1

Subiect: valisneria gigantea

am bagat 2 tulpini de valisneria gigantea in acvariu aproximativ 60 cm planta care le-am impreunat la mijloc ca o arcada. problema care este: am niste draci de guppy de 3 saptamanii care rod la ea de le sar capacele. chiar o  mananca sau doar o rontaie din plictiseala ??? frunzele cele mai lungi aproape toate sunt franjurite roata roata. sa mai ntamplat la cineva??? sau are alge pe ele si ei imi fac un bine mancand algele cu frunze cu tot ??? chiar nu mai inteleg

2

Re: valisneria gigantea

Ideea e ... ca e buna lol lol lol
Daca ai pudrat-o cu zahar! ...:lol: lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: valisneria gigantea

mna inca asa ceva lol:lol:..poi valisneria are frunzele tari cum sa poata guppy sa le rupa?!..asta doar poate demonstra ca frunzele sunt bolnave..nu-ti fa griji pentru ca valiseneria creste relativ rapid si iti va da lastari noi

4

Re: valisneria gigantea

sincer imi vine sa imi iau doi scalari mari sa se puna cu botu pe ei ca prea mananca tot. am imbracat o nuca de cocos cu riccia abia daca iese ceva din ea ca au ei grija sa o tunda. si culmea au riciia deasupra plutitoare o mana sanatoase dar pe aia nu o ating doamne si fereste.

5

Re: valisneria gigantea

nu stiu daca este bolnava cert este ca crypticorinele imi cresc frumos ,bacopa caroliana la fel chiar si anubisul,cera....... siliquosa cresc. insa nu stiu ce sa le mai fac la valisneria. o sa incerc sa ii filmez sa vezi cum stau cate 7-10 pe cate o frunza si baga in ei ca spartii

6 Editat de bogdivaio (2010-03-29 23:55)

Re: valisneria gigantea

mai bine spune cand ai plantat valisneria,de cat timp?!

7

Re: valisneria gigantea

Aia e cu aroma de nuca de cocos... lol lol lol

Acuma,...serios... or fi ei mai mititei, dar probabil le lipseste din hrana ceva ... verde..
Cand ai salata prin casa... opareste o frunza si tai-o cat de marunt poti.
Da-le un firicel sa-l roada.... daca ai si specii mai marisoare vor fi bucuroase... lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: valisneria gigantea

e plantata de aproximativ o saptamana. am luat-o de la un amic am adus-o acasa si a doua zi am si plantat-o. substrat am nisip 1,3 mm ( ca bobul de mazare ) tin sa zic ca fiecare tulpina are si cate un pui .

Lucia A scris:

Aia e cu aroma de nuca de cocos... lol lol lol

Acuma,...serios... or fi ei mai mititei, dar probabil le lipseste din hrana ceva ... verde..
Cand ai salata prin casa... opareste o frunza si tai-o cat de marunt poti.
Da-le un firicel sa-l roada.... daca ai si specii mai marisoare vor fi bucuroase... lol

nu e problema cu maruntitul pun blenderul sau robotul de bucatarie sa o taie. sau e prea maruntita ?? big_smile

9 Editat de ciprian01 (2010-03-30 00:08)

Re: valisneria gigantea

V.G. este o planta f rezistenta atat la temeraturi extreme cat si la conditii mai ,,vitrege,, ale chimismului apei! Problema frecventa care apare la ea este faptul ca atunci cand e mutata in alt acvariu poate sa isi piarda o parte dintre frunze! Dar isi revine si dau din ea funze noi!

Guppy sunt pesti care consuma si alge(vegetale) dar nu sunt capabili da distruga frunzele de VG decat daca acestea sunt deja afectate!

Stai linistit! Isi revine!

10

Re: valisneria gigantea

aaa. inseamna ca asta este problema. ea se inmoaie de aia rod dracii aia la ea. acum astept sa creasca. oricum se vede ca am bagat ferropol big_smile

deja la Cryptocoryne pontederiifolia imi iese o frunza noua. bine ea era cat de cat crescuta de la vechiul proprietar insa acum de 2-3 zile incearca sa se desfaca frunza. multam de explicatii.

credeam ca am descoperit o noua specie de ''guppy cu dinti''

11

Re: valisneria gigantea

Depinde de pestisorii din acvariul tau... daca o maruntesti cu blenderul va murdari apa...
Daca sunt mai mancaciosi si ai si melci.. atunci cred ca ei se vor ocupa de "maturat" si "aspirat".. lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12 Editat de bogdivaio (2010-03-30 00:18)

Re: valisneria gigantea

Ce spune ciprian01 este perfect adevarat,deaceea te-am si intrebat de cat timp era plantata...in doua spatamani o sa ai frunze noi daca zici ca si fertilizezi bine..bafta!


P.S.nu baga salata in acvariu...viviparii sunt mari amatori de verdeata(face parte dein dieta lor)..pentru asta oferale o hrana tip fulgi care sa contina multa spirulina si alge verzi (exemplu JBL Novo Vert)

13

Re: valisneria gigantea

fertilizez fertilizez dar pana imi vine neoanele de 865 si 965 stau cu cele de bucatarie adica 2 de 765. treaba este ca am si substratul subtire.stiu foarte bine asta insa cu prima ocazie o sa il maresc in grosime. dar acum nu mai stiu cum sa ma mai impart scoala,licenta,curatenie,restante ,acvariu si alte belele big_smile.

14

Re: valisneria gigantea

poi eu zic sa-ti vezi prima data de scola ca de acavriu si altele de genu tot ai vreme..bafta cu restantele!

15

Re: valisneria gigantea

bogdivaio A scris:

Ce spune ciprian01 este perfect adevarat,deaceea te-am si intrebat de cat timp era plantata...in doua spatamani o sa ai frunze noi daca zici ca si fertilizezi bine..bafta!


P.S.nu baga salata in acvariu...viviparii sunt mari amatori de verdeata(face parte dein dieta lor)..pentru asta oferale o hrana tip fulgi care sa contina multa spirulina si alge verzi (exemplu JBL Novo Vert)

eu am o singura mancare pe care o administrez pestilor de cand fac eu acvaristica. stiu ca multi o sa imi sariti in cap ca nu o variez si o mai schimb insa nu am avut probleme niciodata cu ea. cei drept le mai dau si niste fulgi asa ca desert 2 zile pe saptamana. mancarea pe care o dau este ceva cred ''home made'' se numeste fish fix si are ca componente: faina de peste,produse si semiproduse din seminte de ulei,zahar si cereale, ulei de peste, premix, coloranti aditivi. in privinta ultimelor doua incrediente nu sunt prea convins de eficacitatea lor ( cred ca sunt ceva de genul E -urilor din mancarea noastra ) insa o mananca cu pofta toti de fiecare data cand le-o dau. inclusiv crevetii red cherry.

16 Editat de bogdivaio (2010-03-30 00:45)

Re: valisneria gigantea

e buna si reteta ta..dar pot sa-ti spun ca asta e mai buna(folosita pe propri pesti) RETETA INIMA DE VITA 1. Inima de vita 3 kg,
2. Crevete 1/2 kg,
3. Peste 1 kg,
4. Spanac / salata verde sau amandoua 250 g,
5. Banane 1/2 kg,
6. Morcovi 300 g,
7. Pasta de usturoi 100 g,
8. Tetra discus, Sera discus granule 250 g,
9. Vitamine: Calciu, Spirulina, Activant, Fishtamin . Se curata foarte bine inima de grasime si se taie cubulete. Pestele (somn, cod sau un peste fara oase) se desoseaza si se jupoaie de piele. Se curata si se spala legumele, si se taie cubulete mici. Toate ingredientele se toaca cu ajutorul unui robot de bucatarie pana se obtine o pasta foarte fina. Aceasta pasta o vom amesteca cu vitaminele, calciul, spirulina, activant, fishtamin, sera discus, tetra discus(se pot alge si alte tipuri) ...dupa ce sa facut mixtura si este gata de pus in congelator e bine sa fie trasa sub forma de macaroane sau spaghete cu ajutorul minunatei pompe de cofetar (cea cu care gospodinele noastre orneaza tortul si prajiturile.... sper ca intelegeti despre ce vorbesc big_smile) ,aceasta pompa are mai multe capete (dimensiuni in functie de cat de gros vrei sa tragi mixul) cu ajutorul acestor capete poti face mixul mai gros sau mai subtire in functie de marimea pestilor pe care ii hranim. Dupa ce s-a congelat, functie de cat hranim pestii vom scoate macaroana tongue si o vom taia cat de mare consideram si.la pesti cu ea lol . Inca ceva daca vrem sa facem ceva si mai mic in genul granulelor tetra ...vom trage mixul cu o seringa mare fara ac ...iese treaba buna. Poate o sa folosesti si reteta asta..chiar merita! Dar oricum trebuie alternata mancarea orice tip le-ai oferii,trebuie sa jonglezi cu tipurile de hrana,ca in natura..ca doar in natura nu manaca doar acelasi tip de hrana toata ziua)e ca si cum ai manca tu tot aceeasi tocanita toata ziua,ba chiar de 2 ori pe zi) P.S.Reteta nu imi apartine! dar o folosesc cu scucces de ceva vreme

17

Re: valisneria gigantea

Carnea o lasi cruda?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18 Editat de bogdivaio (2010-03-30 00:33)

Re: valisneria gigantea

Lucia A scris:

Carnea o lasi cruda?

eu o fierb inanite,apoi o curat de pielitza si o tai cubulete

19

Re: valisneria gigantea

bogdi facem un topic cu retetare de mancare pt pesti ??? ce ziceti ??

20 Editat de Lucia (2010-03-30 00:38)

Re: valisneria gigantea

bogdivaio A scris:
Lucia A scris:

Carnea o lasi cruda?

eu o fierb inanite,apoi o curat de pielitza si o tai cubulete

De la tine... numai cu clestele trebuie scos...
lol lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.