41

Re: mini acvariu

Revin cu inca o intrebare, desi nici la precedenta nu am primit niciun raspuns (din fericire restul pestilor sunt voiosi in continuare).

In acvariul pus la ciclat se intampla chestii ciudate, cel putin din punctul de vedere al unui necunoscator. Acvariul e pus la ciclat de joia trecuta cu Aquatan/Sera, duminica am pus si Nitrivec/Sera. In acvariu, dupa cum spuneam intr-un mesaj trecut, este o singura planta, o Elodea 6-7 fire.

Am plasat aceasta planta exact in fata filtrului (buretelui) - Aquael PAT Mini - in ideea de a-l masca si nu stiu daca a fost o alegere inspirata intrucat pe zi ce trece arata mai rau. Adica "mizeria" care s-a strans pe filtru s-a depus si pe planta, aceasta s-a umplut de puncte maro si multe frunze au devenit translucide. E normal?

Ca sa nu mai zic ca apa din acvariu nu mai este la fel de limpede ca inainte de a adauga Nitrivecul. Pe recipient scria ca se limpezeste dupa max 24h si au trecut 2 zile si ceva de atunci. Vreun sfat?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

42

Re: mini acvariu

Din punctul meu de vedere, faptul ca bietii pestisori stau intr-un bol micut nu este bine. Ma gandesc ca in bol, nu au sistem de filtrare, iar daca au le provoaca un stres teribil. Poate ca de aceea a si cedat pestiuca.
Incalzitor au? Daca nu, fluctuatiile de temperatura sunt iarasi un factor de stres.
Si nu in ultimul rand, sa nu uitam de factorul bol. Pestii au un organ special, denumit linia laterala. Este situat de-a lungul corpului pe ambele parti. Acel organ, este un organ foarte complex care le asigura pestilor un simt special. Este un organ senzorial, bazat pe o serie de canale pline cu lichid care se afla sub piele, cu ajutorul carora pot simti unde/vibratii, curentul, presiunea si miscarea apei. 
Intr-un bol tot timpul aceste semnale sunt amplificate, si redirectionate inspre pestisor, iar de acolo si efectul de bol, care creeaza o confuzie continua. Practic pestii nu se pot orienta corect, si genereaza un stres continuu.
Eu i-as muta, in acel acvariu nou, si as face schimburi de apa saptamanale.
Nitrivec si aquatan as adauga saptamanal sau la schimbul de apa exact cum recomanda producatorul.
Cred ca ar supravietui unei ciclari, bietii, mult mai bine decat sa supravietuiasca intr-un bol, cu volum de 5 ori mai mic decat acel acvariu.

Pentru siguranta ai putea face schimburi de apa de 2 ori pe saptamana.

Cat despre faptul ca apa nu ti se pare limpede... rabdare... Multa rabdare.
Vei ajunge si la momentul acela.
Succes!  smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

43

Re: mini acvariu

Ok, stiu ca nimeni de aici nu este adept al bolului cu pesti, dar este ceva temporar, de asta ma si stresez atat cu ce se intampla in noul acvariu. Multumesc de sfaturi, insa intrebarea mea ramane - de ce s-a murdarit planta? s-o mut din fata filtrului? isi revine sau da si ea coltul?  mad  Nu arata bine deloc, cand am luat-o de la petshop am ales-o pe cea mai frumoasa, acum arata groaznic sad Sa fie oare alge? ce efect au acestea asupra pestilor daca ii mut acolo?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

44 Editat de Ancistrus (2011-03-23 02:41)

Re: mini acvariu

Eu sincer as face chiar o campanie impotriva acestor boluri cu pesti, iar referitor la planta ta, fara poze, nu se poate decat banui de ce anume sufera... alge sau nu :omfg

45

Re: mini acvariu

Asta ma chinui sa fac acum, poze, dar nu stiu cum sa le pun pe forum (rog info). Sper sa fie de o calitate satisfacatoare ca sunt facute cu tel.

Intre timp s-a desprins un fir de la planta si plutea la suprafata asa ca l-am scos. Partea de unde s-a desprins de jos arata ca si cum ar fi fost putrezita  :fcry

Mentionez ca in acvariu am JBL Aquabasis vreo 2 cm, in spate ceva mai inalt, peste care e un pietris luat din HB (Aquarienkies 2-4mm rotlich) tot vreo 2 cm.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

46

Re: mini acvariu

Uite cum big_smile dai pe Browse si selectezi poza din PC-ul tau, unde e salvata.

47 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:45)

Re: mini acvariu

:fmad

48

Re: mini acvariu

Mda, tare faza cu pozele, clar ca-s obosita, ca m-am uitat de 10 ori si nu am vazut campul ala de browse, incercasem chestii mai ciudate cu [ img ] si nika  lol Revin imediat cu pozele. Exista si lumina.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

49

Re: mini acvariu

Mai mult de atat nu poate tel, daca e nevoie revin cu poze facute cu ap foto, treb pus la incarcat.

Abia dupa ce o sa descopar ce a patit planta asta, o sa ma incumet sa mai cumpar altele...

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

50

Re: mini acvariu

Eu spun in felul urmator, scoate tubuletul ala care aduce aer la filtru (l-am incercuit cu rosu in poza), muta filtrul spre suprafata apei ca sa faca valuri (fara bule de aer), si cu o apa mai calma se pot intampla si minuni smile
PS: Daca-mi permiti inca un sfat mic smile... incearca sa vizualizezi (sau sa probezi) geamul din spate al acvariului cu un background inchis la culoare.

