1

Subiect: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?,este fiarta dar pluteste..:-??..cine mi-a dato a luato din padure a fierto...dar nici un rezultat sa stea pe fundul acvariului!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

2

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

Înainte de a introduce-o în acvariu tine-o într-un vas cu apa cu o greutate deasupra. In câteva zile ar trebui sa nu mai plutească.

3

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

daca lemnul este uscat (nu mai este verde) bag-o in apa in jur de 1-2 saptamani. ca sa stea pe fund la inceput leago de o greutate (piatra mai mare) si laso sa se imbibe bine cu apa. dupa un timp va sta singura pe fundul vasului, o mai fierbi o data sa fii sigur dupa care o poti pune in acvariu. in timpul in care o lasi sa se imbibe cu apa fa schimburi de apa pana vezi ca buturuga nu mai elimina tanin.

ps: vezi ca lemnul sa fie un lemn de esenta tare (stejar de exemplu)

4

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

eu am facut asa : am luat o piatra de rau plata...am gaurit-o si am prins cioata de vita de vie de ea .... cu un surub de inox  acum caut niste jawa  moss sa prind de ea am deja una asa ..arata super ....

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

5

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

TweeTy A scris:

eu am facut asa : am luat o piatra de rau plata...am gaurit-o si am prins cioata de vita de vie de ea .... cu un surub de inox  acum caut niste jawa  moss sa prind de ea am deja una asa ..arata super ....

tibi..... sigur tu ai facut cele spuse mai sus ?  lol  sunt tare curios

6

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

o sa incerc...sper sa mearga!..mss!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

7

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

ai grija daca este stejar poti avea surprize cu taninul eliberat din el

8

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

ok..ms o sa am grija s cu asta, tocmai am fost la tara si am luat o tulpina de vita de vie,f f f frumoasa ca aspect...este inca verde la mijoc, pot sa o bag asa in apa?..sau tre sa o ferb, sau sa o las la uscat, asta ar ducar mult timp!...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

Ti-am postat acest link ca ajutor, nu de alta dar nu mai am chef sa scriu inca odata  blubr
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2906/salcie/ -asta e in cazul in care buturuga e uscata
Daca e verde poti grabi procesul de uscare prin punerea ei in cuptor, mare grija sa nu-i dai foc  lol

10

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

o sa ma straduiesc sa nu ia foc...;))))....ms! ...dar in cuptor nu se carbonizeaza?

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

11

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

poi il pui la foc mic si pui pe o tava s-au ceva buturuga nu pe foc direct smile) cum uscau mai demult bunicile la tara in cuptor, mai bine zis in ler...sti tu colinda lui Hrusca "leru-i, ler"  lol  lol  lol

12

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

wink))....ma gandeam eu ca nu o pun pe foc=))...si ia idee cam cat tp o sa o las?....ai mai facut asta?!!!!..?

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

13

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

mai sincer sa-ti spun nu am mai facut asta, dar o lasi si tu pana vezi ca maduva e uscata si oricum o sa simti diferenta si in greutate...probabil o sa-ti i-a ceva timp, asta depinde si de grosimea buturugii, marime, etc...  :noroc

14

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

daca as fierbeo asa fara sa o usuc..s-ar intampla cva?...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

15

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

incearca si vezi, dar e pe riscul tau  lol ....n-o lua pe scurtatura ca de cele mai multe ori scurtatura se dovedeste a fi defapt o fundatura  lol   :smoke

16

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

de grabit nu ma grabesc ...abea miam achizitionat un filtru mic, si vita de vie..mai trebuie acvariul si incalzitorul..apoi ...substratul plante etc etc...:D...si la sfarsit crevetii!!!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

17

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

cel mai bine sa-l pui la soare dupa ce ai decojit-o sa-l bata vantul. Daca-l fierbi verde dupa ce bagi in acvariu seva elimina din elceva gelatinos care iti va strica apa va omora plantele si poate si pestii daca nu esti pe faza(experienta unui prieten nerabdator)

18

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

OK...ms de sfaturi...pana la urma o sa o las sa se usuce...singura ...sper ca intr-o luna sa fie totul ok...ca are 2cmdiametrul in cel mai gros punct...ms!..poate o sa pun mai pe seara si o poza!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

19

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

cam asta este buturuga de vita!...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: ce pot face la o buturuga sa stea scufundata?

este foarte usor sa o ti sub apa ...... pui un BOlovan mai mare pe mijloc sa nu ii rupi cumva crengutele  :stupid  :stupid  (asa fac eu )