1 Editat de fflorin73 (2010-08-20 15:49)

Subiect: Micutu' MALAWI Wide

Buna ziua!
Prezentare proiect cu finalizare (pesimista) in august 2010.

MALAWI Wide -846L- cu dimensiunile ~235L*72l*50h, 12mm, fund dublu 12mm+8mm, intarituri.
Capac inca nu am idee la marimea asta, voi vedea la timpul respectiv!
Filtrare formata din 3*JBL e900 (am deja doua) + filtru extern DIY 12-15L/1100l/h.
Fundal negru/albastru ultramarin, decor nisip si o movila de pietre calcaroase din mare.
Standul acvariului probabil cadru metalic din teava rectangulara 40x40x2mm imbracat in pal culoare negru.
Fauna : Mbuna.
Astept pareri si sfaturi.

2

Re: Micutu' MALAWI Wide

acvariu` o sa il faci tu?

Re: Micutu' MALAWI Wide

In principiu nu!
Dar nu se stie niciodata!

4

Re: Micutu' MALAWI Wide

si eu am de gand sa`mi facu unul` de 300 litri!doar momentan nu am fonduri asa ca o sa astept salariu` si o sa vad ce pot face:)!Multa bafta in ceea ce faci

Re: Micutu' MALAWI Wide

Bafta si tie!

6

Re: Micutu' MALAWI Wide

Florine iti doresc succes maxim! Daca vei reusi sa finalizezi acest proiect vei deveni un guru in domeniu! Inca odata bafta!

7 Editat de fflorin73 (2010-06-12 14:55)

Re: Micutu' MALAWI Wide

Merci.
Ceva in miniatura a proiectului Micutu' : MATERNITATE CICLIDE.
http://www.99poze.ro/Maternitate_ciclide/
http://www.99poze.ro/Maternitate_ciclide_285361918/

8

Re: Micutu' MALAWI Wide

Nu este cam marunt cu doar 45cm?
Nu era mai bine 260/60/60?
Intreb si eu

Re: Micutu' MALAWI Wide

@maya nu stiu daca e marunt, inaltimea standului de 110 + 45 acvariu + 7 capac + 6 doua placi de Polistiren extrudat = ~166-168 cm per total. Peretele imi permite o lungime de 285 dar cum urc eu toata sticla pe scari pana la 10?
Acum ma gandesc la 235L*68l*50h.

Al 3lea filtru e deja la ciclat, sa auzim numai de bine!

10

Re: Micutu' MALAWI Wide

Cu rabdare si tutun se rezolva toate,eu cand mi-am luat acvariul de 420 l de l-am avut ,l-am urcat in 3 insi pe scari pana la et 4
asa ca usor le rezolvi sigur pe toate
cand l-am dat(cel de 420 l),in 4 insi l-am coborat,mai greu la coborare cei drept dar s-a rezolvat
dimensiunile spatiului pe care-l ai alocat noului proiect doar tu le stii,eu ce pot sa fac doar sa te ajut cu urcatul sticlei daca esti de acord si daca sunt liber in acea zi,altfel spus
BAFTA cu proiectul

11 Editat de fflorin73 (2010-07-12 19:19)

Re: Micutu' MALAWI Wide

Rabdare am iar spatiul efectiv intre cele doua grinzi care flancheaza peretele, este un "U" cu adancime de 60 si latura din spate de 290.
Multumesc anticipat pentru propunerea de a ma ajuta sa urc sticla, o sa vorbim la timpul respectiv si sper sa fie cat mai apropiat!
Eu am urcat singur pe cel de 200L(sticla de 10) - 56kg, problema e scara blocului care nu e prea generoasa cu spatiul.
O seara buna!

PS. Al 3lea JBL e900 e la ciclat.

12

Re: Micutu' MALAWI Wide

Ti-a venit geamul?
nimic nou ?

13

Re: Micutu' MALAWI Wide

Salutare colega, suna frumos proiectul tau. Cred ca odata finalizat va fi super.
Mie dimensiunile la care te-ai gandit mi se par echilibrate, imi place ca ai tinut neaparat sa aduci pietre de la mare (sunt cumva cele din Bulgaria ?).
Astept urmatoarea faza si iti urez multa bafta !  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: Micutu' MALAWI Wide

Începutul e bun!

15 Editat de fflorin73 (2010-07-12 19:22)

Re: Micutu' MALAWI Wide

Salut! Sticla a "venit" (la magazin) dar oscilez intre 12mm si 15mm iar ca marimi m-am oprit la 235x67x50! Andi66 pietrele sunt cele aduse din Bulgaria, mai am de taiat una din ele in doua, standul o sa il fac din doua bucati pentru ca nu cred ca pot urca cu el pe scari (nu am masurat locul). Am o problema cu blatul superior - latime maxima gasita 60cm - poate nu am cautat unde trebuia. Saptamana asta sper sa urc sticla si sa duc teava la sudat!
O zi buna!

16 Editat de Andi66 (2010-07-12 18:17)

Re: Micutu' MALAWI Wide

fflorin73 A scris:

Am o problema cu blatul superior - latime maxima gasita 60cm - poate nu am cautat unde trebuia. Saptamana asta sper sa urc sticla si sa duc teava la sudat!
O zi buna!

Pai incearca si la Mr. Bricolage, poate au acolo.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

17

Re: Micutu' MALAWI Wide

Merci pentru indrumare Andi, o sa iau pal normal de 1.8cm, standul o sa il fac din teava de 4x4x0.2cm, sticla de 12 cu masurile 235x72x50 (Lxlxh). Saptamana viitoare imi vine standul si sticla sper sa o lipesc spre sfarsitul saptamanii (vineri sau sambata). Sunt un pachet de nervi, simt ca totul mi se intampla numai mie!

18

Re: Micutu' MALAWI Wide

fflorin73 A scris:

Merci pentru indrumare Andi, o sa iau pal normal de 1.8cm, standul o sa il fac din teava de 4x4x0.2cm, sticla de 12 cu masurile 235x72x50 (Lxlxh). Saptamana viitoare imi vine standul si sticla sper sa o lipesc spre sfarsitul saptamanii (vineri sau sambata). Sunt un pachet de nervi, simt ca totul mi se intampla numai mie!


Rabdare si tutun   :smoke

19

Re: Micutu' MALAWI Wide

Merci @maya pentru incurajare am rabdare cat pentru locuitorii unei scari de bloc iar tutun nu merita sa "bagi" pe masura nervilor! smile

20

Re: Micutu' MALAWI Wide

La ce lumina te-ai gandit ?