Subiect: Primul meu acvariu

Ma numesc Anca,am 18 ani si sunt din Hunedoara (Vulcan)Pentru inceput vreau sa spun ca sunt onorata sa fac parte din acest club al acvaristiilor si sper sa gasesc aici ajutor si sfaturi pt mine si micul meu acvariu!Acvariul (60/30 aprox 55 litri)il am de o luna si este in memoria unui prieten drag!Este locuinta pt 4 carasi,4 scalari si 2 sanitari!Astept sfaturi din partea voastra !Va multumesc

2

Re: Primul meu acvariu

Bine ai venit printre noi! Nu ai sa gasesti aici perfectiune acvaristica, dar oameni de calitate garantat. Acum, ce`i de zis despre acvariu...muuulte. Fa un lucru bun si da acei carasei, pentru care acel spatiu este total nepotrivit, nefiind incapator. Dupa ce faci treaba asta, da`l si pe acel sanitar, ca e mult prea mare pentru acvariul tau, ia`ti ceva mai mic, precum cory. Si dupa ce elimini bubele astea doua, renunta la plantele artificiale si pune unele naturale, care sunt usor de intretinut si cu cerinte minime, ca valisneria, cryptocoryinele, s.a. Pietrele acelea sunt cam maricele pentru spatiul tau, mai scoate din ele sa mai "aerisesti" acvariul. O idee ar mai fii sa scoti si acel pietris colorat, inestitic, si cam tot substratul ar trebui inlocuit cu unul de granulatie mai mica. Ah, si pestisorii nu le au cu olaritul lol  lol  scoate ceramica, nu`i mediul ei. Cam atat de zis momentan, sper sa nu te superi si sa vezi sfaturile mele ca o intentie de a ajuta si nu de a critica. :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Primul meu acvariu

Cezara A scris:

Bine ai venit printre noi! Nu ai sa gasesti aici perfectiune acvaristica, dar oameni de calitate garantat. Acum, ce`i de zis despre acvariu...muuulte. Fa un lucru bun si da acei carasei, pentru care acel spatiu este total nepotrivit, nefiind incapator. Dupa ce faci treaba asta, da`l si pe acel sanitar, ca e mult prea mare pentru acvariul tau, ia`ti ceva mai mic, precum cory. Si dupa ce elimini bubele astea doua, renunta la plantele artificiale si pune unele naturale, care sunt usor de intretinut si cu cerinte minime, ca valisneria, cryptocoryinele, s.a. Pietrele acelea sunt cam maricele pentru spatiul tau, mai scoate din ele sa mai "aerisesti" acvariul. O idee ar mai fii sa scoti si acel pietris colorat, inestitic, si cam tot substratul ar trebui inlocuit cu unul de granulatie mai mica. Ah, si pestisorii nu le au cu olaritul lol  lol  scoate ceramica, nu`i mediul ei. Cam atat de zis momentan, sper sa nu te superi si sa vezi sfaturile mele ca o intentie de a ajuta si nu de a critica. :sok

         


Multumesc foarte mult pt sfaturi!imi sunt atat de dragi carasii dar sper binele lor am sa-i dau la cineva care are mai mult spatiu!Despre substrat vreau sa te intreb!Aici la mine in oras nu se gaseste la niciun magazin de specialitate!As putea sa comand de pe net dar gama este atat de diversificata si nu stiu ce ar fi cel mai potrivit substrat pt acvariu meu!Daca m-ai putea ajuta ti-as fi recunoscatoare!multumesc mult,si sunt incandata de cunostiinta

4

Re: Primul meu acvariu

Bine ai venit! smile

Inteleg perfect dragostea pentru carasei, dar un singur pestisor are nevoie de cca. 40-50 litri de apa numai pentru el...

