1 Editat de renegade1dani (2011-04-18 00:46)

Subiect: Buna la toata lumea

Buna la toata lumea, ma numesc Walter , sunt din Sfantu Gheorghe, am 35 de ani, si sunt un incepator acvaristica. Am un acvariu de cca 70 l, filtru extern “homemade”, cu mai multe medii de filtrare, cateva plante naturale si cateva artificiale, incalzitor 75W, iluminat neon 2*18w, substrat granit, si multi pesti: 2 corydoras paleatus, 5 neon, 2 scalari, 3 guppy, 3 black molly, 2 ancistrus, 1 ramirez, 3 zebra, 2 platy.Temperatura in acvariu 26 grade C.

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

Re: Buna la toata lumea

bine ai venit.
o parere personala, scoate ce e din plastic in acvariu, ornamentele.

3

Re: Buna la toata lumea

Bine ai venit!
Pentru a creea un colt de natura in casa ta,ar trebuii sa renuntii la ornamentele artificiale  neutral

Grabeste-te incet.

4

Re: Buna la toata lumea

renegade1dani A scris:

  substrat granit, si multi pesti: 2 corydoras paleatus, 5 neon, 2 scalari, 3 guppy, 3 black molly, 2 ancistrus, 1 ramirez, 3 zebra, 2 platy.Temperatura in acvariu 26 grade C.

Salut si bine ai venit. De plastic nu zic ca s-a amintit.
1. Granitul stiu ca e negru. La tine e un pic albastru. Probabil de la lumina. Trebuie sa ai un strat de cateva degete ca plantele tale sa se ancoreze cum trebuie. Inaltimea variaza. Dupa cum ai vazut sunt colegi care au dealuri de 10-15 cm tine de fiecare.
2. Cu pestisori ai dreptate cam multi si nici asociere prea fericita Zebrele sunt foarte active (umbla in bancuri de cel putin 6 indivizi) iar scalari sunt mai tantosi si inoata mai agale. Incearca sa mergi ori pe vivipari ca sunt foarte usor de intretinut sau pe amazonieni si vei pune un card de neoni pana in 10 idivizi si o pereche de scalari desi nu stiu sigur daca o sa le ajunga spatiul ca parca au nevoie de loc mult si in special coloana inalta de apa. Aici iti receomand sa vorbesti cu colegi care cresc scalari sa vezi cum se aleg perechile, temperament conditii. Vezi ca Baietii din Deva Cosmin si Olimpiu iti satisfac setea de cunostere cu experienta lor in inmultirea lor. Mai e si Bitanu care la fel i-a inmultit si multi altii eu am enumerat pe cei pe care ii cunosc si stiu rezultatele.
3. Vezi ca si temperatura e in functie de zona de unde provin locatarii

Sper sa nu fi fost cicalitor. succes in amenajare si cresterea pestisorilor si sa auzim de bine

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Buna la toata lumea

Horia, nevada, m_ionut2007- multumesc pentru sfaturi, o sa scap de ornamentele de plastic, mai putin de "scafandru" imi place, in legatura cu granitul-Horia, ai dreptate are o tenta de culoare albastra, dar te asigur ca e granit natural ,fiind folosit la sablat poduri de cale ferata, la mine grosimea  lui este de cca 2-3 cm. Din pacate la pesti nu pot sa modific mare lucru deoarece fetita mea de 4 ani ii adora pe toti :hug , asa ca .... mai asteptam (:|

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

6

Re: Buna la toata lumea

Salut bine ai venit , este optiunea ta daca vrei sa ai "plastice" in acvariu insa daca 4 persoane din 4 ti-au zis obsedant acelas lucru oare nu ar trebui sa te intrebi daca ar fi mai bine sa ti cont de parerea lor
In alta ordine de idei iti doresc  ape limpezi si o zi  buna  :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

7

Re: Buna la toata lumea

renegade1dani A scris:

