Subiect: Proiect nou 150l

Salut.

Las POZELE sa vorbeasca pentru mine:)


Substrat Aqua Basis Pro JBL 5l, Manado 2l, Pietris 2-4mm.
Incalzitor 300w
Filtru intern Resun BF200 cu mediu biologic adaugat in loc de carbune activ si adaugat perlon ca prim filtru.
Iluminare Phillips 3x 965 de 36w plus in asteptare 1 Phillips Aquarelle de 36w.
Acvariu se afla in perioada de ciclare. (a trecut aprox. 1 saptamana)

Astept parerile voastre despre substrat si iluminare (mi se pare ca plantele nu merg f. bine).

Re: Proiect nou 150l

O poza cu plantele mai apropiate pentru ca nu le stiu dupa denumire pe toate. :bf

Re: Proiect nou 150l

imi place ,  arata bine pentru inceput , am o intrebare , ce pesti ai de gand sa  sa bagi ?

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

Re: Proiect nou 150l

frumos acvariu si ideea de asemeni.
asteptam sa vedem evolutia pe parcurs.
toate cele bune.

Re: Proiect nou 150l

Pesti nu vor fi foarte pretentiosi, cred ca vivipari cat mai variati si colorati.

Astazi din pacate am vazut pe frunzele plantelor o alga "paroasa" verde niste perisori scurti.
Lumina sa fie cauza? De la inceput au mers 3 neoane de 36w cate 10 ore pe zi.
Am redus lumina la 3 ore , apoi 3 pauza si iar 3 ore lumina. Sa vedem daca e o rezolvare.
Poate ci s-a mai confruntat cu o astfel de alga ma poate ajuta.

6

Re: Proiect nou 150l

Salut si bine ai venit!  Este de laudat proiectul tau. Este foarte frumos si vad ca te si pricepi la mesterit.

Acum referitor la acvariul tau

1. pentru ciclare ai nevoie de mult mai multe plante si daca vrei sa grabesti putin procesul baga cativa melci - pomacea ca sunt ieftini sau niste cory ca sunt asemenea ieftini si rezistenti.
2. lumina e bine sa o ai la 50% din capacitate pentru ca altfel vei inflori in alge mai ales ca ai plante putine
3. pestisori daca vrei sa mergi pe vivipari incearca niste velifera (are la Animax in Carefour la Brick nu am vazut) sunt foarte frumosi si n combinatie cu ceilalti vivipari iti vor incanta ochi.
4. sper sa fii dibaci la schimbul de apa, curatenie si celalte activitati care implica acvariul pentru ca e pacat de rigipsul ala.

In rest spor la treaba. Astept poze sa vedem ce mai ai pe acolo

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

7 Editat de Ancistrus (2011-05-22 16:04)

Re: Proiect nou 150l

Salut Cristi, sa bagi plante multe cu crestere rapida la inceput, pana se cicleaza acvariul macar, dupa care le poti schimba treptat cu ce plante vrei.

Horia A scris:

sper sa fii dibaci la schimbul de apa, curatenie si celalte activitati care implica acvariul pentru ca e pacat de rigipsul ala.

   A placat cu placa verde hidrofuga (rezistenta la apa).

PS: Eu nu stiu cum ai avut rabdare sa faci cadrul din CD-uri si nu din  CW/UW neutral

Re: Proiect nou 150l

In primul rand mersi la toata lumea pentru apreciere si pentru raspunsuri.

Ancistrus : Din pacate nu sunt de meserie si am stiut exact ce fel de profile trebuie luate, am aflat pe parcurs ca de fapt se imbinau altfel cand deja erau cumparate toate materialele si a trebuit sa ma descurc cu ce aveam:)

Horia : Pentru accelerarea procesului de ciclare am stors buretele filtrului dintr-un acvariu mai vechi de 60 de litri peste cel din filtrul meu.
Cateva plante am mai adaugat : ceva japonica si valisneria gigantea si ceva java moss pusa pe carcasa filtrului in continuare am sa vad ce mai gasesc pe la pet-shop-uri.

Cativa pomaceea adica vreo 3 bucati destul de marisori, 1 cory si un pleco, si 4 red cherry shrimps.

Adaugat si o bomba cu Co2 home made, lasat aprinse doar 2 neoane, si se pare ca am scapat de alge ( sa speram), le-am curatat si vad ca de vreo 2 zile nu se mai vede nimic.

Promit ca voi reveni cu niste poze.

Re: Proiect nou 150l

CristiCRS A scris:

Din pacate nu sunt de meserie si am stiut exact ce fel de profile trebuie luate, am aflat pe parcurs ca de fapt se imbinau altfel cand deja erau cumparate toate materialele si a trebuit sa ma descurc cu ce aveam

   Acolo ai vrut sa spui ca nu ai stiut? Nici eu nu sunt de meserie... doar ziceam ce am citit pe net, si mi-am dat seama ca nici tu nu esti de meserie cand am vazut ca nu ai respectat proportiile de 60cm distanta maxima intre montanti (structura de montaj, CD-uri in cazul tau), adica nu se placheaza pe structura montata mai rar de 60 cm (asa zice austriacu' de la Rigips wink), cica li se "balangane" placile lol

10

Re: Proiect nou 150l

Moss-ul are oricum tendinta sa se colmateze cu mizeria din acvariu, amplasat chiar pe carcasa unui filtru cred ca se va accelera procesul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Proiect nou 150l

Ancistrus   :   smile Da, vroiam sa spun ca nu am stiut dar..... (:|

Atunci am sa ma gandesc cu moss-ul sa vedem poate am sa ii schimb locatia.

