81

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Multumesc.

Cred ca am comis-o de 2 ori - o data cu Dracaena, apoi cu Syngonium - bai da` cat de idioti sa fie sa le vanda la petshop cu profil acvaristic pe post de plante de acvariu?!  mad

Pfff, sa-mi fie invatatura de minte, ca am zis ca nu am timp sa ma intalnesc cu vreun user de aici care pune plante la vanzare si ca rezolv cu petshopul de cartier  mad Sunt pe zi ce trece mai dezamagita de ei !!! sad sad sad

   Revezi postul lui Narcis, el a nominalizat plantele pe care le poti folosi! Nu stiu in ce masura iti convine situatia dar o perioada, pina inveti cite ceva, ai mai multa incredere in colegii de pe forum, decit in vinzatorii din pet shop-uri!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

82

Re: mini acvariu

Am preferat varianta cu plantele de la "botul calului" pentru ca nu am avut timp de umblat.

Ca o paranteza, luni ma internez pt o operatie si am avut destul de alergat dupa analize si nu am reusit sa-mi fac timp sa ma intalnesc cu cineva de pe forum. Deci nu e vorba de neincredere in colegii de aici (daca era asa nu mai postam aici de la bun inceput), ci de lipsa de timp. Plus ca nu imi place sa spun cuiva ca vin si apoi sa nu mai ajung. Vorbisem deja cu userul insomnia si am renuntat, cel putin momentan.

Am sperat in schimb sa rezolv macar temporar cu plante de la petshop. Si am dat din lac in put. Asta e!

Multumesc pentru sfaturi (inclusiv pentru critici). Nu stiu ce mai pot "repara" acum, probabil acvariul va ramane in standby 1-2 saptamani.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

83

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Am preferat varianta cu plantele de la "botul calului" pentru ca nu am avut timp de umblat.

Ca o paranteza, luni ma internez pt o operatie si am avut destul de alergat dupa analize si nu am reusit sa-mi fac timp sa ma intalnesc cu cineva de pe forum. Deci nu e vorba de neincredere in colegii de aici (daca era asa nu mai postam aici de la bun inceput), ci de lipsa de timp. Plus ca nu imi place sa spun cuiva ca vin si apoi sa nu mai ajung. Vorbisem deja cu userul insomnia si am renuntat, cel putin momentan.

Am sperat in schimb sa rezolv macar temporar cu plante de la petshop. Si am dat din lac in put. Asta e!

Multumesc pentru sfaturi (inclusiv pentru critici). Nu stiu ce mai pot "repara" acum, probabil acvariul va ramane in standby 1-2 saptamani.

Multa sanatate!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

84

Re: mini acvariu

Da asa este....multa sănătate :sok  Îți ținem pumnii strânși  :sok

85 Editat de fortuna (2011-03-25 17:56)

Re: mini acvariu

Multumesc frumos.

Sa inteleg ca in weekend trebuie sa scot plantele si sa ma apuc de gradinarit?

Daca scot plantele, pot sa pun pestii (3 xipho, 3 sanitari micuti) in acvariu fara plante? E la ciclat de joia trecuta, cu Nitrivec de duminica.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

86 Editat de fortuna (2011-04-03 00:33)

Re: mini acvariu

Salutare!

Am scapat de spitalizare intr-un final, dupa o saptamana, back home alive and kicking :apl  da` fara glanda (tiroida). Anyway, sa fie intr-un ceas cu cuc!

Nu am mai apucat sa postez duminica trecuta - plantele din acvariu Dracaena si Syngonium au ajuns in ghivece, iar in acvariu am pus Egeria, Valisneria spiralata, Cabomba si Bacopa Monnieri (revin cu poze cand se incarca tel).

Am mutat si pestii in acvariu, s-au acomodat foarte bine - aveam 2 perechi Xipho (1 Helleri, 1 Platy), 1 pereche Cory (longipinnis cred), 1 Ancistrus - mama a mai cumparat intre timp o pereche Guppy si una de Neoni).

Spre bucuria mea, intr-o saptamana, apa s-a limpezit extraordinar, iar termometrul arata 27 grade.

Am vazut ieri cand am revenit acasa ca femela de Platy este gestanta. (Posibil si cea de Guppy, pe care masculul o fugareste ca la balamuc). Cum procedez in continuare? Acvariul este cred prea micut (30l) sa ii pun o maternitate. Banuiesc ca nu se pune problema sa scot femela gestanta in bolul de 6l. Perioada de gestatie e mai mare de 30 zile? cum imi dau seama cand se apropie momentul? Am citit ca daca as lasa-o in acvariu, cel mai bine ar fi sa pun niste plante la suprafata in care macar o parte din pui sa reuseasca sa se ascunda.

Astept sfaturi, multumesc!

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

87

Re: mini acvariu

Am renuntat sa mai indrept planta din fata pentru ca unul din Cory are o tacaneala si se tot aseaza pe ea si o darama, asa ca momentan l-am lasat sa-si faca damblaua  big_smile

Pentru a poza pestisorii bortosi va trebui sa incarc ap foto, sunt mult prea rapizi pentru a-i poza cu tel mobil.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

88

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Am scapat de spitalizare intr-un final, dupa o saptamana, back home alive and kicking :apl  da` fara glanda (tiroida).

Ma bucur sa aud ca te insanatosesti si mai ales ca a reusit operatia. Tiroida ai uitat-o la spital? :pp

fortuna A scris:

Am citit ca daca as las-o in acvariu, cel mai bine ar fi sa pun niste plante la suprafata in care macar o parte din pui sa reuseasca sa se ascunda.