Horia, nevada, m_ionut2007- multumesc pentru sfaturi, o sa scap de ornamentele de plastic, mai putin de "scafandru" imi place, in legatura cu granitul-Horia, ai dreptate are o tenta de culoare albastra, dar te asigur ca e granit natural ,fiind folosit la sablat poduri de cale ferata, la mine grosimea  lui este de cca 2-3 cm. Din pacate la pesti nu pot sa modific mare lucru deoarece fetita mea de 4 ani ii adora pe toti :hug , asa ca .... mai asteptam (:|

deci un acvariu mai kitsch rar vezi. tu ai mai vazut acvarii ??? si ma refer la acvarii adevarate nu la tentativele de acvarii!!!   scafandru ala e cel mai naspa de acolo apoi plantele alea de plastic.  si din pacate sa vedem cum mai dregi situatia cand din cauza ca nu modifici situatia pestilor acestia o sa iti moara. vedem atunci cum mai scoti camasa!!!

in fine, parerea mea despre acvariul tau... :fo

Re: Buna la toata lumea

mai coco tot rau de gura ai ramas  :pp dar sa revin la subiect  big_smile

- acvariul nu arata asa de rau asta daca privesti din ochii unui copil de 4 ani, presupunand ca ei i este dedicat in mare acvariul, deci daca nu vrei sa ai mare bataie de cap eu zic sa nu scoti mare branza...pestii am inteles ca nu se pune problema  , plasticele din cate am inteles le vei scoate

1. pestii o sa-si regleze ei conturile singuri cu trecerea timpului, selectia naturala o sa-si spuna cuvantul...doar sa fi pregatit sa-i scoti rapid, nu de alta dar dupa aceea o sa ai multe explicatii de dat celei mici  :crap

2.daca vrei sa scoti plasticele ma gandesc ca ai vrea sa pui in locul lor plante naturale...mna si de aici incepi sa te complici si sa cauti in colo si in coace dupa ele(iti propun cele mai nepretentiase cum ai si tu pe acolo gen valisneria, cryptocoryne, microsorium, hygrophila polysperma, etc...acestea cresc destul de bine si fara un sol prea bun si fara fertilizanti)....daca vrei plante mai pretentiase,de aici incepe joaca...lumina mai multa si mai buna, fertlizanti, bombe co2 sau chiar o instalatie, pensete, etc...

De tine depinde ce vrei sa faci, sa faci din el un acvriu cum zic colegii pe aici "colt din natura" sau doar ceva de care sa se bucure atat fetita ta cat si tu.
Deci cu alte cuvinte daca vrei sa te complici ai tot suportul nostru  lol

9

Re: Buna la toata lumea

renegade1dani A scris:

Horia, nevada, m_ionut2007- multumesc pentru sfaturi, o sa scap de ornamentele de plastic, mai putin de "scafandru" imi place, in legatura cu granitul-Horia, ai dreptate are o tenta de culoare albastra, dar te asigur ca e granit natural ,fiind folosit la sablat poduri de cale ferata, la mine grosimea  lui este de cca 2-3 cm. Din pacate la pesti nu pot sa modific mare lucru deoarece fetita mea de 4 ani ii adora pe toti :hug , asa ca .... mai asteptam (:|

in primul rand fii binevenit printre noi .acum sa te cert si eu ....
1. scapa de plastice ... este colt de natura
2.arata mai bine iar plantele se dezvolta mai rapid .. cu ceva mai mult nisip sau fertilizant
3.este o crima sa bagi atatia pestisori si atatea specii in un acv asa mic cum ziceau si colegii mei alege Scalari sau vivipari ..eu personal am ales vivipari ....
4. daca nu te hotaresti ..la maturitate scalarii hotaresc pentru tine  :-
bunica mea avea o vorba : daca iti zice cineva ca esti beat - il injuri ..dar daca iti spun 3 persoane acelasi lucru ...te duci sa te culci  (:|

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

10

Re: Buna la toata lumea

PS... si eu am o nepotica de 4 ani care m-a convins sa ma reapuc de acvaristica pentru ca sta mai mult la noi (sora mea lucreaza 12/24 iar sotul ei 24/48) dar am lamurit-o ce este bine si ce nu ...vroia sa tina pestii in palma sa dea salam si branza topita sa pape ..si alte chestiute minore dar copii trebuie invatati cu ce este bine si ce nu  :apl  ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