Re: Proiect nou 150l

Salut! Chiar daca nu esti de meserie, ai facut o treaba destul de buna, parerea mea. Eu nu m-ash incumeta la asa ceva sincer, desi ma bate gandul sa pun doua acvarii de 360l intr-un "dulap" cam ca al tau, dar habar nu am cum se va intampla asta...

13

Re: Proiect nou 150l

Bun venit Cristi!

Eram curioasa la ce volum ti-a iesit acvariul, cati litri are?
Sau macar ce dimensiuni.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: Proiect nou 150l

Lucia : 130x30x45h = 175.5 litri volum brut

daca scad pietrisul si marginea superioara libera cred ca e undeva la 150 l.

15

Re: Proiect nou 150l

Poze noi

16

Re: Proiect nou 150l

Plantele alea mici cu frunze ca niste banuti se numesc Anubias barteri si se agata de obiecte din acvariu (buturuga, pietre etc), nu se ingroapa rizomul lor in nisip ca putrezeste, doar radacinile. Daca totusi vrei sa le vezi la nivelul nisipului, agata-le de niste pietre mici pe care le ingropi in nisip, fara ca rizomul plantei sa fie ingropat.

17

Re: Proiect nou 150l

CristiCRS A scris:

Lucia : 130x30x45h = 175.5 litri volum brut

daca scad pietrisul si marginea superioara libera cred ca e undeva la 150 l.

Multumesc!
Se pare ca am omis titlul thread-ului care era explicit. smile

Te-am intrebat fiindca din fotografii eu am crezut ca este mai aproape de 200 l, iar atunci din punctul meu de vedere acel filtru Resun, nu ar fi fost suficient.

Asa la cca.150 de l, este potrivit ca si debit doar ca, sunt de parere ca, daca tot esti la inceput, in perioada de ciclare a acvariului, ar fi bine sa suplimentezi mediile de filtrare biologica ale filtrului.
Sera Siporax sau de la Easy Life - Symbiont sunt niste materiale specifice ce pot influenta pozitiv evolutia acvariului tau.
Acolo se fixeaza bacteriile bune nitrificatoare si practic, duc in spate sanatatea acvariului.
Ca sa ajuti ciclarea acvariului, si coloniile de bacterii bune sa se stabilizeze in suport (Siporax, Symbiont, Cermec) poti folosi Sera Nitrivec, JBL Denitrator, sau un produs care eu il consider un produs foarte bun: Fluid Filter Medium de la firma Easy Life. Fiecare are instructiunile atasate.

Mult succes!
Astept poze cu evolutia acvariului! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18 Editat de Ancistrus (2011-05-26 23:36)

Re: Proiect nou 150l

Lucia A scris:

Ca sa ajuti ciclarea acvariului, si coloniile de bacterii bune sa se stabilizeze in suport (Siporax, Symbiont, Cermec) poti folosi Sera Nitrivec, JBL Denitrator

  Eu stiam ca Denitrator asta scade nitratii (cica ar mari perioadele intre schimburile de apa), cel putin teoretic ca practic nu l-am folosit. Dar daca sunt nitrati in acvariu asta inseamna ca este ciclat, sau macar spre sfarsitul ciclarii deci nu inteleg cum poate ajuta ciclarea... dar este pisibil si ca eu sa ma insel :omfg

LE: Cumva era vorba despre JBL Denitrol?

19

Re: Proiect nou 150l

Ancistrus A scris:
Lucia A scris:

Ca sa ajuti ciclarea acvariului, si coloniile de bacterii bune sa se stabilizeze in suport (Siporax, Symbiont, Cermec) poti folosi Sera Nitrivec, JBL Denitrator

  Eu stiam ca Denitrator asta scade nitratii (cica ar mari perioadele intre schimburile de apa), cel putin teoretic ca practic nu l-am folosit. Dar daca sunt nitrati in acvariu asta inseamna ca este ciclat, sau macar spre sfarsitul ciclarii deci nu inteleg cum poate ajuta ciclarea... dar este pisibil si ca eu sa ma insel :omfg

LE: Cumva era vorba despre JBL Denitrol?

Imi cer scuze! Greseala mea!
JBL Denitrol este denumirea corecta, si da, scade nitrItii, prin faptul ca el este un supliment de bacterii denitrificatoare.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20 Editat de Ancistrus (2011-05-27 00:01)

Re: Proiect nou 150l

Lucia A scris:

JBL Denitrol este denumirea corecta, si da, scade nitrItii, prin faptul ca el este un supliment de bacterii denitrificatoare.

   Pai... ma roade curiozitatea big_smile: Eu cred ca ar trebui sa nitrifice ca sa poata aparea Nitrobacter, daca ar denitrifica (sau ar scadea nitritii) nu ar mai aparea bacteriile care transforma nitritii in nitrati si cred ca nu s-ar mai incheia ciclul azot... daca ma insel imi cer scuze ^:)^