1 Editat de catag (2010-03-11 20:30)

Subiect: Prezentare, descriere catag

In primul rand va salut pe toti si ma bucur ca fac parte din aceasta comunitate. De forum am dat de mai multe ori cautand pe google, dar la indemnul colegului de aici "Avatar", am zis sa ma inscriu si eu.

Ma numesc Catalin, am 25 de ani, inginer diplomat big_smile, somer atestat sad, sunt din Bistrita, dar de vreo 6 ani vietuiesc prin Cluj Napoca si am in posesie 3 acvarii plantate de 100l, 150l, 200l, pe care incerc sa le intretin cat mai bine cu putinta.

Acvariu 100l de care vreau sa scap pentru a face loc pnetru cateva nano (de aceea arata si cum arata, l-am lasat de capu lui (ma refer la cresterea plantelor), nu inseamna ca valorile apei nu sunt ok, pentru ca sunt.

http://i1009.photobucket.com/albums/af216/catagagiu/acvariu%20100l/PICT0089.jpg

Dimensiuni:
110Lx50hx20l (stiu ca e atipic dar a fost destinat sa incapa pe birou, iar acum i-am facut un dulap unde este incastrat)

Tehnica:
Iluminarea este data de 2 tuburi t5 HE de 21W philips 865
Un filtru de 1000l/h,20W, pozitionat in asa fel incat sa nu invarta totul (aqua pro m1000)
Inclazitor 150W care momentan e scos ca nu e nevoie (temperatura apei este mentinuta de tuburi)
Un tub tetra depot optimat pentru co2 legata la o butelie care il alimenteaza (s-a terminat spreilul si daca tot vreau sa il dau nu a avut rost sa cumpar altul asa ca si asa merge)
Un cooler care sta oprit ca nu am nevoie de racire deocamdata.

Flora: ceva anubias lanceolata, valisneria de vreo 2-3 tipuri, java moss, si cristmas moss, si inca cateva plante care momentan imi scapa numele

Fauna: anentoma helena fara numar, pomaceea papa pt cei din 1, 6 scalari pui de care vreau sa scap de mult, si un Hoplosternum thoracatum mare de vreo 13 cm, bacteriile nu le mai pun tongue.

Decor: o cioata, nisip de rau (granulatie 1-2 mm)

Fertilizare: tot ce trebuie (micro si macronutrienti, + bile 7+13 jbl in substrat la radacinile plantelor)

Acvariul 150l cel carei imi place cel mai mult si care e cu decorul final, mai astept doar dezvoltarea plantelor

http://i1009.photobucket.com/albums/af216/catagagiu/acvariu%20150l/PICT0033.jpg

Dimensiuni: 96Lx40hx46l

Tehnica:
Iluminare: momentan 3x21w t5 HE 865 philips cu balasturi chinezesti, puse in corpuri chinezesti (mare prostie dar asa a fost bugetul atunci), dar pe viitor vreau sa trec la 3 x 39W t5 ho osram 865 si 1 t8 30w osram fluora
Filtrare: tetratec ex700 una bucata+ un filtru de substrat cu 2 iesiri  pe toata suprafata fundului
Co2- butelie 5 kg, reductor cu reglaj fin, electrovalva legata la priza programabila ale tuburilor, difuzor ceramic mare, test permanent de co2
2 coolere care scot aerul din dulap (de sub neoane si deasupra pei)

Fertilizare: de toate pt toate, +bile in substrat ca nu am substrat fertil doar nisip cuartos de granulatie 1-2 mm

Fauna: 25 neoni tetra, 2 rosi, o pereche ramirez, 2 sae si n red chery, x anentome helena, + bacterii ca fara ele nu se poate

Flora: multe si marunte, cum ar fi: anubias petit, rotala macrada, rotala rotundifolia, didiplis diandra, echinodorius pitic, blaxy japonica, echinodorius tenelus, 3 tipuri de moss (java, cristmas si ceva cu W care momentan nu imi vine in minte), HC, eleocaris parvula, valisneria gigantea, clodofora, MYRIOPHYLLUM TUBERCULATUM, pogostemon, ceva ricia si sper ca nu am uitat ceva.

decor: cioata cu anubias petit, piatra cea mare care nu stiu cum ii spune, si cateva pietre de vulcanit, a si decorul facut de mine din polistiren extrudat pe care a fost lipite pietre asemanatoare cu cele din stanga de pe laterala, si printre presarat nisip dar e acoperit cu moss si nu se vede

Acvariu de 200l inca nu e definitiv nimic, e in plina schimbare pana ma decid ce si cum vreau sa iasa

http://i1009.photobucket.com/albums/af216/catagagiu/acvariu%20200l/PICT0032.jpg
Am facut poza asa sa nu vedeti algele big_smile.

Fertilizare si co2 ca cel de 150l doar ca e reglat pt cerintele lui

Fauna: vreo 15-20 microrassbora galaxy, poate si mai multi ca am vazut ca am si puiuti de 2 mm, red chery fara numar, 2 atiopsis moluncensis (daca nu gresesc), 2 SAE, 4 otociclus, bacteriile aferente bazinului

Flora: microsorum umbrosum, ricia, moss, liliopsis, rotalele cele 2 de mai sus, eleocaris acicularis, valisneria, ceva echinorodiusi x specie, MYRIOPHYLLUM TUBERCULATUM, didiplis, MYRIOPHYLLUM PROPINQUUM cred, marseil, hc de recuperat si in final alge de toate tipurile (daca vreti donez)

Tehnica: tetratec ex700, UV-C jbl 5 w, test de sticla pt co2, iar restul ca la cel 150l.