11

Re: Buna la toata lumea

Stiu ce inseamna sa renunti la una alta si crede-ma ca in postura ta am fost si eu. Daca nu ma crezi uita-te la prezentarea mea sa vezi ce MINUNATIE DE PLASTICE AM AVUT  :hug . Si eu ca si tine indrageam plasticul din acvariu din 2 motive unu ca lucrez pe o nava de armata si doi ca sunt pe o nava de armata de scafandri deci....scafandru era si la mine. Mi-a fost destul de greu sa scap de ele ca era legatura sentimentala dar cittind sfaturilor colegilor am ales sa iau niste mopani si mangrove si...arata super.
Referitor la pestisori...asa patesc si eu sotia mai aduce cate unu doi pestisori de la piata ii baga langa ceilati si ne trezim ca acestia cresc mari si cum sa ii zic stii nu mai cumpara ca nu sunt buni. Acum a inceput sa faca altfel ce pesti vede in acvariu de aia ia si am rezolvat treaba :sok
Sfatul meu, ia-le incet, pas cu pas si o sa ai ceva frumos acolo si desi parerile venite din afara sunt spuse usor pentru ca nu sunt implicati direct e bine sa mai apleci si urechea...nu ca nu ai face-o dar o sa imbunatatesti perfectiunea smile
Sa auzim de bine!

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

12

Re: Buna la toata lumea

bogdivaio A scris:

mai coco tot rau de gura ai ramas  :pp dar sa revin la subiect  big_smile

- acvariul nu arata asa de rau asta daca privesti din ochii unui copil de 4 ani, presupunand ca ei i este dedicat in mare acvariul, deci daca nu vrei sa ai mare bataie de cap eu zic sa nu scoti mare branza...pestii am inteles ca nu se pune problema  , plasticele din cate am inteles le vei scoate

1. pestii o sa-si regleze ei conturile singuri cu trecerea timpului, selectia naturala o sa-si spuna cuvantul...doar sa fi pregatit sa-i scoti rapid, nu de alta dar dupa aceea o sa ai multe explicatii de dat celei mici  :crap

2.daca vrei sa scoti plasticele ma gandesc ca ai vrea sa pui in locul lor plante naturale...mna si de aici incepi sa te complici si sa cauti in colo si in coace dupa ele(iti propun cele mai nepretentiase cum ai si tu pe acolo gen valisneria, cryptocoryne, microsorium, hygrophila polysperma, etc...acestea cresc destul de bine si fara un sol prea bun si fara fertilizanti)....daca vrei plante mai pretentiase,de aici incepe joaca...lumina mai multa si mai buna, fertlizanti, bombe co2 sau chiar o instalatie, pensete, etc...

De tine depinde ce vrei sa faci, sa faci din el un acvriu cum zic colegii pe aici "colt din natura" sau doar ceva de care sa se bucure atat fetita ta cat si tu.
Deci cu alte cuvinte daca vrei sa te complici ai tot suportul nostru  lol

   Indiferent ce ai de spus (ai spus bine), eu ma bucur foarte tare ca ai revenit, in lipsa ta, forumul era un pic mai sarac...! :hug

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Buna la toata lumea

cred ca multi dintre noi ne confruntam cu aceste probleme. si eu am un baietel de 5 ani si am avut probleme mai mari. am fost nevoit la inceput sa fac o adevarata "ciorba" de peste in acvariu, colegi pot confirma, ma trezeam cu tot felul de pesti in acvariu doar pentru ca erau frumos colorati. cu timpu am reusit sa ii conving si acum mam limitat la un biotoppentru scalari in urma sfaturilor colegilor, tin sa mentionez ca numi pare rau pentru sfaturile primite si alegerea de a le urma.
multa bafta.

14

Re: Buna la toata lumea

bradraqua A scris:
bogdivaio A scris:

mai coco tot rau de gura ai ramas  :pp dar sa revin la subiect  big_smile

- acvariul nu arata asa de rau asta daca privesti din ochii unui copil de 4 ani, presupunand ca ei i este dedicat in mare acvariul, deci daca nu vrei sa ai mare bataie de cap eu zic sa nu scoti mare branza...pestii am inteles ca nu se pune problema  , plasticele din cate am inteles le vei scoate

1. pestii o sa-si regleze ei conturile singuri cu trecerea timpului, selectia naturala o sa-si spuna cuvantul...doar sa fi pregatit sa-i scoti rapid, nu de alta dar dupa aceea o sa ai multe explicatii de dat celei mici  :crap

