101 Editat de Baracuda (2010-08-25 10:31)

Re: Nano cube 20l

Avatar A scris:

Unde este Radu cand avem nevoie de el, el este batranul satului, inteleptul inteleptilor, sigur avea o explicatie plauzibila.
M-ati pus rau pe ganduri, mi-am zis ca poate o fi si sticla acvariului un impediment, daca e prea groasa, gen 10mm, bine si tuburile clar......dar cer o explicatie big_smile va rog, ma chinuie tare misterul asta cu temperatura din camera vs cea din acvariu.

Narcis, temperatura asta de 26-27 grade exista si pe timp de iarna ?

Iacata-ma!  :hug Imi este greu sa urmaresc toate subiectele Dane, mi-au distras atentia useri noi cu probleme vechi. Parerea mea in cazul supraincalzirii apei din acvariu este ca sistemul de iluminat, in special cel format din tuburi T5, da de furca atita timp cit diferenta de temperatura dintre aerul camerei si perna de aer formata la suprafata apei nu este mai mare de 10 grade. Adica: in camera (aer conditionat) sunt 25 grade, aproape sigur in acvariu vor fi in jur de 28-29 grade. In schimb, daca in camera sunt 20-22 grade, in acvariu vor fi 25-26 grade. Inertia apei este mai mare, in consecinta racirea si incalzirea apei se face mai greu decit in cazul aerului. Sistemul ideal este cel pomenit de Narcis, grup de coolere montate in tandem, unul sau mai multe sufla aer pe tuburi, unul sau mai multe scot aerul cald de sub capacul acvariului. De fapt am mai discutat acum citeva luni despre fenomen, ocazie cu care iti spuneam ca orientarea unui singur cooler este ideala dinspre exteriorul acvariului spre tuburi. In cazul mai multor coolere, formula "Narcis" este ideala, reproduce sistemul de racire al calculatoarelor. smile Daca te refereai la celalalt Radu (aqua), ii cer scuze si il rog in numele tau sa raspunda acestei probleme lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

102

Re: Nano cube 20l

Ooo...niciodata nu e prea tarziu Radu. Multumesc pentru raspuns, am inteles acum ..deci poti avea o temperatura in acvariu de 25-26grade daca in camera sunt 20-22, si oricum dintre cei care s-au plans de temperaturile ridicate la acvarii, doar Narcis are T5'uri (si multe, deci se subintelege) :sok

Eu doar un Radu stiu pe forumul asta...  :noroc

103

Re: Nano cube 20l

smile))...discutii intre acvaristi batrani!!!!!!!!!!!!1...:))))) :apl  :apl  :apl  :ang

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

104

Re: Nano cube 20l

remus242004 A scris:

smile))...discutii intre acvaristi batrani!!!!!!!!!!!!1...:))))) :apl  :apl  :apl  :ang

Daca te referi la virsta, Dan se va simti... lezat pe buna dreptate lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

105

Re: Nano cube 20l

batranii acvaristi:P
...in acvaristica!!!!!!!!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

106 Editat de narcis.b (2010-08-30 00:42)

Re: Nano cube 20l

Dane,problemele apar in general de la 29C in sus,de la 25 pana la 29C se va remarca,proportional, doar un mic dezechilibru in masa apei si anume odata cu cresterea temperaturii se dezvolta oarecum ritmul de dezvoltare al plantei,aceasta incapand sa asimileze o parte din microelemente in cantitate mai mare,motiv pt care ar trebui dupa parerea mea micsorata ziua de iluminare cu cca 20%,peste 29C planta incepe sa asimileze haotic microelemente fara a putea sa le si foloseasca corespunzator in procesul de fotosinteza,astfel apare o inbatranire prematura si o stopare vizibila in evolutie la scurt timp dupa ce este expusa acestui stress.Dupa parerea mea temperatura optima pt mai toate plantele in special cele hard 24,5-25,5C,temperaturile usor mai joase incetinesc un pic procesul de dezvoltare desi aduc o mai mare siguranta in evolutia plantei.

107

Re: Nano cube 20l

Remus nu m-ai nimerit big_smile sunt inca preadolescent in acvaristica  lol

Acum nu mai e problema cu caldura, gata cu vara, cel putin la Cluj se simte o schimbare radicala de temperatura, seara mai poti sta pana in ora 22 (cel mult) la terasa in tricou si pantaloni scurti, dimineata chiar daca e soare, este racoare (acum de exemplu sunt 10 grade la Cluj  neutral ). Acum in acvariu am 25grade, azi-maine trebuie sa montez incalzitoarele  :sok

108

Re: Nano cube 20l

Am renuntat la riccia, voi merge doar pe staurogyne pentru gazon si planta de prim-plan, imi place tare mult planta asta.

109

Re: Nano cube 20l

Cubul....l-am cam nelijat. Azi....mai traiesc in el 8 snowball si un melc Spiral Horn, care are o varsta...considerabila  ^:)^