1

Subiect: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Ma numesc cristi,sunt din Bucuresti si sunt un incepator in legatura cu acvarii,pesti,amenajari.
Am un acvariu eheim de 126 l,o sa adaug zilele acestea niste poze.Acvariul este plin de plante si are un singur locatar un scalar smile),zilele acestea o sa incerc sa-l dau peste cap vreau sa-l amenajez special pentru ciclide.Am pietre de la mare,nisip granulatie 3-4-5 mm.
Acvariul este dotat cu :filtru intern eheim ball,filtru extern eheim 2213,incalzitor,neoane aqua glo.Sper sa ma primiti pe  acest forum cu drag si sa ma ajutati la nevoie.Multumesc

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Salut Cristi si bun venit. Aici vei gasi tot ce vrei despre acvarile cu ciclide, trebuie doar sa citesti, cat despre ajutor, sa sti ca sunt pe forum multi crescatori ai acestor specii, cu experienta, care sunt sigur ca te vor indruma pas cu pas ca sa creezi un acvariu de vis... :acv
Iti urez numai bine si astept poze cu evolutia viitorului acvariu

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

jadmo A scris:

Ma numesc cristi,sunt din Bucuresti si sunt un incepator in legatura cu acvarii,pesti,amenajari.
Am un acvariu eheim de 126 l,o sa adaug zilele acestea niste poze.Acvariul este plin de plante si are un singur locatar un scalar smile),zilele acestea o sa incerc sa-l dau peste cap vreau sa-l amenajez special pentru ciclide.Am pietre de la mare,nisip granulatie 3-4-5 mm.
Acvariul este dotat cu :filtru intern eheim ball,filtru extern eheim 2213,incalzitor,neoane aqua glo.Sper sa ma primiti pe  acest forum cu drag si sa ma ajutati la nevoie.Multumesc

Locatia la profil, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

jadmo A scris:

Am un acvariu eheim de 126 l,o sa adaug zilele acestea niste poze.Acvariul este plin de plante si are un singur locatar un scalar smile),zilele acestea o sa incerc sa-l dau peste cap vreau sa-l amenajez special pentru ciclide.Am pietre de la mare,nisip granulatie 3-4-5 mm.

Salut Cristi, avand in vedere ca ai spus ca ai pietre de la mare, inseamna ca vrei acvariu cu cichlidae africane. Este foarte mic acvariul tau pentru cichlidae africane, poate doar o familie de Pseudotropheus demasoni (1 mascul + cateva femele), dar scapa de scalar, nu se potriveste in acvariul asta.

5

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

asa arata  acvariul meu cred ca acum 2luni,iar acum toate plantele au explodat,algele sunt ca niste fire de ata verzi plin geamu din spate al acvariului.Acesta este motivu pentru care imi doresc ciclide,nu o sa fie mare bataie de cap.

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

ai fost rugat sa treci locatia la profil...

7

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

costyy_78 A scris:

ai fost rugat sa treci locatia la profil...

   Mai dar nerabdator mai esti! lol Avem tot timpul, se va intimpla si asta! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

iti sugerez sa umpli pina sus acvariul. vei obtine o imagine mult mai buna.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

9

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

imi cer scuze ca am intraziat cu trecerea locatiei ,dar nu am stiut de unde sa pun locatia,

10

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Pietrisul ala nu cumva e calcaros? I-ai facut testul cu otetul?

11

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

nu am facut nici  un test, o sa fac.

12

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Tenebrous A scris:

Pietrisul ala nu cumva e calcaros? I-ai facut testul cu otetul?

   Aproape sigur nu este calcaros, acvariul fiind foarte "proaspat", cu un singur peste in el, este normal ca nisipul sa arate deschis la culoare. Se adauga si iluminarea proprie a acvariului (spectru de lumina) si setarea aparatului foto.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

deci nu mai are rost sa0i fac testul?...Domnule Administrator suntem vecini de cartier.Eu stau la valea argesului smile

14

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

jadmo A scris:

deci nu mai are rost sa0i fac testul?...Domnule Administrator suntem vecini de cartier.Eu stau la valea argesului smile

   Am spus "aproape sigur", deci am pastrat niste rezerve, din privit nu poate nimeni sa aprecieze asa ceva.
   Deci, ai onoarea sa locuiesti in acelasi cartier cu mine... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

asa arata acvariul meu in acest moment. sad(

16

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Nu as fi trecut de la un acvariu plantat la unul cu "pietre" doar pentru ca este multa munca  .... cu ceva neoane speciale pentru cresterea plantelor si ceva co2 ar face minuni si nu ai mai avea asa zisa multa munca !

17

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

nu e vorba de lene,e vorba de timp.Un acvariu plantat iti face probleme ca apar alge,trebuie sa tunzi plantele si sincer imi e frica sa cumpar instalatie co2  sa stau cu ea in casa.

18

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Eu am instalatie co2 si o am de 10l butelia ...
si nu am nici o pb fuctioneaza totul perfect ..
Mi-e asta imi place la cele plantate ca ai mereu ce face ...mai putin cu algele big_smile dar ai activitate pe la el pe acolo!  :melc

19

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

E mic acvariul pentru ciclide. Din ce stiu, la 126 L ai 80 cm lungime. Este putin. Mai bine mergi pe dwarf cichlids din lacul Tangayika, sunt superbe. Atat ele cat si comportamentul lor, cresc in cochilii de melc, si isi depun icrele tot acolo. Succes!

20

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

air A scris:

E mic acvariul pentru ciclide. Din ce stiu, la 126 L ai 80 cm lungime. Este putin.

Colegule @air s-a mai spus ceea ce spui tu acum:

Ancistrus A scris:

Este foarte mic acvariul tau pentru cichlidae africane

macar vino cu ceva nou wink... cel putin eu am specificat ca este vorba despre Cichlidae africane...