Acum despre acvariu.
Parerea mea este ca poti sa mai adaugi apa.
Sa lasi doar 2cm la marginea de sus a bazinului, pestisorii se vor bucura de orice litru in plus.
Despre substrat, decoratiuni, plante, a mentionat deja Cezara, asa ca nu are rost sa mai repet.
Eventual, siliconul de la lipituri, ar putea fi mascat cu ajutorul unui autocolant negru, si eventual un fundal simplu, inchis la culoare.

Iti doresc multa sanatate si bucurii, si sa ajungi sa ai un acvariu de vis! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Primul meu acvariu

Lucia A scris:

Bine ai venit! smile

Inteleg perfect dragostea pentru carasei, dar un singur pestisor are nevoie de cca. 40-50 litri de apa numai pentru el...

Acum despre acvariu.
Parerea mea este ca poti sa mai adaugi apa.
Sa lasi doar 2cm la marginea de sus a bazinului, pestisorii se vor bucura de orice litru in plus.
Despre substrat, decoratiuni, plante, a mentionat deja Cezara, asa ca nu are rost sa mai repet.
Eventual, siliconul de la lipituri, ar putea fi mascat cu ajutorul unui autocolant negru, si eventual un fundal simplu, inchis la culoare.

Iti doresc multa sanatate si bucurii, si sa ajungi sa ai un acvariu de vis! smile


Buna Lucia,imi pare bine de cunostiinta !Multumesc foarte mult pt mesaj!O sa tin cont de sfaturi!

Re: Primul meu acvariu

Bine ai venit Anca printre noi.Si eu la inceput am inceput cu stingul dar cu ajutorul multora de pe acest forum mam redresat.La mine in acvariu era un haos total dar incetu cu incetu am reusit sal pun pe piceoare.Autocolantul lai putea schimba cu unul negru sau albastru va da mult mai bine ai sa vezi.Despre substrat ce as putea sati spun ca ai putea sa incerci de la JBL AquaBasis plus si JBL Manado este cit de cit bun si la pret.Si poti gasi aici la noi la Deva.Dupa cum spun si colegele noastre Lucia si Cezara ar trebui sa dai acei carasi si turacatuasul.Imi plac tare mult acei scalari ai tai sunt frumosi.Daca te mai putem ajuta cu ceva poti oreicind sa ne intrebi.Eu zic ca pe acest forum ai sa gasesti raspunsul la orice intrebare pe care o vei cauta.In rest multa bafta si ape limpezi :acv

7

Re: Primul meu acvariu

Bine ai venit ................... .

8

Re: Primul meu acvariu

Dap, cum zicea colegu` Cosmin, daca iti doresti, si banuiesc ca iti veri dori la un moment dat, plante, ai cam avea nevoie de substrat fertilizant si cel mai comun, si ok ca raport pret calitate este Jbl AquaBasis. Peste el nu`i obligatori sa adaugi pietris "de firma", merge orice pietris de 2-3mm care are ca scop folosirea in acvaristica. Oricum, cam orice pietris ai alege e recomandat sa`l speli bine pana sa`l bagi in acvariu. :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Primul meu acvariu

Da intradevar este foarte adevarat ce spune Cezara :sok +Iar plante poti gasi aici pe forum la multi colegi deai nostri care au intradevar plante de calitate si la preturi foarte bune fata de pet shopuri.Daca vei veni la Deva te pot ajuta si eu cu ceva plante.Dar va trebui sa iei si ceva fertilizanti si sati faci o bomba de CO 2 cu drojdie sau altfel de produse siti va trebui si ceva lumina de calitate.Speram sa te putem ajuta cu cit mai multe raspunsuri.Ape limpezi  :acv

Re: Primul meu acvariu

eXotic A scris:

Bine ai venit ................... .