Aici eu zic ca ti-ai raspuns singura :fok

89 Editat de fortuna (2011-04-03 20:06)

Re: mini acvariu

Ancistrus A scris:

Ma bucur sa aud ca te insanatosesti si mai ales ca a reusit operatia. Tiroida ai uitat-o la spital? :pp

Cred ca am plecat in graba si fara sa ma mai uit inapoi  big_smile  Nu-i bai, cu siguranta o va gasi acolo urmatorul tirodiat :omfg

Uimitor, conditiile de la Parhon au fost mai mult decat decente, curatenie in salon, caldura, apa calda, mancarea ok, singura bila neagra toaleta (horrorrrrrr). Doctorii super ok (bine, stimulati pe masura), asistentele la fel, mai ales cele de la reanimare, vreo 2 de la salon mai sarite de pe fix, dar na, orice padure are uscaturi. Important e ca am supravietuit cu bine  ^:)^

Cat priveste grasanele, ok, le las in acvariu, pun cateva Elodea la suprafata (mi-au ramas de la plantare si le-am pastrat intr-un pahar cu apa - suficient?) si ma  :pls sa nu-i pape restul locatarilor pe toti noii veniti cand vor aparea.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

90

Re: mini acvariu

Pana la urma am luat si o maternitate (atasez poza) pt ca am remarcat ca numarul madamelor bortoase din acvariu creste de la o zi la alta - se pare ca ambele femele de xipho si cea de guppy sunt cu burta mare.

As vrea sa stiu cand e momentul sa separ femelele in maternitate si cat timp pot fi tinute acolo. E vreo problema daca pun (cu separator) o femela de xipho si una de guppy? Dupa nastere, mamele banuiesc ca le mut inapoi in acvariul mare, dar cu puii cum se procedeaza?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

91 Editat de Ancistrus (2011-04-04 18:50)

Re: mini acvariu

Incet dar sigur, cu acea fatatoare, acvariul tau va arata cam asa: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I9GgXZ5OE0I&feature=related[/youtube]Mai bine ii lasai sa se reproduca in acvariul comun fara maternitate... oricum invadau acvariul dar un pic mai greu smile

92

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Pana la urma am luat si o maternitate (atasez poza) pt ca am remarcat ca numarul madamelor bortoase din acvariu creste de la o zi la alta - se pare ca ambele femele de xipho si cea de guppy sunt cu burta mare.

As vrea sa stiu cand e momentul sa separ femelele in maternitate si cat timp pot fi tinute acolo. E vreo problema daca pun (cu separator) o femela de xipho si una de guppy? Dupa nastere, mamele banuiesc ca le mut inapoi in acvariul mare, dar cu puii cum se procedeaza?

   Acum la inceput, pina iti formezi ochiul, ar trebui sa le separi imediat ce ai impresia ca li se mareste burta, concomitent cu marirea punctului inchis la culoare din apropierea zonei anale. Cind vei capata experienta, vei sti cu mai multa precizie, care este momentul optim. Vei putea dobserva agitatia specifica, care precede nasterea, in cazul femelelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

93 Editat de fortuna (2011-04-04 20:28)

Re: mini acvariu

Ancistrus A scris:

Incet dar sigur, cu acea fatatoare, acvariul tau va arata cam asa... Mai bine ii lasai sa se reproduca in acvariul comun fara maternitate... oricum invadau acvariul dar un pic mai greu smile

Mi-e nu stiu cum sa ii las cu buna stiinta in acvariu si sa stiu ca cei mari ii vor manca pe cei mici. Urmatoarea intrebare ar fi fost cum sa fac sa separ puii dupa nastere? Imi dau seama ca acvariul actual este mic si nu am de gand sa-l suprapopulez. Cu siguranta urmatoarea miscare va fi una din doua - donarea puilor sau schimbarea acvariului.

Apropos de maternitate - dupa nastere, puii raman in partea de jos a maternitatii sau se strecoara printre gratiile maternitatii in acvariu? Daca raman in maternitate, pana la ce varsta sunt crescuti puii acolo sau cum as putea sa ii mut in alt acvariu? (cu un mincioc?)

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

94

Re: mini acvariu

Am mutat femela cu burta cea mai mare in maternitate si acum asteptam..

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

95 Editat de fortuna (2011-04-08 16:43)

Re: mini acvariu

Nu se intampla nimic, cred ca o sa mi se lungeasca urechile pana naste madam...  :sbr

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

96

Re: mini acvariu

Daca totul decurge normal, in citeva zile, va naste. Atit pot sa-mi dau seama din unghiul in care a fost facuta poza.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

97

Re: mini acvariu

poza aceasta e facuta ieri

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

98

Re: mini acvariu

Pana naste madam, iti pun un filmulet sa vezi cum stau puii si asteapta sa se nasca:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uslUYrZ-hdg&feature=related[/youtube]
PS: Femela ta poate ca este si mancacioasa, nu doar bortoasa lol

99

Re: mini acvariu

Ancistrus A scris:

Pana naste madam, iti pun un filmulet sa vezi cum stau puii si asteapta sa se nasca:
PS: Femela ta poate ca este si mancacioasa, nu doar bortoasa lol

super filmuletul, multumesc!

nu-mi ramane decat sa astept in continuare, desi uneori rabdarea nu e tocmai punctul meu forte  :-

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

100 Editat de fortuna (2011-04-08 17:59)

Re: mini acvariu

plecand de la filmuletul tau am gasit "Big Mama" guppy giving birth - super cool http://youtu.be/kFkBjD2Le3k

Tot nu mi s-a raspuns ce fac dupa nastere, daca pe mama o mut inapoi in acvariu si cat timp trebuie tinuti puii in maternitate pana pot fi mutati in acvariul cu adulti (sau donati).


LE. Cum fac sa-mi apara filmuletul in post si nu linkul?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt