1 Editat de allexya (2010-04-18 22:37)

Subiect: frecatul de plante si substrat

Am citit pe net ca primul semn de boala este atunci cand pestii de freaca de tot ce apuca. Ca boala ar fi in special gris. Am si eu aceasta problema. Dar nu cred sa fie gris.
Cei 2 ramirezi se freaca de substrat si de frunze. Initial o faceau mai rar, acum parca mai des. mai am neoni si gurami, nici unul nu manifeste aceste simptome. Nu au puncte albe, m-am tot uitat dupa paraziti sau daca li se schimba culorile, nu au nimic. Sunt activi, mancaciosi. Dar se tot freaca.
M-am gandit ca o fi de la apa, nu o fi in conditii standard, dar si dupa schimburile de apa tot asa se comporta.
Nefiind nimic vizibil nu stiu ce sa tratez si data trebuie sa tratez... Aveti vreo idee?
Citisem ca ciclidele africane mai se freaca de substrat asa, de placere, dar ramirezul e ciclida americana, s-o aplica si in cazul lui?

Am uitat sa precizez ca am observat comportamentul asta cam de vreo luna, deci daca era gris ar fi trebuit pana acum sa am acvariul gol.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: frecatul de plante si substrat

Ceed ca sint afectati de un parazit extern,incearca sa mai cresti temperatura la 30grade si punele sare nfara iod o lingura la 10l de apa si o aerare puternica. Sarea iti va afecta putin plantele dar i-si vor reveni. eu am discusi in plantat si am patit la fel dar am scapat dupa acest tratament de aceasta problema.

3 Editat de allexya (2010-04-19 00:27)

Re: frecatul de plante si substrat

si sarea nu va afecta neonii si ancistrusii? ca stiam ca nu prea tolereaza salinitatea crescuta.

Si daca ar fi paraziti nu ar fi vizibili cumva? sau nu ar fi si alte specii afectate? gen guppy sau neoni?

As vrea sa stiu clar daca au ceva sau nu, am mai trata o data tot acvariul pentru gris si saracii erau perfect sanatosi lol m-am luat dupa punctele de le hoplo care erau perfect normale lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: frecatul de plante si substrat

grisul se vede foarte clar cand este sa il iau. daca nu prezinta semne de boala specifice eu zic sa mai astepti nitel sau daca nu vrei sa astepti sa ii bagi pe ei intr-o carantina

5 Editat de allexya (2010-04-19 00:54)

Re: frecatul de plante si substrat

tocmai, nu au gris sunt 100% sigura. si doar ei se freaca asa. initial mai rar, acum vad ca mai des. Ii pun in carantina, desi fiind ramirezi mi-e ca ii stresez. Dar ce tratament le fac? lol pentru ce
Sunt pesti sensibili, nu suporta tratamente sau schimbari de mediu.  De aceea sunt foarte reticenta in ceea ce priveste tratarea lor daca nu stiu ce au.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: frecatul de plante si substrat

nu le faci nici un tratament ii tii doar in acvariu acela steril si ii urmaresti sa vezi daca au aceleasi apucaturi ,de a se freca pe sustrat, daca nu fac si in carantina asa ceva probabil o fi vreo toana a lor.

7

Re: frecatul de plante si substrat

revin cu subiectul. acum se freaca si guramii de frunze si pietris. ramirezii parca mai rar. nu au nimic pe piele, culorile sunt vii, nu se vad paraziti, nu au mucus dar vad ca se raspandeste. parca si puiul de guppy l-am vazut pe la pietris dar nu sunt sigura.
ar trebui sa tratez ceva? caci nu vad nimic!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8 Editat de catag (2010-05-10 19:12)

Re: frecatul de plante si substrat

Un simtom ar putea fi calitatea apei : nitriti crescuti (dar asta inseamna ca nu e cilcat si asi zice ca e putin probabil) sau nitrati crescuti asta daca ai o usoara suprapopulare si nu ai plante sa consume excesul de nutrienti proveniti din dezintegrarea felcalelor si a frunzelor moarte, sau Ph. Ramirezii sunt foarte sensibili, in unele locuri se folosesc ca peti etalon in acvariu cu discusi asa ca grija cu tratamentele, schimburile de mediu sau mai stiu eu ce. Eu am mai avut un simtom de genul acesta cu ramirezii atunci cand schimbam apa ( zic ca diferenta mai brusca de ph si clorul din apa ii determina sa faca asa).

Oricum daca ai niste teste o sa-ti deschida ochii.

P.S. Daca au ajuns si guramii si guppy sa se frece de decor si ai reusit sa elmini ce am zis eu mai sus atunci numai paraziti branhiali sau de piele ar fi cauza.

9

Re: frecatul de plante si substrat

au trecut 4 saptamani de la refacerea acvariului, eu zic ca s-a facut ciclarea dar din pacate nu am teste care sa arate asta. plante am multe... dar am probleme ca la 3 zile trebuie sa curat substratul, este oribil de murdar. am intr-adevar o usoara suprapopulare, 15 pestisori.
problema poate deveni periculoasa pentru ei? sau cat timp sunt colorati si vioi sunt ok?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: frecatul de plante si substrat

Normal daca nu sunt bolnavi sunt colorati si vioi ca in cazul tau, dar poate deveni periculoasa problema daca se zgarie. Dar mai exact cand se scarpina, dupa schimbul de apa, sau permanent?

11

Re: frecatul de plante si substrat

eu astazi si ieri am vazut guramii prima data si sambata a fost facut schimbul de apa. o sa ii mai monitorizez. ramirezii din cand in cand, nu neaparat dupa schimbul de apa. chiar in ultima vreme mi s-a parut ca s-au potolit

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....