2.daca vrei sa scoti plasticele ma gandesc ca ai vrea sa pui in locul lor plante naturale...mna si de aici incepi sa te complici si sa cauti in colo si in coace dupa ele(iti propun cele mai nepretentiase cum ai si tu pe acolo gen valisneria, cryptocoryne, microsorium, hygrophila polysperma, etc...acestea cresc destul de bine si fara un sol prea bun si fara fertilizanti)....daca vrei plante mai pretentiase,de aici incepe joaca...lumina mai multa si mai buna, fertlizanti, bombe co2 sau chiar o instalatie, pensete, etc...

De tine depinde ce vrei sa faci, sa faci din el un acvriu cum zic colegii pe aici "colt din natura" sau doar ceva de care sa se bucure atat fetita ta cat si tu.
Deci cu alte cuvinte daca vrei sa te complici ai tot suportul nostru  lol

   Indiferent ce ai de spus (ai spus bine), eu ma bucur foarte tare ca ai revenit, in lipsa ta, forumul era un pic mai sarac...! :hug

Parca nu-mi vine sa cred ca (si-)a revenit ardeleanu'..... lol  lol  lol
Este si o vorba: "No, ce atata graba?"

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

15

Re: Buna la toata lumea

Multumesc Radu si Andi pentru primire  :noroc , e o adevarata placere sa va reintalnesc pe forum  :apl

Dar hai asa nu stricam topicul omului...imi cer scuze pentru aceasta interventie, absolut necesara  :sok

16

Re: Buna la toata lumea

m_ionut2007 A scris:

cred ca multi dintre noi ne confruntam cu aceste probleme. si eu am un baietel de 5 ani si am avut probleme mai mari. am fost nevoit la inceput sa fac o adevarata "ciorba" de peste in acvariu, colegi pot confirma, ma trezeam cu tot felul de pesti in acvariu doar pentru ca erau frumos colorati. cu timpu am reusit sa ii conving si acum mam limitat la un biotoppentru scalari in urma sfaturilor colegilor, tin sa mentionez ca numi pare rau pentru sfaturile primite si alegerea de a le urma.
multa bafta.

   Ionut, in multe cazuri, justificarile puse pe seama dorintelor copiilor, sunt simple scorneli, in alte cazuri (putine la numar) sunt reale.
   In ambele situatii justificarile respective nu stau in picioare si dau un exemplu: sotul si sotia hotarasc sa-si cumpere masina, o aleg dar fac imprudenta s-o arate si copilului. Acesta hotaraste ca masina trebuie sa aiba culoarea roz, iar parintii ii indeplinesc dorinta, cu toate ca sunt oripilati de culoare.
   In alta ordine de idei, daca ne iubim copiii, avem datoria sa-i educam in toate privintele, inclusiv in ceea ce este normal sau anormal in legatura cu un acvariu.
   Astept cu interes sa vad intr-un acvariu papusi, avioane, trenulete, ajunse acolo in urma rugamintilor acestora... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Buna la toata lumea

Se vede cine e mai mare si cine are experienta de viata  :-

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Buna la toata lumea

ai perfecta dreptate bradraqua, nu tre sa cautam scuzela cele intamplate.
important e sa intelegem unde gresim si sa corectam. nota 10 pentru voi.

19

Re: Buna la toata lumea

bradraqua A scris:
m_ionut2007 A scris:

ai perfecta dreptate bradraqua, nu tre sa cautam scuzela cele intamplate.
important e sa intelegem unde gresim si sa corectam. nota 10 pentru voi.

   Absolut toti meritam nota 10, in primul rind pentru ca ne dedicam unui hobby minunat, care ne aseaza deasupra multor semeni de-ai nostri, prin puterea pe care o are, de a ne face mai buni.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Buna la toata lumea

Horia A scris:

Se vede cine e mai mare si cine are experienta de viata  :-

Daca repet treaba cu cine nu are un bătrân sa-și cumpere....cred ca Radu ma va bălăcării rău de tot! lol ......în cazul lui Radu el este genul care a "îmbătrânit" frumos și are un suflet tânăr și curat!
Tot respectul pentru Domnul Radu!   :apl  :apl  :apl