasa pe termen lung. Bogat in oligoelemente si nutrienti vitali. Stimuleaza formarea de radacini viguroase si un frunzis luxuriant.


Si inca ceva...background negru s-au albastru ???

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

53 Editat de Baracuda (2010-04-19 13:19)

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

Revin cu problema substratului, daca m-am decis asupra lui Hobby Bonalit nu stiu care ar fi mai bun:

1. Hobby Bonalit Black s-au Red

Substrat decorativ, necalcaros, cu granulatie mare si porozitate idelale pentru oxigenarea subtratului de acvariu. Culoarea lui este ideala pentru obtinerea unui efect de contrast cu pestii si plantele.

2. Hobby Vulcanit

Eliberarea treptata de substante nutritive asigura cresterea sanatoasa pe termen lung. Bogat in oligoelemente si nutrienti vitali. Stimuleaza formarea de radacini viguroase si un frunzis luxuriant.


Si inca ceva...background negru s-au albastru ???

Nu stiu daca poate fi un reper, eu tocmai mi-am reamenajat un acvariu de 500 si am folosit Volcanit + Natalit + Bonalit + substrat granulat 2-3 mm, maron (din Hornbach). Dupa parerea mea culoarea substratului, care este de un maron/caramiziu inchis la culoare este excelenta. Consider ca nuanta de maron este mai naturala decit negru. Ai grija, daca folosesti Bonalit, acesta are in componenta si particule de culoare deschisa (unele chiar albe), asa ca te sfatuiesc ca proportia Bonalitului in cazul unui amestec, sa fie mai mica. Daca te intereseaza mi-au ramas 3 pungi de substrat granulat, maron pe care ti le pot vinde. Background-ul ar putea fi albastru inchis sau negru, decizia iti apartine. ambele cred ca ar merge.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54 Editat de merlin21 (2010-04-19 13:35)

Re: Sa ma prezint...

Confirm si eu, culoarea pietrisul maro din hornbach e foarte naturala.. si contrasteaza frumos cu verdele plantelor..
am sa iti pun o poza cu el intr-un acvariu de-al meu

http://img402.imageshack.us/img402/5058/acvariuxio.jpg

Radu, cand pui niste poze sau un jurnal sa vedem si noi.. curiosii?

55

Re: Sa ma prezint...

bradraqua A scris:

Daca te intereseaza mi-au ramas 3 pungi de substrat granulat, maron pe care ti le pot vinde. Background-ul ar putea fi albastru inchis sau negru, decizia iti apartine. ambele cred ca ar merge.

Substratul granulat maron este tot Hobby ? Daca cantitatea este de 9 Kg ar fi Ok si eventual un pret.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

56

Re: Sa ma prezint...

nu cred ca este de vreo firma anume.. eu cel putin nu am vazut nici una pe el.. dar nici nu am stat sa citesc f atent.

57

Re: Sa ma prezint...

merlin21 A scris:

Confirm si eu, culoarea pietrisul maro din hornbach e foarte naturala.. si contrasteaza frumos cu verdele plantelor..
am sa iti pun o poza cu el intr-un acvariu de-al meu

http://img402.imageshack.us/img402/5058/acvariuxio.jpg

Radu, cand pui niste poze sau un jurnal sa vedem si noi.. curiosii?

Imediat ce voi putea tine ceva in miini, voi face niste poze. Deocamdata ma dor miinile, cum nu pot spune. Am carat la ghena (distanta nu gluma!) aprox. 60 kg. (nisipul scos) si am spalat aceeasi cantitate (substratul introdus in noul set-up). Cu  ocazia asta am descoperit ca scurtarea unghiilor se face si altfel, nu neaparat cu unghiera sau foarfeca... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

58 Editat de Andi66 (2010-04-19 13:47)

Re: Sa ma prezint...

Substratul este de tip fertilizant s-au se poate adauga?
Intreb asta pentru ca Vulnanitul este fertilizant si nu stiu daca la el merge adugat Feropol de exemplu...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

59

Re: Sa ma prezint...

Sa nu uiti sa-mi zici cantitatea (Kg) de substrat pe care o ai si un pret eventual....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

60

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:
bradraqua A scris:

Daca te intereseaza mi-au ramas 3 pungi de substrat granulat, maron pe care ti le pot vinde. Background-ul ar putea fi albastru inchis sau negru, decizia iti apartine. ambele cred ca ar merge.

Substratul granulat maron este tot Hobby ? Daca cantitatea este de 9 Kg ar fi Ok si eventual un pret.

Nu este o marca anume este german, banuiesc ca scrie ceva dar nu stiu germana. Am 3 pungi de cite 5 Kg. Mai am si 6 pungi de 2,5 Kg, acelasi substrat, dar negru. Pretul este 20 lei pt. cele mari si 10 lei pentru cele mici.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!