21

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

De la raza de soare de dimineata ! big_smile

22 Editat de narcis.b (2010-05-05 15:52)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Pai prietene catag,aici cu toti discutam de lumina ce ne intereseaza si anume cea care se duce in acvariu,filtrata de apa,etc sincer obiectul discutiei asta este.Exprimarea ta academica e total nefolositoare la acvariul meu,ceva asemanator nu am gasit pe nici un forum de acvaristica,nici din tara nici peste granita,imi pari un pic revolutionar in tehnica iluminarii acvariului,dizertatii asemanatoare n-am vazut nici la maestrii acvaristici in exprimarea lor,probabil la fel de saraca ,asupra iluminarii acvariului,respectiv unghiul,cantitatea ramasa in acvariu,cat anume se reflecta din capac sau reflector etc
Pelly ca de obicei esti perla forumului!
Merlin nu ma injura,ti-am stricat un pic threadul smile da sunt sigur ca ai si tu ceva de zis... smile

23 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:35)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

:fmad

24

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

apropo narcis, daca vrei, pot sa iti dau un fel de reteta, relatia intre lumian fertilizare si co2.. sau mai exact in lipsa co2-ului.. a lui tom barr.

Merlin ma intereseaza pe mine...daca vrei scrie-mi pe privat sa nu stricam topicul

25

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

merlin21 A scris:

.

narcis eu sunt de parere ca atat timp cat sti ce faci, poti sa faci orice.. stiu persoane care cicleaza dupa metodele lor acvariul in o saptamana.. deci se pot face multe..
acum afirmatia ta, ca incepi cu 80 de lumeni la inceput mi se pare ca esti mai mult decat curajos.. din ce stiu eu, este recomandat sa incepi exact invers.

apropo narcis, daca vrei, pot sa iti dau un fel de reteta, relatia intre lumian fertilizare si co2.. sau mai exact in lipsa co2-ului.. a lui tom barr.

Nu chiar din prima,dar in 2 saptamani ajung la aceasta iluminare mare,cand consider ca masa verde a ajuns la un anume level,reduc treptat din lumina,si "stau la umbra" cum s-ar zice,adica ma lupt mai putin cu el,mentenanta si uzura...si am timp sa ma gandesc la viitorul setup! smile
Da chiar te rog sa-mi dai reteta,Barr chiar stie ce face,nu musai ca am sa-o folosesc,atata vreme cat m-am obisnuit cu un anumit ritm,dar e foarte bine de stiut! smile

26

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Barr stie ce face, nu contest...dar cum e cu calcatul solului ADA in picioare ? lol cred ca stii despre ce vorbesc Narcis...

27 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:36)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

:fmad

28 Editat de pelly67 (2010-05-05 19:40)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

"paul, eu nu ma iau dupa oliver knott, amano sau alti.. eu am altul.. Tom Barr care din punctul meu de vedere, mi se pare omul cel mai indicat sa il ascult.. si imi plac metodele lui." de regula eu consider lectii invatate ce spune narcis,costi8(cand apare),bradaqua etc. de knot si ceilalti pomenesc ca sa mai dam culoare pe aici. daca era un forum auto probabil erau Michael Schumacher, Rubens Goncalves "Rubinho" Barrichello etc.
....si tu esti un viitor master in domeniu...cei drept putin nervos wink

29 Editat de catag (2010-05-05 19:48)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

merlin21 imi cer scuze ca nu ti-am raspuns dar oricum refuz sa mai vorbesc in termeni academici ca nu-si are rostul, ideea este ca e foarte greu de facut un calculator de calcul al luminii si mi se pare greu de implementatat tocmai datorita pierderilor, cerintelor etc.

Narcis.b se vede clar ca intre posturile noastre este un timp foarte scurt si se vede clar ca vroiam sa ii raspund colegului, dar mi-ai luat-o inainte cu cateva se cunde si m-ai acuzat dupa aceea cum ca te-am corectat pe tine si ti-am raspuns cu aceeasi moneda.

Eu oricum sunt satul de off-topicuri si refuz sa mai raspund oricarui fel de provocari.

30

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

catag A scris:

Eu oricum sunt satul de off-topicuri si refuz sa mai raspund oricarui fel de provocari.

Nu erau chiar off,off ar fi sa te intreb ce numar porti la picior sau asemanator,a fost o discutie contradiectorie pe tema .Te-ai suparat? Am vazut in timp ca te aprinzi repede cand vine vorba de lumina,da numai de asta,de ce? smile (asta chiar a fost off)

31

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

"." cu mine.

32 Editat de narcis.b (2010-05-05 22:34)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Avatar A scris:

Barr stie ce face, nu contest...dar cum e cu calcatul solului ADA in picioare ? lol cred ca stii despre ce vorbesc Narcis...

Eh cine nu o stie,mai ales ca de curand a adus-o iar in prima linie Sandu,cu vehementa-i tipica!
Sigur,a gresit,a recunoscut,cam tarziu e drept,iar eu zic ca asta nu-i stirbeste reputatia,este un inovator,a deschis multe "poteci" in lumea plantatelor,un adevarat tehnician,nu e la fel de artist in amenajare,dar un bun tehnician si un fin observator al nevoilor plantelor,tot respectul!
Foarte bine merlin ca ai pus linkul.

33

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Catag,barbatii nu se supara asa cu "punct",se incontreaza,se inping,da pana la urma totul se rezolva la o bere,nu?  lol

34

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

din miile de poze postate reiese ca este un iubitor de natura....deci sigur nu bea bere wink

35

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

pelly67 A scris:

din miile de poze postate reiese ca este un iubitor de natura....deci sigur nu bea bere wink

Pai ...si cum sa-i zic altfel...un "cico" na! e bine? desi nu suna deloc masculin,uf o luam de la cap!
lol lol

36

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

De unde pana unde concluzia asta pelly67 ? Nu imi displace o bere cu voi. (sincer nu mai raspund la off-topicuri, daca vreit sa discutam cu cea mai mare placere pe privat sau mess. Imi cer scuze ca am facut varza topicul)

37

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

catag A scris:

De unde pana unde concluzia asta pelly67 ? Nu imi displace o bere cu voi. (sincer nu mai raspund la off-topicuri, daca vreit sa discutam cu cea mai mare placere pe privat sau mess. Imi cer scuze ca am facut varza topicul)

Oky pelly,deci e omul nostru,mergem la razboi inpreuna! Zice ca-i buna berea,s-ar putea sa o si bea,ceea ce nu e deloc rau.Bine ai revenit catag! smile