Multumesc pt intampinare!:D

Re: Primul meu acvariu

lup cosmin A scris:

Bine ai venit Anca printre noi.Si eu la inceput am inceput cu stingul dar cu ajutorul multora de pe acest forum mam redresat.La mine in acvariu era un haos total dar incetu cu incetu am reusit sal pun pe piceoare.Autocolantul lai putea schimba cu unul negru sau albastru va da mult mai bine ai sa vezi.Despre substrat ce as putea sati spun ca ai putea sa incerci de la JBL AquaBasis plus si JBL Manado este cit de cit bun si la pret.Si poti gasi aici la noi la Deva.Dupa cum spun si colegele noastre Lucia si Cezara ar trebui sa dai acei carasi si turacatuasul.Imi plac tare mult acei scalari ai tai sunt frumosi.Daca te mai putem ajuta cu ceva poti oreicind sa ne intrebi.Eu zic ca pe acest forum ai sa gasesti raspunsul la orice intrebare pe care o vei cauta.In rest multa bafta si ape limpezi :acv



Multumesc pt intampinare si pentru sfaturi!Am o probleme cu siliconul care se vede atat de inestetic si sunt sigura ca o voi rezolva cu ajutorul sfaturilor voastre ,o sa pun autocolant!Tocmai azi am dat 2 carasi ,am mai ramas cu 2,imi este mila sa-i despart,dar nici sa-i chinui intr-un acvariu prea mic nu vreau!!!Problema cu substratul trebuie sa o rezolv!La mine in oras nu se gaseste substrat pt acvarii sad o sa incerc sa vad ce gasesc pe net !Mai am o problema cu scalarii :le dau de mancare de 2 ori pe zi(dimineata si seara)dar tot timpul cand umblu pe langa acvariu se ridica la suprafata si parca asteapta sa le dau ceva sa manance;))(daca ar putea ar manca toata ziua)!Care este cea mai potrivita hrana pt scalari ?Deocamdata le dau larve rosii si tubifex fulgi !Multumesc si astept raspuns:D

Re: Primul meu acvariu

lup cosmin A scris:

Da intradevar este foarte adevarat ce spune Cezara :sok +Iar plante poti gasi aici pe forum la multi colegi deai nostri care au intradevar plante de calitate si la preturi foarte bune fata de pet shopuri.Daca vei veni la Deva te pot ajuta si eu cu ceva plante.Dar va trebui sa iei si ceva fertilizanti si sati faci o bomba de CO 2 cu drojdie sau altfel de produse siti va trebui si ceva lumina de calitate.Speram sa te putem ajuta cu cit mai multe raspunsuri.Ape limpezi  :acv


Multumesc pt mesaj si sunt foarte fericita sa primesc atatea sfaturi utile in timp atat de scurt!Dupa cum spuneam mai sus ,la mine in oras nu gasesc nici substrat :(nici fertilizant!O sa caut sa vad ce gasesc pe net sa comand!Imi puteti spune va rog ce inseamna "bomba CO2 cu drojdie"Sunt noua in domeniu si imi cer scuze daca sunt prea insistenta!Multumesc si astept raspuns!

13

Re: Primul meu acvariu

Nasol cu procurarea celor necesare. Incearca sa rezolvi pe rand lucrurile parerea mea. Intai vezi cum faci rost de substrat fertilizant si pietris de pus pe deasupra. Cand rezolvi asta, revino sa continuam.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Primul meu acvariu

:sok  :hug Bun venit pe forum :hug  :sok
Te sfatuiesc sa citesti forumul cap-coada si sa bagi la cap :stupid doar asa o sa gasesti raspunsul la intrebarile tale. Unde o sa te blochezi nu ezita sa ne intrebi pe noi, doar de aceea suntem aici.
Toate cele bune si sa auzim de bine!
Ape limpezi iti doresc.