51

Re: mini acvariu

Ok, scot tubul, mut filtrul si  :pls

Cat priveste fundalul, eu am vrut negru, mama l-a ales pe ala, avand in vedere ca e cadoul ei de 8 martie, nu prea pot sa fac ceva in sensul asta, cel putin momentan   big_smile

Ma duc sa fac schimbarile, revin maine cu impresii, acum (:|
Multam de sfaturi, seara buna!

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

52 Editat de fortuna (2011-03-23 03:54)

Re: mini acvariu

Am facut schimbarile, sa vedem ce-o fi.

Mai am o intrebare - apa in acvariu (cu incalzitorul scos din priza de vreo 2 zile pentru ca temperatura ajunsese la 30 grade si nu are termostat deh, au pus la pachet un incalzitor de kko) are acum 27 grade, asta sa fi fost problema? Am citit totusi ca la ciclare temperatura ridicata ajuta. Sa fi daunat plantei?

Cand pun pestii in acvariu repun tubul de aer de la filtru sau nu? Nu au nevoie de aerare?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

53 Editat de Ancistrus (2011-03-23 04:02)

Re: mini acvariu

Referitor la fundal, ideea este in felul urmator: pune poza postata de mine aici pe fundal, si cred ca o sa te uiti mai mult la ea decat la acvariul tau. Ideea fundalului este sa influenteze pozitiv ceea ce vei vedea in acel acvariu (flora/fauna), deci pentru inceput o nuanta uni, inchisa... parerea mea wink. In timp, odata cu emanciparea ta in amenajari acvaristice, vei putea alege backgrounduri gen rasarit/apus/cer inorat etc, dar niciodata nu cred ca vei mai alege un background "poza".
LE: Temperatura ideala in orice acvariu (exceptiile gen Discus se exclud smile) este de 25°C

fortuna A scris:

Cand pun pestii in acvariu repun tubul de aer de la filtru sau nu? Nu au nevoie de aerare?

Oxigenarea (aerarea) apei se face prin valurirea apei la suprafata, bulele care le produce pompa de aer, oxigeneaza apa in momnentul producerii miscarii apei la suprafata.

54 Editat de fortuna (2011-03-23 04:02)

Re: mini acvariu

Background-ul nu este improvizat, este cumparat de la raionul de profil din HB  :-  dar ok, am inteles ideea.
Si cum sa aduc temperatura la 25 C cand acvariul e fara incalzitor (oprit) si nu mai scade? In bol, "preferatul vostru", temp este in mod constant 24-25 C.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

55

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Si cum sa aduc temperatura la 25 C cand acvariul e fara incalzitor (oprit) si nu mai scade? In bol, "preferatul vostru", temp este in mod constant 24-25 C.

Cat timp este 24-25°C este ok, cei mai multi au probleme vara, cu temperaturile de peste 30°C, unde trebuie cumparat un chiller, sau pus special pentru acvariu un aer conditionat.

56 Editat de fortuna (2011-03-23 13:30)

Re: mini acvariu

Aer conditionat exista in camera, dar inca nu este vremea lui.
Daca schimb o parte din apa si pun apa mai rece tratata este ok? In ideea de a reduce temperatura. Pestii nu sunt inca in acvariu.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

57

Re: mini acvariu

Referitor la mutatul pestilor in acvariu (cand o veni vremea) trebuie sa ii mut intermediar intr-o punguta pe care sa o pun sa pluteasca in acvariu, cu apa din bol combinata cu apa din acvariu si abia apoi sa ii transfer in acvariu - corect?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

58

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Referitor la mutatul pestilor in acvariu (cand o veni vremea) trebuie sa ii mut intermediar intr-o punguta pe care sa o pun sa pluteasca in acvariu, cu apa din bol combinata cu apa din acvariu si abia apoi sa ii transfer in acvariu - corect?

Asta este doar adaptarea temperaturii, dar din 20 in 20 minute trebuie sa bagi si putina apa in punga, ca sa le faci si adaptarea de PH. La mine o adaptare a unor pesti, ce urmeaza introdusi in acvariu, poate dura si 2 ore.
PS: Tot nu am inteles, tu ai temperatura mare in acvariu acum?

59 Editat de fortuna (2011-03-23 14:53)

Re: mini acvariu

In bol 24-25 grade, in acvariu erau de dimi 27,5 si nu scade de 2 zile chiar daca incalzitorul a fost oprit.

Cate ore pe zi trebuie sa stea lumina aprinsa la acvariu?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

60 Editat de Ancistrus (2011-03-23 16:53)

Re: mini acvariu

Iluminatul acvariului nu are orar precis, poate sa stea si 8 ore si 12 sau mai mult, eu tin lumina in jur de 14-15 ore. Trebuie sa ai grija la inceput (primele 2-3 luni) sa tii lumina aprinsa putin si eventual sa cumperi plante de suprafata, ca sa nu te umplii de alge. Foarte mult conteaza si calitatea/cantitatea luminii, nu doar perioada.
PS: Acvariul se incalzeste de la corpul de iluminat, ar fi bine sa fie temperatura ceva mai scazuta, dar nici asa nu este o problema, deci nu este necesara racirea apei.