1

Subiect: tritonii mei, georgel si georgica

buna,
am un acvariu de 40 de litri de 2 saptamani si l-am populat cu 2 pesti scormonitori, 2 scalari, 2 carasi aurii, 1 caras cu ochi bulbucati,2 ampullaria sp. si inca un sanitar al carui nume nu-l stiu:D. pe langa acesti pestisor am mai achizitionat si 2 tritoni cu creasta.
vreau sa stiu parea voastra: e ok dak tin tritonii cu acesti pesti?

2

Re: tritonii mei, georgel si georgica

o sa incerc sa repar greseala smile..va prezint si cateva poze cu acvariul meu

3

Re: tritonii mei, georgel si georgica

2

4

Re: tritonii mei, georgel si georgica

3

5

Re: tritonii mei, georgel si georgica

4

6

Re: tritonii mei, georgel si georgica

5

7

Re: tritonii mei, georgel si georgica

6

8

Re: tritonii mei, georgel si georgica

7

9

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Uaileuuu, numai pestii sunt naturali in acvariul tau, restul....zici ca e luat de la 38!!

10

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Ma nu mai speriati oamenii smile
Trebuie explicat ca daca vrem ca pestii nostrii sa se simta bine trebuie sa le cream conditii cat mai apropiate de cele din natura.. sau macar cat de cat normale tinand cont de necesitatile fiecaruia.. Daca ne raportam la natura, natural, totul devine mai usor de inteles..

@jotilia te rog sa imi zici si mie de unde ai luat tritonii.. te-am mai intrebat chestia asta tot pe un post de-al tau dar nu miai raspuns..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Sunt de acord cu Schlaffen. Mai bine ati explica motivul pentru care ar fi bine sa faca unele modificari. Sunt sigur ca jotilia este aici in cautare de ajutor, nu sa se faca bascalie de munca ei. Indiferent cum este ea. Toti am fost incepatori si nici acum nu putem sa afirmam ca le stim pe toate.

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Nu la comentariul tau faceam referire. Dar sunt sigur ca toti putem sa transmitem o informatie intr-un mod civilizat.

13

Re: tritonii mei, georgel si georgica

va multumesc pentru mesajele frumoase :*..e adevarat, sunt la inceput si am nevoie de sfaturile voastre, atat timp cat sunteti dispusi sa mi le oferiti.imi doresc ca pestisorii mei sa o duca cat mai bine, doar nu i-am luat ca sa-i chinui.si in legatura cu tritonii: i-am cumparat de la un petshop din constanta smile
va multumesc inca o data!
cand o sa remediez problemele legate de "acvariul meu de la 38" o sa postez cateva poze.
o zi buna

14

Re: tritonii mei, georgel si georgica

aaa...am uitat sa precizez: georgel are 6 cm si georgica are 7 cm

15

Re: tritonii mei, georgel si georgica

si inca ceva...si plantele sunt naturale smile

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Bine ai venit,
In 40L de apa era suficient un scalar...sau un caras...sunt pesti destul de mari carora le trebuie spatiu...din cate stiu eu, un scalar la maturitate are nevoie de 50L de apa.

De altfel...sunt si incompatibili...carasii cu scalarii...au nevoie de alta temperatura fiecare

Si sunt si mai incompatibili cu tritonii, carora le trebuie terariu, nu acvariu "tritonul cu creasta isi petrece marea parte a timpului pe uscat, ascuns si neobservat, intrand in apa numai in perioada imperecherii." http://www.zooland.ro/Tritonul_cu_creas … -5330.html

In concluzie...lasa scalarii in acvariul ala, mai cumpara unul pentru carasi si unul care sa-l faci terariu pentru tritoni, sau du-i inapoi ca asa ii chinui...

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Ce pot sa spun .....Jalnic acvariu !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

18

Re: tritonii mei, georgel si georgica

jotilia nu te descuraja.acvariul tau cu plante naturale( altii le vad din plastic) arata bine,nu stiu de ce baietii au fost rautaciosi ( poate au avut o zi masi proasta).TINE CONT DE OBSERVATIILE FACUTE CU COMPATIBILITATEA PESTILOR in rest e fff bine.O ZI BUNA

laura-rac

19

Re: tritonii mei, georgel si georgica

laura, iti multumesc si tie pentru mesaj.iar pentru cei care au o deosebita placere sa descurajeze oamenii, sa va fie rusine!nu credeam ca o sa am parte de astfel de mesaje.nu am dat in cap la nimeni, doar am cerut niste sfaturi.daca nu va face placere sa ajutati oamenii, ce cautati pe acest forum??????

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Nu cred ca ar trebui sa fi suparata, asa sunt barbatii "e mitocani draga" vorba lu' elena carastea Dumnezeu sa o odihneasca. Dar asta are mai putin importanta. Tu ai vrut sa afli parerea celorlalti si ai aflat-o, daca iti place sau nu, asta este numai treaba ta. Daca vrei sa afli parerea unui acvarist ce face acest lucru de vrea 24 de ani, o spun. Insa s-ar putea sa te superi si pe mine. In acvariul tau sunt multe de schimbat, te inteleg fiindca esti la inceput si ai facut foarte multe greseli asa cum facem toti la inceput. In primul rand pestisorii tai trebuie sa se simta ca in mediul natural. Tu te-ai simti bine daca ai fi intr-o camera in care totul ar fi artificial? Poate ca asa se simt si ei cand au in acvariu plante de plastic, sau ca decor au acele bile de sticla care nu au nici o legatura cu mediul natural. Unul dintre colegii nostri de pe forum, dupa mai mult critici a luat decizia de aschimba acvariul lui radical. Toti suntem aici pt a invata, nu avem nimic de castigat daca ne suparam asa de repede. Fiecare se exprima in felul si in functie de cultura care o are.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.