Re: Primul meu acvariu

Reteta de Co2

Este o reteta stransa tot de pe forumuri acvaristice, reteta ce asigura un flux de aprox 1 bula/sec. (In cazuri in care se doreste mai mult sau mai putin, cantitatea de drojdie va fi crescuta / scazuta)

Ingrediente pentru o sticla de 2l:
- 5.5 cani cu apa (distilata, dar vad ca merge si de la robinet)
- 1.5 cana cu zahar
- 20g gelatina (eu folosesc doua plicuri de 10g gelatina alimentara Dr. Oetker (cca 1.5 RON)):
- 0.5 lingurita drojdie (folosesc tot Dr. Oetker (cca 1.5 RON)): sau se poate folosi si drojdie la cub. aproximativ jumatate din cub ( cubul are 25 de grame )

- 1 lingurita bicarbonat de sodiu (creste pH-ul initial ca sa aiba de unde sa scada in urma fermentatiei. Aceasta datorita faptului ca aciditatea prea mare omoare drojdia prea repede. Aici ideal ar fi daca s-ar putea gasi drojdie de bere intrucat aceasta nu are “probleme” cu alcoolul) – o punga va tine o viata si consta pe undeva pe la 2 RON

Preparare:
1. In jumatate de cana cu apa rece se pune gelatina, se amesteca si se lasa la hidratat cam 5 minute (altfel face cocoloase).
2. Intr-o craticioara se pun 2.5 cani cu apa calda in care se dizolva zaharul.
3. Se adauga cana cu gelatina.
4. Se pune craticioara pe foc si se amesteca des.
5. La primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina).
6. Se adauga bicarbonatul de sodiu si se amesteca bine.
7. Se lasa la racit pana se poate turna in sticla.
8. Se pune sticla in frigider si se lasa cateva ore sa se inchege bine.
9. Cand s-a inchegat gelatina se adauga 2.5 cani de apa calduta in care a fost in prealabil dizolvata drojdia.
10. Se conecteaza bomba la furtunul de CO2. In cateva ore trebuie sa inceapa productia de CO2.

Metoda asigura o buna constanta a debitului de CO2, in mod normal nefiind nevoie de robinet pentru dozare. Nu exista nici un pericol de explozie pentru ca in sticla nu se acumuleaza o presiune deloc mare.Un amestec tine pana la o luna - vara poate va tine ceva mai putin pentru ca temperatura ridicata grabeste procesul.
Drojdia “mananca” zaharul din apa, dar prezenta gelatinei reduce aceasta cantitate si o mentine oarecum constanta. Acest lucru face ca reactia sa nu fie agresiva la inceput urmand apoi sa se diminueze, fapt ce ar duce la un flux inegal de CO2.
Veti observa ca odata cu trecerea timpului, stratul de gelatina scade, iar nivelul apei va creste in sticla.
Ocazional se intampla sa moara drojdia inainte de a se epuiza zaharul. Adica in sticla mai ramane gelatina, dar productia de CO2 e diminuata. In cazul acesta se baga sticla la frigider sa se inchege bine gelatina cu zaharul ramas, se arunca apa si se pune din nou o masura de apa+drojdie ca in reteta de mai sus.
Pentru o crestere a debitului se incearca adaugarea cate putin a unei mici cantitati de drojdie dizolvata in prealabil in apa.
eventual se poate sari peste pasii cu bicarbonat

Re: Primul meu acvariu

JBL AquaBasis plus si JBL Manado poti gasi la noi la Deva iar fertilizanti poti gasi pe forum la userul marian4232.Si eu tot de la el am luat si sunt foarte multumit.Poti incerca si tu daca vrei.

17

Re: Primul meu acvariu

Lucia A scris:

Bine ai venit! smile

Inteleg perfect dragostea pentru carasei, dar un singur pestisor are nevoie de cca. 40-50 litri de apa numai pentru el...

Acum despre acvariu.
Parerea mea este ca poti sa mai adaugi apa.
Sa lasi doar 2cm la marginea de sus a bazinului, pestisorii se vor bucura de orice litru in plus.
Despre substrat, decoratiuni, plante, a mentionat deja Cezara, asa ca nu are rost sa mai repet.
Eventual, siliconul de la lipituri, ar putea fi mascat cu ajutorul unui autocolant negru, si eventual un fundal simplu, inchis la culoare.

