Subiect: SISTEM fertilizare CO2 JBL

Intentionez sa achizitionez un sistem jbl co2.
Merita? este fiabil? reductorul poate fi folosit si la alte butelii?
Daca spuneti ca nu e ok ma reorientez.
Multumesc de raspuns>

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

2

Re: SISTEM fertilizare CO2 JBL

Spune te rog care dintre sisteme?

Re: SISTEM fertilizare CO2 JBL

Proflora u401 cu butelie de unica folosinta
Ulterior achizitionez o butelie reincarcabila

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

4 Editat de catag (2010-05-11 01:29)

Re: SISTEM fertilizare CO2 JBL

Eu asi zice sa achizitionezi separat reductorul si butelie si iesi sigur mai ieftin. Reductor nu stiu daca se potriveste pe butelie cu filet standard european, din cate am citit se foloseste pentru butelia din chit, de unica folosinta. Posibil sa aiba presiunea de lucru mult mai mica ca la reductoarele normale si poate o sa-ti puste manometrul care indica presiunea din bubtelie in caz ca se potriveste pe o butelie normala sau ii pui un adaptor (zic asta pentru ca eu am patit-o cu un reductor de la jbl modelul urmator http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … u-001.html al carui manometru care indica presiunea din butelie a puscat la vreo 65 bari cat aveam in butelie, noroc ca eram acasa sa opresc butelia ca de nu imi omora cainele, deci nu-i de te jucat).
Referitor la cat e de bun, nu are de ce sa nu fie dar zic eu ca nu merita atatia bani, eu prefer oricum varianta mai sus mentionata.

Cred ca mergea sa deschizi topicul la aparatura.

Re: SISTEM fertilizare CO2 JBL

Salut
Stiu modelul, estul unul vechi care era folosit pe sisitemele easy. Acum se foloseste acelasi reductor pe ambele variante( cu butelie reibcarcabila / de unica folosinta). Diferenta este o mica piesa care se ataseaza sau se scoate functie de butelie.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND