Subiect: Intrebare

Am adus niste bolovani mari iam spart iam spalat la Pompa dupa care i-am bagat in acvariu are ceva > ? <

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Intrebare

Depinde ce fel de bolovani si in ce fel de acvariu.
Da si tu niste detalii sau eventual niste poze!
In mod normal se curata bine si se fierb inaintea sa ii introduci in acvariu.

ps. Sa inteleg ca lucrezi la spalatorie auto?:)

Fii natural !

3

Re: Intrebare

depinde si de unde ai adus bolovanii ....nu cred ca e necesar sa ii fierbi daca ai acvariu cu ciclide ..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Intrebare

Iam luat din rau de la tara Iam spart iam spalat de acel praf care ramane dupa care leam introdus in acvariu.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

5 Editat de eXcesDeZel (2010-08-29 16:11)

Re: Intrebare

Alexandrovici A scris:

Depinde ce fel de bolovani si in ce fel de acvariu.
Da si tu niste detalii sau eventual niste poze!
In mod normal se curata bine si se fierb inaintea sa ii introduci in acvariu.

ps. Sa inteleg ca lucrezi la spalatorie auto?:)

Nu nu lucrez la o spalatorie  smile.Momentan sunt somer.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

6

Re: Intrebare

acvariul tau nu prea are aspect natural..adica nu o sa gasesti nicaieri in natura un aranjament de pietre asa ...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Intrebare

Am sa ma uit la acvari populate cu ciclide ca sa vad.Cum ar trebui aranjate.Altceva ce ii mai lipseste ?

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

8 Editat de bogdivaio (2010-08-29 17:13)

Re: Intrebare

Poi zic eu ca i lipseste o filtrare bologica buna...te-ar ajuta mult de tot un filtru extern si o lampa uv  big_smile

...nu mai mentionez de asezarea pietrelor pentru ca a facut-o colegul mai sus,dar zic totusi sa scoti pietricelele alea de toate culorile care le-ai imprastiat pe suprafata nisipului...fa-l sa para cat mai natural posibil,da un search pe youtube cu "  lake Malawi" si ai sa vezi cum arata mediul in care traiesc si cum te poti tu adapta la spatiul tau  :fok

Re: Intrebare

Oki mersi frumos ma voi apuca din nou sa vedem ce iese.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Intrebare

Eu acuma am scos apa din acvariu voi scoate nisipul voi scoate acele pietricele colorate.Dupa care voi redecora acvariul.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

11 Editat de bogdivaio (2010-08-29 18:58)

Re: Intrebare

Bravo  :sok  ...astept cu mare interes sa vad cum va iesi acvariul dupa reamenajare  big_smile ,sunt sigur ca va arata mult mai frumos si mai sanatos  :frogp

Re: Intrebare

Dupa ce am aruncat apa si am spalat acvariul.Am pus Jumatate din cantitatea de apa este de la robinet iar cealalta jumatate este apa statuta.Am rearanjat pietrele am curat nisipul de acele pirticele colore foarte multe la numar dar totusi lam curatat.Acuma am pus Filtrul Pesti.Sper sa va placa noaua decoratie.m-am uitat la multe poze Videoclipuri pe YouTube si drept urmare >>>> Acvariu Ciclide Remake<<<<

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

13 Editat de imi (2010-08-29 21:03)

Re: Intrebare

buna
ai aruncat toata apa in care au stat pana acum?
cu jumatatea statuta+jumatatea de la robinet+substratul spalat ti-ai deciclat complet acvariul
sper ca n-ai spalat si elementele filtrante
ai mutat si pestii?

14 Editat de eXcesDeZel (2010-08-29 21:08)

Re: Intrebare

Da am mutat pesti deja nisipul a fost luat din acelasi acvariu.Doar ca apa ce am schimbato.Acuma pesti stau cam blegi asa parca nu au chef de nimica.Doar cand iteractionez cu ceva se misca.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Intrebare

Mda sa incerc sa salvez cateva din elesa vedem,cate ciclide pot salva.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Intrebare

Am mai avut una cvariu cu 2 ciclide africane leam bagat un separator si leam pus acolo sa vedem daac isi revin.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Intrebare

mi se pare normal sa stea asa atata timp cat le-ai schimbat biotopul....eu zic ca o sa-si revina in 48 de ore.....poate si temperatura( nu poate ci sigur)a apei de la robinet ii face sa stea asa...le-ai schimbat si locul pietrelor...e normal sa se intample asta...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

18 Editat de eXcesDeZel (2010-08-29 22:01)

Re: Intrebare

Eu iam schimbat in celalat acvariu cativa dintre ai au murit deja.Sper sa nu moara toti.Daca mor ma voi reprofila voi Pune in acvariul mare numai GUPPY.:)) :stupid

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Intrebare

de ce trebuie sa cedezi asa usor...eu zic ca greseli facem toti....absolut toti...important este sa nu te dai batut...dar sti care-i cea mai mare greseala a ta????....NU CITESTI FORUMUL CAP COADA.....:)...o sa-ti fie de f mare ajutor sfaturile de aici.....si cu siguranta nu mai faci greseli asa mare....crede-ma...si eu sunt incepator....si primul lucru care mi s-a zis cand am intrat in aceasta comunitate a fost...citeste tot cap coada...retine....si iti vei da singur seama de greselile majore......plus ca la nevoie sunt cei vechi care te vor ajuta f mult asta daca vor vedea ca vrei sa progresezi si nu insisti in greseli...dar inca o data citeste pe forul despre ciclarea acvariului....si de fapt citeste-l tot......mie la inceput mi-a luat 3 zile....sa citesc si sa retin ...in rest ..ce za zic...sper sa-si revina pestisorii si sa nu mai ai pierderi

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

20 Editat de bogdivaio (2010-08-29 23:02)

Re: Intrebare

Vai acum vad si eu cum pestii tai se chinuie acolo  in clipul in care l-ai postat :fcry si din cate am inteles ti-au si murit deja cativa,imi pare sincer rau  sad  ...cel mai probabil le-ai dat atat un soc termic cat si unul chimic...tot ce ai facut tu nu e in mare parte gresit dar te-ai grabit cu bagarea lor inapoi in acvariu,trebuiau acomodati usor cu temeperatura apei si chimia ei...prima data trebuia sa setezi temeperatura apei din acvariu,sa fie aceeasi cu care i-ai obisnuit si pana acum si apoi treptat sa le faci acomodarea astfel ca trecerea sa nu fie asa de brusca...Sper totusi sa ramai cu cativa pestisori si sa nu te descurajezi asa de tare pentru ca mai toti am facut astfel de greseli  :stupid

Te rog nu ezita sa ne intrebi orice nelamurire ai,nu conteaza ca pentru unii ar putea sa para banal si informeaza-te cel putin din 2 surse inainte de a acationa(valabil si in viata de zi cu zi,vei fi scutit de multe dureri de cap)