21

Re: Buna la toata lumea

pelly67 A scris:
Horia A scris:

Se vede cine e mai mare si cine are experienta de viata  :-

Daca repet treaba cu cine nu are un bătrân sa-și cumpere....cred ca Radu ma va bălăcării rău de tot! lol ......în cazul lui Radu el este genul care a "îmbătrânit" frumos și are un suflet tânăr și curat!
Tot respectul pentru Domnul Radu!   :apl  :apl  :apl

Va multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Buna la toata lumea

revin cu noutati  :acv  ...am scapat de toate plasticele din acvariu :apl ...inclusiv scafandru si castel :apl , asi dori sa introduc o radacina sau ceva asemanator dar nu prea stiu ce lemn as putea folosi...in afara de vita, asi dori ceva mai gros in jur de 4-5 cm in diametru, are cineva vreo ideii  :pls ??

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

Re: Buna la toata lumea

cateva poze noi

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

24 Editat de bogdivaio (2011-03-29 00:34)

Re: Buna la toata lumea

oauuuuuu ce schimbare, desigur in bine ....BRAVO!!! :fok

vita de vie e buna si ea, dar eu zic ca mai simplu e sa tragi o fuga la un magazin de acvaristica si acolo gasesti cate buturugi vrei, mopani,mangrove, etc. acelea fiind deja tratate, eventual mai trebuie tu sa le fierbi o tura sa mai iasa din tanin ca s-ar putea sa-ti coloreze putin apa, zic eu neglijabil  :smoke

Tine-o tot asa!!!

P.S. Ti-am postat acest link sa te ajute in caz ca vrei sa-ti faci tu singur buturuga
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2906/salcie/

Re: Buna la toata lumea

felicitari !!!!!
ai avea nevoie de ceva plante sa maschezi aparatura.

26 Editat de renegade1dani (2011-03-29 10:16)

Re: Buna la toata lumea

bogdivaio, multumesc pentru link, trebuie sa incerc sa vad ce iese....aaa cioata trebuie sa fie obligatoriu uscata?

m_ionut2007 A scris:

felicitari !!!!!
ai avea nevoie de ceva plante sa maschezi aparatura.

sper ca saptamana asta sa mai cumpar substrat si cateva plante ... revin cu noutati

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

27

Re: Buna la toata lumea

...aaa cioata trebuie sa fie obligatoriu uscata?

Da,neaparat cioata trebuie sa fie uscata altfel te i-a naiba pana elimini tot taninul si celelalte substante din ea....poti sa grabesti uscarea cioatei punand-o in cuptor, personal nu am incercat dar am auzit ca se practica  :smoke

Re: Buna la toata lumea

Am revenit cu ultimele modificari, introdus substrat JBL Aquabasis Plus + granit, terminat de preparat cioata :apl ... de azi acvariul e pus la ciclat. O intrebare am.. peste o saptamana pot introduce 4 RCS in acvariu  :smoke ?

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

29

Re: Buna la toata lumea

E o schimbare....dar se pare ca nu vrei sa citesti mai deloc. O saptamana nu e suficienta pentru ciclarea unui acvariu. Ce faci acum, te apuci sa faci teste pe creveti ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Buna la toata lumea

bradraqua A scris:

   Astept cu interes sa vad intr-un acvariu papusi, avioane, trenulete, ajunse acolo in urma rugamintilor acestora... lol

   Se pune si daca pluteste o barca pe suprafata apei? Acelasi interes? smile)

31 Editat de mirceajifcu (2011-04-18 17:05)

Re: Buna la toata lumea

Desi mai gol ca la inceput, acvariul, dupa parerea mea, arata mai frumos decat plin cu ... sca(laro)fandri. Pentru ciclare ai nevoie de vre-o 4-5 saptamani...
Spor mai departe!

Re: Buna la toata lumea

coco A scris:

deci un acvariu mai kitsch rar vezi. tu ai mai vazut acvarii ???

Dar tu pe al meu l-ai vazut smile)? Io zic ca il bate pe al lui smile). Si toate speciile de pesti alese dupa culoare si agilitate pentru amuzamentul lui (15-20 de specii)...
Deci nu ma incadrez in ce a spus bradraqua legat de mofturile satisfacute ale copiilor  :fp .

33 Editat de renegade1dani (2011-04-20 21:53)

Re: Buna la toata lumea

...am o intrebare, si anume, pe cioata a aparut un fel de mucus sad , este normal?  :omfg ce pot sa-i fac sa dispara? :pls



PS: am descoperit -"...uneori mai fac muci tongue dar care dispar de la sine in max.3...4 zile....Acei 'muci' apar atunci cand buturuga sau cioata de vie nu este complet uscata "- singura problema e ca cioata mea sigur era  uscata :froll

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

34

Re: Buna la toata lumea

renegade1dani A scris:

uneori mai fac muci tongue dar care dispar de la sine in max.3...4 zile....Acei 'muci' apar atunci cand buturuga sau cioata de vie nu este complet uscata "- singura problema e ca cioata mea sigur era  uscata :froll

   La mine au aparut "muci tongue" ( lol ) si pe ventuzele de cauciuc ale filtrului, se vor duce singuri :fok

35 Editat de pelly67 (2011-04-20 22:44)

Re: Buna la toata lumea

cel mai bun remediu pentru "muci tongue" ....( lol )
http://img710.imageshack.us/img710/6582/vibrocilspray.jpg

Re: Buna la toata lumea

pelly67 A scris:

cel mai bun remediu pentru "muci tongue" ....( lol )
http://img710.imageshack.us/img710/6582/vibrocilspray.jpg

. :apl ...acuma unde gasesc narile?... :fp

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.