Iti doresc multa sanatate si bucurii, si sa ajungi sa ai un acvariu de vis! smile

sincer sa fiu..
eu nu inteleg de ce nu va place lipitura unui acvariu
vad ca arata destul de bine cum e lipit
nu sunt adeptul acvarilor cu autocolant pe margini
dau ca exemplu acvariul lu me_gaton
arata ca un televizor
fara suparare dar cred ca arata mai bine fara autocolant  :fok

18 Editat de pasi_une (2010-09-24 02:02)

Re: Primul meu acvariu

un acvariu poate arata perfect si fara substrat fertilizant sau co2
chiar si fara adaos de fertilizanti
si nici cu substrat cu diametru de 2.. 3 mm
am avut nisip atat de fin incat nu puteai determina marimea lui
iar plantele cresteau destul de bine si frumoase
parerea mea la plante conteaza cel mai mult lumina dp care vine nisipul
cu cat e mai fin cu atat poti planta acvariul cu plante cat mai mici tip gazon
insa nisipul fin nu e recomandat fara sa fie plantat pentru ca de la curentul care se produce pin miscarea pestelui se risipeste si  se ridica
dasta sa ajuns la o granulatie perfecta de 2.. 3 mm
poti planta orice planta mai greu cele mici
si nici nu e deranjat de pestii din el
pm co 2ul se poate echilibra prin reducerea oxigenului
sa ajunga la un echilibru
degeaba bagam co2 daca apa e bine oxigenata se combat  :-
plantele isi fac singure stocul de co2 plus ca mai vin si pestii care le ajuta cu co2
daca se respecta niste reguli ar ramane in acvariu doar filtru lumina cat mai multa si incalzitor
pe linga substrat,pesti si plante  :smoke

unul dintre acvarile mele doar lumina de la un neon de 35W, incalzitor de 50W si un filtru bolborositor
am si inca 2 de 80L si inca unul de 3L
urmeaza sa le fac poze cu un aparat nu cu un telefon
pentru ca nu il arata in totalitatea frumusetii
precum cel cubic
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/55422/#p55422

19

Re: Primul meu acvariu

Acum stii ce`ai facut? Ai tinut un intreg prolog fara scop si tinta. Un incepator are nevoie de idei exacte, ca daca`i spui baga orice iti vine in mana, ca eu zic ca tine, ajunge mai rau decat de unde a plecat. In loc sa filozofezi, da un sfat direct, ca n`or fi toti nebuni de folosesc anumite substraturi. Daca ai observat, pe casele vechi, pe acoperis creste iarba, asta nu inseamna ca e o idee sa arunca tigle in parc in loc de pamant. Sper ca m`am facut inteleasa....si fara suparare

Etiamsi omnes, sed non ego.

20 Editat de pasi_une (2010-09-24 02:07)

Re: Primul meu acvariu

Cezara A scris:

Acum stii ce`ai facut? Ai tinut un intreg prolog fara scop si tinta. Un incepator are nevoie de idei exacte, ca daca`i spui baga orice iti vine in mana, ca eu zic ca tine, ajunge mai rau decat de unde a plecat. In loc sa filozofezi, da un sfat direct, ca n`or fi toti nebuni de folosesc anumite substraturi. Daca ai observat, pe casele vechi, pe acoperis creste iarba, asta nu inseamna ca e o idee sa arunca tigle in parc in loc de pamant. Sper ca m`am facut inteleasa....si fara suparare

u ai spus ca ar fi mai bine sa o ia incetisor...
sa invete incet incet
nu sa se arunce sa cumpere acum tot ce are nevoie un acvariu pentru ca se poate speria de suma la care va ajunge si se va lasa batuta
toti ajung la perfectiune incercand pe pielea lui
chiar daca toti il invata
nu spun sa faca cum spun eu
doar ca e bine de stiut ce am spus eu.......
nu vreau sa deranjez pe nimeni  :noroc