P.S. Am uitat de lumina 4x21w t5 HE philips 865 si aici vreau sa trec la 3x39W HO osram si 1 t8 30W osram fluora, scuzati dar mai ezita omu si mai am de pus coolere dar toate la timpul lor (ca-i criza).

decor: 2 cioate cu moss, si un copacel (bonsay uscat) si ceva pietre de vulcanit


P.S. 2. Se pare ca am uitat sa mentionez inca ceva, ca m-am reapucat de acvaristica in urma cu un an (deci tot ce se vede e factu de la a-"zinc" de atunci cu tot ce au, de la 0, de catre mine (mobila, iluminat, acvarii,decorur etc))

2

Re: Prezentare, descriere catag

Cataline bine ai venit! toate sunt super, cel de 150 e foarte frumos! Prietenii lui Dan sunt si prietenii mei asa ca te poti considera un norocos tongue
Bafta in continuare! smile

3

Re: Prezentare, descriere catag

Multumesc frumos pentru primire, poate cel de 150l o sa-l curat si o sa-l pun la punct (fara accesorii vizibile si alea alea) si o sa-l ma bag si eu la concurs tongue.

4

Re: Prezentare, descriere catag

fara concurs te rog ca de cand s-a bagat si Dan am ajuns pe locul 3/4 lol:lol:

5

Re: Prezentare, descriere catag

FELICITARI!
Superbe acvariile, mai ales cel de 150l.
Bravo!

6 Editat de Avatar (2010-03-11 20:39)

Re: Prezentare, descriere catag

Ooo, bine te-am REgasit Cataline. Mai bine nu-ti dadeam idei lol

7 Editat de catag (2010-03-11 20:42)

Re: Prezentare, descriere catag

Va recunosteti deja invinsi smile), smile) glumeam bine-nteles.

Multumesc pentru primirile calduroase.

Si asa uituc cum sunt am uitat de bonus:

http://i1009.photobucket.com/albums/af216/catagagiu/acvariu%20200l/PICT0049.jpg

8 Editat de Avatar (2010-03-11 20:40)

Re: Prezentare, descriere catag

Nu ma las invins, mai este pana la final, oricand poate intra altul cu acvarii mai beton lol si nu uita, aici am drept de vot, deci esti si la mana mea lol

Catelusul unde e ? big_smile trebuia sa il prinzi si pe el in poza, jucausul

9

Re: Prezentare, descriere catag

Spor la treaba (ma refer la votat (cat mai corect nu ca pe alte site-uri), si nu in ultimul rand la aranjarea acvariilor), iar cu catelu nu-si are locu in acvariu (:P ca doar e site de acvaristica)

10

Re: Prezentare, descriere catag

Parca i se vede umbra in stanga jos big_smile

11 Editat de catag (2010-03-11 21:03)

Re: Prezentare, descriere catag

O  fi, oricum nu mai tin minte, poza e de vreo luna si ceva, cand aveam discusii, daca nu mai mult.

12

Re: Prezentare, descriere catag

bine ai venit catag..m-ai lasat masca dar sa zicem ca sunt obisnuit din partea ta lol

13 Editat de catag (2010-03-11 21:21)

Re: Prezentare, descriere catag

bine ai venit catag..m-ai lasat masca dar sa zicem ca sunt obisnuit din partea ta

De ce, ne stim, ca eu unu dupa nick, imi cer scuze dar nu te stiu si nu in ultimul rand multumesc si pentru primire si pentru remarca pozitiva.

14

Re: Prezentare, descriere catag

te stiu de pe un alt forum cum i spun astia pe aici otv-ist.ro:lol::lol:

15

Re: Prezentare, descriere catag

Salut
intr-adevar frumoase acvarii
felicitari smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16 Editat de catag (2010-03-11 22:41)

Re: Prezentare, descriere catag

Momentan nu stiu despre care povestesti, doar banuiesc, dar o sa ma conving dupa ce o sa citesc mai multe posturi de aici. Sunt nou inca.

Multumesc inca odata tuturor pentru mesajele incurajatoare si pozitive, dar asi prefera si ceva critic, ca doar din asta invatam, cel putin eu.

17

Re: Prezentare, descriere catag

asta e nasol aici ,nimeni nu critica!...toata lumea te va lauda...asa ca fi atent sa nu ti se suie la cap! tongue

18

Re: Prezentare, descriere catag

Nu`i nasol..ia la el..auzi... Bravo catag, ai niste acvarii superbe, e de prisos sa zic si eu ca cel de 150 l este cel mai reusit, cu toate ca cel de sus, cu discusi, este cel care`mi fura mie privirea:X

Etiamsi omnes, sed non ego.

19

Re: Prezentare, descriere catag

din cate stiu a vandut discusii..pacat!

20

Re: Prezentare, descriere catag

pelly67 A scris:

asta e nasol aici ,nimeni nu critica!...toata lumea te va lauda...asa ca fi atent sa nu ti se suie la cap! tongue

Nu e chiar ASA!!!! wink frumos, dar mie un lucru nu-mi place ..... Acvariile sunt in concurenta prin faptul ca sunt alaturate

?